Bílý orel rudá hvězda - Norman Davies

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 378 příspěvků vloženo, 1744 editováno a 2902 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Bílý orel rudá hvězda - Norman Davies

White Eagle, Red Star

  Avatar
  Polsko-sovětská válka 1919 - 1920 a "zázrak nad Vislou"


  Vydalo nakladatelství BB Art, Praha, 2006
  Přeložila Petruška Šustrová


  V období těsně po skončení I. světové války, kdy se státy střední a východní Evropy teprve zakládaly, zmítaly se v chaosu a katastrofální bídě a vzájemně bojovaly o svoje hranice, představoval Polsko-Sovětský konflikt skutečnou válku velkého rozsahu s dopadem na historický vývoj celé Evropy.
  Kniha popisuje počáteční srážky na Litvě, v Bělorusku a na Ukrajině, strategické podmínky Pohraničí a specifika pohyblivé války v tomto obrovském prostoru s minimální infrastrukturou. Autor seznamuje čtenáře s politickým a diplomatickým pozadím války, neslavnou úlohou dohodových spojenců, určujícími osobnostmi maršála Pilsudského na polské straně a hlavních bolševických vůdců na sovětské straně. Katastrofální porážka sovětů na Polském území definitivně zastavila snahu bolševiků o využití poválečného chaosu a vývoz revoluce do Německa. Na druhé straně zakonzervovala nerealistické politické a vojenské postoje v Polsku i jinde v Evropě.
  Mnohé státy se z tohoto konfliktu nepoučily ohledně spoléhání na záruky Anglie a Francie a reálné schopnosti malých evropských států odolat fašistickým velmocem Německa a SSSR, ani v oblasti vojenského umění. Toto vše se Evropě trpce vymstilo v prvních letech II. světové války.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/74801#275165Verze : 0