12.08.2008 - Premiér Izraele navrhl územní vyrovnání Palestincům

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 440 příspěvků vloženo, 1694 editováno a 1878 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

12.08.2008 - Premiér Izraele navrhl územní vyrovnání Palestincům

  Avatar
  Izraelský premiér Ehud Olmert nabídl předsedovi Palestinské samosprávy Mahmúdu Abbásovi detailní plán na územní vyrovnání mezi oběma znesvářenými národy, informoval izraelský deník Haarec. Návrh počítá s hranicemi nezávislého palestinského státu na 93 procentech území západního břehu Jordánu. Obsahuje také řešení otázky uprchlíků a další bezpečnostní dohody mezi Izraelem a budoucí Palestinou.


  Více na www.novinky.cz
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/74969#276455Verze : 0
  Avatar
  Ještě dnes 12.8. Palestinci návrh odmítli.

  Mluvčí palestinského prezidenta Nabíl Abú Rdainah řekl agentuře WAFA, že izraelský návrh "není přijatelný" a je "mrháním času".
  Palestinci podle Rdainaha přijmou pouze "územně souvislý stát s Jeruzalémem jako hlavním městem a s hranicemi z roku 1967".

  Palestinci považují Olmertův za nepřijatelný také kvůli předpokladu, že prezident Abbás získá kontrolu nad pásmem Gazy. V Gaze vládne od loňského roku hnutí Hamas.

  zdroj: www.reuters.com (anglicky)
  http://zpravy.idnes.cz/ (česky)
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/74969#276515Verze : 0
  Avatar
  Na hranice z roku 1967 a na to jak o ně přišli ať se jdou zeptat do Jordánska, Egypta a Sýrie.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/74969#276518Verze : 0
  Avatar
  marektucan: Ačkoliv zcela souhlasím s tvým postojem, upozorňuju že jednu debatu nebo spíš hádku o izraelsko-palestinském sporu jsem tady už absolvoval a nemá to smysl Wink


  Doplním detaily k izraelskému návrhu: Mělo být odstoupeno 93% Západního břehu, k tomu přidáno další území v Negevu o rozloze odpovídající 5,5% původního Palestinského státu jako kompenzace za 7 nepředaných procent. Právo Arabů, kteří utekli po vzniku Izraele z jeho území (resp. jejich potomků, kterých je v současné době asi 5 milionů, což je téměř desetkrát víc než bylo uprchlíků) na návrat do svých domovů včetně práv na majetek zanechaný tehdy v Izraeli, které Palestinci požadují, nebylo součástí návrhu. Naopak bylo součástí návhuzajištění volného průchodu mezi oddělenými palestinskými územími bez hraničních kontrol. Měl vzniknout palestinský stát, ovšem bez vlastní armády (jen s policejními silami). Statut Jeruzaléma měl být zatím ponechán bez rozhodnutí a vyřešen v budoucnu.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/74969#276533Verze : 0
  Avatar
  Vidím tam malý problém, ani nie tak v chybajúcich percentách, ale v tom, čo je ponúkané ako kompenzácia. Nie je Negev náhodou púšť a Západný breh Jordánu poľnohospodárska pôda?


  Na tú debatu si spomínam a tiež si myslím že to nemá zmysel.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/74969#276536Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Já nedebatoval, já konstatoval Wink


  Jinak pokud vím, velká část Negevu je poušť, ale velká část hor na Západním břehu taky nic moc co se zemědělství týče, v obou případech záleží hodně na tom které přesně konkrétní území by to bylo, i když pokud si dobře pamatuji z map tak sever Negevu se jihu Západního Břehu moc nevzdaluje, aspoň co se celkového charakteru týče... Zkusím se kouknout do map víc, na mapovém serveru ČVUT měli vojenské padesátky celého Izraele a přilehlých území (Ruské, snadno přehledné, jen ta azbuka mi občas ztěžovala identifikaci měst Wink)


  EDIT: Aha, tak se nekouknu na nic, server je spadlý a píšou jen že se snaží zachránit data...
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/74969#276546Verze : 0
  Avatar
  No, z prihliadnutím na všetky neprávosti a ústrky, ktoré si návzájom palestinci a izraelci za posledných 60 rokov navzájom uštedrili sú maximalistické požiadavky Palestinskeho vedenia z ríše snov. Vzhladom na obrovskú symbolickú hodnotu Jeruzalema pre židov, arabov a krestanou je požiadavka jeruzalema ako hl. mesta palestiny celkom neokceptovatelné (ale zároveň ani izrael by nemal trvať na Jeruzaleme pod svojou výlučnou kontrolou).
  PS: Jednoducho povedané pokial araby (myslím tým arabská ulica) neuzá právo Izrely na existenciu tak je jednanie o miery len "mrhaním času".
  A štatút jeruzalema by mal byť, vzhladom na už povedané, riešení vyäatím mesta z jurizdikcie jak Izraela tak palestiny a vytvorenie "mestského štátu" zo spoločnou správou jeho všetkých obyvatelou. Pritom velvyslanectvá a vládne urady by boli v Tel-Avive respektíve Ramallahu (Izrael aj Palestina by si "sami pre seba" mohli dalej Jeruzalem pokladať za svoje Hl.mesto ale iba v "symbolickej" rovine.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/74969#276556Verze : 0
  Avatar
  presne tak, nelze po 60 nebo 45 letech stale trvat na vraceni vseho a vsech puvodnich hranic. S tou pousti to neni tak jednoznacne, i velke casti soucasneho Izraele nebyly nejakou urodnou zemedelskou pudou, ale holou pustinou, nez se tam Zide pustili do pomerne chytreho systemu zavlazovani a obhospodarovani pudy, ktery v soucasnosti uci nektere dalsi zeme zijici v podobne nuznych zemedelskych podminkach (staty severni Afriky napriklad). Je to jen o vuli a chuti do prace, o tom, jak se ktera strana stavi k praci jako zpusobu obzivy, asi netreba debatovat.


  Nejde tedy o procenta, jde o zaslepenost, tvrdosijne odmitani alespon nejakeho reseni situace, ktere mozna neuspokoji vsechny, ale vyresi problem vetsiny, a o to by se obe vlady mely snazit predevsim. Izraelci uz nabidli pomerne dost tim, ze nabizeji stazeni vetsiny svych osadniku, presidleni a s tim velmi vysoke naklady a starosti, Palestinci nejsou ochotni nabidnout nic, pouze vzit vse a nechat jine, at davaji. Stale stejny pristup.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/74969#276589Verze : 0
  MOD
  Avatar

  Citace - chinook :


  Palestinci považují Olmertův za nepřijatelný také kvůli předpokladu, že prezident Abbás získá kontrolu nad pásmem Gazy. V Gaze vládne od loňského roku hnutí Hamas.  Já bych ale videl dost podstatný problém i v tomto... i kdyby vláda s návrhem souhlasila, obávám se, že zajištění tohoto je nad její, ba i společné síly.


  Hamas jsou teroristi a navíc mají širokou podporu u prostých obyvatel. Obávám se že ti na tu dohodu nikdy nepřistoupí a pokud by k ní byli donuceni, mohlo by se to zvrhnout i v občanskou válku, kdy označí palestinskou samosprávu za zradce a půstí se do boje i proti nim
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/74969#276592Verze : 0
  Avatar
  Ona tam občanská válka o nízké intenzitě už vpodstatě probíhá, před pár dny dokonce příslušníci jednoho klanu, který se nějak rozkmotřil s Hamásem, utekli po úderu Hamásu na své členy na území Izraele, který je (po ošetření zraněných) chtěl předat Fatáhu na Západní břeh, ten to ale odmítl (on ten klan byl původně na straně Fatáhu, ale při převzetí moci Hamásem se k němu připojil), a tak Izraelci některé členy vrátili Hamásu (ten je zavřel do vězení, ale většinu zase rychle propustil), jiné nakonec přece jen na Západní břeh, protože představitelé Fatáhu si to mezitím rozmysleli... Myslím že to dokresluje situaci, v jaké se palestinské vedení nachází.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/74969#276616Verze : 0
  Avatar
  V zásadě ba asi na vzniku opravdového palestinského státu nejvíc vydělal Izrael. Paradoxně by se mohl přestat starat o území na kterém nemůže (díky mezinárodnímu tlaku) vykonávat plnou kontrolu, dále by odpadl nepříjemný problém s územími které získal ve válkách se sousedy a samozřejmě by arabové museli umírnit rétoriku (bez palestinců jako důvodu). Palestinci by ale kromě samostatnosti získali řadu problémů, které za ně dnes řeší někdo jiný. Příkladem je třeba podpora zvenčí, která jde z Izraele, USA a EU (jen minimum jí jde z arabských států), ta by asi postupně byla snižována, protože živit cizí stát je sotva možné (vlastní obyvatelé by to asi raději využili pro sebe než pro palestince), bylo by nutno zajistit bezpečnost (což by asi nebylo lehké) a samozřejmě vše další co opravdový stát vyžaduje. To si myslím mnozí palestinci a hlavně jejich vůdci uvědomují, takže si nejsem jist jak moc opravdu tu samostatnost chtějí. Nějak se mi vkrádá citát z Cimrmana "pod Rakouskem ještě trochu úpíme, ale dá se to vydržet". Tady je to možná podobné, mnozí by ztratili solidní příjem (za boj proti "okupantům") a museli by se živit jinak a nejspíš náročněji. To "úpění" umožňuje příliv peněz, svoboda by umožnila příliv "uprchlíků" kteří v zemi nikdy nežili a samozřejmě by to neslo problémy.
  Můj pohled jistě není objektivní (to ostatně asi žádný) a v konfliktu jsem spíše na straně Izraele, ale bojím se že v zásadě to je tak jak to vidím. Bohužel běžných lidí v palestině se nikdo neptá, co by chtěli.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/74969#276640Verze : 0