21.08.2008 - Premiér ocenil desítku disidentů medailí Karla Kramáře

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 442 příspěvků vloženo, 1187 editováno a 2474 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

21.08.2008 - Premiér ocenil desítku disidentů medailí Karla Kramáře

  Avatar
  Deset statečných lidí, kteří v srpnu 1968 v zahraničí otevřeně vystupovali proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy, dnes dostalo medaili od premiéra Mirka Topolánka. Byli to příslušníci států, které se na vojenské intervenci před 40 podílely.


  http://www.novinky.cz/clanek/147819-topolanek-odmenil-zahranicni-bojovniky-proti-okupaci-medaili.html
  http://www.vlada.cz/scripts/detail.php?id=40188


  Seznam oceněných disidentů:


  1. pan Pavel LITVINOV, USA (Rusko, demonstroval na Rudém náměstí několik dní po vstupu vojsk do ČSSR, patří mezi legendárních "Sedm statečných", demonstrace mu vynesla pět let vyhnanství na Sibiři, poté byl donucen k emigraci)


  2. pan Viktor FAINBERG, Francie (Rusko, demonstroval na Rudém náměstí několik dní po vstupu vojsk do ČSSR, patří mezi legendárních "Sedm statečných", po demonstraci byl držen na psychiatrii a prohlášen za nepříčetného, 112 dní držel hladovku)


  3. paní Natalja GORBANĚVSKAJA, Francie (Rusko, demonstrovala na Rudém náměstí několik dní po vstupu vojsk do ČSSR, patří mezi legendárních "Sedm statečných", ruská básnířka, překladatelka a bojovnice za lidská práva)


  4. paní Ágnes HELLEROVÁ, Maďarsko (Maďarsko, filosofka, oceněná řadou vyznamenání a čestných doktorátů, po roce 1968 podepsala protestní deklaraci v Korčule proti Sovětům)


  5. pan Bernd EISENFELD. Německo (Německo, v srpnu 1968 se podílel na protestech proti okupaci, poslal telegram československému zastupitelství ve východním Berlíně a v noci z 20. na 21. září rozšiřoval samostatně vyrobené letáky, byl odsouzen na dva roky a šest měsíců - umístěn byl do proslulé věznice Budyšín I, kde byl na cele s pěti kriminálníky)


  6. pan Krahl TONI, Německo (Německo, rockový hudebník, jehož kvůli letákové akci a účasti na demonstraci proti účasti NDR na intervenci 21. srpnu 1968 odsoudili do vězení, což posléze změnili na podmínečný trest; zpíval v populární skupině City a proti jejich desce "Casablanca" (1987) ostře vystoupila ostře cenzura, protože v jedné písni byl zřetelný odkaz na intervenci do Československa v roce 1968)


  7. paní Franziska GROSZER, Německo (Německo, spisovatelka a autorka řady knih pro děti a mládež, od roku 1966 sledovaná Stasi,v roce 1968 založila jedinou komunu ve východním Berlíně; záhy po prvních vystoupeních a čteních vlastních textů ji byly další znemožněny a v roce 1977 byla vyhoštěna do Spolkové republiky Německo, protože se připojila k protestu proti vyhoštění písničkáře Wolfa Biermanna z NDR)


  8. paní Teresa ORDYLOWSKA (STODOLNIAK) Polsko (Polsko, protestovala proti okupaci, ačkoliv měla doma dvě malé děti: roznášela letáky, přesvědčovala další lidi, aby protestovali, napsala dopis Goldstückerovi; byla na rok odsouzena)


  9. pan Aleksandr DIMITROV Rusko (za protesty proti okupaci Československa byl odsouzen v roce 1969 na dva roky. Vyráběl a rozšiřoval desítky letáků s texty na obranu občanské společnosti a s protitotalitní tematikou)


  10. pan Kornel MORAWIECKI, Polsko (Polsko, protestoval proti okupaci i proti sebeupálení Jana Palacha, organizoval roznášení letáků a později se aktivně zapojil do hnutí Solidarita)
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/75284#277650Verze : 0
  MOD