Pz. Kpfw: 38(t) Ausf. B

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 439 příspěvků vloženo, 1162 editováno a 2471 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Pz. Kpfw: 38(t) Ausf. B

  Avatar
  Po hodně dlouhé době návrat k modelařině . Slovenský Pz.Kpfw:38(t) Ausf.B od fy.Tristar 1/35 .
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/74196#263417Verze : 0
  Avatar
  Rozhodně jsem zvědav na vaše reakce ,jsem si vědom pár chyb které jsem udělal (viz.slovenský znak se zaoblenýmy hranami )....no uvidíme Smile
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/74196#263418Verze : 0
  Avatar
  Keď už tak to nie je Pz.Kpfw:38(t) Ausf.B ale LT-38, konkrétne o tank s prideleným evidenčným číslom Slovenskej armády V-3003 - ktoré ale na zostavenom stroji nevidím (a trochu sa líšia polia farieb)...


  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/74196#263420Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Díky za foto, vpodstatě je model stavěn jen tak z krabičky a tohle je vůbec první fotka s identickým číslem . Pokud jde o označení maš samo pravdu .Původní název je LT vz.38 bohužel jsem moc nepátral v jakém období přesně fungoval. Počítám že má podobný osud jako ostatní 38čky , po obsazení ČR a zařazení do N armády přejmenován na Pz.Kpfw 38(t) .Je pravda že v tomto označení by měla být spíše klasická tanková šedá . Takže moje chyba .
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/74196#263909Verze : 0
  Avatar
  Je fak že bych měl tohle celé přejmenovat.Confused
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/74196#263910Verze : 0
  Avatar
  Po obsadení ČR nemalo byť čo zaradené do wehrmachtu, nakoľko armáda okrem prototypu prevzala len 1 kus LT vz. 38, sériová výroba sa len rozbiehala a výrobu v podstate rozbehli až nemci - prehľad tankov LT vz. 38 - https://forum.valka.cz/index.php/f/501979 .


  Nakoľko Slovensko dostalo tanky LT-38 priamo z výroby (výrobné označenie TNH-Sl a TNH-Sl/II) nemôžeme tvrdiť že tieto tanky dostali armádne označenie Pz.Kpfw 38(t) Ausf.B, nakoľko nikdy neboli zaradené do výzbroje Wehrmachtu a myslím že neboli úplne identidentické s tankami pre wehrmacht. Tento konkrétny tank pochádza z prvej dodanej série TNH-S1.


  V Slovenskej armáde slúžili aj štandartné nemecké tanky Pz.Kpfw. 38 (t), dodané v rámci výpomoci Slovenskej armáde...


  Ale toto nesúvisí s modelom, ten sa mi páči. Sám som staval podobný model v z papiera, ale nikdy som mu nedokončil podvozok....
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/74196#264087Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Páni máš to těžce zmáknuté , myslím že je to vážně fajn že jsou lidé kteří takhle sledují (až tak dopodrobna ) historii . Takže na tvoje doporučení přidám na čelní pancíř ev.číslo V-3003 a na podstavec Lt-38 .Těší mě že se ti můj model líbí , ještě jednou díky .Very Happy
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/74196#274392Verze : 0
  Avatar
  Vážený pane kolego,
  s lítostí sobě vlastní, musím vznésti několik kritických poznámek. Zjistil jsem, že jste u makety tanku V-3003 zvolil strakatou kamufláž, která byla krátkodobě používána v slovenské armádě u prvních (asi deseti) strojů LT-38. Po bojích u Lipovce v roce 1941 byly i tyto stroje přelakovány buď na německou tankovou šeď, nebo na neutrální barvu khaki (rezedová). Zvolené odstíny camouflage se mi líbí, ale jsem si jist, že rozmístění jednotlivých polí na levém boku, neodpovídá známe fotografii tohoto stroje.


  Podle dostupných archivních pramenů používalo ČKD k výrobě zastíracího nátěru tři barvy vyráběné firmou Pálffy Smolenice. Jednalo se o odstíny:
  hněď - odstín č. 141
  zeleň - odstín č. 169
  žluť - odstín č. 125


  Protože v devadesátých letech u firmy Chemolak Smolenice se nepodařilo nalézt "vojenský vzorkovník barev" z třicátých let, nedovedu říci o jaké odstíny se přesně jednalo. Jenom předpokládám, že hnědá byla mírně rudohnědá, žlutá byla spíše okrová a zelená mohla býti tmavší, blízká lesní zeleni.


  Otázka výzbroje a výstroje
  Používání tříhlavňových vrhačů zamlžovacích granátů slovenskou armádou není prokázáno. Zcela jistě nebyly použity za bojů u Lipovce. Také použití barvy neodpovídá skutečnosti, protože se jednalo o dodatkovou zbraň, takže lze předpokládat, že byla v barvě mořeného kovu.


  Není prokázáno použití zastíracích barev na krytech (korytech) kulometné výzbroje. Podle dostupných fotografií byla kulová lafeta, vlastní kulomet i jeho kryt upraveny mořením (což je spíše barva modravě černá).


  Pomocný zaměřovač pro střelbu trupovým kulometem, umístěný před okénkem řidiče nebyl lakován, ale měl barvu mořeného kovu. Mimochodem, za přesunu byl sklopen.


  Slovenské tanky v letech 1939-1942 nepoužívaly světla soustavy Notek.


  Na předních blatnících však měly umístěné reflexní bílé odrazky, které máte na modelu špatně umístěny - odrazná plocha má směřovat po směru jízdy.


  Výfuková roura na zádi vozidla nebyla natřena suříkově červenou barvou. Mám dojem, že tovární fotografie spíše naznačují "holý" kov. Takže lze předpokládat, že díky používání byla barva spíše matně šedavá, možná s náznakem rzi a tepelného namáhání.


  Vozidla nasazená do bojů byla po pár minutách zaprášená, většinou pocákaná blátem a hlavně pošlapaná od obsluhy. V okolí krytů maznic (středy kol) bývaly zbytky oleje. Pryžové obruče pojezdných kol byly matné a nesly stopy opotřebení. Naopak ozuby na věncích hnacích kol a třecí plochy věnců napínacích kol byly vyleštěny do barvy ocele.


  V úctě Jiří Tintěra
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/74196#274402Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Podívám se na to ještě pohledem reálu, je docela nesmyslné mít zablácená hnací kola a přitom mít pásy v barvě kovu, podobně i pojezdová kola jsou jen náznakově zaprášena a jejich gumové obruče jsou zcela čisté, což je zjevný nesmysl, obecně by to bylo spíš naopak, drsně zablácené pásy a obruč a málo hnací kolo Smile. Dřevěné části nářadí byly většinou natřeny barvou, stejně jako špalek pod hever, ale přiznám že takhle to vypadá moc pěkně a tak bych to nebral jako velký lapsus Smile Spíš bych se podíval jestli někde na fotkách je znát "steklý rez", osobně tomu moc nevěřím, pokud přehlédneme pod širým nebem postavené stroje třeba v BB (pomníky a exponáty), tak na fotkách z války to myslím nikde nenajdeš. Ale musím říct že jsem rád že někdo postavil tenhle tank zase jednou jinak než německý.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/74196#274404Verze : 0
  Avatar
  Tak vidím že jsem udělal řadu chyb , největší bude zřejmě že jsem si vůbec nenastudoval historii tohoto modelu a stavěl poněkud volným stylem . Jak tak na to koukám vyšel z toho němec v počáteční slovenské kamufláži . Připravuji se na pozdního Hetzera ,popřípadě Pz.Kpfw I tak se pokusím těmto chybám vyhnout (pokud máte dobré odkazy rád se poučím) jinak spět k Lt-38 po takovém fiasku asi vše stáhu z netu Sad  Všem děkuji za připomínky a čas který jste mi věnovali Smile
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/74196#274421Verze : 0
  Avatar
  Prečo sťahovať.... Model je pekný.... A že sú tam určité odlišnosti od reality - vadí to?
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/74196#274422Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Proč bys to stahoval, prostě jsi to stavěl tak jak se ti to líbilo, což je asi nejlepší. No a když jsi požádal o zhodnocení tak se vždy spíš dočkáš toho že se najdou chyby, než že tě někdo pochválí Smile (ostatně z pochvaly máš možná radost ale nic se z ní nedovíš). Nemyslím že je to špatný model prostě jsi některé věci nevěděl když jsi ho stavěl, v Modeláři vidíš mnohdy mnohem horší modely (příkladem je Panther s Flakem) a ještě se nad tím někdo rozplývá Smile To se prostě stane, pokud stavíš model "jen tak" tedy tak jak se to líbí tobě je to normální, na nás je zas vidět že jsme víc na tu historii a proto vidíme ty detaily které jsou z tohohle pohledu špatně. To je ale normální, každý má jiný pohled a je to dáno právě tím co ho víc zajímá.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/74196#274456Verze : 0
  Avatar
  Kolego Decsi,
  souhlasím s Bitaxem a připojuji se k jeho žádosti, aby jste neházel tank do žita.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/74196#274457Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Díky díky . Musím se přiznat že jsem včera dokonce zamýšlel model postavit znovu s ohledem na fakta (což by si zrovna tento typ zasloužil)ale nechám to a někdy v budoucnu si na něj rozhodně udělám čas . Momentálně stavím Sd.Kfz,234/3 Stummel ve 1/72 Hasegawa plus Něm.pěchotu Preiser. Ale to je jen záležitost při které zkouším nové techniky (patina,fading washing.......) to celé chci vložit na diorámu nic konkrétního .Prostě malé cvičeníčko . Jak jsem psal výše plánuji Pz.Kpfw I Sd.Kfz. 101 Ausf.A zaujaly mě dvě kama první je z prosince 1941 východní fronta podvozek je v pískové a korba tank.šedá se zimním nástřikem na bočních dvířcích je motiv bizona . Druhá varianta je z června 1942 Libye hodně sedřená pouštní barva na tankové šedé . Sehnal jsem od polskáho vydavatelství "MILITARIA" sešit 226 Tank Power vol.XI a z něho se snažím čerpat podklady ,net se mi zdá trošičku skoupí pro tento typ. Potom pozdního Hetzera ,ale to už trošku předbíhám .


  Znovu děkuji za Vaše připomínky ,rozhodně mi to dalo důvod o modelařině přemýšlet i v jiné rovině než jen na stavbu pro radost .Samo že s ohledem na historické skutečnosti Very Happy
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/74196#274466Verze : 0