CZE - Těrlicko - Żwirkowisko

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 382 příspěvků vloženo, 1264 editováno a 218 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

CZE - Těrlicko - Żwirkowisko

  Avatar
  Těrlicko - Żwirkowisko
  Památník polských letců Franciszka Żwirki a Stanisława Wigury (Żwirkowisko).


  V srpnu 1932 pilot por. Franciszek Żwirko a mechanik ing. Stanisław Wigura hájící barvy polského letectva, zvítězili v prestižním mezinárodním leteckém závodě Challenge.
  Krátce poté, 11. září, během letu na letecký den v Praze, silná vichřice způsobila poruchu jejich letounu RWD-6 a ten se zřítil v lesíku nad Těrlickem v částí Kostelec. Oba letci při katastrofě zahynuli.


  Na místě tragédie zvaném "Żwirkowisko", byla postavena kaplička-mauzoleum, dva ulomené stromy byly zakonzervovány, na symbolických hrobech byly vztyčeny kříže.
  Do 2. světové války se zde každoročně konaly pietní slavnosti. Za okupace však byl památník srovnán Němci se zemí. V roce 1950 byl na místě tragédie umístěn pomník letce od sochaře A.Pelikána.


  V současné době "Żwirkowisko" obhospodařuje obec Těrlicko, o místo pečují členové místní skupiny Polského kulturně-osvětového svazu (PZKO) Těrlicko-Kostelec.
  "Żwirkowisko" se stalo polskou národní památkou. Poblíž byl postaven dům Żwirki a Wigury v němž se nachází stálá expozice připominající leteckou tragédii z roku 1932 a restaurace.


  Zdroj:
  návštěva a vlastní foto
  pl.wikipedia


  Památník letců.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/75528#278476Verze : 1
  MOD
  Avatar
  Z návštěvy roku 2015.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/75528#535641Verze : 0