03.09.2008 - Polská prokuratura začala vyšetřovat smrt generála Sikorského

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 32.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 818 příspěvků vloženo, 2943 editováno a 1908 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

03.09.2008 - Polská prokuratura začala vyšetřovat smrt generála Sikorského

Poľská prokuratúra začala vyšetrovať záhadnú smrť generála Sikorskeho z roku 1943

  Avatar
  Poľská prokuratúra začala vyšetrovať okolnosti záhadnej leteckej katastrofy z roku 1943, pri ktorej zahynul generál Sikorski, predseda poľskej exilovej vlády vo Veľkej Británii.
  www.sme.sk
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/75723#279242Verze : 0
  Avatar
  Shodou okolností jsem měl před pár týdny půjčené poslední číslo (4/2008) dvouměsíčníku Přísně Tajné, v němž byl článek právě o té havárii, při níž zahynul Sikorski, jeho dcera a další představitelé polského odboje...
  Jedním z pilotů Liberátoru byl československý voják, Eduard Max Prchal, snad jediný tu havárii přežil, ale těžce pomlácený a polámaný.
  Za příčinu nehody bylo komisí vyšetřováním na místě stanoveno zablokování výškového kormidla.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/75723#279248Verze : 0
  Avatar
  gen. Sikorski bol aj pre britov svojimi postojmi a názormi značne "obtiažny" spojenec, a to nielen pre svoj postoj k sovietom a sovietov k nemu.


  Možných príčin havárie je niekoľko:
  - technická porucha
  - chyba pilotáže
  - sabotáž - či už zo strany sovietov, britov, nemcov alebo priamo vo vnútri poľského odboju - lenže sovietom a nemcom zrejme chýbali možnosti, britom a poliakom zasa pádnejšie dôvody
  - preťaženie lietadla nákladom - v Gibraltare a stredomorí sa dali zohnať veci v británii úplne nedostupné alebo len obtiažne...
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/75723#279250Verze : 0
  Avatar
  kazdopadne veskera setreni probihajici tesne po incidentu neprokazala nic jineho (letoun vystoupal z runwaye, ale po kratkem okamziku zacal opet klesat az narazil na vodni hladinu, kde asi 7 minut setrval, pak se potopil. Mnozi byli vyloveni z vody jeste pri zivote, ale kratce na to zemreli, nas pilot - zkuseny letec a pilot VIP letadel - mel stesti v tom, ze jej naraz na vodni hladinu vyhodil ven z letadla, takze porezan a potlucen, ale prezil), a to vcetne zvlastni polske komise, ktera tento incident v Gibraltaru vysetrovala az do konce roku.


  shodou okolnosti se v Gibraltaru mijeli i se sovetskym zastupcem, a vzhledem k animozite obou statu se muselo zajistit, aby se tito v Gibraltaru nepotkali.


  telo Sikorskeho dcery a nekolika dalsich pasazeru nebylo nalezeno.


  letoun byl podle vseho setreni pretizen, vyloveny byly vselijake veci, vcetne penez. Pravdepodobne toto stalo za havarii letadla.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/75723#279252Verze : 0
  MOD
  Avatar
  No jedná věc je šetření prokuraturou - pokud se ovšem dostanou ke všem materiálům - respektivé pokud bude snaha je dát, či odtajnit ...

  A druhá věc: je velmi pravděpodobné, že dojde k exhumaci (viz : 04.07.2008 - Polští historici usilují o exhumaci těla bývalého exilového premiéra Sikorského ). Podle toho co jsem v PL tisku četl tak závisi na souhlasu a dohodě vlády a vedení cirkve. Kardinál Dziwisz se vyjádřil v tom smyslu, že nebude proti pokud ho o to prezident a premiér požádají.
  Exhumace by vlastně měla vyvrátit (nebo potvrdit ??? ) spekulace o otrávení nebo zastřelení na palubě letadla před havárii - jež měla být jenom maskováním tohoto " atentátu ".
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/75723#279263Verze : 0
  MOD
  Avatar
  no, uprimne si myslim, ze dostat se ke skutecne pravde tehdejsich dnu je s takovym velkym casovym odstupem nemuzne a je to (byt pochopitelna) zcela zbytecna snaha Sad
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/75723#279266Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Souhlasím Radku, po tolika letech je asi nemožné v dobře utajených a třebas pročištěných archívech něco najit. Exhumace po takovém čase zřejmě už nějaké toxické látky nebo jedy asi taky nenajde. Možná ale objasní ty fyzické změny na hlavě gen. Sikorského ( rakev byla otevřena za celou dobu 3x a dle svědectví byly ostatky pokaždé jiné - a to ne díky přirozenému rozkladu ) .
  Ono těch spekulaci je opravdu mnoho, smrt pana generála mě moc zajíma a z toho co jsem o tom četl tak se mi těch náhod a hádanek zdá nějak moc. To že byl pán generál trnem v oku jak Moskvě, Londýnu či jeho polským odpůrcům je věc známá a načasování jeho smrti taky nahrává všem spekulacím o spiknutí a atentátu.
  Teď je otázka komu by pravda mohla ublížit ... Po těch letech se už nic v dějinách nezmění - možná to jen potvrdí fakt, že mocní toho světa hráli své zákulisní čachry tehdy i dnes Confused
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/75723#279274Verze : 0
  MOD
  Avatar
  prave tu samou otazku si kladu take, co se zmeni, nebo co se komu prokaze - podivej se na Katyn ... dobre zdokumentovane, presne popsane, jasne ... a zmenilo se neco ? nic ...


  a pokud by za atentatem stal Londyn, bude z povahy veci nemozne najit jakekoliv dukazy, protoze Londyn byl "prvni na miste cinu", a muselo by to byt opravdu velke stado tupcu, pokud by za sebou nezametli a nechali tam takove stopy, ktere by je dokazali usvedcit i po vice jak 60ti letech ... to same Moskva, myslim si, ze realnejsi nez ze byl general zabit pred padem letadla je spise ta sabotaz letadla samotneho (a tu bez letadla jako takoveho proste neprokazete, nevim jake byli schopnosti tehdejsich techniku posoudit, co zapricinilo pad Liberatoru do vody, zejmena pokud se tento ve vode rozlomil a doslo tedy k dalsimu poskozeni)


  nakonec, nechalo se to cele prilis ulezet, mnoho let, aby se nasli svedci, pripadne lide, kteri k tomu jeste mohli neco rict, ted, nejakych skoro dvacet let od padu komunismu v Evrope, je ten cas davno pryc Sad


  kazdopadne jsem na prubeh setreni zvedav, nerikam ze ne
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/75723#279275Verze : 0
  MOD
  Avatar

  Citace - Admin :

  prave tu samou otazku si kladu take, co se zmeni, nebo co se komu prokaze - podivej se na Katyn ... dobre zdokumentovane, presne popsane, jasne ... a zmenilo se neco ? nic ...  Svatá pravda ... ale měl bych poznámečku ke Katyni - ona je opravdu docela dobře popsaná, ale u nás ( myslím tím net v CZ včetně valka.cz) toho moc není. Takže už pěkných pár dnů sedím a tvořím takový chronologický souhrn událostí o Katyňskému masakru od roku 1939 do součastnosti, no a právě gen. Sikorski v celém tom politickém maglajzu kolem Katyňe v roce 1943 hraje důležitou (svou poslední) roli.


  P.S. správně tohle oznámení patří do sekce Na čem právě dělám - ale já jsem se pochlubil tady Cool
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/75723#279280Verze : 0
  MOD
  Avatar
  jedine dobre, on by i Sikorski myslim si zaslouzil rozsirit to zivotopisne tema, ted je to jen v heslech Sad


  kazdopadne nelze cekat, ze by se po 65 letech Rusove omluvili, asi ani Britove ( i kdyz treba po vzoru Francie zacnou zeme odskodnovat miliardove sve byvale kolonie, zejmena ty, ktere lezi na ropnych polich Very Happy), kdyz se neomluvili za jine ciny, tak za tohle asi take ne ...


  ani nevim, jestli se kdy Sovetsky svaz nebo Rusko omluvily za masakr v Katyni ... ale to necham az do toho tveho prehledu, tam se to jiste docteme Smile
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/75723#279282Verze : 0
  MOD
  Avatar
  O.K - nechme Katyň být - ještě bych se tady rozkecal a pak by ten můj výplod nikdo nečetl ... Sad . Pana generála Sikorského taky zpracuju - je to můj oblíbenec a určitě si to zaslouží.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/75723#279284Verze : 0
  MOD
  Avatar
  To Zbycho:
  Právě včera jsem četl svědectví o posledních dnech čsl. Legionu v Polsku - konkrétně cesta do zajetí, kde jsem se dočetl, že Katyň nebyla asi první:

  Citace :

  ...Kdesi na půl cestě mezi Horodisczem a polským Husiatynem, v prostoru označeném polskými tabulkami „Strefa graniczna!“, někdo vpředu upozornil „vpravo hleď! pošli dál!“.
  Na jih od silnice na terénní vlně pod statkem, jenž svým uspořádáním hospodářských budov do čtverce vypadal jako dobře hájitelná zemanská tvrz, bylo rozloženo ve dvou téměř vyřízených řadách asi 150-200 bosých mrtvol, oblečených v částečně bílých, částečně v olivově zelených košilích a jezdeckých kalhotách vojenské barvy.
  Toto zrakové setkání s naším prvním válečným masakrem se událo na vzdálenost asi 100m od proudu. Několik zvědavých smělců se rozběhlo k tomuto drásajícímu divadlu, ale byli okamžitě zahnáni zpět. Stálá vyhrůžka „Dávaj bystro nazad a vprjod!“ doprovázená výmluvným zaměřením samopalu znemožnila jakýkoliv pokus přiblížit se k mrtvým.
  Naši přirozenou zvědavost a dotazy uspokojil jeden z vojáků eskorty. S jakýmsi hrdým uspokojením prohlásil, že šlo o polské kadety, kteří se den před tím postavili na odpor Rudé Armádě ženoucí se na západ.


  Večer 18. září jsme dorazili k sovětské hranici mezi pol­ským a ukrajinským Husiatynem...
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/75723#279287Verze : 0
  Avatar
  Lom: o tom není pochyb! Že si sověti od 17.9.39 v Polsku nebrali rukavičky (jak proti zajatcům tak proti civlním osobam) nemá cenu diskutovat.
  Nicméně abychom debatu o smrti generála nezavedli někam jinam tak doporučují dál vést diskusi o sovětských zločinech třebas tady : Diskuze o úloze NKVD při páchání zločinů za DSV
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/75723#279294Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Zbyšku,
  mám k dispozici monografii Walentiny Korpalské: Władysław Eugeniusz Sikorski - Biografia politiczna, Ossolineum 1988, ISBN 83-0402922-7 a mohu zapůjčit.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/75723#279296Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Díky Jirko !
  Případné převzetí navrhují na srazu v Ostravě !
  P.S. to není reklama... Very Happy
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/75723#279297Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Stručné povídání od Barbary Szierszuly-Pilousové o pilotu Eduardu Maxmilianu Prchalovi a havárii jeho Liberatoru, naleznete na
  www.cs-magazin.com


  P. S.
  Je zajímavé, že Google pět ze šesti odkazů na celé jméno EMP nabízí v polštině a pouze jeden je v našinštině.


  Vyhledávač Google při zadání slov: prchal sikorski liberator, nabídl přes sedmset odkazů.


  P. P. S.
  Podle vyhledávače Národní knihovny vlastní české a moravské knihovny tyto polské knihy:


  Roman Wapiński:
  Władysław Sikorski, Wiedza Powszechna, Warszawa 1978


  Roman Wapiński:
  Władysław Sikorski jako polityk, Prasa Krajowa, Warszawa 1983


  Józef Szczypek:
  Władysław Sikorski - faklty i legendy, Krajowa Agencja Wydawnicza, Rzeszów 1984


  Marek Jabłonowski:
  Generał Władysław Sikorski - publicystika generała Władysława Sikorskiego na łamach "Kuriera Warszawskiego" w latach 1928-1939, ASPRA, Warszawa 1999


  Piotr Żaroń:
  Generał Władysław Sikorski - żołnierz, mąż stanu, naczelny wódz 1939-1943, Wydawnictwo Adam Marszałek, Toruń 2003


  Marek Kazimierz Kamiński:
  Edvard Beneš kontra gen. Władysław Sikorski: polityka władz czechosłowackich na emigracji wobec rządu polskiego na uchodźstwie 1939-1943, Wydawnictwo Neriton, Warszawa 2005
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/75723#279301Verze : 0
  MOD