15.09.2008 - Rada bezpečnosti OSN rozšíří počet stálých členů na 10 - 12 členů

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 492 příspěvků vloženo, 1395 editováno a 2484 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

15.09.2008 - Rada bezpečnosti OSN rozšíří počet stálých členů na 10 - 12 členů

  Avatar
  Valné shromáždění OSN odhlasovalo začátek mezivládních rozhovorů, jejichž výsledkem má být modernizace a nové složení Rady bezpečnosti. Podle některých návrhů by se měla Rada bezpečnosti rozšířit o pět, podle jiného o sedm členů.


  zdroj: aktualne.centrum.cz
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/76030#280595Verze : 0
  Avatar
  celá OSN je iba fraška...bez reálnej šance niečo vyriešiť
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/76030#280597Verze : 0
  Avatar
  To bych zase tak netvrdil, protože OSN má pár hybných pák. a Hlavně mrtě specializovaných agntur, které dělají v rozvojové a humanitární oblasti docela dobrou práci.


  OSN je sice moloch, ale v současné době dochází k pozvolné transformaci a restruktualizaci a modernizací. S tím začal již legendární Kofi Anann a ted s tím pokračuje současný šéf. A navíc po světě je v rámci OSN peace keeping misí rozmístěno neuveřitelné množství vojáků.To, že někde plní svůj úkol lépe, někde hůře, to je věc jiná, ale nedokáži si představit, že by to měly řešit státy jako jednotlivci, nebo v rámci drobných dohod
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/76030#280599Verze : 0
  Avatar
  mne pripadá OSN ako dobre zabehnutá firma na zarábanie a biznis pre určité záujmové skupiny, ktoré zarábajú na odmínovacích prácach,dodávkach humanitárnej pomoci atď.


  kde bola OSN pri masakrách v Burundi,Rwande,Sierra Leone,Kongu,Srebrenici,Darfúre


  je to naozaj obrovský kolos,ale s minimálnou mocou niečo vyriešiť
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/76030#280601Verze : 0
  Avatar
  Můj osobní názor je hodně podobný Glockovu, OSN je organizace která za velké peníze dělá minimální výsledky. Osobně nevidím moc "dobré práce" ani v té humanitární oblasti (snad krom občasných skandálů úředníků OSN při jejím rozdělování), v reálu kdyby se peníze na molocha který to řídí, dali na tu humanitu bylo by to zřejmě užitečnější. OSN je myslím plodem jiné situace, kdy států bylo výrazně méně a byla šance se nějak dohodnout, dnes při téměř 200 členech je to v zásadě nemožné, pokud jde o něco důležitého. Buď to zablokuje někdo z jednoho či druhého tábora. Rozšířením počtu členů se sice naplní ambice několika zemí, ale nic jiného to neřeší. OSN je nepružné a to že jsou po celém světě vojáci v misích je sice hezké na oko, ale dost pochybuju že to obecně něco řeší. Obvykle to oběma stranám umožní doplnit výzbroj, zacelit rány a následně se do sebe pustit znovu. Navíc v konfliktech které vzniknou to trvá dlouho než jsou nějaké síly k dispozici a tou dobou už je často po všem, Rwanda je toho příkladem. Ekonomické sankce, platí velmi podmíněně, co se asi stane třeba právě takové Rwandě? Ekonomiku má tak slabou že její dovoz je směšný a tak se "sankcím" může tak leda smát, humanitární pomoc dostane stejně (a místní hlavouni ji rozkradou jak je dobrým zvykem) a zbraně si opatří i přes sankce. Podobně je to s celou hromadou zemí, takže kde je ta schopnost OSN něco řešit? Osobně si myslím že podobný "globální četník" je dnes chimérou, členů je příliš mnoho a tím i zájmů, kupují se hlasy (třeba za hospodářskou pomoc) a celkově je to dost tristní spolek.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/76030#280642Verze : 0
  Avatar
  Zatiaľ si rezolúcie vetovalo 5 štátov, kde bolo jasné, kdo za kým stojí ( väčšinou blok USA+Francúzsko+Veľká Británia versus ZSSR/Rusko+Čína). Ak sa rada bezpečnosti rozšíri o Indiu, Pakistan, Brazíliu, Indonéziu a pod. a zostane právo veta, tak sa už OSN nedohodne asi na ničom....
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/76030#280646Verze : 0
  MOD