16.07.2008 - CNN: Kolumbijci při záchraně Betancourtové porušili Ženevské konvence

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 417 příspěvků vloženo, 1319 editováno a 2498 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

16.07.2008 - CNN: Kolumbijci při záchraně Betancourtové porušili Ženevské konvence

  Avatar
  iDNES

  Kolumbijská armáda zneužila při nedávném osvobozování političky Ingrid Betancourtové symbol Červeného kříže. Uvedla to americká televize CNN a své tvrzení podložila fotografiemi, které jí poskytl "tajný vojenský zdroj". Takové zneužití je podle právníků porušením Ženevských konvencí.

  http://zpravy.idnes.cz/cnn-kolumbijci-pri-zachrane-betancourtove-porusili-zenevske-konvence-1z9-/zahranicni.asp?c=A080716_162840_zahranicni_ad


  Jediný komentář co mne napadá je přivázat dotyčné pracovníky CNN někam do džungle ke stromu. A odborníky na mezinárodní právo taky.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/73906#262243Verze : 0
  Avatar
  CNN asi nevie o čom hovoria ženevské konvencie....


  Ak by partizáni chceli, aby sa s nimi jednalo v rámci týchto konvencií, tak by v prvom rade museli tieto konvencie dodržiavať oni - a rukojemníci akosi nie sú v súlade s konvenciami.... Tým že zadržiavali rukojemníkov z radov nekombatantov sa z nich stala zločinecká skupina... To ako keby tvrdili že špeciálne jednotky zasahujúce proti skupinám organizovaného zločinu nesmú byť v civile (lebo v zmysle ženevských konvencií musia byť v uniforme, alebo viditeľne nosiť zbraň).


  A červený kríž je označenie zdravotníckeho personálu - aj vojenského, vrátane zdravotníckeho personálu bojujúcich jednotiek - to chcú povedať že US Army nemá v Iraku a v Afganistane vojakov označených červeným krížom počas akcií????
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/73906#262244Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Dsikusia pod článkom na i-dnes nemá chybu, už dlho som sa tak nepobavil.... Taký prispievateľ p266 mal asi veľmi, veľmi bohatých rodičov, keď mu kúpili také dlhé vedenie....
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/73906#262246Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Po pravdě mi čím dál více připadá že "ženevská konvence" kterou se mnozí zaštiťují pokud se jim to hodí, je dnes dost zastaralá a to přes všechny opravy provedení v ní i v době celkem nedávné. V době kdy je většina válek vedena s nepřítelem který je buď přímo teroristou nebo se tomu velmi blíží (a dělí ho od toho jen to že nějkaká pochybná vláda ho uznala za svou složku) je totiž taková konvence dost pochybná. Mělo by v ní možná být mnohem zřetelněji uvedeno že se týká pouze zemí a skupin které ji podepsaly a také že pokud jedna skupina ji porušuje není druhá strana touto konvencí vázána. Ostatně pokud vím je porušení v tomto případě dost nejisté, konvence platí pro válku, což zde není, právně pokud vím jde o vnitřní akci v rámci jednoho státu (Kolumbie) kde si legální vláda řeší vymáhání práva na ozbrojené skupině (to že přitom byla použita armáda je z tohoto pohledu vedlejší, v řadě zemí je četnictvo součástí armády a sotva se dá třeba čekat že pokud bude třeba francouzské četnictvo podnikat akci proti mafii v Marseille bude to bráno jako akce pro kterou platí ženevská konvence - četníci budou oblečeni dle potřeby a klidně v civilu a bez označení).
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/73906#262272Verze : 0
  Avatar
  presne tak, prijde mi, za zapad ve sve predposranosti vuci vsem moznym porusenim neceho, vcetne prava na zivot te kvetiny, kterou tim vrtulnikem ta zla zadrzovana kandidatka na prezidentku, mrcha jedna, urcite poslapala, uz trochu prehani ... Tohle se neda rict jinak, nez ze to je skutecne debilita, a rad bych videl toho kretena, kterej neco takoveho zplodil a dal do televize ! Mozna by mu nekolik roku v zajeti kdesi v pralese mezi paserakama drog a unoscema lidi prospelo, mozna by trochu prehodnotil svuj nazor na zenevskou konvenci, kterou dost pochybuju, ze gerilove jednotky PODEPSALY a DODRZUJI (co treba pristup Cerveneho krize k zajatcum apod ??). V tomto pripade bych aplikoval osvedcenou metodu, potrit prirozeni marmeladou a nahateho umistit v dostatecne blizkosti jednoho z jihoamerickych mravenist ... Prijemnou zabavu, pane novinari.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/73906#262368Verze : 0
  MOD
  Avatar
  No osvědčenější je nepotírat, jen vyndat z poklopce a pustit tele Smile
  Ale uvědom si že ti co je tak ošklivě nazýváš jsou levicoví (tedy už z principu dobří) partyzáni a na to bojovat jakýmikoli prostředky proti prohnilému kapitalismu, imperialismu, sionismu, a všem dalším ismům je jeich svaté právo a dokonce povinnost Smile Samozřejmě že tihle partyzáni jstě také chrání místní flóru a faunu před odpornými turisty kteří ničí přírodu a přináší své špinavé dolary místním co o ně nestojí(nikdo si do jejich oblasti netroufne), využívají jen obnovitelné zdroje (obnovují je třeba v okolních vsích)a vůbec jsou předvojem (pro nadšence co mají rádi cizí nesrozumitelná slova avantgardou)všeho skvělého co nás (no doufám že mne už ne) v budoucnu čeká.
  Takže si za trest kup pyžamo s Che Guevarou ať ti tenhle šmejd ráno připomíná tvé ošklivé přeřeknutí Smile
  Osobně si myslím (a to bez legrace) že tahle sebranka se má vyhubit bez toho že se s nimi jedná jako s lidmi, sami se pro svou šmejdí existenci rozhodli a mšli by tedy nést i odpovědnost, navíc se postřílením na místě ušetří nemalé výdaje s transportem (Kolumbie není moc bohatá) a zúrodní se místní půda čímž by se mohli zavřít huby různým spolkům pro udržitelný rozvoj (já bych to tedy za rozvoj považoval Smile )
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/73906#262379Verze : 0
  Avatar
  já to vidím do jisté míry podobně...(maslím že i todle do konvencí spadá, protože je nějaký dodatkový protokol pro vnitřní konflikty, myslím)


  jak bylo řečeno ve filmu Posedlost. Válka radikálního islámu proti Západu(mimochodem doporučuji-jde i stáhnout) Západ a evropa jsou škrceni sami svou vlastní politickou korektností. Dokud si to neuvědomí, tak jsou teroristé ve výhodě.


  na druhou stranu státy holt musí dodržovat co podepsaly a pokud to vypovědí, tak je k tomu většinou zbytek světa donutí sankcemi.


  jinak je toto pro mne velké dilemato, protože jako zásadový člověk musím trvat na dodržování zásad a na druhou stranu je to ne vždy ku prosěchu věci.


  Avšak jakékoiv porušení může způsobit nebezpečný precedens který může znamenat ohrožení životů lidí jiných. Např. humanit. pracovníků(když už to studuju Smile). Další věcí je postih, protože postihy jsou většinou jen gesta a obyčejný občan se stejně dozví jen, že vojáci se maskovali za RC. A myslíte, že pak bude lidem s pomocí a znakem RC důvěřovat? Nebo střílet? Mad


  Citace - buko1 :


  A červený kríž je označenie zdravotníckeho personálu - aj vojenského, vrátane zdravotníckeho personálu bojujúcich jednotiek - to chcú povedať že US Army nemá v Iraku a v Afganistane vojakov označených červeným krížom počas akcií????

  Asi tak...dělají oheň tam kde není
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/73906#262384Verze : 0
  Avatar
  Nevím, nevím, jestli je to ta správná aplikace mezinárodního práva válečného... Pamatuji-li se přesně, to je aplikováno na konflikty válečné, tedy ty, které mají jisté atributy (z hlediska faktického, procesního, ...). A ty zcela jistě nenaplňují policejní či vojensky podporované/prováděné akce bezpečnostních složek proti vnitřním strukturám (třeba organizovaného zločinu, národnostním nebo politickým rebelům, působícím na území státu, ...) bez právní subjektivity. Přitom nerozhoduje akt jejich uznání jiným právním subjektem ani to, zda pravidla MPV dodržují či ne...
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/73906#262387Verze : 0
  Avatar
  No položme si otázku jinak, když už jsme v tom filozofování. Pokud budu tvrdě a nemilosrdně likvidovat každého šmejda který se pokusí se zcela v rozporu s jakýmikoli konvencemi zaštiťovat tím že bude unášet lidí (a tedy je využívat jako živé štíty) bude jich stále tolik? Obávám se že odpověď je pro zastánce lidských práv (bohužel hájí hlavně ty šmejdy ne ty unesené)poněkud smutná, zřejmě by se jim (těm šmejdům) hůř dělal nábor a mnohem méně těchhle "geril" (vznešený název pro bandu lumpů vraždících v podstatě kohokoli a věnující se převážně kriminální činnosti) by vůbec vzniklo. Bohužel doba studené války přinesla to že obě strany podporovali kdejakého banditu a stačilo že bojoval na území státu z druhé strany "železné opony" dodnes (byť tahle válka (ta studená) skončila už docela dávno si mnozí (novináři, ochránci práv a vůbec "aktivisté") dodnes neuvědomují že různé smečky ať je to světlá stezka nebo třeba taliban nesnaží pomoci "lidu" dané země, ale prostě se značně nestandardním způsobem prodrat k moci, nebo jde prostě o kriminální sebranku (což se navzájem nevylučuje) a v popisech bojů se dovídáme o tom že vojáci zastřelili třeba zajatce, to že stejná chátra před tím zmasakrovala civilisty nebo povraždila zajaté vojáky se novinářům a dalším nehodí už do předem hotového obrazu "bojovníků za svobodu" a tak to "taktně" přejdou. Po pravdě když se povede osvobodit rukojmí, je mi zcela fuk jestli si na sebe ti osvoboditelé oblékli třeba hábit jeptišek a pokud někdo dělá problém s tím že nebude příště věřeno RC (což stejně nijak moc není, jen je v případě potřeby využíván) může se klidně se stejnou logikou obrátit na ty kdo to rozmazávají v médiích. Teroristé byli pokud vím pobiti nebo zajati, ti by asi podobnou věc neroznesli, vojáci by se tím asi taky moc nechlubili, takže to že novináři potřebovali nějakou senzaci (živá rukojmí zřejmě nestačí) vyhrabali to že JEDEN ze zasahujících si připnul znak RC, jestli to bylo ze strachu jak se píše, nebo šlo o nějaký jiný důvod se můžeme dohadovat, ale podle mne (a jsem velmi zásadový), je zásadou osvobodit rukojmí a ne řešit jestli náhodou nebylo ublíženo nějakému ksindlovi co je držel v zajetí. A právě protože jsem zásadový, pro naplnění zásady by mi nikterak nevadilo kdyby některý chycený bandita byl vyslechnut s pomocí prostředků třeba i násilných. Humanismus je totiž moc hezký, pokud si o něm vyprávíme v klidu a pohodě střední evropy, ale je dost na závadu pokud ho chcete uplatnit proti někomu kdo se zbraní v ruce drží lidi řadu let. A tady je zásada jen jedna, takoví, kteří tohle dělají nemají právo na humanitu ale na to aby byli pobiti jako vzteklí psi.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/73906#262390Verze : 0