Plynové masky (německé) - prosím o určení

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 492 příspěvků vloženo, 1997 editováno a 1941 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Plynové masky (německé) - prosím o určení

  Avatar
  Dobry den,


  chtel bych se obratit na zdejsi znalce nemecke vojenske vystroje s prosbou o urceni typu techto plynovych masek.


  http://larryonov.rajce.idnes.cz/Maska1/
  http://larryonov.rajce.idnes.cz/Maska2/


  Stranky http://www.gasmasklexikon.com/ jsem projizdel, a mohlo by to byt pokud se nemylim M30 a M38 (ted nevim jestli ta prvni nebo druha), ale nejsem si jisty.


  Dale se chci zeptat, jestli se podle tech ruznych cisel co jsou na masce nebo na filtru (predpokladam to cislo u orlice - napr. We. A. 538) neda zjistit kde se nositel masky ve valce pohyboval..


  Diky


  Uz jsem tuto otazku daval pred nejakou dobou na Aukro, ale tam mi na to nikdo neodpovedel..
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/76056#280659Verze : 0
  Avatar
  W. E. je číslo Heereswaffenamtu, přidělené výrobci, 538 je firma Gebrüder Wichmann, sídlem Berlín, výroba měřících přítrojů, kód cme, rok 1941. Podle mě to ale bude spíš číslo 533, což je firma Drägerwerk (Heinrich und Berhard Dräger), plynové ochranné pomůcky, sídlem Lübeck, Šlesvicko-Holštýnsko, kód byd, rok 1944. To je taky nejčastější výrobce na tebou uvedených stránkách.


  W. E. - http://home.scarlet.be/p.colmant/waffenamt.htm
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/76056#280668Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Podle čísel se majitel masky ani místo pobytu určit nedá, číslo které uvádíš je číslem toho kdo masku pro stát přejímal, další jsou třeba rok výroby, třípísmenný kód výrobce (clf, ayd?)
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/76056#280670Verze : 0
  Avatar

  Citace - bitaxe :

  Podle čísel se majitel masky ani místo pobytu určit nedá, číslo které uvádíš je číslem toho kdo masku pro stát přejímal, další jsou třeba rok výroby, třípísmenný kód výrobce (clf, ayd?)  Kdyz vezmu treba "Maska1". Predpokladam ze je to tedy typ M38.


  Jak je castecne videt na tomhle obrazku: img1.rajce.idnes.cz , tak na filtru je napsano-natisteno inkoustem:


  FE 41 PDelta Orlice a pod ni We. A. 533(nebo 8 neda se to precist) ayd Fe
  Uprostred je potom: 44 cara a pod ni 2202.


  To We. A. 53.. se uz vyresilo. Ted vas jeste nekoho prosim o ty dalsi pismenka.. Cool
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/76056#280867Verze : 0
  Avatar
  Ja tam 44 cara 2202 nikde nevidím....
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/76056#280870Verze : 0
  MOD
  Avatar

  Citace - buko1 :

  Ja tam 44 cara 2202 nikde nevidím....  To je naproti orlici a na te fotce to uz neni videt..


  Je tam 44, pod tim cara, a pod carou 2202.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/76056#280882Verze : 0
  Avatar
  "ayd" je německý třípísmenný kód výrobce, který byl přidělen výrobnímu podniku. Podle něj lze zjistit kdo masku vyrobil (pokud je samozřejmě známa vazba kód-firma). Výrobce s označením ayd se miá nepovedlo najít, pokud by to bylo ne "a" ale "o", tedy oyd, což by bylo možné, pak by šlo o firmu "Harburger Gummiwarenfabrik Phoenix AG, Werk Prag-Sabechtlitz", což by odpovídalo tomu že jde o gumový výrobek. Měl by to být závod v Praze Záběhlicících.
  Číslo 44 nad lomítkem by mohl (nikoli musel) být rok výroby, obvykle se dávalo poslední dvojčíslí. To už je ale jen "podložený odhad" takže to ber s rezervou.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/76056#281067Verze : 0
  Avatar
  Uz bych tohle tema rad uzavrel Smile.


  Je tu ovsem zasadni rozpor, Aubi tvrdi ze je to podle cisla W.E. firma Drägerwerk z Lübecku, a bitaxe tvrdi, ze je to podle oyd (btw je tam opravdu o) firma Phoenix z pobocky v Praze.


  Panove, kdo ma tedy pravdu?
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/76056#281511Verze : 0
  Avatar
  Problém je že to co píše Aubi není tak úplně pravda, číslo za zkratkou Waffenamtu není číslem přiděleným výrobci. Jde o číslo které je vázáno na důstojníka přejímajícího pro W.amt v dotyčném závodě materiál. Pokud byl důstojník přeložen číslo šlo s ním, protože není nijak vázáno na výrobce. Naopak výrobci označovali své výrobky přiděleným kódem, ten byl dvou nebo třípísmený (mohla to být i čísla) a v tomto případě jde o to oyd.
  Číslo bylo vázáno na osobu, kód na firmu Smile takže si to přeber sám Smile
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/76056#281528Verze : 0
  Avatar
  Mimochodem pokud se chceš dovědět něco o německých továrních kódech (těch přidělených WH) zkus napsat do Google : German WWII Ordnance Codes Smile je toho docela dost, seznam důstojníků s vazbou na číslo ani jejich působiště pokud vím známé nejsou. Sice existovali i třípísmenné kódy (spíš až ke konci války) ale nebyly umisťovány pod orlicí, tam je právě číslo přebírajícího (respektive šéfa týmu, pokud se změnil šéf změnilo se i číslo, i když výrobce a tým zůstali stejní).
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/76056#281529Verze : 0
  Avatar
  Podle níže uvedeného pramene by obě masky měly být vzor 38. Od vz. 30 se daly poznat tím, že pouzdro na masku vz. 38 mělo mělčí víko pod nímž byly záložní očnice. Ta s lícnicí s pogumovaného (předpokládám) plátna byla asi z pozdější doby, kdy se v Rajchu gumou už šetřilo.


  Pramen:
  KRAWCZYK Wade : Uniformy německé armády za 2, světové války slovem i obrazem, Naše vojsko s.r.o. 2003 ISBN 80-206-0703-X
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/76056#281533Verze : 0
  Avatar
  Jo a ještě maličkost. To označení pod orlicí je "WaA" (ne "WeA")- zkratka ze slov Waffen Amt. A když se pozorně podíváš na kód výrobce, je to "byd" ( to "b" se neotisklo z důvodu "rantlu" Smile. Pak vše souhlasí. Maska byla vyrobena ve firmě Drägerwerk, Gasschutzgeräte, Lübeck (kód "byd) v r. 1944
  a pro armádu přebíral jí důstojník Heereswaffenamtu s osobním číslem "533"
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/76056#281534Verze : 0
  Avatar
  Jo a ještě úplně malá maličkost. Ty masky a jejich typy i typy filtrů ( jakož i z celého světa a všech dob Smile )a i písmenek a jejich význam si můžeš prohlídnout třeba na http://www.gasmasklexikon.com/Page/Start01.htm
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/76056#281535Verze : 0
  Avatar

  Citace - Quatí :

  Podle níže uvedeného pramene by obě masky měly být vzor 38. Od vz. 30 se daly poznat tím, že pouzdro na masku vz. 38 mělo mělčí víko pod nímž byly záložní očnice. Ta s lícnicí s pogumovaného (předpokládám) plátna byla asi z pozdější doby, kdy se v Rajchu gumou už šetřilo.


  Pramen:
  KRAWCZYK Wade : Uniformy německé armády za 2, světové války slovem i obrazem, Naše vojsko s.r.o. 2003 ISBN 80-206-0703-X  Masku 1 jsem identifikoval skutecne jako vz.38. Ale nemuzu si pomoct, Maska 2 je podle me a podle obrazku v Gasmasklexikonu vz.30 - je to plateny, a na ocnicich ma po obvode 4 dulky.


  Jinak Maska1 je dle meho hmatu jak z rubu tak z licu celogumova.


  Co se tyka te knizky, tak tu si urcite vypujcim - mam podezreni jeste na nejake nemecke veci. Pred tydnem jsem v chalupe nasel feldflasku (ze ktere jsem jako dite pil Confused), a jestli se nevyhodily "stary kramy", tak tam bude treba jeste neco Smile
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/76056#281733Verze : 0
  Avatar

  Citace - bitaxe :

  Mimochodem pokud se chceš dovědět něco o německých továrních kódech (těch přidělených WH) zkus napsat do Google : German WWII Ordnance Codes Smile je toho docela dost, seznam důstojníků s vazbou na číslo ani jejich působiště pokud vím známé nejsou. Sice existovali i třípísmenné kódy (spíš až ke konci války) ale nebyly umisťovány pod orlicí, tam je právě číslo přebírajícího (respektive šéfa týmu, pokud se změnil šéf změnilo se i číslo, i když výrobce a tým zůstali stejní).  OK, tak jsem se stoural v tech kodech a poucil jsem se Cool.


  Co se tyka Masky 2, tak tak ma na sobe kod "clf", viz: img1.rajce.idnes.cz
  (dale jsou na fotce filtru videt ty dve cisla nad sebou)  Napriklad ale podle teto stranky: http://www.radix.net/~bbrown/codes_full.html zadny takovy kod neexistuje...
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/76056#281734Verze : 0
  Avatar
  Jeste bych se chtel prosim zeptat, v jakem rozsahu se pouzivaly bojove plyny nebo neco podobneho, ze ve vybave vojaka byly i gasmasky?


  Co se koukam na dokumenty na ct2 a ctu clanky na valka.cz, tak jsem snad jeste na zadnou zminku o pouzivani plynu ve WW2 nenasel.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/76056#281736Verze : 0
  Avatar
  Vo ww2 sa bojové plyny (s výnimkou japonska v bojoch na území číny, aj to si myslím že ešte pred ww2) nepoužívali, aj keď všetky bojujúce strany (myslím veľmoci) ich vo výzbrji mali. Takže tie masky boli prevencia.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/76056#281738Verze : 0
  MOD
  Avatar

  Citace :
  OK, tak jsem se stoural v tech kodech a poucil jsem se Cool.


  Co se tyka Masky 2, tak tak ma na sobe kod "clf", viz: img1.rajce.idnes.cz
  (dale jsou na fotce filtru videt ty dve cisla nad sebou)  Napriklad ale podle teto stranky: http://www.radix.net/~bbrown/codes_full.html zadny takovy kod neexistuje...  Tak kdyz si odpovim sam (jako ze uz jsem to zjistil:)), tak "clf" znamena podle teto stranky: www.germanmilitaria.com firma J. Roeckl München.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/76056#281879Verze : 0