Ostravská operace - 1. čs. tanková brigáda v SSSR - česko, německo, polské pohraničí

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 522 příspěvků vloženo, 2027 editováno a 1073 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Ostravská operace - 1. čs. tanková brigáda v SSSR - česko, německo, polské pohraničí

historie tolik popisované , leč málo probádané největší bitvy na českém území.

  Avatar
  napsání námětu pro tuto diskuzi mne vedla skutečnost mnoha neznalosti a opomenutí historických skutečností , mnohdy utopených pod balastem poměrné časté a plytké a účelové propagandy i dnes.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/71945#253599Verze : 0
  Avatar
  V tom případě mám první dotaz do diskuse - sice jsme se o tom bavili částečně již v Ostravě, ale myslím, že by nebylo na škodu (zvláště pro ty kdo tam nebyli) napsat zde něco málo o zřícených letadlech (ať vykopaných, takových o kterých se ví kde jsou nebo je jejich lokalizovaní jen přibližné) a osudech jejich posádek (kdyby byly nějaké fotky z té doby nebylo by to na škodu - pakliže-li je zde bylo možno publikovat).
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/71945#253623Verze : 0
  Avatar
  Já hlavně nevidím žádný námět - obecně lze říct že úvodní příspěvek lze považovat za obdobu zde přímo nevítané věty: "Ostravská operace - co o tom víte ?"


  Buď tedy napiš článek nebo příspěvek ve kterém některé otázky k diskusi nadhodíš případně z něho vyplynou nebo prosím aspoň rozveď svojí úvodní myšlenku


  Například mě napadají otázky :
  historie tolik popisované - kým? , kdy? atd.
  leč málo probádané - proč?
  největší bitvy na českém území? - na základě čeho největší?


  Citace - mirek.chylek :

  napsání námětu pro tuto diskuzi mne vedla skutečnost mnoha neznalosti a opomenutí historických skutečností , mnohdy utopených pod balastem poměrné časté a plytké a účelové propagandy i dnes.

  tohle je perla, kterou jsem dlouho neviděl, můžeš mi prosím tuto větu vysvětlit.
  Tedy opět bych to rozložil na podotázky.


  skutečnost mnoha neznalosti a opomenutí historických skutečností - jaké opomenutí a neznalosti, naskýtá se otázka i čí neznalosti a opomenutí.


  utopených pod balastem poměrné časté a plytké a účelové propagandy i dnes - tady mě napadá jediné : "Povezte mi Kefalín čo si predstavujete pod takovou vetou :utopených pod balastem poměrné časté a plytké a účelové propagandy i dnes."
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/71945#253630Verze : 0
  Avatar
  Smile Typická reakce na příspěvek nováčka Dave, možná škoda, že jsi v Ostravě fakt nebyl, Mirek je zde sice nováček, ale jak jsem pochopil, tak má toho v této problematice už za sebou celkem dost, včetně vykopanýcjh tanku a letadel zde na ostravsku a jak píše výše Standa, asi to byla jenom pobídka k další diskuzi, kterou jsme na srazu tak vášnivě vedli. Jinak ale Dava chapu, takhle blbě fakt otvírají debatu nováčci na Válce Smile, a číst to pravidelně zde tolik let ..... Sad
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/71945#253737Verze : 0
  Avatar
  Ostravská operace je určitě z pohledu naší historie zajímavá a důležitá. Nevím je-li to "největší bitva" možná že třeba boje na jižní moravě byly větší, ani čím by se to měřilo, ale jde zcela určitě o důležitou bitvu a vzhledem k tomu že je to jedna z mála bojů kdy naši vojáci bojovali na našem území je nesporně důležitá pro naše dějiny. Zahájení je sice poněkud nesmyslné, ale třeba se to zlepší. Asi by místo nesmyslných klišé o balastu a účelové propagandě stálo za to napsat co autor považuje za špatně podané a balastem pokryté. Pokud vím o pozemní části bitvy vyšlo několi solidních článků v HPM (byly především o bojích tankistů) ale třeba je více věcí které jsou zajímavé a které stojí zachovat. Jen bych doporučil držet se faktů a vynechat právě ten balast.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/71945#253782Verze : 0
  Avatar
  38 dbí jak zní název pracovního námětu poslední etapy oStravské operace. Paradoxy , absurdity a neznámé ale reálné příběhy ne zrovna vonavé , kruté a tvrdé ale bohužel pravdivé . Paradox první , češi osvoboditelé , proti českých původně zbraním , proti původně českým občanům , příběhy z Kravař , Bolatic a Dolní Lhoty a Čavisouva , příběhy plné odhodlání , krve a obrovského nasazení čechů sloválů rusinů na ruských tancích. Chceme objasnit nejen obrovské nasazení a odhodlání osvoboditelů ale setřást ideologický škraloup , který se před rokem 89 vytvářel ostatně osudy těchto odhodlaných chlápíku to plně dokazují. víte v průběhu let jsem pottkal různé lidi , byl v kronikách a slyšel a ověřil jsi mnohé příběhy . To co film bude popisovat bude kruté , drsné ale pravdivé, po válce nebylo s ohledem na obšti a ztráty místo pro sentiment. Nebyla česká holubičí povaha , je faktem , že za porobu byla odplata. Pravdivé příběhy , a akční scény bojových operací , stylizace prostředí zájmu vojáků a oni nevědí kdy se vrátí nebo né ,... závěr je několika plánový .. prozradím , že pro hlučínské obyvatelstvo ná to smutný závěr ne hranicích pro ně oblíbeného rejchu je polsko .. atd / projekt je ve zrodu , je známá dějová linka a dílčí příběhy a pracuje se na tom...mch
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/71945#253791Verze : 0
  Avatar
  PRO MIREK:CHYLEK: že pro hlučínské obyvatelstvo ná to smutný závěr ne hranicích pro ně oblíbeného rejchu je polsko .. atd / projekt je ve zrodu , je známá dějová linka a dílčí příběhy a pracuje se na tom...mch
  Dobrý den.
  Marně přemítám nad tím , co že pro ty obyvatele Hlučínska bylo za tou hranicí tak skvělého. Že by pracovní příležitost ? Jsem z Hlučínska a můj děda jezdil za prací do Německa až k Dánským hranicím - na kole. Pracovní příležitosti zde byly mizivé. Skutečnost , že se mu podařilo na rozdíl od jeho dvou bratrů přežít následující válku / málokdo se hlásil als Freiwilige/ a po návratu ze zajetí v Rusku/kde se určitě neválel na kavalci / ho čekala opětovná služba v Československé armádě / v dolech / . Copak je na tom asi tak líbivého. V době ,kdy naši dědové /a teď nechci paušalizovat nejen naši/ umírali na frontách po celé Evropě s v Praze chodilo do kina na filmy s V.Burianem a dělníci kteří pracovali v tamních zbrojovkách a vyráběli zbraně pro" tolik nenáviděného nepřítele " dostávali příděly navíc .
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/71945#255426Verze : 0
  Avatar
  Vážení,
  s Mirkem Chýlkem se asi všichni účastníci ostravského setkání setkali poprvé. Ví toho hodně a dokáže o tom poutavě vyprávět. Má svůj cíl, a snad i prostředky k jeho naplnění. Možná jenom jedná malá poznámka - z jeho příspěvku je vidět, že více soustředěnosti by neuškodilo. Ví co chce říct, ale jeho vyjadřování se někomu může zdát trochu chaotické. Welda má plnou pravdu - každý jsme nějak začínali a pocit obrovské trémy byl i ve mně. Jsem si jist, že informace o podrobnostech různých epizod ostravské operace jsou zveřejněny v mnoha od sebe izolovaných publikacích. Pro začátek navrhuji shromáždit co největší jejich počet zde. Jako první příspěvek uvádím:
  Milan Kopecký, Závěrečné boje 1. československé samostatné tankové brigády v Ostravské operaci (21. dubna - 5. května 1945), HISTORIE a VOJENSTVÍ, ročník LIV, číslo 2/2005.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/71945#255520Verze : 0
  MOD
  Avatar
  možná ještě postřeh z mé profese, lidé mají různě kvalitní projev verbální, tedy slova a něco jiného je, když to napíší. Zkuste se někdy nahrát a pak to doslova připiště a asi se mnozí zděsíte Smile. Řečeno ještě jinak, u mirka nemám problém s obsahem sdělení ale s jeho formou. No nic, ono se to zlepší .....
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/71945#255641Verze : 0
  Avatar
  Uživatel mirekchylek byl zablokován pro porušení pravidel fora.valka.cz .
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/71945#255650Verze : 0
  Avatar
  Chtěl bych se zeptat (a nebudu tahat další vlákno) na to jestli je Vám někomu známa mapa či nějaký jakýkoliv nákres postupu osvobození a jednotek kolem Ostravy v roce 1945 (4/5-1945).
  Já bych potřeboval spíše ale tu "východnější stranu". V literatuře o Ostravě je vždy (i v návaznosti na 1.ČSSTB) většinou popisován boj od Tworkova , Hrabyň, Opavu a tu východní stranu.
  Chtěl bych se nějak dozvědět rozložení jednotek RA kolem Dolní Lutyně, Karviné a podobně. Z D.Lutyně mám fotky panterů a chtěl bych nějak zjistit kterým jednotkám RA na tom směru oponovaly....
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/71945#285141Verze : 0
  Avatar
  Neodpovím na žádný zde podaný dotaz či připomínku, ale připojím alespoň jeden malý výřez z dobového fota krátce po ukončení bojů o jeden pevnostní objekt v předpolí východně Opavy v roce 1945. S tímto snímkem (mimochodem nikde nepublikovaným) mám sice budoucí záměr, ale čert ví, kdy se k tomu dostanu Smile Jinak k tomuto objektu vlastním i snímek ze začátku války, kdy je ještě bunkr neporušen zásahem německé branné moci z roku 1939 a před vchodem pózují zmrzlí vojáci WH. Ti přitom vůbec netuší, že zde najdou hroby jejich vrstevníci o pár let později...........
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/71945#285190Verze : 0
  Avatar
  Zdar Doline,
  mám jen toto:
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/71945#287279Verze : 0
  Avatar
  Ahoj Doline,
  koncem března tento úsek fronty postupně přebírala 1. gardová armáda od 38. armády, jež se - jako hlavní úderná síla - pořesunovala k západu.
  K 1. dubnu 1945 měla 1. gardová armáda ve stavu:
  - 3. horský střelecký sbo (128. gardová horská střelecká divize, 242. horská střelecká divize, 318. horská střelecká divize)
  - 11. střelecký sbor (30. střelecká divize, 226. střelecká divize, 276. střelecká divize)
  - 67. střelecký sbor (81. střelecká divize, 211. střelecká divize, 340. střelecká divize)
  - 107. střelecký sbor (129. gardová střelecká divize, 167. střelecká divize, 237. střelecká divize)
  - 161. střeleckou divizi.
  Podle mapy od JV připadají v úvahu 67. sbor (převzatý i s úsekem od 38.A) nebo 3. sbor.
  Armáda měla vcelku silné PT dělostřelectvo - 3. PT dělostřeleckou brigádu, 4. gardový PT dělostřelecký pluk, 130. PT dělostřelecký pluk, 317. gardový PT dělostřelecký pluk a 1646. PT dělostřelecký pluk.
  Kromě toho však měla k dispozici také tři pluky samohybných děl - 713., 1498. a 1666.
  Jde pouze o odhad, kterým jsem zatím nestihl prověřit náročnějším hledáním, ale vsadil bych si na 1666. pluk samohybných děl, krátce předtím vyznamenaný Řádem rudé hvězdy za boje proti německým tankům u Bielska. Podle mých prvních informací tento pluk vznikl v roce 1944 z původního PT dělostřeleckého pluku a dostal snad do výzbroje samohybná děla SU-100.
  Lze doporučit knihu Grečko, Andrej A.: Přes Karpaty, která vyšla v Našem vojsku někdy v 70. letech a budou ji mít asi ve všech knihovnách. Tam je popsán poslední rok válečné historie 1. gardové armády a možná něco nalezneš.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/71945#287290Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Dík moc Vám oboum!!!! Very HappyVery Happy
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/71945#287334Verze : 0