05.05.2008 - Jak nyní dál v Afghánistánu

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 439 příspěvků vloženo, 1866 editováno a 469 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

05.05.2008 - Jak nyní dál v Afghánistánu

  Avatar
  Lze Tálibán vojensky porazit? Bude kdy v Afghánistánu vybudována demokracie západního stylu? Zbaví se místní populace pěstování opiového máku, mnohdy jediné obživy, jehož každoroční produkce asi sedmi tisíc tun bohatě zásobuje narkomany po celém světě? Budou se kmenoví vůdci, parazitující na této produkci, chtít vzdát bohatství a moci, která jim z toho plyne? Na všechny otázky musím bohužel odpovědět – spíše NE.


  Je pro nás životně důležité, aby Tálibán přestal být jednou z bašt islámského terorismu? Mělo by západní společenství v tomto úsilí vyhrát? Měl by se Afghánistán stát stabilní zemí, která nebude zdrojem mezinárodního ohrožení? Jednoznačně ANO. Na tyto otázky se však mnohem snáz odpovídá, jejich praktické naplnění, podaří-li se, bude velmi těžké. A bude stát ještě mnoho obětí, včetně těch nejcennějších.


  více na: neviditelnypes.lidovky.cz
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/71964#253663Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Taliban by bylo možné vojensky porazit pouze pokud by podniknul akci typu ofenzivy Tet která by ho vyčerpala - protože by pak na jeho místo nenastoupil nikdo (na rozdíl od Severovietnamské armády ve Vietnamu), ale obávám se že si to jeho vůdcové dobře uvědomují a nic takového nepodniknou, leda že by byli krajně zoufalí např. pokud by se povedlo výrazně omezit Talibanské makové plantáže.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/71964#253698Verze : 0
  Avatar
  V čase, keď bol Taliban v Afganistane pri moci, produkcia ópia a pestovanie ópiového maku kleslo na najnižšiu úroveň v celej histórii.
  Naopak produkcia ópia rástla po odchode sovietov, keď sa k nekontrolovanej moci dostali poľný velitelia mudžahídov a rôzni lokálni "warlordi" a klanový náčelníci. S nástupom Talibanu k moci produkcia ópia a pestovanie maku klesalo. Po americkej intervencii sa k moci opäť dostávajú skupiny okolo bývalých poľných veliteľov mudžahídov (Hekmatyar a ďalší) a produkcia ópia a pestovanie maku začalo opäť narastať, pričom v súčastnosti takmer každoročne dosahuje historické maximá.


  Nedá sa samozrejme vylúčiť, že po vojenskej porážke Taliban zmenil stratégiu a od potláčania produkcie drog prešiel k podpore ich produkcie ako zdroju financií pre svoj boj, ale to by znamenalo výrazný odklon od jeho predošlých zásad.
  Domnievam sa preto, že za rozvojom pestovania maku a produkcie ópia stoja predovšetkým iné politické a mocenské sily, než Taliban.


  Pestovanie ópiového maku je pre miestnych roľníkov finančne mimoriadne zaujímavé - pokiaľ sa im podarí "úrodu" predať, zisk je údajne desať až sto krát vyšší, než aký by dosiahli, keby pestovali obilie alebo iné plodiny.
  Navyše výkup je dobre organizovaný a začína dochádzať k tomu, že ópium sa už nepreváža ďalej v surovom stave, ako to bolo v minulosti, ale začína sa rafinovať a spracovávať na drogy priamo v Afganistane.


  K otázke, ktorú kladie Schlange na začiatku - demokracia západného typu nebude v Afganistane "nikdy". Aby k takej premene došlo, musela by sa predovšetkým kompletne prebudovať spoločnosť, jej sociálna štruktúra a sociálno-spoločenské a sociálno-ekonomické väzby. Takáto vnútorná prestavba spoločnosti však trvá desaťročia, možno až storočia a nedá sa takmer žiadnym spôsobom urýchľovať "tlakom zvonku" - každý vonkajší tlak smerujúci k prestavbe spoločnosti naopak stmeľuje spoločnosť okolo jej tradícií a naboženstva a tým upevňuje pôvodný systém.
  Jedným z najefektívnejších spôsobov rozkladu tradičných kmeňových a klanových väzieb a prestavby sociálnych väzieb je odstránenie negramotnosti a to predovšetkým negramotnosti žien a tiež dôsledné vyšetrovanie a stíhanie prípadov uplatňovania tradičného kmeňového práva, ktoré je v rozpore s oficiálnym právom štátu - a to až po tresty smrti pre všetkých samozvaných sudcov a vykonávateľov nimi vyhlásených rozsudkov.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/71964#254261Verze : 0
  Avatar
  Podle mého osobního názoru na tuto věc si američané myslí že silou nebo jinými prostředky dokáží zařídit demokracii podle svého kdekolik - problém je v tom že to není i z výše uvedených důvodů proveditelné. Je to jako by jste chtěli aby každý nosil košili podle vás - i tu samou velikost pochopitelně někomu sedne ale někomu skoro ne a někomu bude dokonce i velká, malá, těsná ... bohužel demokracie se nedá vyvést.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/71964#254297Verze : 0
  Avatar
  Demokracie se samozřejmě vyvézt dá, problémem je že kultura na straně příjemce musí být pro takovou věc alespoň minimálně vhodná. Příkladem úspěšného vývozu je třeba Japonsko, Jižní Korea, Tchaiwan a jistě i řada jiných zemí. Pokud bychom se podívali na věc hlouběji zjistíme že demokracie byla vyvezena do řady bývalých kolonií, hezkým příkladem je třeba Indie, ale i některé africké státy. Takže vývoz je samozřejmě možný. Bohužel lze obecně říci že jednou ze emí kam to není vhodné je právě Afghanistán, Nejde jen o to zda je to zeme "zaostalá" a zda je obyvatelstvo gramotné či ne, jde o celkové uspořádání společnosti a ta je zde rozdělena do řady skupin (kmenů) které spolu příliš nekomunikují a spojuje je především vnější ohrožení.
  Otázkou ale není to jestli dokážeme někomu vnutit "demokracii" jako formu vlády, to je samo o sobě poněkud nesmyslné (byť si to mnozí neuvědomují) otázkou je zda dokážeme v Afghanistánu najít sílu (krom Talibanu) která by stát mohla vést a zajistit si dostatečnou vnitřní podporu aby cizí jednotky mohly odejít. Otázkou také je zda současný stav je ekonomicky únosný, po pravdě je trochu nejisté zda je opravdu výhodné, bojovat v této zemi proti něčemu co nás sice možná ohrožuje (tak omílané výcvikové tábory) ale v reálu tímto bojem není nijak dosaženo toho aby se nebezpečí zmenšilo a naopak je protivníkům do ruky dán "trumf" v tom že na jednu stranu máme plná ústa žvanění o demkracii a na druhé se vměšujeme do záležitostí cizí země. Ty slavné výcvikové tábory jsou dnes jinde, islámisté fungují vesele dál a my vedeme boj v zemi kde o nás nestojí a kde zatím nikdy cizí moc nevyhrále (britové, sověti a dnes my Sad ) dodávky zbraní jsou placeny drogami, je celkem jedno zda je pěstuje Taliban, nebo kmenoví náčelníci nebo třeba "polní velitelé" (vznešený název pro náčelníky tradičních lupičských band) a je i jedno kdo ze zmíněných je naším momentálním spojencem, zkušenost je jasná Afghanistán za to "nestojí" . A protože ekonomika je až v první řadě lidského konání, časem dojde k tomu že zjistíme že je lepší odejít a to co odtud potřebujeme získat obchodem (třeba přes Rusko nebo Pákistán) než válkou a následně od někoho koho budeme podporovat. Rusové neodešli proto že by nedokázali bojovat dál, ale proto že ekonomicky to prostě neutáhli, to mělo za následek i odpor k téhle válce u nich doma a následně se stáhli. Ani rusové kteří válčili mnohem intenzivněji a s vynaložením větší brutality nedosáhli úspěchu, víra v to že ho zde bude dosaženo tím že budeme bojovat jinak je myslím opravdu nepodložená. Jinou věcí je zda nasazení speciálních jednotek které v horách honí konkrétní cíle je účinné, to nelze posoudit, ale to nevyřeší situaci v zemi.
  Jednou z možností je rozvrátit Afghanistán na několik menších států a snažit se dohodnout s jrdnotlivými vůdci, to by asi šlo snáz (v reálu v době odchodu rusů to tak i bylo a Taliban také nevládl na celém území, i on měl stejné problémy jako máme dnes my, tedy odbojné místní vládce. Myslím že kdybychom se stáhli, bude následovat vnitřní boj (on je i dnes ale je skryt) a následně dosjde k ustavení center moci. tím by se situace značně vyjasnila. Drogy jsou jistě problém, ale obdobně to funguje všude na světě, stejně financují své vyzbrojování albánci v kosově, kurdové v Turecku nebo třeba gerily v jižní americe, otázkou tedy asi není jak snížit produkci, ale jak zabránit tomu že peníze změní na zbraně (pokud budou mít peníze ale ne zbraně asi to povede k poklesu jejich moci a následně i produkce) Navíc lze maková pole celkem dobře rozeznat a tedy i zničit, to se ale děje jen omezeně, takže nám možná ty drogy tak nevadí jak se nám noviny snaží namluvit.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/71964#254300Verze : 0