Dayton-Wright Liberty Eagle

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 417 příspěvků vloženo, 1319 editováno a 2498 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Dayton-Wright Liberty Eagle

Kettering Bug

  Avatar
  Kettering Bug


  Již od roku 1915 se americké námořnictvo zajímalo o vývoj nepilotovaného letounku, použitelného jako "létající bomba" či "vzdušné torpédo". Armáda nejevila o podobný projekt zájem, když ale v listopadu 1917 proběhly úspěšné testy stroje Curtiss N-9, vybaveného Sperryho autopilotem, přítomní zástupci armády začali prosazovat vlastní projekt. Tak vznikla pracovní skupina, kterou vedl za armádu Lieut. Col. Bion J. Arnold a za průmyslový sektor Charles F. Kettering, vynálezce automobilového startéru a šéf výzkumného oddělení firmy Ford Motor Company. Kettering rozhodl, že Sperryho řídící systém je příliš komplikovaný, chtěl proto stroj jednodušší a lacinější (paradoxně byly s autopilotem takové potíže, že s jeho vývojem musel pomoci právě Elmer Sperry). Spolupráci nabídl také Orwille Wright, který se postaral o výrobu prototypu, další tým navrhl jednoduchý dvouválcový motor De Palma o výkonu 30 kW, který poté sériově vyráběla firma Ford. V lednu 1918 armáda objednala 25 kusů, které se oficiálně jmenovaly Dayton Wright Liberty Eagle, skoro vždy jsou ale uváděny prostě jako Kettering "Bug".


  Bug měl jednoduchý trup se dřevěnou konstrukcí, který byl potažen papírovou hmotou, stejně jako ocasní plochy. K trupu byla připojena dvouplošná křídla, také potažená tvrzeným papírem a mušelínem, jejichž velké vzepětí mělo pomáhat při startu. Ten měl probíhat pomocí čtyřkolového vozíku, pohybujícího se na dvou kolejnicích. Bug měl také jednoduchý řídící systém, směr a výšku udržoval gyroskop a aneroidový tlakoměr, dolet byl určen pomocí počitadla otáček. Před startem měl být vždy vypočten potřebný počet otáček vrtule, potřebný k dosažení cíle, započteny povětrnostní podmínky. Po zadaném počtu otáček se měl motor zastavit vsunutím pohyblivého palce, ve stejnou chvíli se měly vysunout kolíky, zajišťující křídla, a trup měl pokračovat balistickou křivkou k zemi i s 90 kilogramy výbušniny.


  Pro testy byla nejprve postavena mírně větší pilotovaná verze, která létala od července 1918. Ketteringova létající bomba pak byla poprvé vypuštěna 2. října 1918, kdy ale zklamala. místo rovného letu se začala točit v kruzích a nabírala stále větší výšku, dokud prostě nedošlo palivo a nezřítila se. Další pokusy proběhly lépe a povzbuzená armáda přiobjednala dalších 75 kusů, z 24 startů ale opravdu dobře dopadlo jen 7. To už mezitím bylo uzavřeno příměří, z obou projektů byla dána přednost "námořnímu" stroji Sperry a další experimenty s Bugem skončily po roce 1919. Do budoucna se pak armáda soustředila spíše na pokusy s upravenými klasickými letadly, jako byl Curtiss N-9, než na vývoj speciálních strojů. Bylo postaveno asi 45 Ketteringových letounků. Maketa Bugu je v leteckém muzeu v Daytonu.


  Fotografie z výroby Bugu v Daytonu.

  Název: Kettering Bug
  Kategorie: létající bomba
  Výrobce: Dayton-Wright Airplane Company, Dayton, Ohio
  Vyráběn: 1918
  Vyrobeno ks.: cca 45
  Pohon: 1x řadový motor De Palma o výkonu 30 kW
  Hmotnost prázdného letounu:
  Hmotnost max. vzletová: 240 kg
  Rozpětí: 4,56 m
  Délka: 3,81 m
  Výška: 1,42 m
  Nosná plocha:
  Rychlost max.: 185 km/h
  Rychlost cestovní:
  Dostup: 3650 m
  Dolet: 120 km
  Výzbroj: 90 kg výbušniny (uváděno i 80, resp. 120)

  Údaje se vesměs liší podle pramene.


  Zdroj:
  http://www.ctie.monash.edu/hargrave/rpav_usa.html
  http://www.vectorsite.net/twcruz_1.html
  www.designation-systems.net
  http://en.wikipedia.org/wiki/Kettering_Bug
  http://www.afa.org/magazine/Jan2003/0103bomber.asp
  www.daviddarling.info
  www.nationalmuseum.af.mil

  Maketa v Daytonském muzeu. Zdroj: http://www.nationalmuseum.af.mil/shared/media/photodb/photos/050308-F-1234P-013.jpg

  http://www.daviddarling.info/encyclopedia/K/Kettering_Bug.html

  http://en.wikipedia.org/wiki/Kettering_Bug
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/71065#250430Verze : 0
  MOD