Landwehr nebo Landsturm

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 382 příspěvků vloženo, 1264 editováno a 218 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Landwehr nebo Landsturm

  Avatar
  Zajímyly by mě nějaké detaily ohledně organizace R-U armády. Mám sice trochu načteno, ale nějak se mi nedaří skloubit informace dohromady. Jestli člověk rukoval k Landwehru nebo k Landsturmu, to určoval věk. Taky člověk mohl rukovat ke společné armádě (K.u.K. společná armáda německy, teď mi to vypadlo a nechce se mi to hledat...) Ale jak to bylo v rámci armády a třeba jednotlivejch regimentů? Mám na mysli: to měl každej regiment Landsturm a Landwehr rednotky, nebo třeba Landsturm měl Infanterieregimenty 3., 5., 8. a Landwehr ten zbytek, nebo jak to bylo? Hm...doufám, že sem se zeptal dost konkrétně...Poradí někdo? dííík
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/75363#277996Verze : 0
  Avatar
  No - nechce se mi vyhledávat detaily...takže jestli napíšu nějakou nepřesnost (nebo blbost), nechť jsem opraven.


  Území monarchie se dělilo na jednotlivé sborové oblasti - konkrétně např. II. sborová oblast zabírala část Moravy a Horního Rakouska. Velitelství bylo ve Vídni. Oblast měla divizní velitelství - ve Vídni (25. a 49.) a v Brně (4.). Dále pak brigády... Sborová oblast se členila na doplňovací obvody jednotlivých pluků. Dále se z tohoto území doplňovali další jednotky (dělostřelecké, technicke...).


  Této sborové oblasti společného vojska odpovídala doplňovací oblast zeměbrany - konkrétně 13. víděňské divize. Ta podléhala předlitavskému ministerstvu zemské obrany. V době války 13. divize takticky (jako na bojišti) podléhala II. sboru (který vznikla z II. sborové oblasti)...teda aspoň zezačátku...no a divize měla překvapivě vídeňskou a brněnskou brigádu.


  V zeměbraně mohl narukovat člověk i hnedka nazačátku (jakože nemusel zestárnout:)))) kádry zeměbrany existovaly i v míru (to je rozdíl od domobrany) - to je případ mýho pradědečka...von za války narukoval rovnou k landvéru.


  Hned zezačátku války se rozdíly mezi společným vojsem a zeměbranou stíraly - i číslování divizí bylo průběžné (tj. jestliže existovala 13. divize zeměbrany, neexistovala 13. společného vojska)


  Číslování pluků bylo separátní - tj. existoval LIR 1 (Vídeň) i IR1 (Opava)


  Co se týká domobrany...to byly starší ročníky...noooo myslím, že já už bych se tam taky dostal Smile)))))) co měli dělat službu v týlu, ale !!!!


  Např. při postupu 48. divize Kornilova z Ruského sedla na Humenné byla v listopadu (v Karpatech) 1914 proti nim poslaná (mj.) brigáda landsturmu a nikdo se jich na věk neptal.
  A v r. 1918 byla na západní frontě nasazená 106. divize domobrany (Olomoucká) - ale o doplňování v té době teda nic nevím.


  No já nevím, jestli jsem odpověděl aspoň trochu.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/75363#278375Verze : 0
  Avatar
  jásňé...Smile dííík. Sbírám průběžný informace a snad časem i poskytnu nějakej ucelenej náhled v podobě přehledný tabulky... Díííky
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/75363#278406Verze : 0
  Avatar
  Ahoj,
  zkus www.vojenskyhrbitov-cernovir.estranky.cz
  --Historie -- Ozbrojené síly R - U v období 1. světové války, je tam napsáno něco o rozdělení armády.


  Pěkný den!
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/75363#280472Verze : 0
  Avatar
  Niečo k spôsobu odvodov nájdeš v mojom článku tu:


  http://www.kvhbeskydy.sk/?p=15


  ,alebo tu:


  www.valka.cz


  (ide o takmer identické články).


  Taktiež niečo nájdeš aj v týchto článkoch:


  http://www.kvhbeskydy.sk/?p=17
  http://www.kvhbeskydy.sk/?p=55


  Čoskoro by mali pribudnúť aj články o rozdelení delostreleckých a technických jednotkách pravidelnej armády. Potom bude nasledovať honvédstvo. Pridám až budú uverejnené.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/75363#280504Verze : 0