03.03.

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 439 příspěvků vloženo, 1866 editováno a 469 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

03.03.

3.3.

  Avatar

  3.3.1878                  
   
  Osmanská říše
  Podľa zmluvy zo San Stefane musela uznať Osmanská ríša nezávislosť Rumunska, Srbska a Čiernej hory, autonómiu Bulharska.
  3.3.1916
   
  Portugalsko
  Portugalsko zadrželo čtyři německé lodě na Madeiře.
  3.3.1918
   
  Rusko
  v Brest-Litowsku bola podpísaná separátna zmluva medzi Ruskom a Nemeckom. Komunistické Rusko zmluvou stratilo obrovské územia v pobaltí, na Ukrajine, Kaukaze a Fínsko.

  Na základe Brest-litovskej zmluvy vystupilo Rusko z vojny.
  Československo
  Matúša Čáka Trenčianského exkomunikoval nitrianský biskup.
  3.3.1919
   
  Rusko
  Dobrovolnický sbor gen. v.d.Goltze přechází do útoku na Rižském směru.
  3.3.1940
   
  SSSR
  Rudá armáda zahájila velký útok na Karelské šíji ve směru na Vyborg.
  Francie
  Prvý československý letec zostrelený počas vzdušného boja na západnom fronte - Cpl. Karel Körber, príslušník GC II/3 bol počas hliadkového letu nad Thionville zostrelený Hpt. Wernerom Möldersom. Körberovi sa aj napriek zraneniu nohy podarilo uhasiť horiaci motor a núdzovo pristál pri Toule, za čo ako prvý československý letec obdržal francúzke vyznamenanie Croix de Guerre.
  3.3.1941
   
  Německo
  Britský nálet na Kolín nad Rýnem.
  3.3.1942
   
  Francie
  Britský nálet (235 letadel) na Paříž (Renaultovy závody).
  Pacifické válčiště
  Generál Čankajšek jednal s generálem Wavellem v Barmě.

  Spojenecký nálet na Gasmatu na ostrově Nová Británie.

  Japonské námořní letouny bombardovaly přístavy na ostrově Jáva.
  Austrálie
  Japonský nálet na australská města Broome a Wyndham.
  3.3.1943
   
  SSSR
  Vojskům pravého křídla Jihozápadního frontu se nepodařilo zadržet nepřátelský protiútok před řekou Severní Donec. Stažením pravého křídla za řeku ohroženo levé křídlo Voroněžského frontu, které pokračovalo v postupu na západ. Sovětská vojska osvobodila Ržev, Lgov, Dmitrijev Lgovskij.

  1. čs. sam. polní prapor v SSSR byl nasazen do obrany na řece Mža, jižně od Charkova.
  Velká Británie
  Německý nálet na Londýn (117 letadel).
  Německo
  Spojenecké letectvo provedlo nálet na Hamburk (344 letadel, 913 t pum).
  Válka na moři
  Boj o konvoj "DN 21" (potopeny 4 lodě).
  Pacifické válčiště
  Ve snaze posílit svou posádku na Nové Guineji vysílají Japonci z Rabaulu pěší divizi v osmi transportech se silným doprovodem torpédoborců. V sérii leteckých útoků, jež začaly 2. a pokračují až do 4. března je potopeno všech osm tranportů včetně torpédoborců Širajuki, Tokicikaze, Arašio a Asašio.

  Vyvrcholila tragédie japonského konvoje směřujícího k Lae. Vlna 38 amerických stíhaček napadla japonské letiště v Lae a zničením letadel zcela rozvrátila leteckou ochranu konvoje.
  Nad konvojem se mezitím objevila vlna letadel všech typů. Americké létající pevnosti, střední bombardéry Mitchell, (poprvé Američané vyzkoušeli novou vražednou metodu, kdy do špice letadla namontovali osm 12,7 mm kulometů, které se velmi osvědčili), australské lehké bombardéry Boston (Douglas A-20) a Beaufighter (Bristol MK-30). Uskupení doprovázelo 16 stíhaček Lighting (Lockhead P-38).
  40 japonských stíhaček ochrany konvoje nemohlo pohromě zabránit. Všech 7 dopravních lodí bylo potopeno a z doprovodných torpédoborců byli 2 potopeny a 2 poškozeny.

  Itálie
  V Taliansku podpísali dohodu o spolupráci predstavitelia komunistickej strany, socialistickej strany, hnutia Guistizia e Liberta. V dohode sa hovorilo o príprave národného povstania a partizanských činnostiach. Vzniklo spojenie silných antifašistických a ľavicových prúdov Taliansku.
  3.3.1944
   
  SSSR
  Prezídium Nejvyššího sovětu SSSR vydalo výnos o zřízení Řádu Ušákova a Řádu Nachimova.
  Egypt
  V Káhiře došlo k dohodě dvou hlavních řeckých odbojových organizací EAM a EDES o spolupráci v boji proti Německu
  3.3.1945
   
  Německo
  Americká 7. armáda obsadila Forbach.

  Americké a kanadské jednotky postupující k Rýnu se u Geldernu setkaly.
  Velká Británie
  Po delší době provedlo Německo letecké nálety na cíle v Anglii. 140 bombardérov (zväčša Junkers Ju 88G-6 a Ju 188) napadli 14 letísk na juhu Anglicka. Podarilo sa zničiť 19 bombardérov, pri strate 6 nemeckých lietadiel.
  Itálie
  22 Messerschmidttov Bf 109G talianskej IIº Gruppo Caccia napadlo formáciu bombardérov Marauder B-26 od 3.krídla SAAF. Podarilo sa jej zostreliť 8 bombardérov. Pri akcii stratila dve stíhačky.
  Filipíny
  Poté, co byl zlikvidován japonský odpor v komplexu vládních železobetonových budov, které byly přeměněny na pevnosti, skončily měsíc trvající boje o Manilu. Během boje o hlavní Filipínské město padlo 1 000 Američanů a 5 500 bylo zraněno. Japonská posádka admirála Iwabučiho ztratila 12 500 mužů a skupina Šimbu 3 500. Největší cenu však zaplatili sami Filipínci. 100 000 jich zemřelo a nejkrásnější město v Tichomoří bylo zcela zničeno a změněno v hromadu sutin.
  3.3.1973
   
  Velká Británie
  Severoirské bomby explodují v Londýně.
  3.3.1976
   
  Mosambik
  Prezident Machel konfiskuje rhodesijský majetek a vstupuje tak do války s Rhodesií. v srpnu a září jsou při útocích rhodesijské armády na partyzánské tábory zabity stovky lidí.
  3.3.2008
   
  Irák
  Pri meste Baiji, zhruba 220 km južne od severoirackého mesta Mosul havaroval vrtuľník Mi-17 Nového Irackého letectva. Išlo o prvú haváriu od jeho vzniku v roku 2003. Na palube zahynulo všetkýcj 8 osôb vrátane poradcu z US Army.
  Nepál
  U dediny Bethan vo východnej časti Nepálu havaroval dopravný vrtuľník Mi-8 prepravujúci príslušníkov mierovej misie OSN UNMIN. Haváriu spôsobila náhla zmena poveternostných podmienok, zahynulo všetkých 10 osôb na palube vrtuľníka (3 príslušníci nepálskych mierových síl, 4 príslušníci UNMIN z iných štátov a 3 príslušníci rusko-bieloruskej osádky).
  Somálsko
  USA opakovane (podobne ako v roku 2007) zaútočili na im známe teroristické ciele v južnej časti Somálska, blízko hraníc s Keňou. Pri raketovom útoku blízko Dhoobley boli zasiahnuté objekty, ktoré boli využívané Somálskou pobočkou Al-Kajdy. Pri útoku boli zničené 2 domy a zahynuli 3 ženy a 3 deti. Okolo 20 ďalších osôb bolo ranených. Cieľom náletu bol "Saleh Ali Saleh Nabhan", jeden z najhľadanejších teroristov na svete, ktorý stál za útookmi na americké ambasády v Afrike v roku 1998.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/74263#263499Verze : 0