Hroby německých vojáků na uzemí Čech a Moravy

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 487 příspěvků vloženo, 1374 editováno a 2483 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Hroby německých vojáků na uzemí Čech a Moravy

dietrich45

  Avatar
  Shodou okolností jsem se dozvěděl o hrobu německého vojáka jenž byl vhozen do hrobky.Jeho ostatky leží na rakvi nebožtíka jemuž hrob patří.Je to možné?
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/72355#255719Verze : 0
  Avatar
  No na takto položenou otázku lze odpovědět jen - ano je to možné.
  Nemožné by bylo, kdy byl hozen do hrobky a jeho tělo leželo na rakvi nebožtíka jemuž ta hrobka nepatří - i když kdo ví , možné je naprosto všechno.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/72355#255720Verze : 0
  Avatar
  Myslím že to není moc pravděpodobné, pokud počítám správně, tak od války (a tedy i "pohřbení" ) uběhlo 63 let, za tu dobu se v běžné hrobce rakev rozpadne, je tedy pravděpodobné že dnes už se ostatky obou smísily (za předpokladu reálnosti úvodní informace). Nicméně hrobky jsou obvykle "rodinné" a pokud do ní za tu dobu nebylo pohřbíváno, jde zřejmě o hrobku buď někoho kdo k ní ztratil přístup, nebo daná rodina vymřela. Co je podezřelé je že hrobka dále existuje, za hrobové místo se platí a nájem by tedy 60 let někdo musel platit, jinak by hrobka byla zrušena a místo pronajmuto někomu jinému. Tohle by asi neplatilo na hřbitově který je neužívaný (třeba německý hřbitov někde mimo dnešní osídlení). Takže otázek je docela dost. Vlastní uložení těla do cizí hrobky je samozřejmě možné, sám jsem narazil na hrob ze stejné doby umístěný na rozcestí (pikantní je že se tak dřív pohřbívali osoby které nebylo možno pohřbít na hřbitově, sebevrazi, vrazi a podobně), i to je docela neobvyklé. Ale je nutno si uvědomit že doba konce války byla velmi vzrušená a dělo se mnohé co se běžně neděje.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/72355#255723Verze : 0
  Avatar
  Ne je to hrobka a v ní je zinková rakev na ní leží kosti a lebka.Já bych na to ani nepřišel ale přišli za mnou děti.Ze zvědavosti odšoupli boční kámen hrobky a nakoukli do ní.Viděly tam kostru v uniformě která už byla zpola rozpadlá.Udajně na ní byl EK I a Německy kříž pokoušely se ty metály vyštourat ale čast kostí i s metálama zapadly pod tu rakev.Byl jsem se tam podívat a je to pravda ty kosti i s lebkou leží na té rakvi kusy stará látka visí pod rakev.Není mi jasné jak tam toho německýho oficíra dostaly deska je ze silného mramoru 6 lidí ji neuzvedne.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/72355#255958Verze : 0
  Avatar
  pokud jde deska odtáhnout do strany třeba ji odtahli koněm nebo autem, navíc jich mohlo být třeba dost i na zvednutí (bývají tam kruhy nebo jiná místa pro uchycení aby to mohlo zvedat víc lidí)
  Pokud jde o němce, měl by mít na krku známku, podle ní jednak poznáš kdo to byl, útvar a podobně, druhotně možná i kdo ho tam dal. Pokud němci měla by být zlomena a jedna půlka odevzdána spoli se záznamem místa. pokud bude celá spíš by to vypadalo na někoho kdo ho tam dal bez vztahu s armádou a jejímy mechanizmy (i když poslední dny to nemuselo platit). Podobně lze totožnost zjistit i z vyznamenání (mělo by mít číslo) ale to už je složitější. Asi bys to měl oznámit (možná německému spolku pro válečné hroby).
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/72355#255979Verze : 0
  Avatar
  No je to trošku od věci, ale bratr mého dědy sloužil za války u SS (děda zase v Luftwaffe) a za bojů v Normandii se při ústupu se svým kolegou snažili zachránit zraněného kamaráda a zůstali v malé vesnici kterou obsadili američtí výsadkáři. Schovali se na hřbitově do staré (prý gotické) hrobky. Zraněný kamarád za pár hodin zemřel a oni ho tam nechali a v noci pokračovali dál. Nakonec se jim podařilo dojít ke svým a děda dokonce přežil válku i zajetí. A největší pecka je, že v roce 1955 jel na dovolenou se svou rodinou do Normandie, aby navštívil místa kde bojoval. Dostali se i do té vesnice, ta hrobka ještě stála i když poněkud více omšelá, při večeři dal tu historku k lepšímu když si povídali s nějakým pamětníkem a nakonec zjistili že ten jejich padlý kamarád tam do té doby leží jak ho tam nechali. Nikdo v té kryptě za těch deset let nebyl. Měl prý u sebe vše co tam nechali a dokonce prý bylo možné rozeznat i zbytky obvazů.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/72355#404206Verze : 0