Konvoj PQ 17

Diskuse

Přeji hezký den všem milovníkum válečných filmu. Minulý týden jsem neodolal a zakoupil jsem v našem krémě DVD s výtvorem moderní ruské válečné filmové školy první dva díly válečného velkofilmu Konvoj PQ 17. Trochu naivně jsem doufál, že to bude divatelné Sad . Nicméně musím konstatovat, že je to pořád a pořád stejné. Manipulace z historickými fakty zejména. A hlavně pohled rusů na sebe sama za WWII je minimálně z mého pohledu velmi komický. Na druhé straně to vypovídá o jejich mentalitě. No budu končit, páč začnu být ironický. Vás prosím poze o Váš názor na tento, či jiný " moderní " ruský válečný film. Možná mám příliš zkreslený názor.
URL : https://www.valka.cz/Konvoj-PQ-17-t71706#252547 Verze : 0
Proč zrovna Rusové zrovna PQ-17? (Pravda, dvě Ruské lodě v konvoji pluly a obě dopluly, ale přeci jen...)
URL : https://www.valka.cz/Konvoj-PQ-17-t71706#252585 Verze : 0
Pokud chceš slyšet názor na ruské válečné filmy tak i když je jich spousta značně naivních a s fakty žonglujících (v tomto je poukázání na Rusy podle mě dost nefér-podívej se třeba na současnou válečnou filmovou tvorbu z USA) tak na druhou stranu jsou poměrně slušně koukatelné.Pokud si vezmeš takové kousky jako Osvobození nebo Boj o Moskvu tak minimálně za casting a výpravu (když tam má jet 100 tanků tak tam opravdu jede 100 tanků Smile )musíš před filmaři smeknout až k zemi.Navíc protože jsou vyprávěné pro mě solidním stylem (tj."dokumentárně", nikoli love story) tak mi mnohdy vyhovují víc než nabušené a vlajkami přeplněné patriotické válečné filmy ze západu.


Navíc neodpustím si ještě jednu perličku.Doporučuji ke shlédnutí film Událost ve čtverci 65-80.Mimo detailními letovými záběry na Tu-16 se můžeš kochat ještě jednou věcí-poměrně solidní podobností s filmem K-19.
URL : https://www.valka.cz/Konvoj-PQ-17-t71706#252615 Verze : 0
Osobně souhlasím s Darkfoldem, ruské filmy jsou mnohdy patetické a je v nich jejich pohled (jaký jiný by tam ale měl být?) a mohou se nám kteří se na věc díváme z jiného úhlu trochu mimo, ale kdybych si měl vybrat mezi epopejí ruskou a americkou asi bych zvolil ruskou. Ten americký je obvykle ještě víc patriotický, zápletka je ještě mizernější a navíc tam obvykle musí být "lovestory" která zkazí i jinak třeba celkem solidní film. Rusové jsou asi realitě blíž, oni to tak asi mnohdy i viděli, když se podívám třeba na Trestný prapor, a srovnám ho s čímkoli americkým nějak mi rusové vychází o třídu výš i než třeba Bratrstvo neohrožených. A pokud si vemu některé těsně poválečné filmy pak i naivní zápletka je vyvážena použitím reálné techniky (to amíci neumí vůbec) a raději se budu koukat na nájezd německého tanku přestavěného z T-34 než na M-48 s přimalovanými kříži (třeba ve filmu o Pattonovi). Docela dost starších filmů jsem si koupil, a nikdy jsem nelitoval. A to že rusové měli jiný přístup(míň si vážili lidí a víc potřebovali materiál jen dokládá rozdíl v náhledu a to že L+L byl zřejmě důležitější než se leta podávalo. Přístup spojenců byl jiný, víc si hlídali lidi (asi jich neměli tolik) a materiál prostě uměli nahradit. A pohled na právě konvoj PQ-17 je dost rozdílný i mezi historiky, nejen rusové tvrdí že jeho rozpuštění bylo předčasné a nebylo šťasné.
URL : https://www.valka.cz/Konvoj-PQ-17-t71706#252623 Verze : 0
Co se PQ-17 týče tak ještě jeden detail k tomu zda bylo správné jej rozpustit nebo ne.Po válce proběhlo několik soudních procesů právě na toto téma (jedním z obžalovaných byl i velitel přímé eskorty J.Broome) přičemž všichni obžalovaní byli žaloby zproštěni protože rozpuštění konvoje (jako reakce na německou operaci Rösselsprung kdy byla přímá a nepřímá eskorta z doprovodu odvolána a poslána do míst kde se předpokládalo střetnutí s Tirpitzem a spol.) bylo v dané situaci adekvátní.Je samozřejmě jasné že následující masakr byl děsivý avšak pokud by plán vyšel a Tirpitz a spol. by se podařilo poslat ke dnu tak by byla severní cesta do Ruska otevřená a zavřít by se ji nepodařilo (nehledě k tomu že by se zároveň uvolnila celá Home fleet a námořní jednotky, které byly až do potopení Tirpitze v pohotovosti pro případě že by Královna severu vyrazila na moře).Zkrátka a dobře byl to gambit, který nevyšel ale zároveň by bylo stejně neodpustitelné pokud by se o něj spojenci nepokusili protože cena vítězství by byla navyčíslitelná.


Tady na válce je i celkem obsáhlý příspěvek na toto téma od Das Boota.Doporučuju přečíst.


Mimochodem, když už tu Bitaxe zmínil ty M-48 s kříži, podobné se jako Königstigery objevily i v Bitvě v Ardenách (Battle of Bulge)


Co se týče použití reálné techniky američany tak je fakt že oni ji dnes zhusta nahrazují CGI efekty.Ne že by to vypadalo špatně, naopak mnohdy se jim to povede ale v zápětí celý dojem zruší tím že "svoje" letadla naprosto předimenzují a zapnou jim nesmrtelnost.Opravdu mě mrzí že se dnes nenajde odvážlivec, který by s dnešní technologií zkusil natočit remake Bitvy o Británii nebo Midwaye.Tam by se i tyhle "originální" letouny mohly pěkně vyjímat (konkrétně v Midwayi kdy se v jedné scéně při použití dobových záběrů (ne že by to vypadalo blbě, to rozhodně ne) do střemhlavého letu spouští Hellcat, střílí Corsair, bombarduje Vindicator a vybírá Dauntless Smile ).
URL : https://www.valka.cz/Konvoj-PQ-17-t71706#252631 Verze : 0
Pokud vím Broome nebyl žalovaný ale žalující, kvůli knize která ho obviňovala z toho že torpédoborce přímé eskorty konvoj opustily (nepřímo tam snad zaznělo i obvinění ze zbabělosti) - spor vyhrál.
Velitelé na moři postupovali většinou podle svého nejlepšího vědomí a svědomí na základě informací o výjezdu Tirpitzu, příkaz rozpustit konvoj přišel od Pounda. Velitelé na moři si právě na základě toho rozkazu vyvodili že riziko útoku je opravdu bezprostřední a proto taky Broome torpédoborce odpojil - chtěl se přidat k blízké eskortě (křižníkové) protože předpokládal že proti Tirpitzu bude lepší mít co největší počet torpédoborců schopných soustředěného útoku, a než se situace vyjasnila už neměl dost paliva na to aby stíhal roztroušený konvoj.
URL : https://www.valka.cz/Konvoj-PQ-17-t71706#252641 Verze : 0
darkfold : ad Bitva o Midway - a neni to nakonec krasne, kdyz si v jednom zaberu naletu prohlednes veskere pacificke letectvo najednou ? Very Happy ale souhlasim s tim, ze je skoda, ze se toci kdejake picoviny z kosmiru a vetrelec versus freddie krueger, misto toho aby si Silikonova graficka studia vzala na paskal nejaky ten druhovalecny film a natocila jej znovu a poradne (pozor, vyse uvedene neplati o filmu Pearl Harbor v jeho posledni reinkarnaci, ktery je sice visualne libivy, lec bohuzel totalne zpackany !)
URL : https://www.valka.cz/Konvoj-PQ-17-t71706#252739 Verze : 0
Smile jujky, to je teda reakce, no určitě i já znám par vinikajících ruských filmů např. A jitra jsou zde tichá, či pár dalších a je fakt že 100 tanku je 100 tanku a většinou to byly fakt T-34, to jsem ale neměl až tak na mysli... V tomto filmu jsem zatím viděl z dálky Tirpitz a ten měl fak 8 děl hlávná výzbroje, ale to bylo zatím vše. A obhajavat některé americké filmy jako třeba Peart Harbor, či jiné " lahůdky " tu určitě nebudu. No mělo to být jen téma k diskuzi.
URL : https://www.valka.cz/Konvoj-PQ-17-t71706#252751 Verze : 0
to Admin:Však já netvrdím že to vypadá špatně (ono těchto renonců tam je podstatně víc-paradoxně tak ale ten film vypadá uvěřitelněji) ale spíš jsem poněkud naštván ve chvíli kdy toto některý filmový kritik kritizuje jako neschopnost filmařů a v další recenzi se rozplývá nad "úžasnou režií Very Happy , skvělými a realistickými trikovými záběry Very Happy Very Happy a dechberoucím dějem Very Happy Very Happy Very Happy " v PH přičemž mu v jeho (jak to napsat a neurazit) omezenosti nedojde že právě Ben Flek bylv reálu zařval ještě než byl Japonci vůbec odstartovaly (zkoušeli jste někdo střílet nebo škrtat zapalovačem v prostoru plném benzinových par?).


Jak praví Ivánek-to by člověk blil!
URL : https://www.valka.cz/Konvoj-PQ-17-t71706#252756 Verze : 0
No, PH mě dost zklamal, to je fakt, ikdyž nálet byl trikově provedený poměrně dobře, tak zbytek, no nic, ale to už pomlouváme jiný film. Celkem se těším na Tobruk, snad mě Marhoul nezklame..... Smile
URL : https://www.valka.cz/Konvoj-PQ-17-t71706#252760 Verze : 0
Já se zase těším na Rudého Barona, který měl počátkem měsíce premiéru v Německu.Trailer vypadal dost dobře a doufám že si to nezkazí ani při shlédnutí.
URL : https://www.valka.cz/Konvoj-PQ-17-t71706#252761 Verze : 0
to Welda, vždyť diskuzi jsi rozproudil Smile a to že s tebo někdo nesouhlasí je samozřejmé, jinak by to nebyla diskuze.
A pokud jde o PH, mně osobně se líbí víc než třeba opěvovaný tmavomodrý svět. Z PH by šlo sestřihnou solidní snímek s pěknými letovými záběry (i když místo Tomahawků tam létají pozdní verze P-40- asi N jestli se nepletu) To že děj je v reálu lovestory na pozadí války je fakt, ale to pozadí je docela dobré. Naopak TS má vykradený námět (je to obšlehlé z Nebeských jezdců až to bolí) a i zde je to jen lovestory (dokonce dost podobný PH) na pozadí války jen to pozadí je dost mizerné (byť se tvůrci kasali jak je to skvělé) a reálií je tam míň než v PH (moc pěkné je třeba britské letiště - měl by to být notoricky známý Duxford - s horami v pozadí, holt to že to točili jinde je znát) v reálu jsou amíci blíž, takže mně se PH líbí třeba víc než právě TS, a proč by měli přetáčet dobré filmy, jako byla třeba B of B, nebo Midway? Tyhle filmy byly dobré a dobré jsou, remake je lepší neudělá. Stačí se podívat na Memphis Belle z války a mnohem pozdější remake, vždy bych sáhl po původním byť technicky méně kvalitním filmu. Podobné je to i s dalšími filmy, třeba Tora Tora Tora je parádní byť všecky stroje (aspoň japonské) tam hrají texany, podobně bych raději sáhl zřeba po ruské epopeji Živí a mrtví než třeba po Nepříteli před branami (opět zmrvené lovestory) Ono to v těch filmech vůbec není o tom jak moc je to trikově vymakané, jeden z nejlepších amíckých filmů je Četa a ta neměla ani obří rozpočet, ani triky, no a přesto je lepší než většina triky prošpikovaných filmů.
A k původnímu tématu, dnes měl vyjít další disk PQ17 takže si ho jdu zítra koupit Smile
URL : https://www.valka.cz/Konvoj-PQ-17-t71706#252781 Verze : 0
Bite, ta Memphis Belle není zrovna fér srovnání protože pokud si pamatuju tak původní Memphis Belle byla točená přímo za WWII během jednoho z náletů a asi uznáš že k takové věrohodnosti a realitě se dnešní filmaři asi nedohrabou nikdy Smile
URL : https://www.valka.cz/Konvoj-PQ-17-t71706#252784 Verze : 0
No je to stejně fér jako srovant něco z šedesátých let s dnešní technologií, po pravdě ty starší filmy (některé) těží právě z toho že neměli takové možnosti a proto museli tu zajímavost dohnat jinde. Jednou z vyjímek je Hlava 22 kde létá v podstatě to co létat má. Ale pokud jde o moderní triky nabité filmy někdy mi přijde že "tvůrci" se moc shlédli v těch tricích a nějak jim uniká že já se chci dívat na příběh, ne na to co dakáže počítačová animace (to bych si mohl zahrát nějakou hru Smile ) bez toho že by to nějaký reálný děj mělo. A třeba z našich válečných filmů je asi nejlepší dodnes nepřekonaný film nebeští jezdci a vůbec nevadí že v pozadí pojíždí Li-2 a že Wellington není úplně přesný (po pravdě děj je tak dobrý že si toho asi nikdo nevšimne). Mimochodem u Memphis Belle byla část natočena na poslední misi a zbytek potom co posádka dokončila tůru a dělala ve státech reklamu na válku (tou byl i ten film, nebyl myšlen jako nějaké umění, asi proto se tak povedl).
URL : https://www.valka.cz/Konvoj-PQ-17-t71706#252786 Verze : 0
Ono stačí třeba porovnat dva Americké filmy - předigitalizovaný a dějovězápletkově stupidní Patriot (2000) a předdigitální Gettysburg (1993)... Ona taková sekvence Pickettova útoku vyzní tak nějak jinak když člověk ví že tam všichni ti na scéně jsou opravdu lidé a ne počítačem naklonovaní pajduláci, a ani není potřeba aby tam poletovaly digitální dělové kule a aby hlavní hrdina porazil půl nepřátelské armády pouze divokým máváním vlajkou na žerdi a jednou ranou z pistole Wink
URL : https://www.valka.cz/Konvoj-PQ-17-t71706#252791 Verze : 0
Jo zhruba o to co pěkně vyjádřil Marek právě jde, velmi často jsou starší filmy lépe natočené možná právě proto že nemohly těžit z toho "že se to dožene v pičitadle". Vůbec nejsem proti digitálním trikům (jeden z mách nejoblíbenějších filmů je vlastně celý udělaný takhle) ale vůbec si nemyslím že je to něco nezbytného, spíš naopak, ono to hraní je ve filmu ze starší doby mnohdy "stylovější a dává tomu takovou tu těžko definovatelnou atmosféru.
Jo a taky se vám stává že film který kritika vychválí se vám zdá jako nebetyčná hloupost a naopak kritikem zatracený film vám přijde jako docela koukatelný? Mně docela často. Asi nejsem dost schopný se "intelektuálně ponořit" třeba do duše bangladéšského vesničana natočeného kanadským režisérem za japonské peníze Smile
URL : https://www.valka.cz/Konvoj-PQ-17-t71706#252793 Verze : 0
to Marek Tucan:Pěkně řečeno.Souhlasím a podepisuji


to Bitaxe:Stává, stává a řekl bych že poslední dobou se železnou pravidelností (naposled u kritikou strhaných Posledních plavek u kterých jsem se narozdíl od kritiků smál od začátku až do konce (zejména důchodce/psychopat Vrtílek v podání R.Hrušínského stál za to).
URL : https://www.valka.cz/Konvoj-PQ-17-t71706#252794 Verze : 0
No jsem rád, že jsem rozproudil diskuzi na téma válečné filmy a určitě ji nechci Bitaxi rozpustit. Smile Tmavomodrý svět má spoustu hezkých pasáží, ale souhlasím, že v mnoha ohledech zklamal. Ono spíše než válečný film, je to spíše Love story na pozadí války, ikdyž má silny protikomunistický osten. Těch skvělých válečných filmů je více, třeba Příliš vzdálený most, Nejdelší den, či Bitva o Anglii / teď si nejsem jistý jestli to není bitva o Británií, musím si to zase někdy pustit /, ikdyž i zde si ne vždy filmaři dělali problém autentičností výzbroje.


Abych se vrátil k původnímu tématu, tedy velkofilm Konvoj PQ 17. Možná nejrozumnější je investovat 40,- kč a v trafice si to koupit a zhlédnout, ať se nebavíme abstraktně, ale konkrétně. Jinak přeji všem hezký víkend.
URL : https://www.valka.cz/Konvoj-PQ-17-t71706#252841 Verze : 0
ono je treba si uvedomit, v jakych podminkach ty filmy vznikaji, a co si budeme namlouvat, tech skutecne valecnych u nas mnoho nevzniklo ... na Nebeske jezdce proste zadny film nema a jeste dlouho mit nebude, protoze to je proste Film s velky F. Tmavomodry svet se mi libil, i kdyz chapu vyhrady, ktere k tomu kdo ma, presto davam sanci i tomu ukazat, ze valecny film nemusi byt jen "vzbudim se, hupnu do tanku/letadla/lode, pozabijim par nemcu/rusu/britu/americanu/francouzu (vivat !), a jdu si lehnout", ale ze take lide maji nejake city, a ze se spousta nasich hochu ve Velke Britanii zamilovala do tamnich zen a mnoho z nich je take pojaly za manzelky je proste skutecnost. A tento film mi prisel mnohem skutecnejsi a realistictejsi, nez ty radoby "komunisticky retrospektivni" filmy, ktere jinak nase zalostna kinematografie produkuje. Protoze ono je to sice hezke, videt v kazdem druhem filmu Holubovou, Polivku, pripadne podobne "hvezdy" naseho stribrneho (on je to bronz, ale je na tom vrstvicka alobalu takze to vypada stribrne) platna, ale kdyz je clovek vidi v KAZDEM novem filmu, ktery v lepsim pripade ukazuje, jak jsou cesi zalostny a ubohy narod teplousu, zlodejicku, komunistickych prisluhovacu, blbcu a dementu, tak to cloveka po par filmech omrzi, a to je presne duvod, proc uz mi ceska kinematografie soucasnosti nema proste co nabidnout, a na nove ceske filmy ze zasady nechodim, protoze se mi proste nelibi.


A autenticnost vyzbroje, najdete na webu fora, kde se vedou milionstrankove diskuse o tom, ze ten a ten tank ve Vojinu Ryanovi byl vlastne takovy a takovy, abych pravdu rekl, je mi to totalne sumak ... film Zachrante vojina Ryana je jeden z nejzajimavejsich filmu co jsem kdy videl a scena z vylodeni je fakt neco naprosto strhujiciho, a je mi fuk, jestli v tu chvili zrovna nacek na kopci pouziva MG42 nebo MG43 ... A o to jde ... bud muzeme sledovat filmy jako dokument, a remcat nad tim, ze ta a ta technika vlastne nebyla, protoze tam bylo to a to, ale pak jsme za blbce, protoze je JASNE, ze proste ta dana technika uz NEEXISTUJE, NEFUNGUJE, nebo NENI MOZNE ji dokonale vytvorit v pocitaci tak, aby to filmu nevadilo, a nebo si uvedomime, ze je to jen film, je to umele vytvoreny pribeh, za penize, ktere producenti chteji dostat zpatky a vydelat na tom, takze voli kompromis mezi realitou a naklady. A pokud chceme dokument, zajdeme do archivu a divejme se na stare, cernobile celuloidove poskrabane filmy, tam budou ty spravne zbrane a spravna technika Smile Filmy jako Bitva o Britanii, bitva o Midvay nebo treba jiz zmineni Nebesti jezdci budou vzdy na mem listu na prvnich mistech, protoze to jsou filmy, ktere mi ukazaly, jaka byla valka, a jake momenty o ni rozhodovaly, jaci byli lide v ni a jak dokazali zachovat to nejcennejsi, co v nich bylo, navzdory vlastnimu nebezpeci. A presto to jsou filmy, jejichz technika je velmi omezena. Nevadi mi to ani v nejmensim Smile


A ad manipulace s historickymi fakty, to uz je opet ten pohled "dokumentaristicky" - Rusove se behem valky videli a stale vidi jako nejskvelejsi, nejuzasnejsi, absolutne samostatny narod, ktery porazil vsechny nepratele na cele planete, a z toho pohledu proste musi byt natocen kazdy film, do ktereho se tam pusti, logicky Smile je tedy na nas, abychom si bud film koupili, a s timto vedomim se mrkli alespon na to, co nas z toho zajima, pribeh, lode, zabery, anebo si s timto vedomim film nekoupili, protoze nas nemuze uspokojit Smile tezko v tom hledat neco vic Very Happy


PS. Diskusi k jednotlivym filmum prosim smerovat spise do sekce FILMY zde na foru, tady se to rozplizne v tisicistrankovu debatu a bude to k nicemu, neb to stejne nikdo nebude cist, aby se dozvedel tvuj nebo muj nazor na jeden konkretni film Smile
URL : https://www.valka.cz/Konvoj-PQ-17-t71706#252855 Verze : 0
to Admin, obávám se že se v ruských (tam jistě) a sovětských (tam někdy) filmech dost pleteš, to co popisuješ je vlastní především americké produkci. V docela dost ruských filmech zjistíš že se necítí jako ti největší borci a jedničky, mnohdy je tam zřetelně zobrazeno jak je germán tlačí, oni jsou z toho na palici (do té doby jim tvrdili že jsou neporazitelní) civilové jim nadávají že ustupují a oni se snaží v mizerných podmínkách a za cenu spousty mrtvých zadržet němce. A tak to přece bylo, i za sovětů se točily podobné filmy a mnohdy velmi solidní (nakonec i ta "Jitra .. " nejsou o tom že by byli jedničky, ale o tom že pár holek se snaží udělat co se dá. A pokud jde o ruskou produkci tak třeba "trestný prapor" je realita drsná a opravdu nehrdinská. Ale to i řada dalších podobných, u američanů je to obávám se horší, obvykle jsou tam vyholení boys s usměvem zachraňující svět (podobní jsou i v některých sovětských filmech ale je jich nějak míň). Ostatně PQ-17 není film, je to seríál (jako třeba bratrstvo neohrožených) a celkem solidně ukazuje že ne všichni byli hrdinové a to co jsem zatím viděl (1 díl) je celkem solidní, druhý disk jsem si koupil dneska a docela se těším až to zkouknu.
Nečekám (na rozdíl od mnoha) že tam bude originál technika ale přeci jen mi připadá že udělat to co třeba sověti (tedy oplechovat tank) je lepší než jen na modrnu napatlat kříže a tvářit se "německy". Válečný film by měl být o válce a o tom jak ji prožívali hrdinové příběhu (třeba Most přes řeku Kwai je válečný film a nikterak nevadí že místo japonských aut tam jezdí Dodge) a technika tam mnohdy nemusí být téměř vůbec (když nebudu točit epopej o tankové bitvě) třeba jeden z vynikajících ČS válečných filmů je Signum Laudis a ten je bez techniky, složitých efektů a při tom ukazuje z války víc než spousta jiných. Ono je to o tom co dokáží tvůrci a o tom jak to dokáží. Ty triky a technika jsou často jen zoufalá snaha udělat z toho něco zajímavého (když už to neumí jinak). To že průměrná lovestory je pak prohlášena za "válečný film" je pak spíš snaha to líp prodat. Opravdových válečných filmů je podstatně míň, ale nějak mi spíš vytanou ty ruské/sovětské, třeba "Jdi a dívej se" nebo "Živí a mrtví", zkus je, ani jeden nedělá z rusů hrdiny Smile
to Welda film se samozřejmě jmenuje Battle of Britain (B of B), máš ohavnou mezeru ve vzdělání Smile když tohle nevíš Smile
URL : https://www.valka.cz/Konvoj-PQ-17-t71706#252893 Verze : 0
Tu mezeru beru Bitaxi z humorem Smile , to není mezera, ale skleroza, na to, že je to můj oblíbený film a že jsem ho viděl v zimě, no .... Sad , nekomentuji se. Tak jsem si zakoupil 3. a 4. díl Konvoje PQ 17. Doufám, že mě to více chytne. Až to zhlédnu, tak se podělím o své pocity. Tož hezký večer páni generlálové i vy ostatní..... Smile
URL : https://www.valka.cz/Konvoj-PQ-17-t71706#253280 Verze : 0
No já už to weldo zkouknul, je to mírně akčnější než první dva díly Smile (zas tam není sex jako v prvním Smile ) ale pokud si uvědomíme to že jde o pohled jedné ze stran je to docela dobrý pohled na právě tenhle nejznámější konvoj. Je to docela drsné (třeba nakládání zlata na Edinburg pod dohledem NKVD a likvidace svědků) myslím že rusové, přes to že zachovali svůj poněkud patetický styl, natočili docela dobrý seriál. Trochu to samozřejmě kazí dost zkarikovaný Hitler a němci obecně, ale pokud se na to díváte i jako na sondu do myšlení rusů (což to v reálu je) určitě to stojí za ty čtyři pětky (asi tak dva rumy v hospodě nižší cenové skupiny Smile a sotva jeden pro mne Sad ) co za to dáte. už se docela těším na další díly, kolik jich vlastně je?
URL : https://www.valka.cz/Konvoj-PQ-17-t71706#253286 Verze : 0
Pokud se nepletu, tak 4x DVD, to je 8 dílů. Včera jsme to na ostravském srazu lehce rozebrali Smile , tedy bez jednoznačného závěru Sad Už se těším na to druhé DVD. Pohled rusů na němce je fakt lehce karikaturní a ještě více mě " bavil " pohled rusů na američany. No nic, hezký víkend. Třeba někdy na nějakém srazu......
URL : https://www.valka.cz/Konvoj-PQ-17-t71706#253455 Verze : 0
Na sraz to máš snadné Smile budu v Jihlavě Smile no a 2. DVD je dost pozdě, dnes bylo třetí (díly 5 a 6) ještě jsem je neviděl a snad to stihnu o víkendu. Pohled na němce je opravdu dost karikaturní (zvlášť u AH, ale i třeba na ponorce), docela zajímavý je pohled na amíky, ten velký solidární a ten menší dodatečně prozřevší, leč oba jasne na dolar Smile je to docela schématické v ruském duchu, ale mně jde spíš o to co točí sami o sobě a to je docela dobré, drsná scénka s bednou zlata a likvidací svědků je opravdu ze života, stejně jako to že nakladači jsou ženy a vypasení chlapci z NKVD stojí okolo a hlídají.
URL : https://www.valka.cz/Konvoj-PQ-17-t71706#253483 Verze : 0
To je pravda, to je hodně silná scéna, toho zlata se neslo dost, celkem dosti výmluvné, ikdyž nevím jestli je to ze strany rusů sebekritika, nebo to berou jako normu : žena maká, chlap velí....


Ti amíci, jsou fakt k poukání, ale oni si je rusáci asi fakt takhle představovali Smile no nic, těším se na další díly
URL : https://www.valka.cz/Konvoj-PQ-17-t71706#253587 Verze : 0
Poslední vyjdou tenhle pátek, bohužel mne nějak sklátila choroba a nedostal jsem se ke zkouknutí dílů 5 a 6 Sad
S tím jak se kdo na koho kouká je to bohužel obecné, my taky vidíme rusy spíš jako primitivy což jednoznačně není pravda a amíky jako lidi technicky zdatné což je už vůbec nesmysl. tahle klišé se bohužel objevují všude, ne jen v ruských nebo sovětských filmech.
URL : https://www.valka.cz/Konvoj-PQ-17-t71706#253645 Verze : 0
Jo jo, nějak nestihám koukat na DVD Sad , navíc mě tam občas nepustí děti či žena Smile , ta 3 a 4 mě chytli více, 5 a 6 ještě nemám. Do Jihlavy Bohužel nedorazím, ale už se na tebe někde těším, je s tebou náročná diskuze a to mě baví ..... Confused
URL : https://www.valka.cz/Konvoj-PQ-17-t71706#253738 Verze : 0
No ono to "na hubu" nebývá až tak těžké, mnohem snáz se vysvětlí že mnohdy oba myslíme velmi podobné leč každý to jinak píše. Já vím že mnohé štvu bazírováním na detailech, ale je to proto že právě tam se nejsnáz pozná co kdo myslí. A to že mám často "nestandardní názory" je fakt, nicméně jsem obvykle je schopen doložit, což mnozí "standarďáci" nejsou Smile. Škoda že se neobjevíš v Jihlavě, nejbližší další bude asi u Admina a jinak pokud vím se budu chystat někdy do Lešan ale asi mimo nával, ty atrakce mne spíš štvou a o co je tam víc věcí o to hůř se fotí a aby do mne strkal něčí fracek protože si chce vlézt na cosi co je za "špagátem" mne upřímně štve Sad (jo Herodes ...) možná budu v Práglu i na muzejní noc, ale spíš mi to nevyjde (měl bych se zúčastnit jako pořadatel) tak se třeba někdy uvidíme Smile
URL : https://www.valka.cz/Konvoj-PQ-17-t71706#253780 Verze : 0
Tak jsem PQ-17 dokoukal až do konce a musím říct že dávám palec nahoru.Paráda, žádný násilně naroubovaný happy end (i když jednu chvíli to tak vypadalo) a depresivní vyznění celého filmu (doporučuju si k posledním dvěma částem uvařit kávu nebo čaj-byla mi zima i za námořníky Smile ).Oceňuji zejména scény s námořníky z Daniela Morgana a závěrečný souboj s ponorkou.


to Bitaxe:Škoda že jsi nebyl prvního v Náměšti.To by jsi teprve viděl prolézačku.Chvílemi se mi zdálo že chodníčky a nápisy "Zde nešlapat" jsou psány asi maďarsky.Zvláště slovenská L-39 to dost odnášela.
URL : https://www.valka.cz/Konvoj-PQ-17-t71706#253813 Verze : 0
Buď rád že jsem nebyl, jsem na tyhle věci alergický, nejspíš bych vyvolal konflikt a možná i inzultaci někoho (možná i mne Smile ) rodiče co si své spratky (o dětech v tomhle nejde mluvit) nehlídají a naopak je podporují mám velmi vyhraněný názor a dávám ho najevo dost razantně (asi by mne Džamila žalovala že jsem nevratně poškodil dušičku nějakého spratka) a obvykle to zatím skončilo jen tím že tatík bublaje odnesl dotyčného potomka pryč, matky se diví že na někoho jejich spratek nezabírá a jsou o dost zpupnější (věří že nemohou dostat nařezáno Smile )
Ale ty už máš i poslední dva díly? mají vyjít až v pátek.
URL : https://www.valka.cz/Konvoj-PQ-17-t71706#253816 Verze : 0
No, ona dobře mířená a načasovaná facka je mnohdy efektivnější než hodina přesvědčování a nadávání Smile


Poslední dva díly samozřejmě ještě na DVD nemám každopádně jsem nevydržel a obstaral si je na netu
URL : https://www.valka.cz/Konvoj-PQ-17-t71706#253824 Verze : 0
Smile teda, tak to jsi mne navnadil, jestli to má tak dobrý konec, tak to koupím a zkouknu ...


Pokud se týká davu Smile , doporučuji Dny NATO v Ostravě, každé září na letišti v Mošnově, desítky tisíc lidí Sad , no prostě masakr, ale jezdím tam pravidelně Smile teda zatím ....
URL : https://www.valka.cz/Konvoj-PQ-17-t71706#253839 Verze : 0
V Mošnově jsem ještě nebyl ale je to v plánu (pokud to toho (zase) něco nevleze).Každopádně návštěvnost 1.5. asi překvapila všechny-na malou akci kde se prakticky nelétalo (2x se přiletěla podívat hotovost z Čáslavi a na závěr odlétly Mi-17 a Mi-24/35 do Přerova) se dostavilo téměř 15000 lidí (já osobně jsem si udělal rekord v době dojezdu na letiště:Rozběhlo-Brána (cca 3,5km) v čase 1:13:21 Smile


Jinak k tomu navnazení, navnadím tě ještě jednou.Stejným kanálem jako konec PQ-17 se ke mě dostal i film Třináct dní (Thirteen days) v původní nezkrácené verzi (verze vysílaná na ČT2 je zkrácená cca o 20 minut).Není to sice klasický válečný film (jde spíše o to jak válku zažehnat) ale i tak jej vřele doporučuju.V USA jeho uvedení způsobilo dost velký skandál (Pentagon dokonce zvažoval podání žaloby na filmaře za očerňování pověsti) avšak dle toho co jsem o celé záležitosti četl to do značné míry odpovídá skutečnosti.Zejména LeMay se ve filmu ukazuje v dosti odlišném, a dle dostupných informací i pravdivém, světle v porovnání s "oficiálním názorem".
URL : https://www.valka.cz/Konvoj-PQ-17-t71706#253840 Verze : 0
no já to už do pozítřka vydržím Smile to vyjdou poslední dva díly, docela se těším.
jinak k Náměšti, kamarád tam byl a dost ho to nenadchlo, jel tam z Telče asi 2 hodiny, pak další atrakce na parking a na letišti lidí že to nebylo prý k tomu. Já nemám rád moc lidnaté akce kde je pár věcí a tisíce lidí, takže jsem rád že mne choroba uchránila téhle zkušenosti Smile Asi to pořadatelé přehnali s reklamou Smile Mošnov je pro mne moc z ruky, a asi vynechám i Lešany právě pro ty tisíce lidí (leda by tam bylo něco co "musím" vidět jako byl švédský tančík) letos vystačím s výletem do Arden a na lodě do Zeebruge Smile a mezi to s nějakým muzeem u nás. Možná vyrazím někam za hranice všedních dnů do germánie nebo Maďar i tak toho bude dost.
URL : https://www.valka.cz/Konvoj-PQ-17-t71706#253885 Verze : 0
Tak mě právě můj mladý / 11 let / ukecal na výlet do Praglu do leteckého musea v Kbelích. Tam snad davy nebudou Smile . Jo mám prosbu na pražáky, co se dá ještě takového v Praze shlédnout, tak aby to prcka bavilo. Ve vojenském muzeu pod Žižkou jsme samozřejmně už byli.


Jo 5. a 6. díl jsem zhlédl a souhlasím, je to díl od dílu lepší. No večer mě v TV čeká TS a pak Remagen, snad to vydržím. Tak hezké oslavy konce WWII.
URL : https://www.valka.cz/Konvoj-PQ-17-t71706#253962 Verze : 0
Právě jsem dokoukal 5. díl a docela dobré, TS se mi nelíbí (podobné lovestory umí amíci líp) takže se asi večer kouknu na 6. díl a remagen si nejsem jist jestli díky dost pozdní hodině neusnu (zas mi to srdce neutrhne, je to dost od reality) Smile .
V Praze je co vím výstava ve věži Mihulce kde by měly být vojenské pokrývky hlavy (prý je docela pěkné) a pak pokud jsi nebyl v policejním muzeu u Nuseláku taky stojí za to. Ale třeba budou pražáci vědět něco lepšího Smile
URL : https://www.valka.cz/Konvoj-PQ-17-t71706#253968 Verze : 0
Smile Tak jsem to konečně zkoukl do konce a musím přiznat, že to má grády. Takže se přiznávám k mylnému odhadu toho co příjde, který jsem si po prvním díle udělal. Jo, chybami se člověk učí.
URL : https://www.valka.cz/Konvoj-PQ-17-t71706#256307 Verze : 0
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více