Hromadný hrob z 2. světové

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 441 příspěvků vloženo, 1694 editováno a 1879 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Hromadný hrob z 2. světové

Od svého dědy jsem se dozvěděl o hromadném hrobu Vlasovců a Němců

  Avatar
  Děda mi vyprávěl o konci druhé světové a dozvěděl jsem se i o hromadném hrobu Vlasovců a nacistů. Nechci zde uvádět přesné místo ale jedná se o okraj Prahy. Vyprávěl mi jak na konci války sbírali mrtvé a "pohřbili" je do zákopu kde bylo před tím umístněno dělo. Všichni byli zabaleni do nějaké německé pogumované látky a zahrnuti zeminou. Jde asi o 20 vojáků plus minus. To místo je od té doby nedotčené. Zajímá mě právní problematika...
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/71941#253572Verze : 0
  Avatar
  jako, že bys je chtěl vykopat? Nejdřív bych asi začal od toho, že si zjistím, komu ten pozemek patří......
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/71941#253573Verze : 0
  Avatar
  ale to je přece to nejlehčí. Vím komu pozemek patří a domnívám se že by mu to bylo i jedno pokud by se to dalo do původního stavu. Na tom nístě je teď rumiště, bávalá skládka.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/71941#253574Verze : 0
  Avatar
  No "domnívat se" je o ničem, názor majitele může (a nejspíš bude) zcela jiný než doměnka. To že je tam rumiště a skládka (asi nepovolená) neznamená že tam majitel chce mít třeba pietní místo.
  Navíc pokud vím nelze jen tak (úmyslně) vykopat hrob, na podobné akce jsou poměrně přesně dané předpisy a ty řeší jak stránku hygienickou, tak třeba i to co se stane s vykopanými pozůstatky (určitě je nelze jen tak povalovat doma nebo třeba prodat). Nejlepší by asi bylo se spojit s nějakou organizací která se podobnou tématikou zabývá (třeba ve vztahu k německým hrobům) a má problematiku zvládnutou. Obávám se že my zde nejsme ten správný právní servis, ale třeba někdo z kolegů se podobnou věcí už zabýval a dokázal by poradit.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/71941#253582Verze : 0
  Avatar
  No tohle je strašně komplikovaná problematika.
  Předně se na ní vztahují zákony o pohřebnictví a válečných hrobech, které jsou poměrně přísné. Dále i zákon o státní pamatkové péči v paragrafech, které se týkají archeologie.
  Hodně důležitý je v tomto případě onen zákon o válečných hrobech, protože pokud o této lokalitě MO ví a vede ji ve své evidenci, je za jakékoliv porušení pokuta až 100 000,-


  Každopádně je hromadný hrob věc, kterou by rozhodně neměl zkoumat amatér ale profesionál, který by zajistil kvalitní provedení a dokumentaci (tu zejména) výzkumu a pietní zacházení a uložení lidských pozůstatků (viz. zákon o pohřebnictví).


  Nakonec si ale neodpustím malé povzdechnutí. Předpokládám, že pokud by hrob stejně vykopal nějaký amatér, nikdo si toho ani nevšimne....
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/71941#253589Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Děkuji Ti za informace. Chtěl jsem se zeptat a tenhle web se mi přímo nabízel. Asi Tě uklidním, nic se kopat nebude protože za prvé neukážu místo a Já na to nemám žaludek. Přeji hezký den.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/71941#253686Verze : 0
  Avatar
  Na druhou stranu, pokud o tom hrobě ví pouze Performer, tak myslím, že by se to mělo nahlásit orgánům a provézt exhumaci.


  Otázka ale zní, kam takové nálezy, nebo předpokládané lokality hlásit? Když už to tak čtu...


  Kam to tedy nahlásit, aby pokud možno než se úřední šiml rozřehtá tam někdo nedojel s bagrem mrtvé nevyhrabal a neokrad o militárie a zlaté zuby...


  Policii?


  Stejně tak...klasická situace... jdu lesem s detektorem (ne že bych ho mělSmile ) a najednou signál...kopnu a ejhle...z pod německé či ruské přilby, na mě kouká lidská lebka. A teď co s tím...
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/71941#283721Verze : 0
  Avatar
  Podobné nálezy se musí hlásit na obecním úřadě obce s rozšířenou působností na jejímž obvodě (nebo jak se to území, které spravuje jmenuje Smile) se pozůstatky najdou. Ta by měla zajistit vše potřebné, včetně pohřbu, pokud o pozůstatky neprojeví zájem někdo další (rodina, ministerstvo apod.) Z hrobu se pak stvá hrob válečný, které tyto obce ve svém obvodě evidují a spravují a zároveň by ho měli nahlásit na ministerstvo obrany, které vede evidenci centrálení. To ovšem v případě, že je opravdu jistota, že je nález z války.


  Pokud jde o náhodný nález, je asi opravdu lepší zavolat policii, která vyloučí, že se nenašel nějaký pohřešovaný podnikatel Smile, měla by zabezpečit místo nálezu a potom přivolat odborníky. Pokud je jistota, že se opravdu jedná o pozůstatky z války, může se volat přímo na nejbližší archeologické pracoviště, případně do muzea. Tady je ovšem problém, že je to nemusí zajímat, protože část archeologů si myslí, že toto období se jich netýká (což je ovšem špatně Sad).
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/71941#283732Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Vojaci mozna byly zavrazdeny nebo padly na konci valky tak zadna dokumentace neexistuje. Ty, co je tam zasipaly us nezijou a nikdo mimo tebe nevi ze tam jsou. Je skupina po evrope co jse stara o padli a vikopava je. Kontaktuj:
  German War Graves Commission
  Nemecki je to Volksbund Deutsche Kriegsgräberfürsorge
  Tady mas taky na to informaci:
  http://www.volksbund.de/kurzprofil/homepage_en.asp


  Verim ze by poslali nejakou skupinu co by jse o to postarala. Aby jsi vedel, oni vezmou jenom tela a vlastni veci (deniky, dokumenty, ID tags), ostatni veci by te dali...ie helmy, presky, etc.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/71941#350823Verze : 0
  Avatar
  No po pravdě to funguje zcela jinak a německý spolek je "humanitární organizace" nikoli státní orgán. A to že by mohli někam přijet a cosi hrabat je nesmysl, to se řídí zákony daného státu, nikoli tím co chce nějaký spolek. ČR stejně jako ostatní státy přistoupila k úmluvě týkající se válečných hrobů, zákon tedy mluví zcela jasně, pokud je známo místo pohřbení má být buď upraveno tak aby odpovídalo pohřebišti, nebo mají být ostatky exhumovány a převezeny na místo kde je možno zajistit jejich náležité pohřbení. A o schopnostech spolku pro hroby si nedělejte iluze, to jak byly dlouhodobě řešeny ostatky 6000 německých vojáků právě ve spolupráci se spolkem ukazuje na jeho schopnostzi a možnosti. Je to jak napsal Michal Rak. Jinak na všechny tyhle věci se vztahuje řada zákonů a představa jak banda němců z nějakého spolku kdesi kutá a exhumuje ostatky je tak do kresleného filmu. S velkou pravděpodobností by skončili na policii (právem)
  Tohle je věcí a poviností státu (a tedy i obce) a je to ošetřeno v zákoně
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/71941#350825Verze : 0