Dotaz na lehké kulomety a RPG

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 455 příspěvků vloženo, 1731 editováno a 2027 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Dotaz na lehké kulomety a RPG

  Avatar
  Jak je u nás lehký kulomet začleněný do střeleckého roje a jak je to s municí? Kolik je palebný průměr a kdo všechno nosí munici? Jen střelec/střelec a pomocník nebo je roprostřená po družstvu?
  To samé pro RPG-7, případně granátomety. Plus pokud by někdo věděl odpovídající odpovědi třeba pro Rusy, budu rád - k Západním armádám jsem nějaké zdroje našel, ale od nás zatím nic.
  Když už jsme u toho, předpokládá se ještě použití UK vz.59 s těžkou hlavní a trojnožkou?


  K současné US Army jde například najít studie o typickém nákladu lehké pěchoty v Afghanistánu:
  http://www.thedonovan.com/archives/modernwarriorload/ModernWarriorsCombatLoadReport.pdf


  Konkrétně u pěšího družstva nese střelec z M249 SAW 800 ran a každý voják potom v plné polní dalších 200, ve Vietnamu zase obvykle každý voják nesl cca. 100 ran pro kulomet M60, v Britské armádě za druhé světové války zase každý dva zásobníky pro BREN. Takže jak to funguje u nás (příp. u Rusů atd.)?
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/71693#252463Verze : 0
  Avatar
  Nevím jak to je teď, ale v posledních dvou letech federální armády, kdy jsem sloužil, tak v motostřeleckém družstvu byly dva kulomety UK vz.59L a jedna pancéřovka RPG-7 zbytek družstva byl vyzbrojen puškami vz.58.
  K pancéřovníkovi patřil ještě pomocník pancéřovníka (vyzbrojený vz.58), který měl na zádech "batoh" se třemi střelami. Jiná munice do RPG se nenosila.
  Co se týká palebného průměru do kulometu, tak u nás si věškerou munici kulometčíci nosili sami, protože ke každému kulometu to byl jenom jeden 50-tiranný pás. Předpokládám ale, že v případě ozbrojeného konfliktu by se pro kulomet určitě nosilo víc munice, rozdělené mezi ostatní vojáky družstva.


  V té době se motostřelecké družstvo skládalo z:
  - velitel družstva
  - řidič BVP
  - střelec-operátor BVP
  - 2 kulometčíci
  - 1 pancéřovník
  - 1 pomocník pancéřovníka
  - 4 střelci
  Tohle platilo pro jednotky vyzbrojené BVP-1. U BVP-2 byl, myslím, jiný počet vojáků v roji.


  Jak to je u Rusů nevím, ale pravděpodobně to bude podobné, ne-li stejné. Přece jenom ruská armáda navazuje na armádu sovětskou, podle které byla budována i struktura čs. armády.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/71693#252468Verze : 0
  MOD
  Avatar
  U BVP-2 ak ma pamäť neklame :


  -vodič
  -veliteľ družstva
  -strelec-operátor
  -guľometník (bežná zásoba munície je tuším jeden zásobník s 50 nábojmi - v plnom vyzbrojení je to tuším 2x veľký zásobník (tuším 250 nábojov) plus 2x(4x ???) malý zásobník
  -pancierovník (plus pištoľ 9mm vz.52, 2x raketový náboj v batohu)
  -pomocník pancierovníka (3x raketový náboj v batohu)
  3 x strelec
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/71693#252497Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Myslím že u motostřelců se předpokládal boj z vozidla a sesednutí jen v konkrétních případech takže nesená zásoba nebyla tak limitní (byla ve vozidle) tak nám to aspoň kdysi vysvětlovali v době mé VZS, sice se cvičil boj pěšky, ale OT (u nás OT-64) jeli s pěchotou a podporovaly ji palbou z KPVT, myslím že ani zde nenesli kulometčíci nějaké větší zásoby munice, jen to co se vešlo do malé schránky (není to zásobník, ale schránka na pás) další byly vezeny v OT. On kulometčík v zásadě může nést schránku na zbrani, a další náboje v pásu, ale pokud vím nedělalo se to, pás je na 50 nábojů ale jde spojovat v zásadě do nekonečna Smile velká schránka je na 250 nábojů a pokud vím jde jen postavit vedle zbraně ne zavěsit na ni (je to prostě krabice co stojí vedle a pás jde volně do zbraně, myslím že se to používalo hlavně na trojnožce).
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/71693#252514Verze : 0
  Avatar
  Samozrejme, zásoba munície je subjetívna záležitosť. Myslel som, že tieto počty schránok (v rýchlosti ma nenapadlo ako to nazvať inak, než zásobník Very Happy) bol štandardným príslušenstvom ku guľometu u nás na rote.
  Inak som vycvičený pancierovník - preorávač rolí. Vystreliť raketový náboj takých 5m pred seba, to chce riadnu kiľavosť. Very Happy
  Inak najvyťaženejší bol u nás na ZVSke pomocník pancierovníka...ten okrem Sa vz.58 a plným palebným priemerom niesol i batoh s 3 raketovými granátmi a ešte i min. jednu RPG-75. NEviem, či je to štandard, ale takto nabalení sa ládovali do befka pri cvičných streľbách.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/71693#252521Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Díky za odpovědi, jinak na podobný dotaz na Tank-netu jsem se dozvěděl odpovědi od Skandinávsů a Němců, takže tam to vycházelo tak že Carl Gustaf má taky dvojčlennou obsluhu, střelec má jen pancéřovku, pomocník šest nábojů. U Panzerfaustu 3 střelec PzF+1 náboj a pomocník dva.


  EDIT: Trochu jinak u Švédské pěchoty a domobrany, tam je v čete družstvo pancéřovek tvořené dvěma týmy po čtyřech: velitel, střelec s pancéřovkou, pomocník s výbavou a čtyřmi ranami, nosič munice také se čtyřmi střelami.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/71693#252534Verze : 0