Foss, Joseph Jacob

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 440 příspěvků vloženo, 1681 editováno a 1874 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Foss, Joseph Jacob

  Avatar
   
  Příjmení:
  Surname:
  Foss Foss
  Jméno:
  Given Name:
  Joseph Jacob Joseph Jacob
  Jméno v originále:
  Original Name:
  Joseph Jacob Foss
  Fotografie či obrázek:
  Photograph or Picture:
  Hodnost:
  Rank:
  brigádny generál Brigadier General
  Akademický či vědecký titul:
  Academic or Scientific Title:
  - -
  Šlechtický titul:
  Hereditary Title:
  - -
  Datum, místo narození:
  Date and Place of Birth:
  17.04.1915 Sioux Falls
  17.04.1915 Sioux Falls
  Datum, místo úmrtí:
  Date and Place of Decease:
  01.01.2003 Scottsdale
  01.01.2003 Scottsdale
  Nejvýznamnější funkce:
  (maximálně tři)
  Most Important Appointments:
  (up to three)
  veliteľ stíhacej perute námornej pechoty 115 (VMF-115) commander Marine Fighting Squadron 115 (VMF-115)
  Jiné významné skutečnosti:
  (maximálně tři)
  Other Notable Facts:
  (up to three)
  - stíhacie eso, dosiahol 23 zostrelov
  - držiteľ najvyššieho amerického vojenského vyznamenania Medal of Honor
  - fighter ace, reached 23 victories
  - the holder of the highest US military decoration Medal of Honor
  Související články:
  Related Articles:

  Zdroje:
  Sources:
  https://en.wikipedia.org/wiki/Joe_Foss
  http://www.arlingtoncemetery.net/jjfoss.htm
  www.nytimes.com
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/73311#539962Verze : 0
  MOD
  Avatar
   
  Příjmení:
  Surname:
  Foss Foss
  Jméno:
  Given Name:
  Joseph Jacob Joseph Jacob
  Jméno v originále:
  Original Name:
  Joseph Jacob Foss
  Všeobecné vzdělání:
  General Education:
  DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
  DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
  Vojenské vzdělání:
  Military Education:
  DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
  DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
  Důstojnické hodnosti:
  Officer Ranks:
  DD.MM.RRRR
  DD.MM.RRRR
  Průběh vojenské služby:
  Military Career:
  17.07.1943-20.09.1944 Velitel : Stíhací peruť námořní pěchoty 115
  17.07.1943-20.09.1944 Commander : Marine Fighting Squadron 115
  Vyznamenání:
  Awards:
  Datum udělení
  Date of Issue
  Stužka
  Ribbon
  Název
  Name
  Poznámka
  Note


  DD.MM.RRRR
  Záslužný letecký kříž
  Distinguished Flying Cross
  Distinguished Flying Cross
  -


  DD.MM.RRRR
  Letecká medaile
  Air Medal
  Air Medal
  -


  DD.MM.RRRR
  Medaile vítězství (2. světová válka)
  World War II Victory Medal
  World War II Victory Medal
  -


  DD.MM.RRRR
  Medaile za americké tažení
  American Campaign Medal
  American Campaign Medal
  -


  DD.MM.RRRR
  Medaile za asijsko pacifické tažení
  Asiatic-Pacific Campaign Medal
  Asiatic-Pacific Campaign Medal
  -


  DD.MM.RRRR
  Medaile za službu v národní bezpečnosti
  National Defense Service Medal
  National Defense Service Medal
  -


  DD.MM.RRRR
  Medaile záloh ozbrojených sil
  Armed Forces Reserve Medal
  Armed Forces Reserve Medal
  -


  DD.MM.RRRR
  Air Force Longevity Service Award
  Air Force Longevity Service Award
  Air Force Longevity Service Award
  -


  DD.MM.RRRR
  Medaile cti námořnictvo/námořní pěchota/pobřežní stráž
  Medal of Honor Navy/Marine Corps/Coast Guard
  Medal of Honor Navy/Marine Corps/Coast Guard
  -


  DD.MM.RRRR
  Medaile za službu v amerických obranných silách
  American Defense Service Medal
  American Defense Service Medal
  -
  Poznámka:
  Note:
  - -
  Zdroje:
  Sources:
  https://en.wikipedia.org/wiki/Joe_Foss
  http://www.arlingtoncemetery.net/jjfoss.htm
  www.nytimes.com
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/73311#574640Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Brigadier General Joseph Jacob Foss


  Joseph J. Foss se narodil 17.04.1915 v městě Sioux Falls (stát Jižní Dakota) v norsko-skotské farmářské rodině. Jako malého chlapce ho uchvátil výkon Charlese Lindbergha a začal se zajímat o letectví. Během studií na Sioux Falls College objevoval kouzlo létání a později při studiu na University of South Dakota získal civilní pilotní průkaz. Po promoci v červnu 1940 se vydal do Minneapolisu v Minnesotě, aby se ucházel o zařazení do výcviku kadetů námořního letectva. Uspěl a pilotní výcvik absolvoval na základně Naval Air Station Pensacola na Floridě, který ukončil v březnu 1941 a byl povýšen do hodnosti Second Lieutenant.


  Na základně ale zůstává jako instruktor až do ledna 1942, kdy je převelen do San Diega v Kalifornii k fotoprůzkumné jednotce VMO-1. Usiluje však o zařazení ke stíhací peruti a proto píše žádost, aby k ní byl přidělen. V dubnu 1942 byl povýšen do hodnosti First Lieutenant a v srpnu byl umístěn k VMF-121, u které byl jmenován výkonným důstojníkem jednotky a zároveň povýšen do hodnosti Captain.


  Koncem září byla peruť přemístěna na parník Matsonia a vyplula. V jihozápadním Pacifiku se peruť znovu přemístila, a to na transportní letadlovou loď USS Copahee. Ráno 9. října piloti odstartovali a přístáli na letišti Henderson Field na ostrově Guadalcanal.


  První vítězství získala VMF-121 13. října, kdy krátce po poledni sestřelila dvě japonská letadla. O dvě hodiny později odstartoval Joe v čele tuctu Wildcatů proti japonským bombardérům s doprovodem stíhacích Zer. Podařilo se mu sice sestřelit jedno Zero, ale na letišti přistál s poškozeným strojem. Druhý den se mu podařilo získat druhé vítězství a 18. října Joe získal hattrick a stal se esem. 20. října se Foss v čele sedmi Wildcatů pustil do boje s patnácti Zery. V tomto souboji se mu podařilo získat dva sestřely, ale stejně jako po první akci na ostrově musel se svým strojem nouzově přistát na letišti. O tři dny později byl zase nucen nouzově přistát, ale předtím se mu podařilo rozšířit si své konto hned o čtyři japonská Zera, z celkových jedenácti, které si tento den nárokovala jeho peruť. 25. října Joseph J. Foss při ranní akci VMF-121 získal dva sestřely a při odpolední akci, kdy mariňákům dělala společnost námořní peruť VF-71, sestřelil další tři Zera. Joseph se tímto výkonem stal prvním pilotem USMC, kterému se podařilo získat pět sestřelů v jeden den.


  7. listopadu se sedm Wildcatů, mezi nimiž byl i Joe, střetlo s japonskými letouny Micubiši A6M2-N Rufe a Micubiši F1M Pete. Joe sestřelil jeden Rufe a dva Pete. Ovšem japonskému střelci z jedné jeho obětí se podařilo umístit několik kulek do motoru Fossova stroje. Při návratu motor začal vynechávat, kouřit a nakonec se zastavil. Joe se pokoušel klouzavým letem dosáhnout pevniny, kterou spatřil, ale to se mu nepodařilo. Se strojem přistál na mořské hladině dvě míle od břehu ostrova Malaita. Po přistání se potápějící stroj pokoušel opustit, avšak jedna noha mu uvízla pod sedadlem a stroj ho stáhl pod hladinu. Když byl několik metrů pod hladinou, podařilo se mu nafouknout vestu, která jej vynesla na hladinu. Po několika hodinách ve vodě byl zachráněn místními obyvateli, kteří pro něj vyslali kánoi. Druhý den u břehu ostrova přistál létající člun Catalina, který pilotoval Fossův starý přítel Maj. Jack R. Cram a Joe se cestou zpět alespoň dozvěděl nové zprávy z letiště.


  Další z nekonečné řady rušných dnů na Guadalcanalu nastal 12. listopadu. Proti lodím, které kotvily a vykládaly nové zásoby u Lunga Pointu vyslali Japonci z Rabaulu svaz Bettyn s torpédy v doprovodu stíhaček Zero. Američané však byli varováni jedním z pobřežních pozorovatelů a proti nepříteli startují Wildcaty z VMF-121 a několik armádních Bellů P-39 ze 67. Fighter Squadron. O něco později odstartovaly další Wildcaty z VMF-112. Obránci za cenu tří ztracených strojů nahlásili 24 vítězství. VMF-121 bylo přiznáno 12 sestřelů, VMF-112 si z boje odnesla 10 vítězství a armádní 67. Fighter Squadron se musela spokojit se ziskem dvou sestřelů*. Joe Foss v tomto boji získal hattrick, když pod mořskou hladinu poslal Zero a dva bombardéry Betty. Joe i ostatní stíhači z VMF-121 si alespoň trochu zchladili žáhu, kterou měli na Japonce od předešlého dne, kdy v boji ztratili čtyři piloty.


  14. listopadu, v odpoledních hodinách, byl sestřelen šéf mariňáckých stíhačů Lt.Col. Harold W. Bauer. Byl spatřen ve vodě a z Henderson Fieldu odstartoval záchranný letoun, avšak šéf nebyl nalezen a nastávající soumrak donutil zachránce k návratu na Guadalcanal. Od rána 15. listopadu pokračovaly snahy o záchranu Lt.Col. Bauera. Bohužel, snahy byly marné a u jeho jména se objevila zlověstná zkratka MIA - missing in action (nezvěstný v akci). Při návratu z nevydařené pátrací akce si Foss vybil svoji zlost a frustraci na japonském stroji Ajči E13A Jake.


  Podnebí a bojové nasazení se podepsala na Fossově zdraví. S malárií byl odeslán na Novou Kaledonii a poslední listopadový den byl s ostatními muži z VMF-121 poslán do Sydney v Austrálii. Po dvou týdnech odjíždějí zpět na Guadalcanal, ale u Joea se znovu ozvala malárie a tak se se na Henderson Field vrátil až 01.01.1943. Znovu skórovat se mu povedlo 15. ledna, kdy se mu podařilo získat hattrick. Tento hattrick jsou poslední sestřely, které Foss získal na Guadalcanalu.


  Koncem ledna se Foss vrátil do Států. V květnu 1943 obdržel z rukou prezidenta Franklina D. Roosevelta nejvyšší americké vyznamenání – Congressional Medal of Honor. Absolvoval propagační turné a v červnu 1943 byl povýšen do hodnosti Major. V červenci se ujal velení perutě VMF-115, která měla ve výzbroji F4U Corsair. Po výcviku byla peruť v březnu 1944 přesunuta na ostrov Espiritu Santo. Odtud pokračují přes Bougainville na ostrov Emirau. Své konto Joe již nerozšířil a navíc kvůli recidivě malárie musel v září 1944 předat velení perutě a vrátit se zpět do Států. Tam byl poslán do Klamath Fallsu v Oregonu a v únoru 1945 se ocitl v Santa Barbaře v Kalifornii.


  V roce 1946 opustil USMC a vstoupil jako Lieutenant Colonel do řad South Dakota Air National Guard a velel 175. Fighter Interceptor Squadron. V roce 1950 byl povýšen do hodnosti Colonel a v roce 1954 do hodnosti Brigadier General.


  Byl činný i v politice a v roce 1948 byl zvolen do kongresu Jižní Dakoty, v listopadu 1954 se stal guvernérem Jižní Dakoty a o dva roky později svůj úspěch zopakoval. V roce 1958 však již volby nevyhrál a o rok později ve stal ředitelem Americké fotbalové ligy. V této funkci vydržel až do roku 1966. Od roku 1988 do roku 1990 zastával fukci prezidenta Národní střelecké společnosti (NRA).


  Joseph svůj čas věnoval i charirativní činnosti, která upozorňovala na seniory, lidi se sníženou pracovní schopností a znevýhodněnou mládež.


  Joseph J. Foss zemřel první den roku 2003 ve Scottsdale v Arizoně a byl pohřben na Arlingtonském hřbitově ve Virginii.


  Kromě nejvyššího vyznamenání ještě Joseph J. Foss dále obdržel Distinguished Flying Cross, American-Defense Service Medal, American Campaign Medal, Asiatic-Pacific Campaign Medal, Silver Star, Bronze Star a Purple Heart.


  * Prameny se však rozcházejí jak ve ztrátách obránců, tak v počtu získaných sestřelů. Bývá také uváděno ztráta čtyř strojů a zisk 23 sestřelů.


  Prameny:
  čassopis APKR č. 59
  http://en.wikipedia.org/wiki/Joe_Foss
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/73311#260013Verze : 1
  Avatar
  Sestřely Josepha J. Fosse


  datum
  jednotka
  letadlo
  soupeř
  13. 10. 1942
  VMF-121
  F4F Wildcat
  Mitsubishi A6M Zero
  14. 10. 1942
  VMF-121
  F4F Wildcat
  Mitsubishi A6M Zero
  18. 10. 1942
  VMF-121
  F4F Wildcat
  2x Mitsubishi A6M Zero
  Mitsubishi G4M Betty
  20. 10. 1942
  VMF-121
  F4F Wildcat
  2x Mitsubishi A6M Zero
  23. 10. 1942
  VMF-121
  F4F Wildcat
  4x Mitsubishi A6M Zero
  25. 10. 1942
  VMF-121
  F4F Wildcat
  5x Mitsubishi A6M Zero
  7. 11. 1942
  VMF-121
  F4F Wildcat
  Mitsubishi A6M2-N Rufe
  Mitsubishi F1M Pete
  12. 11. 1942
  VMF-121
  F4F Wildcat
  2x Mitsubishi G4M Betty
  Mitsubishi A6M Zero
  15. 11. 1942
  VMF-121
  F4F Wildcat
  Aichi E13A Jake
  15. 1. 1943
  VMF-121
  F4F Wildcat
  3x Mitsubishi A6M Zero  Prameny:
  časopis APKR č. 59
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/73311#260014Verze : 0