wunderwaffen - "vortex gun"

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 477 příspěvků vloženo, 1678 editováno a 2532 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

wunderwaffen - "vortex gun"

  Avatar
  Mezi výstředními zbraněni, které Němci vyvíjeli ke konci války byla i "vzduchová děla". Jeden typ měl vystřelovat proud stlačeného vzduchu (hnaný reaktivní explozí kyslíku s vodíkem) a druhý, angl. nazývaný vortex gun měl zase likvidovat letadla vystřelením "tornáda". Potřeboval bych poradit, jestli a jak se tyto dvě zbraně označují česky.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/72116#254418Verze : 0
  Avatar
  Dal jsem letmo dohromady text, co jsem měl v očítači, s odstavcem od Iana Hogga - Německé tajné zbraně druhé světové války:
  Vířivý kanon vytvořil dr. Zippermeyer, rakouský vědec, v pokusném zařízení v tyrolském Loferu. Zippermeyer studoval vlivy vzdušných vírů na trup letadel a proto navrhl generátor takových vírů, pracujícím na základě výbuchů ve spalovací komoře, jejichž tlaková vlna byla směrována tryskami do vzduchu. Pro vyvolání exploze se používal uhelný prach. Za ideálních podmínek model dokázal rozdrtit deseticentimetrové prkno na vzdálenost 180 metrů, ovšem prototyp, postavený ve skutečné velikosti, nedokázal dosáhnout do hladin, ve kterých by něčeho dosáhl. Dochovaly se filmové záznamy modelu a jeho provozu. Dosah prototypu byl kolem sta yardů, měl ovšem vzniknout podobný kanon na "plynový pohon", který měl být použit proti varšavským povstalcům.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/72116#254420Verze : 0
  MOD
  Avatar
  to Aubi: diky moc. Pokud tedy v prekladu pouziju oznaceni "virivy kanon", nesnese se na mou hlavu hnev poucenych odborniku?
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/72116#254421Verze : 0
  Avatar
  Pojem mám z knížky (vcelku kvalitní), takže by určitě neměl. Horší je to s wind cannonem, ale předpokládám, že jiný překlad než větrný kanon není možný.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/72116#254422Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Pro zajímavost pár adres. Takové ty působící serióznějším dojmem. ohužel, informací je relativně málo, takže stránky příliš mnoho údajů neposkytují.
  Zajímavá je ovšem poznámka o tom, že vývoj zbraně na tomto principu pokračuje i v současnosti, v kategorii tzv. Non lethal Weapons, tedy neusmrcujících zbraní, zřejmě pro potřeby pořádkových policejních jednotek.


  http://www.eiu.org/experiments/gsg/vortex.htm
  www.geocities.com
  www.bradford.ac.uk


  btw. potkáte i řadu návodů, jak si vyrobit cosi jako hračkový přístroj, "vystřelující" kouřové kroužky.
  např.:
  http://www.funkylab.co.uk/make_it/vortexgun.html
  australianetwork.com
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/72116#254558Verze : 0