30.01.

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 438 příspěvků vloženo, 1574 editováno a 2431 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

30.01.

30.1.

  Avatar

  30.01.1916                  
   
  Kaukazský front
  10.1. - 2.3. Erzerumská operace - Dobytím Erzerumu zbavila ruská vojska Turky důležitého prostoru a základny v Zakavkazí
  Francúzsko
  Nemecký amrádny Zeppelin LZ-79 zopakoval nálet na Paríž (predchádzajúci nálet bol 29. januára 1916). Pri spiatočnej ceste bol zostrelený francúzskym pilotom Jeanom de Lessepsom.
  30.01.1917
   
  Norsko
  Norsko zakázalo plavbu ponorek ve svých výsostných vodách.
  30.01.1918
   
  Francúzsko
  Nálet na Paříž, svrženo 14 tun bomb, 49 mrtvých, 206 zraněných.
  30.01.1919
   
  Československo
  Osobitnou komisiou Rady desiatich bola vypracovaná nová koncepcia vytýčenia demarkačnej línie rozdeľujúcej územie Těšinska na československú a poľskú časť. Koncepcia bola oboma stranami akceptovaná.
  30.01.1926
   
  Nemecko
  z Porúří odcházejí poslední britští vojáci.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/74230#263466Verze : 0
  Avatar

  30.01.1933                  
   
  Nemecko
  Hitler se stal říšským kancléřem. Nastolení fašistické diktatury v Německu.
  Na večer tohoto dne Hans Eberhard Maikowski - velitel SA-Sturm 33 byl v Berlíně při pochodu na oslavu vítězství po krvavém střetu s davem komunistů smrtelně raněn a ještě též noci zemřel. Propaganda z něho později udělala prvního mučedníka strany.
  30.01.1935
   
  SSSR
  Kreml oznamuje, že Rudá armáda nyní čítá 940 000 vojáků, což je téměř dvakrát tolik, než předpokládal Západ
  30.01.1939
   
  Nemecko
  Hitler pronesl v říšském sněmu řeč, v níž žádal navrácení bývalých německých kolonií.
  30.01.1940
   
  Slovensko
  Mezi Německem a klerofašistickým slovenským státem uzavřena smlouva „o válečném hospodářství ". (25 průmyslových podniků na Slovensku bylo dáno k dispozici Německu pro výrobu zbraní a munice.)
  Americký kontinent
  Panamerický výbor se rozhodl internovat lodi válčících zemí.


  30.01.1941
   
  Fínsko
  Generál Halder jednal s načelníkem finského generálního štábu generálem Heinrichsem o účasti finské armády ve válce proti SSSR
  Severoafrické bojisko
  Britská vojska obsadila Dernu
  Irak
  Protibritsky orientovaný irácký ministerský předseda al Kajlání podal demisi
  Egypt
  Německá letadla X. leteckého svazku zaminovala 150km dlouhý Suezský průplav. Několik anglických lodí se potopilo po najetí na minu i poté, co byl přístav odminován. Při tom se ukázalo, že Němci používají magnetické miny. Angličané ale neměli zařízení, kterým by uměli tyto miny zlikvidovat a dokonce neměli ani prostředky jak zabránit přeletům nepřátelských letadel a tak se provoz v průplavu zastavil.
  30.01.1942
   
  Východoeurópske bojisko
  Západní front pronikl k Vjazmě a odrážel nepřátelské protiútoky z prostoru Ljudinovo.
  Nemeckoo
  Adolf Hitler pri příležitosti výročí převzetí moci nacisty předpověděl ve svém projevu v Berlínském Sportovním paláci zničení židovstva do konce války a že rok 1942 bude rokem velikého vítězství Německa.
  Juhovýchodná ázia
  V noci z 30. na 31. ledna dorazily předsunuté japonské jednotky k Johorské hrázi spojující Malajský poloostrov se Singapurem, krátce předtím ji ustupující britské síly vyhodily do vzduchu. Japonská vojska stála 28 km před Singapurem.


  Britská vojska ukončila ústup z Malajska.


  Čínský nálet na Hanoj.
  Paraguaj
  Paraguay přerušila diplomatické styky s Německem, Itálií a Japonskem.
  30.01.1943
   
  Nemeckoo
  V Berlíně se konalo shromáždění k 10. výročí nastoleni nacistického režimu v Německu V téže době provedlo britské letectvo rušivý nálet na město.


  Britské a americké letectvo provedlo nálet na Berlín a Hamburg.


  Admirál Dönitz povýšen na velkoadmirála a jmenován vrchním velitelem německého válečného námořnictva (vystřídal velkoadmirála Raedera).


  Generál Pauluspovýšen na polního maršála.
  Východoeurópske bojisko
  Leningradský a Volchovský front skončily operaci, jejímž cílem bylo prolomit blokádu Leningradu. 67. armáda (Leningradský front) a 2. úderná armáda (Volchovský front) za podpory Baltského loďstva prorazily obkličovací frontu německé 18. armády a vytvořily koridor jižně od Ladožského jezera.


  Severokavkazský front osvobodil Tichoreck a Majkop.


  Ruské jednotky dobyly střed Stalingradu a hlavní nádraží. Tím obklíčily velitelství 6. armády na Rudém náměstí i s generálem Paulusem. Masa ruských letadel přelétla nad ruinami města a aniž zaútočila odlétla pryč. To mělo pro obležené vojáky paralyzující účinnek.


  V Buzuluku ukončila roční výcvik 1. Československá jednotka (prapor) v Rusku. S jejím nasazením do boje se původně počítalo až při dobývání vlasti, ale na její vlastní žádost bylo rozhodnuto, že bude nasazena do boje co nejdříve.
  Turecko
  V Adaně jednal Churchill, Cadogan a generál Brooke s tureckým prezidentem Inönüm o účasti Turecka ve válce proti Německu. Turečtí představitelé odmítli.
  Tichooceánske bojisko
  Japonské jednotky útočící na Nové Guineji na letiště Wau byly zdecimovány a začaly se stahovat. Australané je začali okamžitě pronásledovat.
  30.01.1944
   
  Východoeurópske bojisko
  Leningradský a Volchovský front postoupily na čáru Narvský záliv, Kingisepp, Siverskij, Ljubaň, Čudovo, Oreděž, řeka Luga, Velikoje Selo, Šimsk. Příznivé podmínky pro rozvíjení útoku na Narvu a Lugu. Německá 18. armáda v nebezpečí obklíčení.


  3. a 4. ukrajinský front zahájily nikopolsko-krivorožskou útočnou operaci.
  Nemecko
  Britské a americké letectvo provedlo nálet na Berlín (489 letadel, 1961 t pum), Braunschweig a Hannover.


  Taliansko
  Americká 5. armáda prolomila „Gustavovu linii“ severně od Monte Cassina.


  Americký VI. armádní sbor přešel do útoku z předmostí u Anzia a Nettuna.
  Veľká Británia
  Německý nálet na Londýn (285 letadel).
  Tichooceánske bojisko
  Spojenecké letectvo v Pacifiku provedlo nálet na Rabaul, Marshallovy ostr. a ostrov Wake.


  Americká letadla z letadlových lodí admirála Shermana Essex, Cabot a Intrepid provedla nálet na atol Eniwetok a ještě na zemi zničila 15 japonských letadel.


  Američané zahájili v Tichomoří operaci FLINTLOCK - vylodění na atolech Majuro a Kwajalein v Marshallově souostroví. Atol Kwajalein je největší na světě a na ploše 655 čtverečních metrů se rozkládá 93 jeho ostrovů. Američané z nich hodlali obsadit Roi-Namur a Kwajalein - hlavní japonský opěrný bod souostroví.


  K atolu Kwajalein dorazil svaz 4 bitevních lodí, 3 těžkých a 3 lehkých křižníků, 15 výsadkových a mnoha dalších plavidel. Ta zahájila na ostrov předinvazní ostřelování.


  Na atolu Majuro byl ze 2 torpédoborců bez odporu vysazen průzkumný oddíl. Od domorodců se dozvěděl, že Japonci v počtu 350 mužů se zdržují na jiném ostrově, na Darritu. Oddíl se poté stáhl zpět na lodě.
  30.01.1945
   
  Východoeurópske bojisko
  Vojska 3. běloruského frontu pronikla na Samlandský poloostrov a obešla Královec (Konigsberg, Kaliningrad) ze severu a severozápadu, čímž dokončila jeho obklíčení.


  2. běloruský front odrážel nepřátelský protiútok u Olštýna.


  1. běloruský front se na poznaňském směru zmocnil města Unruhstadt a Bomst.


  Československo
  2. ukrajinský front útočil severně a severovýchodně od Lučence, pričom jeho jednotky oslobodili vyše sto obcí, medzi nimi aj Tisovec a Muráň.


  Delegácia SNR pre oslobodené územia ( v ktorej predsedníctve boli dr.Vavro Šrobár, Ladislav Novomeský, dr.Ján Pull a Ján Ursíny) sa presídlila z Trebišova do Košíc a zriadila tam svoje úrady, z ktorých neskôr vznikali povereníctva národnej rady.


  V Košiciach začali vychádzať komunistické noviny „Pravda“.
  Poľsko
  1. ukrajinský front překročil Odru jižně a jihozápadně od Katovic.


  4. ukrajinský front osvobodil Zakopané.


  Ruská ponorka S-13 potopila v Baltu německou pasažérskou loď Wilhelm Gustloff, vezoucí uprchlíky z Východního Pruska. V mrazivých vodách zahynulo 9 000 lidí, včetně žen a dětí. (Při teplotě –18 stupňů se lide rvali o záchranné čluny, které však zůstaly přimrzlé k palubě). Jednalo se o největší námořní katastrofu v historii.
  Maďarsko
  Maďarská prozatímní vláda uveřejnila výzvu, aby se muži dobrovolně hlásili do nové maďarské armády. Pravicový ministr národní obrany Veres (bývalý náčelník generálního štábu) formování lidové armády sabotoval.
  Malta
  Na Maltě se konala porada spojeného sboru náčelníků štábů ozbrojených sil USA a Velké Británie. Porada skončila 2. II.
  Nemecko
  Hitler měl poslední rozhlasový projev (12. výročí nástupu k moci). Sliboval obrat ve válce.
  Filipíny
  Generál Kruger vydal XIV. sboru na Luzonu rozkaz, aby postupoval agresivně na jih k Manile.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/74230#265049Verze : 0
  Avatar

  30.01.1948                  
   
  India
  indického vodcu Mahátmu Gándhího zastrelil hinduistický extrémista Náthurám Vinajak Godsé.
  30.01.1950
   
  Vietnam
  Čínská lidová republika a Sovětský svaz uznaly Ho Chi Minovu Vietnamskou demokratickou republiku. Čína poté začala posílat vojenské poradce a moderní zbraně Viet Minhu, včetně automatických pušek, houfnic, minometů a nákladních aut. Velká část tohoto vybavení byla americké výroby a patřila čankajškovým vojskům, které Mao porazil. Pomocí tohoto nového vybavení a čínských poradců generál Giap přeměnil partyzánské oddíly v pravidelnou armádu včetně pěti lehkých a jedné těžké pěší divize.
  30.01.1964
   
  Južný Vietnam
  Generál Minh je sezazen v nekrvavém povstání vedeném Nguyenem Khanhem, který se stal novým vůdcem Jižního Vietnamu.
  30.01.1966
   
  Južný Vietnam
  Začíná operace Masher, což je velká americká pátrací a ničící (search and destroy) operace proti táborům Vietkongu a jednotek severovietnamské armády. Prezident Johnson nařídil přejmenovat operaci na "méně agresivní" název "White Wing" s ohledem na veřejné mínění. Během 42 dnů, kdy operace probíhala v jihovietnamské rovině Bon Son poblíž pobřeží, pěšáci 1. jezdecké divize (výsadková) byli vysazováni z vrtulníků přímo do zón boje, kde se okamžitě zapojovali do těžkých bojů. 228 Američanů bylo zabito a 788 zraněno. Severovietnamské ztráty byly stanoveny na 1342. Termín "search and destroy" byl užíván médii při popisování všech operací od velkých výsadkových operací až po malé hlídky malých jednotek, kdy pátraly po Vietkongu v malých vesničkách. Termín se posléze stal asociován s nelichotivými obrázky Američanů, jak vypalují vesnice.
  30.01.2008
   
  Slovensko
  Ministerstvo obrany SR zastavilo ďalší nákup obrnených vozidiel Aligátor.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/74230#265050Verze : 0
  Avatar
  vložené do databázy
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/74230#281832Verze : 0
  MOD