Vozík za tankem a tak podobně...

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 492 příspěvků vloženo, 1379 editováno a 2483 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Vozík za tankem a tak podobně...

  Avatar
  WWI moc (skoro vůbec) nerozumím a tak bych se chtěl zeptat - na fotce jsem viděl za nějakým britským tankem(ocelová krabice s pásy kolem celýho "těla" a kanonem do boku - to není Mark I. že?)vozejk na dvou kolech(měly takový tenký pneumatiky). Na tom se vozila munice nebo kčemu to vlastně je?
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/73019#259135Verze : 0
  Avatar
  Je to opravdu Mark I a tuším i II, není to žádný přívěs na munici, ale v podstatě šlo o pomocná kola pro řízení, která měla pomoci se zatáčením. Protože byla málo efektivní, u dalších verzí už nebyla a prostě se zatáželo pomocí zmeny výkonu na jednotlivých pásech, případně jejich zastavením.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/73019#259140Verze : 0
  MOD
  Avatar
  To znamená, že ten tank měl volant?
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/73019#259142Verze : 0
  Avatar
  Ne, měl velitele, který obsluhoval brzdy, řadiče, který ovládal motor jako celek, a dva další, kteří řídíli pohyb jednotlivých pásů. žádný volant, ba ani dvě páky. Čerpám odsud: http://en.wikipedia.org/wiki/Mark_I_tank
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/73019#259143Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Proč se ty tanky označují jako samička se samečkem?
  Narážím na to dneska poprvé a tak mě to překvapilo.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/73019#259144Verze : 0
  Avatar
  Logika - samec (male) měl kanonovou výzbroj, samice (female) pouze kulomety. Porovnej vzhled se základní fyziognomií a snad ti to bude jasné Smile. Samice vznikly dodatečně na podporu proti nepřátelské pěchotě, která velmi rychle přišla na to, jak jsou kanonové tanky zranitelné při útoku granáty z několika míst najednou.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/73019#259145Verze : 0
  MOD
  Avatar
  A později i verze "hermafrodit" s kombinovanou kanónovo/kulometnou výzbrojí...
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/73019#259155Verze : 0
  Avatar
  Máte někdo nějaké fotky "hermafrodita" ? Všude jsem viděl SAMCE a SAMICE, ale "hermafrodita" zatím nikde...Jinak SAMIČČÍ verze byla pro boj s pěchotou jako stvořená Smile Musela to být doslova metla na nepřátelské pěšáky Smile
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/73019#433952Verze : 0
  Avatar
  Vážený pane kolego,
  tanky Mk. IV a Mk. V se vyráběly v levostranné a pravostranné variantě, a byly určeny k působení na křídlech tankových formací.


  Přiložené fotografie tanku Mk. V Hermaphrodite, neboli Composite, představují poslední zachované kusy, které lze spatřit v ukrajinských městech Charkov a Lugansk. Obdobným typem se může pochlubit i moskevské tankové muzeum v Kubince.

  Foto via Axishistory forum.

  Foto via Charkovské historické muzeum.

  Foto via Photohost.ru.

  Foto via Panoramio Lugansk.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/73019#434369Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Děkuji za přiložené fotografie Smile Je zajímavé, že všechny dochované kusy se nalézají v Rusku. Zcela určitě se jedná o pozůstatek z dob občanské války, kdy bylo do Ruska pár tanků Mark V dodáno... Luganský tank Mark V Hermaphrodite vypadá, že má nový kabát. Zřejmě prošel v nedávné době rekonstrukcí. Foto interiéru je z onoho vystaveného luganského tanku? Pokud ano, vypadá to, že je asi i přístupný. Zmínil jste se, že tanky hermaphrodite byli určeny k působení na křídlech tankových formací. Nevíte, proč zrovna tahle verze byla k tomu určená? Má snad nějakou větší výhodu, než-li SAMEC a nebo SAMICE?Co se týče umístění zbraní je také dost možné-při pohledu zepředu. Vpravo dělo a kulomet, vlevo jen kulomety mohlo mít také za následek tak trochu nestabilitu stroje a tím zhoršení jeho jízdních vlastností...
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/73019#434391Verze : 0
  Avatar
  Máte postřeh pane kolego,
  dva luganské tanky byly restaurovány v místní lokomotivce (Лугансктепловоз). Během oprav bylo zjištěno větší poškození než se předpokládalo. Opravy probíhaly od 13. května do 22. září 2009. Fotografie je z interiéru tanku č. 9186 a údajně byla pořízena v továrně na závěr provedené opravy.


  Charkovský tank byl odvezen do státní tankovky (Харьковский бронетанковий ремонтний завод) 11.11.2011 a podle stesků zástupce Charkovské výzkumné společnosti - Přátel anglického tanku (Харьковское исследовательское общество "Друзья английского танка") předpokládám, že místní si šetří práci na horší časy. Tank byl několik měsíců skladován v jedné z továrních hal a k zahájení oprav došlo až 19.03.2012. Čištění postupuje velmi pomalu, některé nalezené předměty byly předány městskému muzeu.


  Přesný počet nasazených tanků do občanské války neznám, ale některé zdroje mluví o "stovce" britských tanků. Kořist Rudé armády uvádím zde.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/73019#434399Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Minule jsem zcela náhodou narazil na tento odkaz. Podle mě se bude zcela určitě jednat o fotografie těch dvou luganských tanků restaurovaných v lokomotivce, jak zde popisujete. O charkovském tanku jsem zatím na žádné bližší informace nenarazil a ani nevím, že v Rusku funguje (Харьковское исследовательское общество "Друзья английского танка")Very Happy Docela by mě zajímalo o které nalezené předměty se jednalo Smile Podle fotek z odkazu, který jsem našel já, byla v jednom z tanků při čištění nalezena vystřelená nábojnice a jakási mince. Určitě je škoda, že tanky po rekonstrukci jsou umístěny zpátky venku, kde na ně opět působí povětrnostní vlivy. Zcela určitě by si zasloužili pro svou hodnotnost důstojnější místo Very Happy
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/73019#434450Verze : 0
  Avatar
  Vážený pane kolego,
  na začátek mám několik upřesnění:
  V spolku "Druz'ja anglijskogo (čti: anglijskovo) tanka" mají převahu ruskojazyční členové, ale jedná se o občanské hnutí, které sídlí a hlásí se k ukrajinskému městu Charkiv.


  Fotodokumentace na kterou se odvoláváte nemá vztah k Charkovu, ale k Lugansku!


  Rusky psaný deník rekonstrukce charkovského tanku a různé úvahy naleznete zde. Mám dojem, že poslední zápis je z minulého měsíce.


  Z nalezený artefaktů:
  - nábojnice různých ráží, od různých výrobců,
  - neúplná polní lopatka,
  - neúplný puškový vytěrák,
  - oblázky (nad těmito kamínky se mudrovalo zda jsou britského, či ukrajinského původu),
  - různé mince.


  Pozor na oblíbenou zábavu elektronizovaných badatelů: Odbíhání od tématu a často mudrují nad nesmrtelnosti chrousta!


  Další odkazy
  forum.faleristika.info
  piterklad.ru
  www.kharkovforum.com
  http://wap.1914.borda.ru/?1-6-0-00000115-000-100-0

  Dlouhá léta sloužil charkovský tank jako odpadkový koš.

  Rez a bláto. Foto via ChIODAT.

  Jednoduché archeologické pomůcky: rukavice, síto a kbelík.

  Ukázka očitěných nálezů. Foto via ChIODAT.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/73019#434476Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Děkuji moc za informaci Smile Vidím, že máte o tancích z 1.světové války přehled...PS: Psal jsem k mému příspěvku- Podle mě se bude zcela určitě jednat o fotografie těch dvou luganských tanků Smile
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/73019#434478Verze : 0