09.08.2008 - Zveřejněny zprávy o katastrofách T-38

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 481 příspěvků vloženo, 1683 editováno a 2536 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

09.08.2008 - Zveřejněny zprávy o katastrofách T-38

  Avatar
  Vzdušné síly USA zveřejnily zprávy o příčinách dvou katastrof cvičných T-38.

  První se odehrála 23. dubna na základně Columbus ve státě Mississippi. Letoun při startu a odpoutání přešel nekontrolovaně do náklonu, piloti ihned zareagovali a letoun srovnali, ale se zvyšující rychlostí letoun opět začal rotovat kolem podélné osy. V malé výšce oba opustili letoun, ten se ovšem již nacházel v poloze na zádech a oby zahynuli.
  Jako pířčina byla stanovena mechanická závada pravého křidélka, která způsobila jeho plné vychýlení do spodní polohy.

  Ke druhému případu došlo na základně Sheppard v Texase. Instruktor se studentem nacvičovali přiblížení a letmé přistání s jedním fungujícím motorem a plně natankovaným strojem. Žák dosedl ještě před přistávací drahou, došlo k nasátí nečistot do pravého motoru. Instruktor převzal řízení a pokusil se o opakovaný vzlet s jedním fungujícím motorem. Po odpoutání od dráhy instruktor zatáhl podvozek a klapky. Jen s levým fungujícím motorem měl letoun nedostatečný tah a díky malé rychlosti došlo k jeho přetažení. Zcela neovladatelný letoun posádka, prakticky současně, opustila přibližně ve výšce deseti metrů, bohužel došlo ke střetu obou vystřelovacích sedadel a změně jejich trajektorie. Následkem toho nemohla proběhnout celá sekvence záchraného systému a piloti zahynuli po střetu se zemí.
  Jako příčina této tragické události byl stanoven nesprávný postup instruktora, zejména předčasné zasunutí vztlakových klapek.


  Více zde: http://www.aetc.af.mil/news/story.asp?id=123109915


  http://www.aetc.af.mil/news/story.asp?id=123109909
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/74903#275880Verze : 0