03.04.2008 - Poslední lehké kulomety Madsen vyřazeny z výzbroje

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 454 příspěvků vloženo, 1312 editováno a 2491 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

03.04.2008 - Poslední lehké kulomety Madsen vyřazeny z výzbroje

  Avatar
  http://e.avisen.dk/kbh/index.php?alias=DK-NAKBH&s=1720&p=41305


  Neumím Dánsky ale naštěstí jsem zahlédl shrnutí článku v AJ na tank-netu


  Poslední uživatel lehkých kulometů Madsen, Brazilská policie (která je převzala od armády v roce 1996), je vyřadil ze služby. Tím pádem odešla na odpočinek zbraň patentovaná už v roce 1901 (a vůbec první lehký kulomet).
  Kulomety Madsen používala např. i Maďarská armáda.


  Napadají někoho další takto dlouhověké střelné zbraně? A které další asi vydrží? Moje tipy: Browning M2HB, DŠK a AK-47.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/70974#250160Verze : 0
  Avatar
  asi ještě delší život mají armádní opakovačky z doby před WWI, mnohé ještě slouží a to jsou staré (konstrukčně) více jak 100 let. Podobně Colt 1911, se tomu Madsenu taky blíží. Ono to zas není tak divné, pokud je zbraň solidně udržována a není v přílišném užívání a to třeba brazilské madseny asi nebyly (mimochodem co si vzpomínám tak je brazilci kupovali někdy počátkem 30´let a ve výběru s nimi prohrály i naše lehké kulomety) navíc poslední desítky let si "odsloužily" nejspíš ve skladu než byly předány policii, není důvod proč by se nedochovaly. Ona ta délka "služby" je poněkud ošidný termín, třeba finská armáda loni prodávala část věcí ze svého majetku, byly tam třeba tanky z WWII, a tedy (aspoň nominálně) tyhle stroje také sloužily nejméně 50 let. Na druhou stranu je realita že řada zbraní konstrukčně velmi starých slouží v zemích "třetího světa" nebo chudších zemích jižní ameriky které je koupily z přebytků dlouhá leta a celkem není důvod proč by byly nahražovány, na zabití nepřítele bohatě stačí a proč si opatřovat nějakou supermodernu když s ní nezabijete nepřítele o nic víc Smile než třeba s mauserem 1898, který je za babku. Obvykle nejde ani tak o kvalitu (byť ta se délkou služby docela prověří, ale o cenu. A je zřejmě rozdíl odkoupit vyřazované zbraně (zcela funkční ale prostě už zastaralé a pro třeba Británii zbytečné) za zlomek ceny nebo moderní za cenu mnohonásobně vyšší. Takže to nemusí být kvalita ale prostě dostupnost a cena co předurčí délku služby. Dlouhověké byly i třeba BAR, pistole HP35 ale i kulomety Maxim různé provenience. Naopak některé známé (a kvalitní) zbraně se neudržely dlouho protože jejich výroba byla přerušena a prostě z trhu zmizely (příkladem může být třeba MP-40 a obecně zbraně poražených států).
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/70974#250172Verze : 0
  Avatar
  Ještě doplním stránku zabývající se kulomety Madsen:
  http://madsenlmg.enigmamachine.co.uk/index.html


  Vnitřnosti zbraně byly velmi složité (o to je překvapivější, že byl Madsen celkem spolehlivý) a Německý pokus o přepracovaní na nábojový pás skončilo neúspěchem (no... Podávalo to ale silně nespolehlivě), jeden člen konstrukčního týmu to přirovnal k pokusu používat dva výtahy najednou v jedné šachtě.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/70974#250219Verze : 0
  Avatar
  Ono to není až tak složité, měl jsem možnost si zbraň celkem detailně prohlédnout a zvláštností je hlavně to že zásobník není v ose hlavně, ale vedle, náboj je tedy nejprve posunut před hlaveň a teprve pak posunut do komory. Mechanicky je to docela zajímavě vyřešeno a myslím že to bylo dost náročné na přesnost, ale bylo to spolehlivé a majitel zbraně (brit) z ní byl mimořádně nadšen, vzhledem k tomu že měl ještě několik dalších kulometů (třeba Bren, DP, MG34) a o těch nemluvil zdaleka s takovým nadšením (DP dost odsoudil) a vždy se jednalo i o dojmy ze střelby, jsem dost nakloněn mu věřit že to mechanicky funguje skvěle. Ostatně právě Madsen vyhrál v Brazilii (a asi i jinde) a byl velkým konkurentem pro klony ZB-26.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/70974#250262Verze : 0