Nebeští jezdci - pravá jména

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 32.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 840 příspěvků vloženo, 3028 editováno a 1910 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Nebeští jezdci - pravá jména

  Avatar
  Marika právě dočetla Nebeské jezdce od Filipa Jánského alias Richarda Husmanna, a zajímalo by jí, jestli existují skutečné příběhy skutečných lidí, o kterých se kniha zmiňuje. Vím, že kniha má částečně autobiografické prvky, ale dají se k některým postavám přiřadit skutečná jména našich letců v RAF, aby se dali dohledat jejich skutečné osudy za WW 2 ? Díky.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/74800#275161Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Například Prcek je ve skutečnosti Vilda Jakš, zbytek ti zkusím dohledat zítra.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/74800#275188Verze : 0
  Avatar
  Myslím že nejde ani tak o konkrétní postavy, jako o konkrétní příběhy, třeba konec kde se plaví ve člunu je v podstatě příběhem posádky Wellingtonu KX-B (T-2553)P. Svoboda, J. Ščerba a A. Šiška přistání na vodu a následnou plavbu přežili a dostali se do zajetí, J. Tománek a J. Mohr zemřeli na člunu (asi na podchlazení) zadní střelec R. Skalický se nedostal z letounu. Krom toho němce to odpovídá. Po pravdě když jsem kdysi slyšel vyprávění Aloise Šišky bylo to vlastně mnohem dramatičtější i bez toho němce. Myslím že jde přiřadit konkrétní lidi spíš ke konkrétním částem a dějům, než ke konkrétním postavám.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/74800#275213Verze : 0
  Avatar
  o to mi jde, dohledat ty konkretni pribehy, i kdyz to bude pres vice jmen (ackoliv se to v knize odehrava jedne postave). Na V. Jakse jsem nasel jen to, ze zmizel s Liberatorem nad Biskaji, duvod zmizeni je neznamy, pravdepodobne narazili po ceste zpatky na 110ky (Railich by mel ke svym kniham pridat alespon jmenny rejstrik, takhle v tom neco hledat to je teda neco Sad ).
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/74800#275215Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Pokud vím příběh Wellingtonu KX-B je popsán v knížce kterou napsal Alois Šiška, takže to asi najdeš docela podrobně Smile Pokud se pamatuju tak i ten popálený letec byl jedním z našich letců v Británii (tedy opět skutečný příběh - jen si nejsem jist jestli to byl příslušník 311, mám dojem že jsem ten příběh kdsi četl v L+K a byl to myslím stíhač, ale ber to s rezervou je to spousta let co jsem to četl)
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/74800#275222Verze : 0
  Avatar

  Citace - Admin :

  Marika právě dočetla Nebeské jezdce od Filipa Jánského alias Richarda Husmanna, a zajímalo by jí, jestli existují skutečné příběhy skutečných lidí, o kterých se kniha zmiňuje. Vím, že kniha má částečně autobiografické prvky, ale dají se k některým postavám přiřadit skutečná jména našich letců v RAF, aby se dali dohledat jejich skutečné osudy za WW 2 ? Díky.  Postava rádiotelegrafistu "Študenta" bola čiastočne inšpirovaná príbehom Františka Truhlářa (19. 11. 1917 - 3. 12. 1946).
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/74800#275223Verze : 0
  Avatar
  Ja som si hneď spomenul na článok ktorý som niekedy dávno čítal. Našťastie sa mi ho podarilo zase nájsť: www.fronta.cz
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/74800#275235Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Myslím, že těžko budeš dohledávat konkrétní osudy osob z Nebeských jezdců, protože rozhodně nejsou inspirované jednou konkrétní osobou, ale je to spíš skládanka z osudů několika lidí. Študent má jako jeden z předobrazů osud Františka Truhláře, který byl zadní střelec a jako jediný přežil z posádky (byl těžce popálený), když jejich Wellington vletěl do balonové baráže. Po vyléčení prošel pilotním výcvikem a létal jako stihač. Při návratu z jedné akce za nepříznivého počasí mu došel benzín, havaroval a byl podruhé těžce popálený. Nakonec se zabil v roce 1946 při havárii se Spitfire v jeho rodné Lomnici nad Popelkou. O příčinách havárie se dodnes spekuluje.
  Jinak co se týká Prcka, tak v knize není Čech ale myslím, že Skot (nejsem si jistý). Čechem se stal až při přípravě scénáře k filmu Nebeští jezdci.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/74800#283929Verze : 0