Ozáření při práci s radiolokátory ?

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 382 příspěvků vloženo, 1264 editováno a 218 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Ozáření při práci s radiolokátory ?

  Avatar
  Dnes jsem na ZDF shlednul dokument televize MDR z roku 2004 o skupine byvalych vojaku NDR, kteri bojuji za odskodneni kvuli porucham zdravi, rakovine a podobnym problemum, ktere jsou dle dokumentu zpusobeny sluzbou v prime blizkosti radiolokatoru jako v dokumentu zmineny sovetsky P-15 - forum.valka.cz - jako zdroje radioaktivniho, rentgenoveho a mikrovlnneho zareni. V pripade nekterych pohotovostnich situaci (napriklad pohotovost kdy do x minut musel byt cely system v provozu a pripraven hledat nepratelska letadla) bylo nutne, aby vojaci pobyvali delsi dobu v pritomnosti techto zarizeni a mohli byt proto vystaveni velmi vyraznym davkam nebezpecneho zareni.


  Tot dokument MDR, je mozne aby to tak bylo ve skutecnosti ? Myslim, ze tato otazka je stale aktualni i v souvislosti s "brdskym Radarem" Very Happy a zajimalo by me, jak to s timto zarenim vlastne je. Nemyslim si, ze se jednalo o vyzarovani radaru jako takoveho, spise o vyzarovani nekterych jeho komponent v uzavrenem prostoru te nastavby.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/73465#260630Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Zatvorená nástavba je bezpečná (myslím že to má niečo spoločné faradayovou klietkou). Vyžarovanie do nástavby sa mohlo objaviť iba pri mechanickej poruche vlnovodov, alebo vysielača, ale v tom prípade by obsluha s veľkou pravdepodobnosťou veľmi skoro zistila, že niečo nie je v poriadku a snažila sa problém nájsť a odstrániť (prejaviť by sa to mohlo zníženým (žiadnym) výkonom, samovoľným vypínaním RL a pod.) - párkrát som situáciu, keď boli zle zapojené vlnovody medzi vozidlami u P-19 zažil, a viem, že po zapnutí RL sme vedeli že je problém a okamžite hľadali príčinu...
  Problém je pohyb v blízkosti antén pri vyžarovaní... Pri dlhodobom pobyte v okolí vysielajúcej antény sa účinky môžu prejaviť (bolesti hlavy, únava).


  V prípade pohotovosti bola teda obsluha v radare s výnimkou striedania relatívne v bezpečí, problém mali tí čo boli mimo služby, ak boli ubytovacie priestory pre striedajúcu smenu v blízkosti postavenia... Tie spravidla proti žiareniu neboli odolné.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/73465#260674Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Problém "brdského radaru" to jak vidět nebude, Protože ten nebude stát uvnitř bytové zástavby (oproti meteorologickému radaru v Praze Libuši). A v těsné blízkosti budou američtí vojáci - není to nakonec výhoda ? Smile
  Kromě toho tam snad nebude P 15 ...
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/73465#260687Verze : 0
  Avatar
  V Praze Libuši už dost dlouhou dobu meteorologický radar není.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/73465#260688Verze : 0
  Avatar
  Neupřesňujete co tím chcete říci.
  Na mne to totiž dělá dojem, že když tam teď není tak nemohl ani v minulosti negativní účinky mít. To je ale nesmysl že jo?
  Takže by bylo vhodné to nějak doplnit aby nedocházelo k nesmyslným závěrům.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/73465#260691Verze : 0
  Avatar

  Citace - Lom :

  Neupřesňujete co tím chcete říci.
  Na mne to totiž dělá dojem, že když tam teď není tak nemohl ani v minulosti negativní účinky mít. To je ale nesmysl že jo?
  Takže by bylo vhodné to nějak doplnit aby nedocházelo k nesmyslným závěrům.


  toto dost dobre nechapu, Dav pouze podotknul, ze tam ten radar uz neni, coz je presne konstatovani soucasneho stavu ... brdsky radar jsem zminil v souvislosti s diskusi o jeho moznem vlivu na zdravi osob v dusledku vyzarovaciho vykonu radaru, a jiz z povahy tohoto dotazu je patrne, ze me nezajima jen civilni obyvatelstvo, ale i vojaci, kteri radar jako takovy obsluhuji. Vetu " A v těsné blízkosti budou američtí vojáci - není to nakonec výhoda ?" uz tuplem nechapu, nebo spise doufam, ze nechapu ! Pokud povazujete za vyhodu to, ze nekteri vojaci jsou vystaveni nebezpecnemu zareni a ohrozeni zivota, tak je mi lito, ale na tomto serveru nejste spravne !


  Buko : takto to prave nevyznelo, jak jsem psal, nejedna se o problem vyzarovani radaru (respektive abych byl presny ve svem laickem nazvoslovi, venkovni pohyblive casti vcetne anteny), ale urcitych soucastek elektroniky UVNITR nastavby - bohuzel nejsem zrovna navykly na nemecke nazvoslovi takoveto techniky, takze jsem plne nerozumnel tomu, o jakou soucastku presne se jednalo, ale z pohledu zevnitr nastavby, ve ktere sedi obsluha radaru, se jednalo o soucastku nedaleko vstupnich dveri na boku nastavby, vojaky u radaru melo chranit nejake stineni, ale i tak pry radiace byla velmi vyrazna - o tomto udajne vedeli nektere nadrizene stupne vsech jednotek s timto zarizenim, ale normalni vojaci o tom informovani nebyli a nebyli proti radiaci / mikrovlnnemu zareni nijak chraneni. Kamera zabirala jakesi elektronky (velikosti melounu asi), dale nejake trubice, nevim, jestli to rentgenove zareni nemohlo vznikat na techto soucastkach ? Dokument konci tim, ze ackoliv Bundeswehr uz zadne tyto stroje ve vyzbroji nema, jsou staty, ktere treba P-15 stale pouzivaji a tam muze dojit ke stejnemu ohrozeni zdravi jako v tomto pripade v Nemecku.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/73465#260693Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Tam je elektróniek dosť... Ale ak to bolo vedľa vstupu, tak išlo o vysielač (magnetrón), bol uložený v kovovej skrini napravo od vstupných dverí, pokiaľ si spomínam dobre. Konštrukcia zabezpečovala automatické vypnutie vysielača pri otvorení skrine (ochrana pred vysokým napätím), dokonca myslím že na skrini boli okienka s kremičitého skla, aby bola možnosť vizuálnej kontroly priestoru.
  Ale vzhľadom k obdobiu, keď bol radar konštruovaný je reálne možné, že dochádzalo k únikom žiarenia aj do priestoru obsluhy, predsa len v 50-tych rokoch minulého storočia sa takéto veci moc nesledovali, myslím ale, že to nebol len problém ZSSR, ale aj USA a ďalších štátov, ktoré v tej dobe experimentovali s rádiolokačnou technikou.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/73465#260697Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Ano je to přesné konstatování stavu. Ale pokud to má tak i vyznít tak by byla vhodná pozn. např : Mimochodem chci upozornit že... a hned je vidět, že to není fakt, který má zásadně ovlivnit diskusi.


  Poznámku "Myslim, ze tato otazka je stale aktualni i v souvislosti s "brdskym Radarem"" jsem pochopil tak, že je zajímavý i následný vliv na obyvatelstvo.
  Protože buko 1 psal pouze o vlivu na sloužící vojáky tak z toho bylo vidět, že vliv do větší vzdálenosti byl zanedbatelný. Proto jsem uvedl jako paradox radar na Libuši.


  Nedomyslil jsem, že slovo "nakonec" ve větě "není to nakonec výhoda ? " nebude stačit k vyjádření ironie takže doplňuji ještě Smile Bylo to totiž určeno odpůrcům přítomnosti cca 300 amerických okupantů na našem území.


  Pokud se sám domnívám, že něco nechápu, tak šetřím výrazy "tak je mi lito, ale na tomto serveru nejste spravne ! "


  V případě, že moje vysvětlení nebylo uspokojivé tak pak to zas už neurazí.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/73465#260698Verze : 0
  Avatar
  magnetron, by mohlo byt to slovo Very Happy, to podle toho dokumentu nebylo radne odstineno


  urcite tento problem existoval i v jinych zemich, ale treba v USA se o tom delali studie, ktere byly publikovane, zatimco tady to bylo tak podavene, ze vyssi nadrizene stupne museli podepisovat mlcenlivost o skodlivych ucincich techto zarizeni, takze se "normalni" vojaci vubec nedozvedeli, s cim vlastne pracuji Sad


  s umistenim radaru, o jeho vlivu na obyvatelstvo se pokud vim vypracovala studie, ktera byla negativni, o libusskem radaru mluvit nemuzu, protoze o nem nic moc nevim. Ale me fakt slo hlavne o to, jaky vliv muze mit technika primo na vojaky. A je mozne, ze stejne obtize mohou mit i byvali vojaci z rad CSLA, kteri s touto technikou slouzili v minulosti u nas, mozna budou vedet "proc"


  a s tou ironii, jak je videt, ne vsechno je vnimano hned na prvni pohled jako ironie, pouziti smajliku, uvozovek a podobne to hodne usnadni Wink, a obcas se elektronicka veta da napsat "spatnym tonem", zazili jsme to tady uz mnohokrat Smile, vznikaji pak zbytecne trenice a nejasnosti. Presto, nestydim se za svuj nazor a postoj, a davam jej jasne najevo - vojaci, at uz se jedna o ty ruske, americke ci jine, jsou lide a neschvaluji, pokud by se o nich mel kdokoliv vyjadrovat jen jako o "kanonenfutter", proto byla ma reakce takova jaka byla. Bohuzel jsem se tu setkal i s takovymi nazory "to ze padnul v Afghanistanu byla jeho vina, nemel tam jezdit", vysledkem byla okamzita blokace, tohle je na tomto serveru proste bez debat.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/73465#260700Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Tak jsme si to snad vysvětlili.


  Jinak k tomu vyzařování. Podle mne z toho magnetronu rentgenové vyzařování bude minimální a radiace skoro žádná. Rentgenové (příp. radiační)přichází do úvahy o obrazovky na kterou se promítají cíle. Ale pochybuji, že by bylo větší než u běžné TV zvlášť u barevné kde je urychlovací napětí v desítkách kV. Uvažuji tedy klasické obrazovky, protože jich bude asi stále v provozu nejvíc.
  Takže hlavní bylo asi záření mikrovlnné. A zde si zase omočím - a co takový TV vysílač v Mahlerových sadech na Vinohradech? Ten dokonce stále je v provozu a nevysílá jen impulsy do různých směrů. Ten vysílá nepřetržitě a do všech směrů s trvalým výkonem 1MW (tedy asi 4x víc a ne impulsně). Přitom jeho vliv na bezpečnost republiky je mizivý.
  Takže pokud bude mít brdský radar negativní vliv na obsluhu tak by bylo jistě vhodné a žádoucí jej omezit. Zdá se mi ale , že tyto vlivy jsou i jinde (policista na křižovatce se také určitě nadýchal nemalé množství škodlivin) a tam se to tak nedramatizuje. Psalo se i o škodlivém vlivu mobilních telefonů a nezdá se mi, že by si kvůli tomu někdo s tím lámal hlavu.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/73465#260721Verze : 0
  Avatar
  Čo sa týka obrazoviek, tak tam by som skôr uvažoval o škodlivom účinku... Nedá sa porovnať napr. IKO s klasickou obrazovkou televízora, aj keď princíp činnosti (vychyľovanie lúča) je dosť podobný. Lenže u klasickej obrazovky sa obraz obnovuje 25x za sekundu, takže energia potrebná na zobrazenie bodu je omnoho menšia ako u IKO, kde sa obraz obnovuje v závislosti na otáčkach antény rádiolokátoru (napr. pri 10 otáčkach za minútu sa obraz obnoví raz za 6 sekúnd) a počas tejto doby by mal byť na obrazovke cieľ viditeľný (takže body sa nemôžu rozsvietiť a hneď zhasnúť ako na klasickom televízore). Obrazovka rádiolokátoru zároveň zobrazuje ciele podľa ich odrazu (bližší cieľ, alebo väčší cieľ má väčšiu značku, ako vzdialený, alebo malý cieľ, prípadne rušenie), takže aj intenzita zobrazovacuieho lúča kolíše...


  To čo som teraz popísal platí u klasických obrazoviek analógových rádiolokátorov, nie pre ich rôzne modernizácie...
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/73465#260742Verze : 0
  MOD
  Avatar
  je to HODNE nemciny, ale nasel jsem text ktery odpovida nasemu tematu :


  www.peters-ada.de
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/73465#260748Verze : 0
  MOD
  Avatar
  aha, tak tam se mluvi ne o magnetronu, ale o thyratron, ktery skutecne vyzaruje, ale toto zareni ma klesat s treti mocninou vzdalenosti, takze ani pri otevrenych dverich, pokud je vzdalenost vyssi jak 15 cm, by nemela uroven zareni byt nebezpecna ... ten vyse zmineny dokument se k poradu MDR stavi velmi skepticky a kriticky, je to docela zajimave cteni (akorat to lustim dlouho, preci jen nemcina uz nejakej patek neni "my cup of tea" Very Happy)
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/73465#260750Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Ano píšeme zde o tom co bylo rizikové. A asi se shodujeme, že to byla z hlediska rentg. záření obrazovka.


  Aby byla viditelnost cíle 6sec. nebyl problém. Dlouhodosvitové obrazovky byly tehdy běžné a používaly se např. pro SSTV (pomalá TV) kde se nový obrázek začal kreslit až za 8 sec. Délka dosvitu se určuje druhem použitého luminoforu na stínítku obrazovky. Že by se využívala setrvačnost oka není reálné - ano když mi zasvítí světla auta v noci do očí tak to vidím ještě déle než 6 sec. i když odvrátím hlavu ihned, ale to snad není cesta Smile


  "takže aj intenzita zobrazovacuieho lúča kolíše... "
  intenzita paprsku kolísá i u běžné TV, protože jak by se jinak zobrazily temné a světlé scény když jas obrazovky je závislý na jeho intenzitě?
  Naopak u radaru bych předpokládal, že těch cílů zas není tolik aby svítila celá obrazovka, ale při přenosu z parlamentu tam temné scény nejsou!


  Ano také Thyratron by mohl něco vyzařovat, protože to je plynem plněná výbojka. Při tom výboji v plynu něco vznikne ale snad není problém pobývat od něj víc než těch 15 cm Smile A snad, proboha, ty dveře šly zavřít.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/73465#260751Verze : 0
  Avatar
  translate.google.com ...


  Záver je, že vyšetrovacia komisia potvrdila možné tepelné účinky žiarenia a určitý vplyv na oči (katarakta), aj to iba pre operátorov a mechanikov rádiolokátoru...  K obrazovke - nemyslel som zotrvačnosť oka, ale práve luminofor. Dik za pripomenutie terminus technikus... Momentálen nemôžem nájsť hodnoty lúča pre rádiolokátor P-19 pre porovnanie s klasickými obrazovkami. takže neviem posúdiť, či tam boli iné (vyššie) hodnoty energie, alebo sú porovnateľné s klasickými televízormi.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/73465#260753Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Přesné hodnoty neznám, ale vlastním nějaké dlouhodosvitové obrazovky a mohu spolehlivě prohlásit, že jejich katoda se neliší od jiných. Takže podstatný rozdíl tam nebude.


  Jak už jsem podotkl - odřekněme si jeden přenos z parlamentu a můžeme týden hlídat vzdušný prostor Smile


  P.S.
  Posvítil jsem si na TV obrazovku baterkou a pak na dlouhodosvitovou a nejde určit, která má větší počáteční svit. Zdá se dokonce, že ta dlouhodosvitová má svit větší.
  Uznávám primitivnost zkoušky ale také to nepotvrdilo její menší citlivost.


  P.S.S.
  K těm tepelným účinkům - vzpomněl jsem si, že jeden známý, který sloužil u radaru vyprávěl, že při pohybu v ose vyzařování bylo třeba se držet v rozkroku aby se neuvařily k... Ale už nevím jaký typ radaru to byl.


  P.S.S.S.
  Naopak jiný známý (zdravotník)z býv. SSSR vyprávěl, že zařízením pro vysokofrekvenční ohřev si medsestry nechávají dělat potraty...
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/73465#260754Verze : 0
  Avatar
  Jelikož se kolega "dav" s upřesňující informací neozývá provedl jsem menší průzkum ohledně meteolokátoru.


  Na stránkách ČHMU je uvedeno, že nyní je jejich radar umístěn na kótě Praha v Brdech. Jeho výkon 305kW - srovnatelný s am. radarem.
  Včera v TV jakási paní v autě sdělila do kamery, že jde hlavně o to zdraví.
  Pohledem do mapy zjistíme, že osady Mišov, Borovno a Trokavec leží přibližně Z a JZ směrem. Írán a pod. směry leží přibl. V a JV směry. A z toho nám plyne, že ty nejčastějšíí směry pozorování budou zcela mimo tyto obce.
  Naproti tomu od kóty Praha jsou ve srovnatelných vzdálenostech obce Buková, Nepomuk a Zalány.
  Pamatuje se někdo, že by (r. 2000 instalace) se o zdravotních problémech hovořilo ?


  Je však pravda, že od té doby se na předpovědi počasí plně spoléhám.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/73465#260882Verze : 0
  Avatar
  Já fakt nevím co bych k tomu dodal - meteorologický radar je v republice na dvou místech na kótě Praha a kótě Skalky (snad okr. Blansko) jejich charakteristiky lze na stránkách ČHMÚ běžně nalézt.
  Kdyby se diskuse měla zvrhnout ohledně umístění jakéhokoliv radaru v blízkosti obcí a jejich vlivu na civ. obyvatelstvo, tak máme opravdu na mnoho měsíců vystaráno, protože jakýkoliv letištní radar je lidskému obydlí blíže než je met.radar Praha a Skalky . Jen radary pro Ruzyni by vydali na dost dlouhou debatu - odhadem jsou tak 1200 až 1800m od sídliště Dědina.

  Jen snad jednu věc dřívější (nejspíše) ruský met. radar byl u nás umístěn v Praze-Libuši, Brně-Tuřanech, Bechyni a tuším že v Chrudimi ( nebo Čáslavi).
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/73465#260886Verze : 0
  Avatar
  Děkuji za doplnění !
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/73465#260891Verze : 0