Státní útvary | Datum | Událost | |
|
1.4.1706 | Zemřel polní maršál Sigmund Joachim von Trauttmansdorff (Rok narození je 1636 nebo 1641.) | |
|
1.4.1744 | Zemřel - Pedro Malo de Villavicencio (Předseda královské audience Mexika) | |
|
1.4.1795 | Povstanie sansculotov v Paríži. | |
|
1.4.1803 | Narodil se polní maršál Antonio María Blanco Castañola (generální guvernér Filipin) | |
|
1.4.1815 | Narodil se - Otto Eduard Leopold von Bismarck (nemecký kancelár) | |
|
1.4.1815 | Narodil se brigádní generál (CSA) Edward Clark (brigádny generál CSA) | |
|
1.4.1823 | Narodil se generálporučík CSA Simon Bolivar Buckner (generální inspektor Kentucky) | |
|
1.4.1839 | Narodil se čestný generálmajor St. Clair Augustine Mulholland (Divízny veliteľ.) | |
|
1.4.1843 | Zemřel brigádní generál John Armstrong (Ministr války) | |
|
1.4.1857 | Narodil se generál James Willcocks (Od 12.05.1917 do roku 1922 pôsobí ako guvernér na Bermudských ostrovoch) | |
|
1.4.1859 | Narodil se generál pěchoty Vincenz Fox (Veliteľ 35. pešej divízie.) | |
1.4.1863 | Narodil se generál pěchoty Paulus von Stolzmann (velitel Vojenského okruhu IV ) | ||
|
1.4.1865 | Zemřel generál John Wright Guise (plukovník: 85. pluk lehké pěchoty) | |
|
1.4.1870 | Narodil se generál zdravotnictva Richard Sladký | |
|
1.4.1874 | Narodil se plukovník Daniel Greenwood Berry (velitel: 24. brigáda) | |
|
1.4.1875 | Narodil se generálporučík Kurt Schreiber (velitel: Divize č. 430) | |
|
1.4.1875 | Narodil se plukovník James Perrine Barney (velitel: 100. divize) | |
|
1.4.1881 | Narodil se generál pěchoty Hubert Gercke | |
|
1.4.1882 | Narodil se kontradmirál Reinhold Gadow (pohřešován poté, co byl odvlečen Rusy) | |
|
1.4.1883 | Narodil se generál ženijních jednotek Alfred Jacob | |
1.4.1883 | Narodil se admirál Martin Eric Dunbar-Nasmith (velitel Velitelství západních přístupů) | ||
|
1.4.1884 | Zemřel generál Arthur Augustus Thurlow Cunynghame | |
|
1.4.1885 | Narodil se generálmajor Širó Tomabeči (velitel: Pevnost Tsugaru) | |
|
1.4.1885 | Narodil se plukovník Norman Butler Briscoe (náčelník štábu: 64. jezdecká divize) | |
|
1.4.1887 | Narodil se generálmajor Fritz Schröder (velitel: Polní velitelství 549) | |
|
1.4.1888 | Narodil se generálmajor Terry de la Mesa Allen (velitel: 1. divize) | |
|
1.4.1889 | Narodil se generálmajor Hans Knörzer (velitel: Polní velitelství 529, Bordeaux) | |
|
1.4.1889 | Zemřel generál John Studholme Brownrigg (plukovník: 95. (Derbyshireský) pěší pluk) | |
|
1.4.1890 | Narodil se plukovník Nikolaj Nikolajevič Starodumov (náčelník štábu 2. leteckej brigády) | |
|
1.4.1890 | Narodil se generál zdravotnictva Hugo Pokorný (Velitel Vojenské lékařské fakulty, Praha) | |
|
1.4.1891 | Narodil se major Herbert Gardner Travers (velitel 11. námořní perutě RNAS/211. perutě RAF) | |
|
1.4.1893 | Narodil se generálmajor Johannes Erxleben (vojenský velitel města Kassel) | |
|
1.4.1893 | Narodil se generálmajor Johannes Schrepffer (velitel: Polní velitelství 675) | |
|
1.4.1893 | Loď USS Olympia (C-6) spuštěna na vodu | |
|
1.4.1894 | Narodil se štábní kapitán František Sýček (přednosta 47. oddělení /letecko-technické/ ) | |
|
1.4.1894 | Narodil se generál dělostřelectva Eduard Wagner (jeden z konspirátorů proti Adolfu Hitlerovi) | |
|
1.4.1896 | Narodil se generálmajor Makarij Fjodorovič Lipatov (náčelník štábu Stredoázijského vojenského okruhu /1942-1944/) | |
|
1.4.1897 | Zemřel kontradmirál John Henry Russell (velitel:) | |
|
1.4.1898 | Narodil se generálporučík Thomas Francis Hickey (velitel: 82. výsadková divize) | |
|
1.4.1899 | Narodil se generálporučík Vasilij Frolovič Vorobjov (náčelník štábu 38. armády) | |
|
1.4.1900 | Narodil se generálmajor Jefim Vasiljevič Bedin (veliteľ 21. streleckého zboru) | |
|
1.4.1901 | Zemřel viceadmirál Charles Murray-Aynsley (velitel H.M.S. Assurance) | |
|
1.4.1901 | Zemřel brigádny generál Robert John Jones (generálporučík CSA) | |
|
1.4.1901 | Narodil se generálmajor Georgij Maximovič Abajev (náčelník štábu 70. armády) | |
1.4.1901 | Narodil se generálmajor tankového vojska Boris Vasilievič Delakov (náčelník 2. saratovského tankového učilišťa) | ||
|
1.4.1902 | Zemřel čestný generálmajor William Denison Whipple (Divízny veliteľ.) | |
|
1.4.1902 | Narodil se generálmajor Georgij Tichonovič Zujev (náčelník štábu 31. streleckého zboru) | |
|
1.4.1903 | Narodil se plukovník Wilhelm Buck (velitel: Pluk tankových granátníků 2) | |
|
1.4.1903 | Narodil se námořní kapitán Edward Albert Gibbs (velitel HMS Wren, HMS Hasty, HMS Fortune, HMS Pathfinder a HMS Kestrel) | |
|
1.4.1904 | Zemřel brigádny generál Thomas Armstrong Morris (brigádny generál USA) | |
|
1.4.1904 | Narodil se brigádní generál Karel Zadina | |
|
1.4.1904 | Narodil se generálplukovník Nikolaj Erastovič Berzarin (velitel: ) | |
|
1.4.1905 | Narodil se plukovník Vasilij Vasiljevič Kreškov (veliteľ 245. bitevného leteckého pluku) | |
|
1.4.1906 | Narodil se plukovník Hans Schöneich (náčelník štábu: 20. tanková divize) | |
|
1.4.1906 | Narodil se generálplukovník letectva Alexandr Sergejevič Jakovlev (zakladatel, vedoucí a vrchní konstruktér Jakovlevovy konstrukční kanceláře) | |
|
1.4.1906 | Narodil se generálmajor letectva Ivan Borisovič Saveľjev (veliteľ 248. bitevnej leteckej divízie) | |
|
1.4.1906 | Narodil se generálporučík dělostřelectva Pjotr Mikhailovič Rožanovič (velitel 2. výcvikového polygonu) | |
|
1.4.1906 | Narodil se fregatní kapitán Rolf Dau (velitel U-5, U-31 a U-42) | |
|
1.4.1907 | Narodil se kontradmirál Leonid Andrejevič Jemeľjanov (veliteľ 17. ponorkovej divízie 1. formovania) | |
|
1.4.1907 | Narodil se major Friedrich Karl von Dalwigk zu Lichtenfels (velitel I./St.G 77) | |
|
1.4.1908 | Narodil se plukovník Horst Niederländer (veliteľ 336. pešieho práporu) | |
|
1.4.1908 | Loď USS Idaho (BB-24) uvedena do služby | |
|
1.4.1908 | Loď Fuso vyřazena ze služby ((sešrotována/scrapped 1910)) | |
|
1.4.1908 | Narodil se podplukovník v.v. Zbyněk Roušar (vojenský letec a diplomat) | |
|
1.4.1908 | Ve Velké Británii vznikají jednotky teritoriální obrany. | |
|
1.4.1909 | Narodil se námořní kapitán Otto Schuhart (Veliteľ U-8, U-25, U-29.) | |
|
1.4.1909 | Narodil se korvetní kapitán Helmut Köppe (velitel U-613) | |
|
1.4.1909 | Narodil se generálmajor Ivan Iljič Trusov (náčelník štábu 12. streleckého zboru) | |
|
1.4.1909 | Založen kýl lodi Čikuma | |
|
1.4.1909 | Založen kýl lodi Kawači | |
|
1.4.1910 | Narodil se námořní nadporučík Max Dobbert (ponorkový velitel) | |
|
1.4.1910 | Narodil se námořní nadporučík Otto Hohmann (velitel U-298 a U-2526) | |
|
1.4.1911 | Loď Hiei vyřazena ze služby | |
|
1.4.1911 | Loď Čikuma spuštěna na vodu | |
|
1.4.1911 | Narodil se kapitánporučík Kurt Pressel (velitel U-5, U-60 a U-951) | |
|
1.4.1914 | Narodil se major Wolfgang Kapp (velitel: Oddíl útočných děl 191) | |
|
1.4.1914 | Narodil se SS-Sturmbannführer Heinrich Herbert Schulze (velitel II. praporu, 4. pluk pancéřových granátníků SS "Der Führer") | |
|
1.4.1914 | Narodil se podplukovník in memoriam Jaroslav Kula (navigátor 311. perutě RAF) | |
|
1.4.1915 | Loď R. N. Conte di Cavour uvedena do služby | |
|
1.4.1915 | Narodil se kapitánporučík Gustav-Adolf Janssen (velitel U-37, U-103, U-151 a U-3037) | |
|
1.4.1915 | V Karpatech připravuje český ppor. Klecanda se 2.rotou České družiny výpravami přes frontu do postavení rakouského 28. pěšího pluku pražského přechod částí pluku k Rusům při připravovaném ruském útoku. Čeští důstojníci 2. roty České družiny vypracovali plán, podle něhož Rusové na 03.04. připravili útok. Pro Rusy to byla riskantní akce, neboť zde měly jen jeden prapor. Museli se spolehnout na práci českých rozvědčíků. 3 prapory rakouského 28. pěšího pluku se 03.04. následně dle domluvy vzdaly Rusům při útoku. | |
|
1.4.1915 | Britové provedli nálet na Zeebruge a Hoboken. | |
|
1.4.1916 | Narodil se kapitánporučík Rolf Steinhaus (velitel U-8 a U-802) | |
|
1.4.1916 | Nálet Zeppelínů na severovýchodní pobřeží Anglie, 22 mrtvých a 130 zraněných. | |
|
1.4.1917 | Narodil se kapitín Georg Störck (Držiteľ Rytierskeho kríža s Dubovými ratolesťami.) | |
1.4.1917 | Narodil se podplukovník Iosif Jermolajevič Uvarov (náčelník štábu 21. streleckej divízie) | ||
|
1.4.1918 | Zemřel kapitán Fred Everest Banbury (velitel letky 9. námořní perutě RNAS) | |
|
1.4.1918 | Narodil se kontradmirál Ivan Lazarevič Parchomjuk (veliteľ 18. ponorkovej divízie) | |
|
1.4.1918 | Založen kýl lodi USS Curlew (AM-8) | |
|
1.4.1918 | Britská Královská námořní letecká služba (RNAS) a Královský letecký sbor (RFC) jsou sloučeny do Královského letectva (RAF). | |
|
1.4.1919 | Narodil se major James MacLachlan (veliteľ 1. perute RAF (03.11.1941-31.07.1942)) | |
|
1.4.1919 | Založen kýl ponorky Ro-53 (Ro-53) | |
|
1.4.1920 | Narodil se vrchní šikovatel Otto Sawatzki (velitel čety, 14. rota stíhačů tanků, III. prapor, 505. pěší pluk, 291. pěší divize) | |
|
1.4.1920 | Narodil se hlavní seržant Llewellyn Morris Chilson (dle Asociace Národní gardy byl druhým nejvíce vyznamenaným americkým pěšákem 2. sv. v.) | |
|
1.4.1920 | Pod tlakom Československa, Kráľovstva srbo-chorvátsko-slovinského a Rumunska veľvyslanecká konferencia v Paríži zdôraznila odmietavé stanovisko v otázke habsburskej reštaurácie v Maďarsku. | |
|
1.4.1921 | Loď Akikaze uvedena do služby | |
|
1.4.1921 | Narodil se generálporučík Alexej Michajlovič Matvijenko (veliteľ 8. gardovej vševojskovej armády /1972-1975/) | |
1.4.1921 | Zemřel štábny kapitán Andrej Grigorievič Reva (veliteľ 12. streleckej divízie) | ||
|
1.4.1922 | Zemřel velkoadmirál, generálplukovník Karel I. - (rakouský císař) | |
|
1.4.1922 | Loď Hašidate vyřazena ze služby ((sešrotován / scrapped 1927)) | |
|
1.4.1922 | Narodil se Feldwebel Hans Andres (granátník (129. granátnický pluk)) | |
|
1.4.1922 | V rámci Sovietskeho zväzu bola vytvorená Ojrotská autonómna oblasť. | |
|
1.4.1924 | Založen kýl ponorky I-153 (I-153) | |
|
1.4.1924 | Založen kýl ponorky I-155 (I-155) | |
|
1.4.1924 | Narodil se kapitán Ernest Olas Bostrom (americké armádní stíhací eso 2. světové války s 5 potvrzenými sestřely) | |
1.4.1925 | Narodil se plukovník Warner Alexander Britton (nositel Leteckého kříže) | ||
|
1.4.1928 | Ponorka Giovanni Da Procida spuštěna na vodu | |
|
1.4.1928 | Loď Akaši vyřazena ze služby ((zničen jako cvičný cíl / destroyed as target 03.08.1930)) | |
|
1.4.1928 |
Loď Čitose vyřazena ze služby ((19.07.1931 potopen jako cvičný cíl poblíž Koči |
|
|
1.4.1929 | Založen kýl lodi Júgiri | |
|
1.4.1930 | Ponorka R. Smg. Ettore Fieramosca uvedena do služby | |
|
1.4.1932 | Ponorka Ro-11 (Ro-11) vyřazena ze služby | |
|
1.4.1932 | Ponorka Ro-12 (Ro-12) vyřazena ze služby | |
|
1.4.1932 | Ponorka Ro-13 (Ro-13) vyřazena ze služby | |
|
1.4.1932 | Ponorka Ro-52 (Ro-52) vyřazena ze služby | |
|
1.4.1932 | Založen kýl ponorky Šč-108 Forel (Šč-108) | |
|
1.4.1932 | Založen kýl ponorky Šč-105 Keta (Šč-105) | |
|
1.4.1933 | Loď Admiral Scheer spuštěna na vodu | |
|
1.4.1933 | Loď Deutschland uvedena do služby | |
|
1.4.1933 | Japonsko vyhlásilo blokádu zemí, které neuznaly Mandžusko (loutkový stát vyhlášený po japonském vpádu do Číny 01.03.1932). | |
|
1.4.1933 | Začal oficiální bojkot židovských obchodů a zaměstnanců. | |
|
1.4.1934 | Ponorka Ro-20 (Ro-20) vyřazena ze služby | |
|
1.4.1934 | Ponorka Ro-21 (Ro-21) vyřazena ze služby | |
|
1.4.1934 | Ponorka Ro-22 (Ro-22) vyřazena ze služby | |
|
1.4.1934 | Ponorka R. Smg. Ametista uvedena do služby | |
|
1.4.1935 | Ponorka Ro-23 (Ro-23) vyřazena ze služby | |
|
1.4.1935 | Ponorka Ro-24 (Ro-24) vyřazena ze služby | |
|
1.4.1935 | Založen kýl lodi USS Boise (CL-47) | |
|
1.4.1935 | Loď Čikuma vyřazena ze služby | |
|
1.4.1936 | Ponorka Ro-17 (Ro-17) vyřazena ze služby | |
|
1.4.1936 | Ponorka Ro-18 (Ro-18) vyřazena ze služby | |
|
1.4.1936 | Ponorka Ro-19 (Ro-19) vyřazena ze služby | |
|
1.4.1936 | Ponorka Ro-25 (Ro-25) vyřazena ze služby | |
|
1.4.1936 | Ponorka Ro-27 (Ro-27) vyřazena ze služby | |
|
1.4.1936 | Ponorka Ro-29 (Ro-29) vyřazena ze služby | |
|
1.4.1936 | Založen kýl lodi USS Wasp (CV-7) | |
|
1.4.1936 | Talianske vojská v Etiópii dobyli mesto Gondar. | |
|
1.4.1937 | Barma se oddělila od Indie. | |
|
1.4.1938 | Zemřel komisař státní bezpečnosti 1. stupně Jakov Saulovič Agranov (1. náměstek lidového komisaře vnitra) | |
|
1.4.1939 | Loď Cušima vyřazena ze služby ((potopena jako cvičný cíl v roce 1944 / sunk as training target in 1944)) | |
|
1.4.1939 | Loď USS Chenango (CVE-28) spuštěna na vodu | |
|
1.4.1939 | Loď Tirpitz spuštěna na vodu | |
1.4.1939 | Ponorka USS Swordfish (SS-193) spuštěna na vodu | ||
|
1.4.1939 | Vzniklo veliteľstvo protivzdušnej obrany. | |
|
1.4.1939 | USA uznaly fašistickou vládu generála F. Franca a ve Španělsku. | |
|
1.4.1939 | Admirál Erich Raeder je povýšen do hodnosti velkoadmirála. Od první světové války nebyla tato hodnost udělena žádnému německému námořníkovi. | |
|
1.4.1939 | Generál Franco oznámil ukončení bojů, skončila občanská válka ve Španělsku. | |
|
1.4.1940 | Ponorka Ro-26 (Ro-26) vyřazena ze služby | |
|
1.4.1940 | Ponorka Ro-28 (Ro-28) vyřazena ze služby | |
|
1.4.1940 | Ponorka Ro-51 (Ro-51) vyřazena ze služby | |
|
1.4.1940 | Ponorka Ro-53 (Ro-53) vyřazena ze služby | |
|
1.4.1940 | Ponorka Ro-54 (Ro-54) vyřazena ze služby | |
|
1.4.1940 | Ponorka Ro-55 (Ro-55) vyřazena ze služby | |
|
1.4.1940 | Ponorka Ro-56 (Ro-56) vyřazena ze služby | |
|
1.4.1940 | Loď Jahagi vyřazena ze služby (sešrotována (1947)) | |
|
1.4.1940 | Loď Hirado vyřazena ze služby | |
|
1.4.1940 | Německé ponorky zaujaly bojové postavení u norských břehů v Severním moři. | |
|
1.4.1940 | Nejvyšší sovět SSSR schválil začlenění území odstoupených Finskem do Karelské ASSR a její přetvoření na svazovou Karelofinskou SSR. | |
|
1.4.1941 | Ponorka Ammiraglio Cagni uvedena do služby | |
|
1.4.1941 | Založen kýl ponorky U-337 (U-337) | |
1.4.1941 | Založen kýl ponorky USS Guardfish (SS-217) | ||
|
1.4.1941 | Ponorka U-131 (U-131) spuštěna na vodu | |
|
1.4.1941 | Macuoka přijel do Říma. | |
|
1.4.1941 | Britové obsadili hlavní město italské Eritreje Asmaru. | |
|
1.4.1941 | Vojenský prevrat v Bagdade, ktorý organizovali pronemecky orientovaní dôstojníci - plukovníci Saláh ad-Dín as-Sabbágh (veliteľ bagdádskej divízie), Fahmí as-Sacíd (veliteľ mechanizovanej divízie), Mahmúd Salmán al-Džanábí (veliteľ letectva) a Kámil Šabíb (velietľ 1. divízie). Počas prevratu sa vzbúrencom pridal náčelník generálneho štábu Amín Zakí. | |
|
1.4.1942 | Založen kýl ponorky U-343 (U-343) | |
|
1.4.1942 | Ponorka Ro-30 (Ro-30) vyřazena ze služby | |
|
1.4.1942 | Ponorka Ro-32 (Ro-32) vyřazena ze služby | |
|
1.4.1942 | Založen kýl ponorky I-184 (I-184) | |
|
1.4.1942 | Založen kýl ponorky R. Smg. Murena | |
|
1.4.1942 | Založen kýl ponorky R. Smg. Grongo | |
|
1.4.1942 | Ponorka U-522 (U-522) spuštěna na vodu | |
|
1.4.1942 | Založen kýl ponorky USS Tullibee (SS-284) | |
|
1.4.1942 | Ponorka U-183 (U-183) uvedena do služby | |
|
1.4.1942 | Severozápadní front zadržel nepřátelský postup na řece Reďja v úseku Syčevo, Kolyškino. | |
|
1.4.1942 | Britský nálet na Poissy a Le Havre. | |
|
1.4.1942 | Ministr války USA Stimson a náčelník generálního štábu amerických pozemních vojsk generál Marshall předložili plán vylodění v severní Francii (vypracován náčelníkem operačního oddělení generálem Eisenhowerem). Termín zahájení: 1.4.1943. | |
|
1.4.1942 | 11 norských obchodních lodí se pokusilo uniknout z Goteborgu přes Kattegatt a Skagerrak do Anglie; 6 lodí potopilo německé letectvo a loďstvo, 3 lodě donuceny k návratu a 2 lodě dosáhly 5.4. cíle. | |
|
1.4.1942 | Britská ponorka Urge potopila u Sicílie italský lehký křižník Giovanni della Bande Nere. | |
|
1.4.1942 | Spojenecký nálet na město Salamaua a Kupang na Timoru. | |
|
1.4.1942 | Japonská vojska provedla útok na Bataanský poloostrov (Filipíny). | |
|
1.4.1942 | Britská vojska (barmský sbor) ustoupila z prostoru Prome, na severu Číny jednotky vyklidily Taunngu. Spojenci organizovali obranu střední Barmy na čáře Minhla, Tauntwindi, Pjinmana, Lweko. | |
|
1.4.1943 | Zemřel plukovník Edwin Alvin Root (náčelník štábu: 84. divize) | |
|
1.4.1943 | Zemřel brigádní generál in memoriam Ivan Chalupa | |
|
1.4.1943 | Ponorka U-971 (U-971) uvedena do služby | |
|
1.4.1943 | Ponorka U-978 (U-978) spuštěna na vodu | |
|
1.4.1943 | Loď USS Reuben James (DE-153) uvedena do služby | |
|
1.4.1943 | Ponorka U-803 (U-803) spuštěna na vodu | |
|
1.4.1943 | Ponorka U-804 (U-804) spuštěna na vodu | |
|
1.4.1943 | Založen kýl ponorky U-907 (U-907) | |
|
1.4.1943 | Loď HMS Starling (U 66) uvedena do služby | |
|
1.4.1944 | Zemřel desátník Johann Pollak (4.5.1944 posmrtně Rytířský kříž) | |
|
1.4.1944 | Zemřel námořní nadporučík Rudolf Ites (ponorkový veliitel) | |
|
1.4.1944 | Ponorka U-1018 (U-1018) spuštěna na vodu | |
|
1.4.1944 | Zemřel podplukovník Karl Friedrich August Baacke (veliteľ 226. granatnického pluku) | |
|
1.4.1944 | Skupina amerických bombardérů svrhla pumy na švýcarské město Schaffhausen. | |
|
1.4.1944 | Americké jednotky obsadily ostrov Ndrilo a Koruniat (Admiralitní ostrovy). | |
|
1.4.1944 | Britská vláda zřídila zakázaná pásma, kam nesměl vztoupit žádný nepovolaný civilista (1.pásmo: od zátoky Washe po Cornwall, 2.pásmo: okolí zátoky Firth of Forth ve Skotsku). Celé jihovýchodní pobřeží Anglie do hloubky 18 km bylo zakázanou zónou. | |
|
1.4.1944 | 20. indická divize ustoupila před útočícími Japonci do Shenanského sedla. Tvrdou obranou Shenanu znemožnila Japoncům obsadit letiště v Palelu na okraji Imphálské planiny. | |
|
1.4.1945 | Zemřel generálmajor Rudolf Lippert (velitel: 5. tanková divize) | |
|
1.4.1945 | Zemřel letecký komodor David John Waghorn (velitel 106. skupiny RAF) | |
|
1.4.1945 | Zemřel major Harald von Schütz (velitel: Tankový průzkumný oddíl 7) | |
|
1.4.1945 | Zemřel kapitán Heinrich Voutta (velitel: Tankový průzkumný oddíl 9) | |
|
1.4.1945 | Zemřel podplukovník Fjodor Jakovlevič Spechov (zástupce velitele 16. samostatné gardové mechanizované a 30. gardové tankové brigády) | |
|
1.4.1945 | Hlavní stan nejvyššího velení převedl Sambijskou skupinu vojsk do své zálohy a rozpustil 2. pobaltský front. | |
|
1.4.1945 | 1. ukrajinský front dokončil likvidaci obklíčené posádky v Glogau (Glogów) a zmocnil se města. 2. ukrajinský front osvobodil Žiar n. Hronom (40. armáda gen. Žmačenka), Trnavu (1. gardová jezdecko-mechanizovaná skupina generála Plijeva), Hlohovec, Senec. 3. ukrajinský front osvobodil Šoproň. | |
|
1.4.1945 | Americká 1. a 9. armáda (generál Hodges, resp. generál Simpson) se spojily u Lippstadtu a obklíčily v tzv. rúrském kotli svazky německé Skupiny armád B (maršál Model) bránící se mezi řekami Rýnem, Ruhrem a Siegem. Americká 1. armáda obsadila Paderborn. Francouzský II. sbor (francouzská 1. armáda) překročil horní Rýn a vytvořil u Philippsburgu předmostí. | |
|
1.4.1945 | Americká 10. armáda (generál Buckner) se vylodila na Okinawě. Boje skončily 21.6. | |
|
1.4.1945 | Spojenecká vojska zahájila ofenzívu v severní Itálii. | |
|
1.4.1945 | Japonská lietajúca bomba Ohka poškodila americkú bojovú loď USS West Virginia. | |
|
1.4.1945 | Tvrdonice : Do vesnice přijelo deset velkých německých tanků (pp.Panzer IV). Všechny stroje stály na Trávníkách. U krajnic cesty stály zaparkovány nákladní a zásobovací vozy s tankovými granátníky. (Jednalo se zřejmě o stroje ze 160. panc. oddílu divize Feldherrenhalle 1) | |
|
1.4.1945 | Američané zahájili operace s cílem obsadit poslední japonskou baštu na jižním Luzonu – poloostrov Bicol. | |
|
1.4.1945 | Na Cebu zahájili Američané závěrečný 10 denní útok na japonské obranné pásmo. | |
|
1.4.1947 | Zemřel - - Jiří II. (král Řecka) | |
|
1.4.1947 | Narodil se viceadmirál Alexej Ivanovič Dolotov (náčelník štábu 11. ponorkovej flotily) | |
|
1.4.1948 | Začiatok sovietskej blokády Západného Berlína. | |
|
1.4.1949 | Zemřel generálmajor Theodor Fischer (velitel: 327. pěší divize) | |
|
1.4.1951 | Zemřel generálporučík Sakon Watari (velitel: 15. divize) | |
|
1.4.1951 | Narodil se generál John Philip Abizaid (velitel: Střední velitelství) | |
|
1.4.1952 | Zemřel generálporučík Hiromu Jamadži (velitel: Pevnost Shimonoseki ) | |
|
1.4.1952 | Zemřel generálporučík Hans Henrich Sixt von Armin (náčelník štábu 5. armády) | |
|
1.4.1953 | Zemřel generálmajor Kurt von Falkowski | |
|
1.4.1956 | Narodil se kapitán Louis Caldera (Ministr armády) | |
|
1.4.1957 | Zemřel generálporučík Michail Alexandrovič Sijazov (veliteľ 29. gardového streleckého zboru) | |
|
1.4.1958 | Založen kýl lodi USS Towers (DDG-9) | |
|
1.4.1959 | Zemřel generálmajor Gustaf Verner Jeremias Gustafsson (13.09.1921 10.03.1947 generál-intendant) | |
|
1.4.1960 | Zemřel kapitán Emanuel Voska (místopředseda svazu Česko-Amerických žurnalistů) | |
|
1.4.1960 | Zemřel generál ženijních jednotek Walter Kuntze (veliteľ XXIV. armádneho zboru) | |
|
1.4.1960 | Narodil se generálmajor Hugo Carvajal (ředitel Generálního ředitelství vojenské kontrarozvědky) | |
|
1.4.1960 | Založen kýl lodi USS Okinawa (LPH-3) | |
|
1.4.1961 | Založen kýl ponorky U 4 (S183) | |
|
1.4.1965 | Zemřel generál Harry Crerar (velitel, 1. kanadská armáda) | |
|
1.4.1965 | Narodil se generálporučík Sergej Ivanovič Kobylaš (veliteľ Diaľkového letectva Ruskej fedrácie /2016-/) | |
1.4.1965 | Zemřel generálporučík Jakov Stěpanovič Vorobjov (velitel 16. gardového střeleckého, 40. gardového střeleckého a 62. střeleckého sboru) | ||
|
1.4.1965 | V Bílém domě president Johnson schválil vyslání dalších dvou pluků a více než 20.000 logistických pracovníků do Vietnamu. President také schválil, že americké bojové jednotky budou podnikat akce aby vytlačili jednotky Vietkongu z venkova. Jeho rozhodnutí, které umožnilo ofenzivní operace, bylo americké veřejnosti a tisku tajeno dva měsíce. | |
|
1.4.1966 | Zemřel generálmajor in memoriam Josef Knop (První českoslovenští vojáci, kteří 6. října 1944 u Dukly vstoupili na území vlasti, byli právě průzkumníci z jednotky škpt. Josefa Knopa.) | |
|
1.4.1966 | Založen kýl ponorky ORP Sokół (294) | |
|
1.4.1966 | Založen kýl ponorky KNM Stord (S308) | |
|
1.4.1967 | Ponorka USS Will Rogers (SSBN-659) uvedena do služby | |
|
1.4.1967 | Zemřel generálmajor Vasilij Ivanovič Smirnov (náčelník štábu 8. armády /1941/) | |
|
1.4.1968 | Zemřel nadporučík Sidney Arthur William Knights (britské pozorovatelské eso 1. sv. v. s 8 sestřely) | |
|
1.4.1968 | Zemřel kontradmiral Vladimir Nesterovič Ležava (veliteľ Námornej základne Ruči) | |
|
1.4.1968 | 1. aeromobilní jezdecká divize zahájila operaci Pegasus, která měla za úkol znovu obsadit silnici číslo 9 k obleženým jednotkám námořní pěchoty v Khe Sanu. | |
|
1.4.1970 | Zemřel generálmajor letectva Ivan Ivanovič Krasnojurčenko (veliteľ 141. stíhacej leteckej divízie) | |
|
1.4.1970 | Loď USS Atlanta (CL-104) vyřazena ze služby | |
|
1.4.1970 | Loď HMCS Algonquin (R17 224 (od února 1953 / from February 1953)) vyřazena ze služby ((prodán do šrotu v roce 1971 / sold to scrap in 1971)) | |
|
1.4.1970 | Zemřel generálmajor Viktor Alexejevič Vizžilin (náčelník štábu 26. armády) | |
1.4.1970 | Zemřel generálmajor Jakov Andrejevič Iščenko (veliteľ 15. streleckej divízie) | ||
|
1.4.1971 | Zemřel generálporučík tankových vojsk Vasilij Michajlovič Badanov (velitel 4. tankové armády) | |
|
1.4.1971 | Založen kýl ponorky U 18 (S197) | |
|
1.4.1971 | Prezident R. Nixon nařídil nevyhovět Calleymu jeho odvolání. | |
|
1.4.1972 | Zemřel plukovník in memoriam Miroslav Vild (rádiotelegrafista a radaroperátor 311. perute RAF) | |
|
1.4.1972 | Narodil se plukovník Milan Žilinčár (náčelník štábu Velitelství sil pro speciální operace) | |
|
1.4.1972 | Zemřel generálmajor Hans-Jochen von Arnim | |
|
1.4.1973 | Zemřel nadporučík Hans Dortenmann (velitel III./JG 54) | |
|
1.4.1973 | Kapitán Robert White, poslední známý válečný zajatec, je propuštěn. | |
|
1.4.1976 | Zemřel generálporučík Ferdinand Svoboda | |
|
1.4.1977 | Zemřel kapitán John Herbert Hedley (anglické pozorovatelské eso a ničitel balónu 1. sv. v. s 11 sestřely [6 sražených do neřízeného pádu (sdílel), 3 zničené (sdílel) a 2 zničené v plamenech (sdílel)], z toho 1 balón (sdílel)) | |
|
1.4.1977 | Narodil se plukovník Dmytro Oleksandrovyč Apuchtin (zástupce velitele 23. samostatné brigády ochrany veřejného pořádku Národní gardy Ukrajiny) | |
|
1.4.1978 | Zemřel generálporučík Rudolf Keil (výzbrojní inspektor v Brně) | |
|
1.4.1979 | V Československu bol zavedený letný čas. | |
|
1.4.1980 | Zemřel generálporučík Oldwig von Natzmer (Náčelník štábu Armádnej skupiny Sever.) | |
|
1.4.1982 | Zemřel generálmajor letectva Alexandr Vladimirovič Borman (zástupca veliteľa 5. leteckej armády) | |
|
1.4.1982 | Založen kýl ponorky USS Augusta (SSN-710) | |
|
1.4.1984 | Zemřel plukovník Wilhelm von Rücker (náčelník štábu: 9. tanková divize) | |
|
1.4.1985 | Zemřel podporučík Josef Cikán (člen výsadku Glucinium) | |
|
1.4.1985 | Ponorka Le Inflexible (S615) uvedena do služby | |
|
1.4.1987 | Zemřel námorný kapitán Martin Saltzwedel (Veliteľ torpédoborca Z-24.) | |
|
1.4.1988 | Zemřel generálporučík letectva Ivan Ivanovič Terenťjev (náčelník štábu 12. leteckej armády) | |
|
1.4.1988 | Zemřel námořní nadporučík der Reserve Werner Wendt (velitel U-765) | |
|
1.4.1989 | Zemřel plukovník Nikolaj Vasiljevič Gavrilov (veliteľ 2. samostatnej stíhacej letky protivzdušnej obrany) | |
|
1.4.1989 | Zemřel generálmajor Alexej Stěfanovič Borodajev (veliteľ 86. armádneho zboru) | |
|
1.4.1990 | Loď Admirál Charlamov (606, 678) uvedena do služby | |
|
1.4.1991 | Loď USS Luce (DLG-7) vyřazena ze služby | |
|
1.4.1991 | Zemřel generálporučík Joaquín Nogueras Márquez (velitel: Vojenská oblast IV) | |
|
1.4.1993 | Zemřel - Juan de Borbón (třetí potomek krále Alfonsa XIII) | |
|
1.4.1994 | Zemřel SS-Brigadeführer Léon Joseph Marie Ignace Degrelle (velitel 28. SS dobrovolnické granátnické divize "Wallonien") | |
|
1.4.1994 | Zemřel generálmajor dělostřelectva Boris Andrejevič Frolov (velitel 1. průlomového dělostřeleckého sboru) | |
|
1.4.1994 | Zemřel komandér Clyde Everett Lassen (velitel:) | |
|
1.4.1995 | Zemřel poručík Nikolaj Nikolajevič Smeljakov (ministr strojního inženýrství SSSR (1956-1957)) | |
|
1.4.1997 | Zemřel plukovník Vitalij Semjonovič Sľunkin (veliteľ 189. gardového bitevného leteckého pluku) | |
|
1.4.1999 | Zemřel plukovník Paul von Hauser (veliteľ Tankovej inštrukčnej divízie) | |
|
1.4.2000 | Zemřel admirál Willard John Smith (13. velitel Pobřežní stráže Spojených států (1966-1970)) | |
|
1.4.2001 | Zemřel brigádní generál Harvey Curtis Tschirgi (velitel: 1. divize námořní pěchoty) | |
|
1.4.2002 | Zemřel podporučík Simo Häyhä (nejúspěšnější válečný odstřelovač (505 potvrzených zásahů)) | |
|
1.4.2002 | Zemřel podplukovník Karl Rossmann (veliteľ 1. parašutistického tankového pluku "Hermann Göring") | |
|
1.4.2003 | Loď ARM Baja California (P162) spuštěna na vodu | |
|
1.4.2008 | Zemřel viceadmirál Jegor Andrejevič Tomko (veliteľ 11. ponorkovej divízie) | |
1.4.2017 | Zemřel plukovník gšt. Štefan Jagerčík (rektor Vojenské akademie) | ||
|
1.4.2020 | Zemřel generálplukovník Vasil Timofijovič Sobkov (generálny inšpektor Generálnej vojenskej inšpekcia prezidenta Ukrajiny) | |
|
1.4.2020 | Zemřel kontradmirál Edward Lewis Feightner (zástupce velitele pro plány a programy na Velitelství námořních leteckých systémů) | |
|
1.4.2022 | Zemřel plukovník Alexandr Viktorovič Bespalov (velitel 59. gardového tankového pluku) |