04.03.

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 439 příspěvků vloženo, 1866 editováno a 469 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

04.03.

4.3.

  Avatar

  4.3.1916                  
   
  Francie
  Verdun: začiatok druhej fázy - nemci odrazení pri Poivre Hill.
  Rusko
  Ruská armáda sa vylodila pri Atine (Východne od Trabznu)
  Německo
  "Moewe" dosiahla Nemecko
  Portugalsko
  Portugalsko obsadilo Nemecké loďstvo v Lourenco Marques.
  Osmanská říše
  Pokus o atentát na Enver Pashu.
  4.3.1918
   
  Rusko
  Rada lidových komisařů schválila dekret o zřízení Nejvyšší vojenské rady pro řízení obrany země a organizaci ozbrojených sil.
  4.3.1919
   
  Rusko
  Začátek útoku Sibiřské armády generála Gajdy ve směru na Vjatku a Kamu.
  4.3.1921
   
  SSSR
  V rámci Sovietskeho zväzu bola vytvorená Abcházska ASSR.
  4.3.1933
   
  USA
  V USA se ujal prezidentského úřadu Roosevelt a vyhlásil tzv. New Deal (program státních opatření, jimiž měly být překonány neduhy amerického politického a hospodářského systému).
  4.3.1941
   
  Norsko
  Britské loďstvo útočilo na souostroví Lofoty (severní Norsko) a potopilo 10 německých lodí. Na Lofotách u severního Norska proběhlo první nasazení nově vzniklých anglických speciálních jednotek "Commandos".
  Egypt
  Britský expediční sbor zahájil přesun z Egypta do Řecka.(operace "Lustre"). Do 24. IV. bylo přesunuto 58 000 vojáků.
  Německo
  Princ regent Pavel jednal s Hitlerem na Berghofu o přistoupení Jugoslávie k paktu tří mocností.
  4.3.1942
   
  Pacifické válčiště
  Holandská vojska zahájila ústup ze západní části Jávy k Bandungu.
  Slovensko
  Vznik vojenského druhu najvyššieho štátneho vyznamenania Slovenskej republiky (1939-1945) - Radu kniežaťa Pribinu, niekedy označovaného ako Rad kniežaťa Pribinu s mečmi.
  4.3.1943
   
  SSSR
  Střed a levé křídlo Voroněžského frontu dosáhly čáry Sumy, Lebedin, Opošňa (30 km jižně od Achtyrky), Ochočaje. 3.tanková armáda musela čelit náporu německé 4.tankové armády, která vyrazila k útoku z prostoru Melichovky, Ochočaje. Sovětská vojska během útoku západně od Rževa osvobodila Olenino a železniční stanici Čertolino. V Kurské oblasti osvobozena Sudža.

  Začala sa útočná činnosť Severozápadného frontu v priestore Starej Russy trvajúca do 17.3

  Německá armáda zahájila ofenzívu na Charkov.
  Francie
  Britské a americké letectvo provedlo nálet na Le Mans.
  Pacifické válčiště
  Ve snaze posílit svou posádku na Nové Guineji vysílají Japonci z Rabaulu pěší divizi v osmi transportech se silným doprovodem torpédoborců. V sérii leteckých útoků, jež začaly 2. a pokračují až do 4. března je potopeno všech osm tranportů včetně torpédoborců Širajuki, Tokicikaze, Arašio a Asašio.

  Americká letadla dokončila likvidaci japonského konvoje do Lae. 4 zatím nepoškozené torpédoborce se vrátili do Rabaulu. Dva poškozené z předešlého dne byli potopeny a na hladině zůstali jen stovky trosečníků. Jelikož se odmítali vzdát, uspořádali na ně Američané lov a většinu jich rozstříleli. Americké ztráty během bitvy činili 5 letadel oproti 30 japonským. Potopení konvoje, bylo velikým americkým vítězstvím.
  4.3.1944
   
  SSSR
  Vojska 2. pobaltského frontu zakončila starorussko-novorževskou operaci. Postoupila až o 160 km.

  1. ukrajinský front zahájil proskurovsko-černovickou útočnou operaci (proti německé 1. tankové a 4. tankové armádě). První den postoupil o 15 až 30 km.
  Pacifické válčiště
  Čínská vojska obsadila Mainkain, americké jednotky Walawbum (Barma).

  Na Zelených ostrovech dokončili Američané letiště. Protože pro Japonce začal Rabaul ztrácet význam jako námořní základna, začali budovat novou na ostrově Kavieng. Z nově vybudovaných vzletových drah, ale měla americká letadla Kavieng na dosah a začala ho pravidelně navštěvovat.

  Na Admiralitivní ostrovy dorazily Američanům další posily, včetně 7. jízdního pluku. (Jednalo se o nástupce slavné 7. kavalerie poražené Siuxi). Nyní zahájili Američané na Los Negros postup a čištění ostrova od nepřítele.
  Argentina
  Zastupující státní tajemník Stettinius prohlásil, že USA nenaváží diplomatické styky s novou argentinskou vládou, neboť zaujímá proněmecké stanovisko. 9.3. podal prezident Ramírez demisi. Novým prezidentem Farrell. 30.4. odvolaly USA a Vel. Brit. své velvyslance z Argentiny. 7.7. byla argentinská vláda reorganizována (plk. Perón jmenován místopředsedou vlády).
  4.3.1945
   
  Německo
  Vojska 2. běloruského frontu (19. armáda generála Kozlova) se zmocnila Koslinu (Koszalin).

  1. běloruský front pronikl k Baltskému moři západně od Kolbergu (Kolobrzeg). Pomořanské uskupení nepřítele bylo rozděleno. Hlavní síly 1. běloruského frontu se vrátily do původních postavení.

  Americká 9., kanadská. 1. a britská 2. armáda se setkaly v prostoru Geldern. Americká 1. armáda překročila řeku Kyll. Americká 3. armáda útočila ve směru na Bonn.
  Jugoslávie
  Německá skupina armád "E" vyklidila Visegrad na řece Dravě (Jugoslávie)
  Finsko
  Finsko prohlásilo, že je ve válečném stavu s Německem s platností od 15.09.1944.
  Egypt
  V Káhiře skončil panarabský kongres.
  Itálie
  Z talianskeho mesta Udine začalo operovať Sonderkommando Sommer. "Zvláštne komando" bolo do oblsti vyslané za účelom sledovania nepriateľských vojsk v okolí Gótskej obrannej línie. Bolo vyzbrojené preiskumnými lietadlami Arado Ar 234B-1, ktoré mohli vo výške 12 000 m nerušene získavať informácie o pohyboch spojeneckých vojsk.
  Pacifické válčiště
  Na Iwodžimě přistála první superpevnost B-29.
  4.3.1959
   
  Československo
  Začalo sa plenárne zasadanie ÚV KSČ (trvalo do 5.3.), na ktorom boli prerokované závery všenárodnej diskusie o zvyšovaní životnej úrovne pracujúceho obyvateľstva, uskutočnenej na podnet ÚV KSČ v novembri 1958.
  4.3.1969
   
  USA
  President Nixon pohrozil obnovením bombardování Severního Vietnamu odvetou za pokračující ofenzívu Vietkongu na jihu.
  4.3.1979
   
  Uganda
  Vpád tanzanijských vojsk do Ugandy. bez větších obtíží drtí režim Idi Amina. 11. března přichází Aminovi an pomoc Libijské jednotky, avšak bezúspěšně.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/74264#263500Verze : 0