Diskuse k Srpnu 1968

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 32.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 461 příspěvků vloženo, 2618 editováno a 1155 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Diskuse k Srpnu 1968

  Avatar
  Tato diskuse se váže k tématu: Srpen 1968 - chronologie  To Admin:

  Citace :

  ...Společnost reformu podporovala a slibovala si v ní překonání zaostalosti...

  To je asi trochu nadnesené. Podle mých informací "společnost" nebyla proti (proč by také byla když nic jiného co by mohlo přinést zlepšení nebylo) a naděle byly jen mizivé.


  Jelikož ale nejsou a nikdy nebudou přesvědčivé důkazy o tehdejším většinovém názoru doporučoval bych změnit formulaci na nějakou neutrálnější.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/75373#277823Verze : 0
  Avatar

  Citace :

  pplk. Ripl ukládá pplk. Doležalovi náčelníkovi 4.odd. 6.odboru II. správy STB přípravu 25 příslušníků k provedení větší akce na Oddělení pohraniční kontroly na Ruzyňském letišti. Příslušníci mají být na místě akce okolo 22 hodiny. ...

  24:00 Dispečink Ruzyňského letiště obdržel zákaz přijímání a odbavování dalších letů a to až do odvolání
  Podle mých informací (ze zdroje velmi blízkého k tehdejšímu dění na Ruzyňském letišti) bylo někdy mezi 22. až 24. hod osazenstvo řízení letového provozu odkázáno domů příslušníky StB, kteří je nahradili.
  Samořejmě zdroj neví co tam pak dělali.Smile
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/75373#277824Verze : 0
  Avatar
  paradoxem je, ze nove ruzynske letiste bylo otevreno relativne kratce pred temito smutnymi dny ...
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/75373#277827Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Lom našel jsem údaj o tom že tam StB byla už kolem 10 večer, respektive ona tam byla dřív , problém těch zdrojů je ale jeden rozdílnost v časech a jelikož jsem řadu let dělal meteorologii pro zabezpečení let. provozu vím o jednom velkém problému a to je používaný čas zatím co celá společnost jede na letní a zimní čas v leteckém provozu se celoročně jede na tak zvaný UTC který odpovídá Greenwichy. Sice v roce 1968 tyto přechody neplatili ale i posun o hodinu hodí jiný údaj. Materiály ze kterých vycházím jsou přepisy oficiálních záznamů StB a pokud nenajdu jiný ověřitelný zdroj bohužel bude to jen debata bez nějakého řešení.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/75373#277910Verze : 0
  Avatar
  To dav:
  Mně ani nešlo o ten čas (také jsem psal 22 až 24 protože dotyčný si to asi přesně nepamatuje). Hlavně mi šlo o to, že v onen čas neměli být jen na pasovém ale i na (podle mne) důležitějším místě.
  Že prostě to nebyla jen a jen okupace sov. vojsky...
  Pokud dispečink obdržel zákaz odbavování letů (ve 24.00)už tam asi neseděli ti co tam měli normálně být.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/75373#278015Verze : 0
  Avatar
  TO Lom podle toho co jsem četl to vyčištění proběhlo až okolo 1:30 a to za přítomnosti sovětských vojsk, tomuhle údaji bych docela věřil - ono řízení letového provozu není zase až tak triviální aby to mohl dělat kdokoliv jen proto, že k tomu dostal rozkaz a pro okupanty jistě nebyl problém přivést pár letovodů.


  To že tomu napomáhali i naši lidi je myslím jasné již z činnosti některých složek StB, KSČ, M. Dzúra a dalších.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/75373#278017Verze : 0
  Avatar
  Jen malé errata - činovník Šilhán, uvedený k pátku 23. 8. 1968 měl křestní jméno Věněk, nikoli Vaněk.


  Ještě bych chtěl podotknout, že si pamatuji reportáž severočeského zpravodaje čs. rozhlasu J. Šťáhlavského z čerstvě sovětskými vojáky devastovného televizního vysílače na Klínovci. Šlo o nově postavené zařízení, relativně krátce před tím uvedené do provozu. Bohužel si již nepamatuji, kterého dne se ona událost stala. Devastace vysílačů evidentně souvisela se snahou okupačních vojsk zabránit jimi nežádoucímu vysílání čs. televize.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/75373#278420Verze : 0
  Avatar
  Spolužák byl tehdy náčelníkem MOVB Petřiny a organizoval ochranu "legálního vysílání", protože jedno ze studií rozhlasu (a myslím i TV) bylo umístěno ve věžáku proti Včele na Petřinách.
  K 1.12.1970 byl za to vyhozen od VB a když jsem ho po plyšáku informoval, že by se mohl s výhodou vrátit, odmítl.
  Mám několik nafocených filmů z té doby, pokud najdu fotky, přihodím.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/75373#279354Verze : 0
  Avatar
  Já to prožil, 20.srpna 1968 jsme vyjížděli do prostoru cvičení, ráno zhruba v 043o nás pplk. Kovačič, voják l. as. se slzami v očích budil. To je dodnes nejhorší zážitek mého života.K tomu se nemohu vracet. neb vidím toho frotového vojáka jak pláče vzteky a bezmoci.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/75373#294855Verze : 0
  Avatar
  Zdravím všetkých!
  Venujem sa účasti Maďarskej ľudovej armády v okupácii v auguste 1968. Hľadám preto osoby, ktoré by mali vlastné spomienky, alebo kto pozná niekoho, kto by o tom vedel rozprávať vlastné zážitky. Zaujímajú ma hlavne zážitky v súvislosti s kontaktmi medzi MĽA - ČSĽA a ostatnými ozbrojenými bezpečnostnými zložkami (VB, Ľudové Milície, Pohraničná stráž, Colná správa). Samozrejme si rád prečítam aj spomienky o kontaktoch maďarských vojakov s civilnými osobami. Pre upresnenie ide o oblasti okolo miest: Štúrovo, Šahy, Nové Zámky, Nitra, Hlohovec, Sereď, Trnava (Boleráz), Nové Mesto n/Váhom, Piešťany, Prievidza, Topoľčany, Vráble, Levice, Veľký Krtíš. V prípade Pohraničnej stráže a Colnej správy celé hraničné pásmo prakticky od Čiernej n/Tisou až po Bratislavu (Rajku). Píšte mi prosím súkromné správy, ale nebránim sa ani diskusii na túto tému tu na fóre.
  Ďakujem
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/75373#458722Verze : 0
  Avatar
  Vážení,
  díky článku Jana Wirnitzera s názvem: Brežněv udělal správnou věc, píše k výročí invaze delegát sjezdu ČSSD, zveřejněnému na iDnes.cz, jsem se osmělil a předkládám pár odkazů prostoupených sovětským pohledem na tento den:


  http://dunay1968.ru/
  http://rassvet21-go.ru/index.php
  http://161.ru/text/newsline/690663.html?full=3
  aktsent.com.ua
  http://cgv.org.ru/
  historic.ru
  www.sgv.su;!
  http://www.warandpeace.ru/ru/exclusive/view/82830/
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/75373#494418Verze : 0
  MOD