05.09.2008 - Do gruzínského přístavu dorazila loď s humanitární pomocí

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 32.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 818 příspěvků vloženo, 2951 editováno a 1908 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

05.09.2008 - Do gruzínského přístavu dorazila loď s humanitární pomocí

  Avatar
  Vlajková loď Šesté flotily amerického námořnictva USS Mount Whitney (LCC/JCC-20) dorazila s humanitární pomocí do gruzínského přístavu Poti v rámci operace Assured Delivery. Ruská strana zpochybňuje její nasazení s odvoláním na Dohodu z Montreaux, která se zabývá omezením rozmístění vojenských plavidel v této oblasti.
  Již dříve dorazily s pomocí do gruzínského přístavu Batumi torpédoborec USS McFaul (DDG 74) a kutr americké pobřežní stráže Dallas (WHEC 716).


  Více na:
  spravy.pravda.sk
  http://en.wikipedia.org/wiki/USS_Mount_Whitney_(LCC-20)
  http://en.rian.ru/world/20080905/116582837.html
  www.news.navy.mil
  http://www.navy.mil/local/naveur/
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/75770#279449Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Pokud jen vylozi a zase pomazou domu, tak jde asi fakt o humanitarni pomoc. Ale, nejsem si jistý zda nás takzvaně nelakují.
  Posledni dobou jsem trochu skeptický co se týka "nezištných humanitárních akcí", především pokud pomoc vezou bojové lodě.


  Nevyznám se ve válečných lodí, ale kolik "humanitární pomoci" naložíte na torpédoborec či kutr pobřežní stráže v porovnání s obyčejnou zásobovací lodí?


  Z odkazu níže se dozvíme že 55 tun balené vody je super záminka na přesun plně vyzbrojeného torpédoborce s 338 muži na palubě!!!
  ( Jen pro porovnání 1 kamion uveze 25 tun nákladu a dopravní letoun C-17 má nosnost 77 tun)


  en.wikipedia.org


  Argument US "mírotvorců", že loď byla poblíž ( řecká Kréta)je účelový argument. Na odkazu níže vidíme, že torpedoborec byl naložen 24.8. a dorazil do Gruzie až 28.8. To je 4 dny plavby!!!


  http://en.wikipedia.org/wiki/USS_McFaul_(DDG_74)
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/75770#279460Verze : 0
  Avatar
  To že pro dovoz byly použity torpédoborce a velitelská loď není zas tak divné, jsou v podstatě "zadarmo" palivo by spotřebovávaly stejně a jestli plují z Kréty na jih nebo na sever je celkem fuk z pohledu placení. Na torpédoborec můžeš naložit celkem dost, je to spíš o velikosti lodi a třeba tom jestli předpokládáš jinou činnost (třeba boj) řada míst byla za WWII zásobována právě torpédoborci a celkem to fungovalo. Pokud jde o nákladní loď tak tu musíš zaplatit, takže pokud jde o vládu je myslím levnější použít vojenské prostředky (platila by je stejně) než použít třeba tu nákladní loď. zajímavější je právě ta velitelská loď, tedy prostředek vybavený maximem elektroniky (o že by torpédoborec zaútočil na rusy je blbost, to že tahle loď bude mapovat činnost je realita). A pokud chceš opravdu stupidní "humanitu" podívej se na ty co vezli "omoc" do Gazy před pár týdny, to co vezli by se vešlo tak do dvou větších kufrů a mohl to tam odvést jeden člověk, jeli dvě lodi a lidí asi 50. Prostě humanita je nesmysl (tím spíš s někým kdo "si začal" ) a jde hlavně o snahu se zviditelnit, využít to pro své účely a případně pumpnout ty slabší povahy o peníze. Nějak mi tane na mysli čím to že ta humanita jde do Gruzie a ne třeba do Cchinvali, které bylo první na ráně. Asi by to nebylo tak "in" že, asi by o tom nepsaly noviny a nikoho by to nenadchlo )že by to pomohlo asi víc je vedlejší).
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/75770#279464Verze : 0
  Avatar
  Použili to čo bolo blízko. US Navy má aj zásobovacie lode, otázka je koľko ich je konkrétne v oblasti účinného dosahu (Východna oblasť stredozemného mora). Posielať zásobovaciu loď z Norfolku, prípadne z Perzského zálivu by bolo omnoho drahšie a trvalo by to dlhšie. S tým porušením dohôd o plavbbe ez Bospor - netýkali sa tie dohody len bitevných lodí a lietadlových lodí? Myslím že aj Kvôli týmto dohodám označoval ZSSR svoje lietadlové lode ako krížniky - aby sa mohli plaviť cez úžinu.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/75770#279470Verze : 0
  MOD
  Avatar
  US Navy má speciální lodě vyčleněné pro rychlý přesun většího množství materiálu, avšak nelze zapomínat na fakt, že v současné době je potřeba zásobovat vojska v Iráku a v Afghánistánu, což má jasnou a logickou prioritu před Gruzií. Navíc mám pocit, že nějaké lodě do oblasti měli v plánu zamířit, a byly proto již vyřízeny potřebné formality - avšak tím si, popravdě řečeno, nejsem zcela jist.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/75770#279472Verze : 0
  MOD
  Avatar
  V jiné diskusi tady někdo psal, že lodě vezoucí humanitární pomoc se původně mely účastnit zrušeného cvičení mezi NATO a Ruskem a měly proto již vyřízené povolení pro průjezd Bosporem.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/75770#279473Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Jak prosté milý Watsone (Highlande) opět se zdá že odporné spiknutí se nekoná Smile
  Po pravdě si myslím že ekonomicky nejvýhodnější a logická řešení bývají docela častá, jen se v nich někdy zbytečně hledá "proč" bez znalosti reality, to kolem formalit (pro průjezd Bosporem?) jsem nevěděl, ale je to logické. A humanitární pomoc (jak nejsem jejím přítelem) je účinná v prvních dnech, pak je to už jen prázdné gesto. Takže se amíci chovají docela normálně, byť v tomhle konfliktu jsem spíše na straně Ruska. Hledat spiknutí je krásné, ale spíš je to z filmů o Bondovi (a tam je nejlepší to martiny), tím netvrdím že mise nebude využito k získání informací (což je rovněž logické)
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/75770#279475Verze : 0
  Avatar
  Přiznávám, že zmíněné argumenty mají svou logiku. Ale stejně tak tam šlo poslat nákladní letadlo ( zajisté si pamatujeme, že piloti musi nalítat určitý počet hodin a je jim jedno zda vezou pytel písku, premiera Topolánka nebo humanitární pomoc ...)
  Aby jsme se jednou nedivili, až budou zase na Moravě záplavy, že k nám Polaci pošlou ozbrojený mechanizovaný prapor s BVP a trochou balene vody...


  Pokud, ale tato "humanitárni mise" sleduje jiné cíle, kterým je jak se zdá demostrace síly a odhodlání, pak se zdá, že splnila svůj účel.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/75770#279510Verze : 0
  Avatar
  Možná by stálo se zamyslet než něco napíšu, poslat letadla je sice samozřejmě možné, ale je nutno vyjednat jejich přelet a hlavně US transportní letouny jsou pokud vím dostatečně vytížené lety do Iráku (dokonce byly doplněny civilními dopravci) takže o "nalítání hodin" určitě nestojí. Naopak mělo proběhnout cvičení v oblasti Černého moře (původně i s rusy) a lodě tam už stejně směřovaly, takže prostě bylo využito to co v dané oblasti bylo. Ekonomicky je to celkem ideální, zda to má i jiný účel se můžeme jen dohadovat.
  Pokud se bojíš polských jednotek na Moravě, nesdílíme stejného nepřítele. Až se tam začnou objevovat snědí chlapíci s hadrem na hlavě, dej vědět, přijedu si zastřílet Smile
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/75770#279516Verze : 0
  Avatar
  Mě nenapadl jiný příměr pro přirovnání. Humanitarní pomoc od opálených hochů by nečekal asi nikdo natož aby přileji na BVP...
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/75770#279518Verze : 0
  Avatar
  Pokud bych chtěl přirovnání asi bych místo poláků použil třeba rusy (s těmi nejsme ve stejném paktu a podobně jako američané se snaží expandovat) bylo by to asi více ilustrační.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/75770#279520Verze : 0
  Avatar
  No, právě tomu přirovnání jsem se chtěl vyhnout když tu diskutujeme o pomoci v rámci Gruzínsko-Ruské války. A navíc USA se tváří , že jsou na Gruzínské straně... Takže jde vlastně o pomoc spojenci.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/75770#279521Verze : 0
  Avatar
  Pokud vím USA se netváří (nevím jak by to stát dokázal) nijak, Gruzie není spojencem a to ani NATO ani USA (naštěstí pro nás). To že obecně západní státy a USA vyjadřují podporu Gruzii, je věc jiná. Jde spíše o to že se snaží si v rámci daného konfliktu nějak chránit své zájmy (pokud by popořily Rusko asi by to v domácí politice prošlo hůř). Do spojenectví to ale má daleko a doufám že ještě dlouho mít bude. USA se vyjadřují třeba vstřícně i o palestincích, sotva se ale dá tvrdit že by byly na jejich straně. Rozlišujme podobná verbální a nijak nezavazující vyjádření účasti a reálná spojenectví. Obvykle je to značně různé a to že někdo prohlásí že fandí něčemu (nebo někomu) neznamená že by za něj riskoval. Tohle je myslím právě ten případ. Ostatně třeba podporu Tibetu projevuje kdekdo, číňany ale stejné země berou jako váženého partnera, což je logické, kdyby byl Tibet samostatný, nikoho by nezajímal.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/75770#279523Verze : 0
  Avatar
  Jak torpédoborec USS McFaul, tak kutr USCG se do oblasti plavily na předem plánované cvičení (které proběhlo, s tím rozdílem že bez účasti Ruska která se původně předpokládala), a MtMcWhitney byla po ruce a "zahálela". Co se odposlouchávání týče, řekl bych že teď tam nic moc neuloví (kromě Váňušky volajícího z osvobozeného mobilu přítelkyni že jí přiveze nové video a stoleček), ono na to odposlouchávání by spíš bylo praktičtější (a operativnější) nějaké z letadel řady EC-xxx Wink
  Nákladní loď by se musela pronajmout (kdoví jestli by nebylo nutné výběrové řízení a jestli by pak náklad nedorazil za pět let Wink).
  Plánovalo se i vyslání dvou nemocničních lodí, které by ale 1) do oblasti dorazily až za tři týdny a 2) jejich výtlak by vyžadoval výjimku z oné smlouvy (jde přeci jen o plavidla vojenského námořnictva), Rusko úspěšně tlačilo na Turecko aby výjimku neudělilo, takže z toho nakonec sešlo.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/75770#279532Verze : 0