DŘUP - Direkci říšské ústřední propagandy

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 567 příspěvků vloženo, 2557 editováno a 666 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

DŘUP - Direkci říšské ústřední propagandy

  Avatar
  V knize Zdeňka Čecha „Drsný střed Evropy III - Potlučený lev aneb Od monarchie k republice“ jsem se dočetl o záškodnických jednotkách DŘUP, které údajně sestavoval tehdejší šéf císařské rozvědky, generál Maxmilian Ronge, z česky hovořících kriminálních živlů. Tyto jednotky měly provádět diverzní akce v Itálii. (Mimo jiné tak měla být poškozena důvěra Italů vůči Čechům, a tedy i českým zběhům hlásícím se do legií.) Výhodou těchto jednotek prý byl fakt, že ani v případě zajetí nedokázali Italové dešifrovat rozkazy, které u „dřupanů“ nalezli - jednalo se sice o běžný rakouský armádní šifrovací systém, avšak zpráva byla v češtině.


  Autor bohužel neuvádí zdroj a nikde jsem nenalezl podrobnější informace. Google udává pouze odkaz na knihu slovinského autora a účastníka 1. sv. války Ljudevita Pivka „Proti Rakousku II“ (z níž možná Zdeněk Čech čerpal, neboť v téže kapitole své knihy se zmiňuje o Pivkových válečných osudech).


  Nevíte někdo prosím, kde bych mohl zjistit něco dalšího? Pokud je totiž informace pravdivá, jedná se o zajímavou paralelu amerického nápadu s „kódem Navajo“, a to o celých třicet let dříve!
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/75515#278411Verze : 0
  Avatar
  no, bral bych to opatrne, protoze dekodovat a pak prelozit cesky jazyk je i v Italii naprosto snadno realizovatelne, zatimco dekodovat jazyk kmene Navaho bez clenu kmene Navaho je nemozne, takze paralela v tom pripade moc realna neni Smile
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/75515#278417Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Styky itálie s čechy i dalšími slovanskými národy byly před válkou docela běžné a lze s úspěchem pochybovat o tom že by pro italy bylo překážkou rozšivrovaný dokument přeložit. Je to asi stejně logické jako kdyby podobný problém měli třeba češi s "rozluštěním" třeba toho že text je psán v nějakém románském jazyce. Slovanské jazyky jsou dost typické, takže poznat je není problém a určit ten pravý je už jen technická záležitost. Osobně právě na tuhle konkrétní věc nevěřím, bude to spíš povídačka pamětníků, než realita. Jen na okraj, jaký asi "rozkaz" si bere záškodník s sebou do týlu nepřítele?
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/75515#278450Verze : 0
  Avatar
  Jen k tomu názvu "organizace" - není to dost zkomolené? Mně se to jeví spíš jako Direktorát říšského ústředí propagandy, než to, co je v názvu... Direkci říšské ústřední propagandy. To je dost podezřelá "utamtánština".


  Odpověď pro bitaxe(ho), ač to byla řečnická otázka, zní: ...jen ten, co si zapamatoval...Very Happy
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/75515#278456Verze : 0
  Avatar
  No právě, nějak si nedovedu představit že by někdo byl tak chudý duchem a bral si s sebou zašifrovaný rozkaz, čímˇž by se stal podezřelým i při nějaké náhodné prohlídce (třeba i v rámci hospodské rvačky), navíc proč by takový rozkaz byl šifrován? to by si ho dotyčný po přechodu linií někde rozšifroval? Celé mi to přijde jako nesmysl.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/75515#278461Verze : 0
  Avatar
  Dokázal bych pochopit nějakým jednoduchým způsobem "zašifrované" poznámky, ale rozkaz je naprosto proti logice, pokud to není rozkaz pro ... někoho jiného a je šifrovaný proto, aby nositel/přenašeč (to už jsme tu řešili, že) nevěděl...
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/75515#278462Verze : 0
  Avatar
  Pak ale ten kdo to nese zřejmě nebude diverzant, ale kurýr, což je diametrálně odlišné. kurýr má přenést zprávu a nestat se nápadným. Diverzant má nenápadně proniknout a pak konat. Zde zmíněné DŘUP mělo být diverzní jednotkou, takže přenos zpráv asi nebyl tím hlavním úkolem. Pokud měli něco konat (destrukce, propaganda mezi zajatci, podněcování obyvatelstva) tak k tomu nic písemného nepotřebovali Smile prostě na to byli vyškoleni doma a následně vypraveni k nepříteli (představa jak někdo rozšifrovává rozkaz kdesi v týlu nepřítele a tam se dozví "podněcujte nespokojenost obyvatel s nedostatkem grapy" je sice kouzelná, leč patří tak do humoresky z první republiky. Rakousko-Uherská monarchie nebyla co se armády týče nijak špatná a tohle je tak do nějaké aneknoty.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/75515#278463Verze : 0
  Avatar
  Děkuji za vaše odpovědi. Ohledně „rozkazů“ jsem se asi nevyjádřil přesně.


  Na str. 104 Zdeněk Čech píše: „Snad mohou něco znamenat lístky s podivným nápisem DŘUP v rohu. Našly se někdy i dost daleko za frontou, snad je tam Rakušané pro někoho shazovali z letadel, jindy zas byly na frontové linii v kapsách padlých rakouských důstojníků. Ale nikdo z Italů neví, co to je, a nikdo jejich šifrovaný text rozluštit nedokáže.“


  Dále na straně 107: „Už celé měsíce si v italské tajné službě lámou znalci hlavu s texty, co mají prazvláštní záhlaví DŘUP. Zkoušejí je převést do armádních jazyků nepřítele, to znamená do němčiny a maďarštiny, ale nic jim nedává smysl. Rakušané mají asi opravdu šifrování, které nikdo nerozluští, nějaký tajemný vynález, novinku. Až skoro náhodou dostane záhadný lístek do ruky český poručík esploratore Maršálek, a napadne ho, jestli text není šifrovaný v češtině. Háček nad R znamená přece logicky písmeno Ř. Maršálek zkusí spolu s odborníky uplatnit češtinu a běžnou rakouskou armádní šifru; záhada se rozplyne do několika dnů.“


  Máte pravdu, že na rozdíl od jazyka Navajů nelze češtinu samu o sobě považovat za neprolomitelnou šifru. Jenže český text byl ještě zašifrován, a tady mohl Italům vzniknout problém. Předpokládám, že sice znali rakouský šifrovací systém, ale neznali klíče použité pro zašifrování jednotlivých zpráv. I bez znalosti klíče je samozřejmě možné pokusit se zprávu rozluštit, ale je dobré vědět, jakým jazykem je zpráva napsána. A pokud vycházeli z mylného předpokladu, že zpráva je v němčině, pak luštění nemělo velkou naději na úspěch.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/75515#278538Verze : 0
  Avatar
  Takhle to samozřejmě má dost jiný smysl. Poměrně velký počet rakouských důstojníků uměl česky (pokud pluk pocházel z českých zemí musel důstojník znát jazyk mužstva alespoň na základní úrovni, povely byly jednotné v němčině, ale mužstvo bylo složeno z více skupin - češi, němci- takže důstojník se krom němčiny musel naučit i česky), lístek v kapse mrtvého důstojníka samozřejmě smysl má, na rozdíl v kapse záškodníka kde je nesmyslný.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/75515#278543Verze : 0
  Avatar
  Na mně to působí urážlivě, neb tvrzení,že šlo o české kriminální živly je jen propaganda hodná skalních bratrů legionářů,kterou ochotně převzala naše socialistická historie.L. Pivko je klasický zrádce,kdo byl na vojně to nemůže hodnotit jinak. Poválečné tvrzení,že bojovali za ideály demokracie já neberu neb po pádu monarchie se nástupnické státy RU ocitají na prahu diktatury(Polsko,Maďarsko,Rakousko) Já bych se spíše zaměřil na činnost gen. Rongeho a jeho štábu. Jistě to bylo hledání a experimetování. Ale použít české kriminálníky na službu kurýrní a rozvědnou to by snad mohl jen blbec v podání Jaroslava Haška(Švějk). Ronge byl vším možný,ale rozhodně nebyl blbec. Vivat Monarchie, Vivat Kaiser.Pro nás,kteří jsme monarchisté, tvrzení pana Čechá se jeví býti urážkou!
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/75515#298460Verze : 0
  Avatar

  Citace - J.I. :

  A pokud vycházeli z mylného předpokladu, že zpráva je v němčině, pak luštění nemělo velkou naději na úspěch.  V tom prípade by Talianski experti na dešifrovanie a jazyky mali vrátiť školné a ísť znovu študovať.... Koľko jazykov sveta používa písmeno Ř (v texte sa uvádza že správy mali v záhlaví uvedené DŘUP)????? Je neuveriteľné čo všetko sú schopní niektorí spisovatelia vymyslieť...


  Len pre zaujímavosť - v akom jazyku sú písané uvedené slová?
  1. ЩмйЧУ
  2. δεθΰαγβ
  3. ĂJÂTŞIŢÎ
  4. ĄĆBÓŹŃEFĘ
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/75515#298477Verze : 0
  MOD