20.09.2008 - Ministr obrany USA Robert Gates vyzval Evropu k vybudování mohutnějších ozbrojených sil

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 486 příspěvků vloženo, 1369 editováno a 2482 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

20.09.2008 - Ministr obrany USA Robert Gates vyzval Evropu k vybudování mohutnějších ozbrojených sil

  Avatar
  Na pátečním setkání ministrů obrany NATO vyzval ministr obrany USA Robert Gates vyzval členské země NATO v Evropě k vybudování silnějších ozbrojených sil.Dle něj v současnosti nemá Evropa dostatečné síly pro prevenci ohrožení Ruskem ani k posílení sil ISAF v Afghánistánu.Zároveň varoval před vznikem bezpečnostní nestability v Evropě.


  Zároveň vyjádřil přání aby příští vláda USA připravila pragmatičtější formu nátlaku na Rusko a Irán.


  Více například zde:
  www.novinky.cz
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/76154#281023Verze : 0
  Avatar
  Možná u někoho narazím, ale konstatuji: zlatá slova, do mramoru tesat. Už bytostný humanista Karel čapek dává závěrem hry Matka jasně najevo - zlu se neustupuje. A za sebe dodávám. Silná armáda není nic špatného. Ve světě, kde dobré slovo je vnímáno jako slabost a slušnost jako hloupost, je síla často jediným argumentem, který je brán vážně. Americký "big stick" není tak docela nesmysl. Mám-li se ubránit násilníkovi, musím být silnější než on. Pseudohumanismus je cestou do pekel.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/76154#281053Verze : 0
  Avatar
  A čo takto dostatočné ozbrojené sily na prevenciu ohrozenia zo strany USA? Pretože tak ako Európu "ohrozuje" Rusko a Irán, tak isto ju ohrozuje politika USA.


  Naviac podľa toho prejavu USA nezaujím ani tak hrozba Ruska, ale to, že Európski členovia NATO sa nedostatočne angažujú v Afganistane...


  Tak načo tam sakra liezli, keď na to nemajú sily? Aby Bush doma ukázal svaly? A teraz sa prosíkal o pomoc?
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/76154#281056Verze : 0
  MOD
  Avatar
  buko1:To je ten Big Stick, který si oplátkou za Big Stick USA buduje Rusko a IránSmile


  Osobně opravdu nevidím jediný důvod proč bychom měli budovat ozbrojené síly na to abychom žehlili americké průsery v Afghánistánu a Iráku.Ano, můžu souhlasit s tím že jsme se prakticky odzbrojili, můžu souhlasit s tím že bychom si měli vytvořit pořádné ozbrojené síly (kdybych se někdy dočkal pohledu na plné stojánky letišť tak jak jsou občas vidět na filmech a fotkách před rokem 1989 tak bych si tedy vůbec nestěžoval Smile ) ale ty by měly chránit především nás a ne někoho jiného nebo někomu jinému pomáhat v jeho mocenských záměrech (a je jedno jestli USA, Rusku, nebo kohokoli jiného-s čestnou vyjímkou Slovenska, tam bych se spolupráci nebránil Smile ).Obrana by měla být taková abychom měli být ve své obraně soběstačný bez nutnosti toho aby u nás byl byť jediný dočasně spojenecký voják (jak pravil už Machiavelli, cizí vojska jsou tím nejhorším způsobem obrany-platí dodnes).
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/76154#281057Verze : 0
  Avatar
  No darku i buko, pokud se nemýlím, tak ČR i SR je součástí jisté aliance spolu s USA. Buko určitě a dark ještě možná také jste vojáky z povolání, vojenskými profesionály. Takže k..va, co je to za řeči o budování obrany proti USA, tedy smluvnímu spojenci, za řeči, že žádný spojenecký voják u nás. Toto si můžete dovolit jako nezúčasnění civilové, jinak je to na servání výložek a pistoli s jedním nábojem. Kdo je vojákem z povolání, NEMÁ PRÁVO se vyjadřovat či nedej Bože kritizovat bezpečnostní politiku své země, případně veřejně nasazovat na spojence. Má s ní buď veřejně souhlasit nebo veřejně držet hubu. I za to bere totiž prachy navíc, které civil nedostává. Až budete náčelníkem generálního štábu, tak to budete mít v povinnostech, teď máte jako vojenští profesionálové povinnost poslouchat a dělat si své.
  Krásně je to popsáno v Patricku Ryanovi:
  "Nemyslete synáčku. Ministr Vám platí za to, abyste makal nebo skapal, ne abyste mudroval proč!"
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/76154#281060Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Souhlasím s Darkfoldem, i když v omezené míře. Ona soběstačnost je dosti sporná. Dnešní vysoce sofistikovaná technika je natolik finančně náročná, že v silách jednoho státu, natož tak malého, jako je ČR, rozhodně není možné takovéto soběstačnosti dosáhnout. Podstata jakékoli integrace, tedy i té vojenské, spočívá právě v tom, že usnadňuje fungování. Mimo jiné i tím, že rozložením nákladů na více členů jim tyto náklady významnou měrou snižuje. I proto je nutno připustit i pobyt spojeneckých vojsk na vlastním území. Integrace je totiž i o tom, že tato vojska vlastně nejsou ani stoprocentně "cizí", ani stoprocentně "vlastní".
  Machiavelli psal sice trefně, ale přeci jen v jiných konkrétních podmínkách. A mechanicky přebírat poznatiky renesančního myslitele do doby o cca půl tisíciletí pozdější není zrovna dokonalé. Tempora mutantur et nos mutamus in illis. Časy se mění a my se měníme v nich. Sice poznatek ještě starší, ale svou abstraktností jistě použitelnější, než milý Machiavelli.


  A malé postscriptum - vyzývá se píše s ypsilonem po z, ale jinak dobrý Smile
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/76154#281061Verze : 0
  Avatar
  Aubi, bravo.


  Takový Marcus Portius Cato Censorius je rozhodně srovnatelný myslitel s Niccolo Machiavellim a ne všechno, co prohlásil, platí dodnes. Např. Ceterum autem censeo ... Či se někdo ještě dnes opravdu dom,nívá, že Karthago musí být zničeno?


  Samozřejmě, že si dělám legraci. Jde o to, že bychom měli vážit, kdy naše argumentace potřebuje podložit citátem, a kdy to nemá žádný význam. V minulosti se vše podkládalo Marxem a Leninem, dnes je v kursu Masaryk, i když - naštěstí - nikoli v takové míře.
  Pokud nám chybí věrohodné argumenty samy o sobě, citát to nevylepší.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/76154#281064Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Jirko, na rozdíl od Buka mám výhodu civilu takže přicmrndávat můžu Smile a můžu si dělat a prezentovat svůj názor bez toho abych byl někomu nějak zavázán.


  to Aubis:O tom že vždy je lepší se s někým spojit se přít nebudu ovšem na druhou stranu je otázkou zda je současné spojenectví k něčemu dobré.Tak jako se kdysi Rusko strašilo zlými USA tak nás dnes USA straší zlým Ruskem.Upřímě řečeno, současné ohrožení Ruskem není až tak důsledkem toho že bychom se vzájemně nějak provokovali ale zejména proto že chceme připustit aby u nás vyrostla základna země, která navzdory od platným smlouvám zahájila dvě útočné války (navíc základnu systému, který jednostraně porušuje smlouvy mezi Ruskem a USA, které vývoj protiraketové obrany zakazují a které USA jednostranně vypověděly).To se potom Rusům moc divit nemůžeme že se ježí a začínají silně zbrojit.


  Co se týče Iránu tak ani ten nehrozí tak nám jako spíš USA a tím že jim vše poslušně odkýváme a vše podpoříme si jen koledujeme o ránu než o ochranu.


  Podotýkám že není naší poviností v rámci NATO toto podporovat (máme povinost pomoci spojenecké zemi v případě nepadení, ne když někoho napadne).Bohužel se cítíme tak spojenečtí že jak do Iráku tak do Afghánistánu na pomoc USA posíláme jednotky a na jejich výbavu a udržování věnujeme značnou část rozpočtu naší armády, který už tak je napnutý jak kšandy.Nemyslíte že kdyby se tyto peníze nacpaly třeba do nových tanků, letadel, obrnených transportérů, PVO, ručních zbraní, pro AČR/ASR bylo by to jak pro nás tak případně i naše současné či budoucí spojence podstatně užitečnější (už vidím našich dvacet Alek a čtrnáct Gripenů jak poletí někam hrdinsky bránit našeho spojence - třeba proti právě varujícímu Rusku - francouzi tomu říkají myslím coup de grace)?


  Osobně bych byl raději za naše členství v nějaké evropské alternativě NATO/VS než v přežitku studené války, ve které nás do ní některé členské země svým jednáním velmi rychle vrací.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/76154#281068Verze : 0
  Avatar
  2 J. F: Nešlo ani tak o citát, jako o věc samu. Citát je spíš jen drobnou provokací - když ty do mne klasikem, tak já taky.
  A když jsme u rejpání, tak jen podotýkám, že Aubi je synstvo, já - stařičký tatíček - jsem Aubis.


  2 Darkfold - potíž je v tom, že když žijeme v polarizovaném světě, tak se prostě k něčí straně přiklonit musíme. Démonizace USA za reálného socialismu rozhodně byla. Ale nemyslím si, že současná démonizace Ruska je srovnatelnou. Samozřejmě, že jsou používány argumenty politické, ale myslím, že Rusko 90. let, slabé a hledající po rozpadu SSSR bylo jiné, než současné Rusko putinovsko medveděvské. Rusko, hledající svou velmocenskou pozici, obdobnou té, kterou zastával jeho předchůdce. A obávat se pomsty třetí země - právě proto je potřeba jednoznačně někam patřit, aby tyto obavy nemusely vzniknout, nebo zůstat planými. S evropskou variantou NATO lze jen souhlasit - jen se obávám, že evropské vojenské struktury jsou zatím stále nepříliš funkční. Nejsem expert, je to můj pohled laika.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/76154#281069Verze : 0
  Avatar

  Citace - buko1 :

  A čo takto dostatočné ozbrojené sily na prevenciu ohrozenia zo strany USA? Pretože tak ako Európu "ohrozuje" Rusko a Irán, tak isto ju ohrozuje politika USA.  Slovensko = piata kolona Ruska v NATO, jeho "ozbrojene sily" nevynimajuc. Katastrofa.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/76154#281070Verze : 0
  Avatar

  Citace - Darkfold :

  která navzdory od platným smlouvám zahájila dvě útočné války (navíc základnu systému, který jednostraně porušuje smlouvy mezi Ruskem a USA, které vývoj protiraketové obrany zakazují a které USA jednostranně vypověděly).  není to tak trochu protimluv???


  podle mě buď smlouva platí, nebo pokud je vypovězena tak neplatí.


  pokud platí - potom bych neměl námitek proti "jednoznačně porušuje".
  pokud je vypovězena - poté dle mého chápání není co porušovat.


  takže platit může jen jedno z toho, obojí v jedné větě podle mě dává smysl jen pokud jde o úmyslnou manipulaci.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/76154#281071Verze : 0
  MOD
  Avatar
  to Aubis:To je právě ono-je potřeba si zvolit stranu.Proč by to ale nutně musela být strana kopající na naše "přátele" z Ameriky nebo naše "nepřátele" z Ruska (za deset let naopak?).Zvolme si vlastní stranu - stranu Evropy - a nedělejme pořád někomu blbce.Pokud by se třeba v rámci EU našla nějaká solidní dohoda, myslím že bychom se stali rozhodně platnou stranou ve hře o světovou nadvládu Smile .Prostředků (v rámci Evropy) na to máme dost a když se to vezme rozumně do ruky, budeme na tom možná lépe než teď.


  to Schlange:Promiň, špatná formulace.Pokud si dobře pamatuju, byl zákaz vývoje protiraketové obrany součástí smluv o snižování počtů jaderné výzbroje-tato část smlouvy je nadále v platnosti, došlo k vypovězení pouze té části týkající se protiraketové obrany.Ten zákaz protiraketové obrany byl dohodnut jako prevence že by ji někdo v budoucnu vymyslel natolik účinnou že by byl schopen snížený jaderný potenciál druhé strany vyřadit a tak vyhrát jaderný konflikt.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/76154#281072Verze : 0
  Avatar
  2 Darkfold - myslím, že jsem již na to odpověď dal. Evropa současnosti ne rozkolísaná, nejistá, nejednotná. Neschopná reakce. Neříkám, že je to napořád. K cestě za nápravou mohoupomoci třeba zrovna nakopnutí typu tohoto amerického. Kromě toho si myslím, že např. právě to, co se stalo v Pákistánu, je právě jen pokračováním té války, která tady už dávno je. A s fanatikem, který není ochoten naslouchat ničemu, se diskutovat nedá. A naše přítomnost - i když omezená - v rizikových oblastech spolu s ostatními spojenci, není pouze vojenskou záležitostí. Je to především projev ochoty dodržovat své závazky. Jen tak totiž lze napomoci tomu aby druzí byli ochotnější dodrže i závazky své vůči mě. V těchto aktivitách nejde ani tak o velikost účasti, jako o fakt účasti. Sdělení "Jsem tu, jak mi velí můj závazek, a očekávám, že až budu já potřebovat, budete zde také". Lze namítnout, že to zní naivně a nerealisticky, ale ani politika bnení výlučně racionální. Naopak. Kdyby byla, nebojuje současný svět s fanatiky, fundamentalisty či pseudospasiteli všeho druhu.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/76154#281074Verze : 0
  Avatar
  to Aubis, omlouvám se


  to Darkford:
  Také jsem u tebe dával podmíněnost, jinak to ovšem platí bezezbytku. Důstojník v aktivní službě nesmí působit v roli veřejného kritika nadřízených. Možná by měl být v takovénm případě zdrženlivější i bývalý voják z povolání, jenž dostává měsíční výsluhovou rentu, ale to by již byl asi purismus.
  Nevede mne k tomu moje vlastní situace (já výsluhu nedostávám, sloužil jsem pouze 11 let), ale vzpomínám si na všelijaké žvanily z hnutí Generálové za mír z druhé poloviny osmdesátých let, kteří se snažili vlastním zemím znemožnit vítězství ve studené válce.
  Ohledně Tvého návrhu na EU, bylo by to fajn, pokud by nám někdo ovšem oficiálně neříkal, že máme držet hubu. Což se v EU již stalo. Ale zatím jsem si nevšiml, že by EU dokázala něco víc, než nám zakázat rum a uzákonit správné zakřivení banánu. Ohledně bezpečnosti je EU tabula rasa, zcela hlaďounká a po takové desce se strašně snadno uklouzne.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/76154#281075Verze : 0
  MOD
  Avatar
  To J. F. - není zač, jinak naprostý souhlas. Schopnosti bruselské byrokracie - mimochodem, byrokrat coby "ten, kdo ví co a jak" je k nezaplacení. Byrokrat, který se pouze opájí mocí, plynoucí z jeho razítka, je naopak postrachem lidstva - jsou velmi diskutabilní a vyžívají se bohužel právě pouze v onom druhém případě. Tedy vymýšlet a řešit pseudoproblémy, zatímco ty skutečné se nechávají být. Ať už je či není NATO reliktem jakékoli éry, je dostatčně funkční, aby alespoň v základní podobě svou roli plnilo.
  Jen na okraj - dostatečně vnímejme jako ve škole - tedy za 4. Přežil, ale nic moc Smile. Ovšem EU v tomto směru má stále nemilosrdnou nedostatečnou Sad.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/76154#281077Verze : 0
  Avatar

  Citace :

  Kdo je vojákem z povolání, NEMÁ PRÁVO se vyjadřovat či nedej Bože kritizovat bezpečnostní politiku své země, případně veřejně nasazovat na spojence.  Bohužiaľ s týmto sa nedá súhlasiť - ako občan štátu má aj vojak právo sa vyjadrovať k veciam verejným. Mimo službu je občan, v službe vojak. Takže plní rozkazy, pokiaľ nie sú v rozpore so zákonmi štátu v zmysle predpisov a podľa svojho najlepšieho vedomia a schopností, aj keď mnohokrát s tým čo robí nemusí nesúhlasíť. Vojaka sa nikdo nepýta, či niečo chce robiť, alebo nechce, je za svoju prácu nadštandartne platený, takže sa od neho očakáva že spraví to, čo sa po ňom chce.


  Práca vojaka by nemala súvisieť s jeho názormi. Ak vojaka pošlú do Afganistanu brániť záujmy USA (v zmysle článku 5 washingtonskej zmluvy), tak ako profesionál pôjde a bude robiť to, za čo je platený, ale nemusí to nutne znamenať zmenu jeho názorov na politiku USA a na to, že táto politika je mnohokrát v rozpore so záujmami európskych členov NATO.


  Naviac ústava SR dáva vojakovi právo vyjadrovať svoje názory verejne (pokiaľ neporušujú zákony). Z titulu svojej práce má len zakázané členstvo v politických stranách. Už nie sú 30-te roky, keď bola Československá branná moc absolútne apolitická a vojaci mali obmedzené aj volebné právo.


  O možnostiach súčasných OS SR v rámci NATO radšej pomlčím, náš vstup do NATO mal podľa názoru odbornej verejnosti ozbrojeným silám pomôcť, ale v súčasnosti je to presne naopak - a nie je to spôsobené armádou, ale politickou reprezentáciou SR. To čo USA kritizujú - že európske štáty NATO nedávajú 2% z HDP na obranu je pravda a dlho to pravda bude - ale je to len doporučenie a USA nemajú páky aby to z jednotliých štátov vytĺkli (čo spravia - zrušia bezvízový styk?). Pokiaľ bude prioritou jednotlivých európskych vlád sociálny systém, ktorý mnohokrát podporuje ľudí, ktorí nemajú záujem o prácu, ako tých ktorí chcú pracovať, miesto kolektívnej obrany, dovtedy nebude európa schopná budovať nejaké akcieschopné spoločné sily...
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/76154#281110Verze : 0
  MOD
  Avatar
  P.S.: dajte ešte európe šancu - budúci rok ČR aj SR predsa stavia do pohotovosti Bojovú skupinu EÚ... Bohužiaľ požiadavky NATO a EÚ sú niekedy v rozpore, takže nie vždy sa dajú skĺbiť.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/76154#281113Verze : 0
  MOD
  Avatar
  2 buko - s tím, co říkáš, lze jen souhlasit. Včetně konstatování, že situace, kdy vláda plýtvá penězi i na podporu velice pochybných sociálních projektů namísto jejich rozumnějšího využití, se netýká toliko SR. Dovolím si tvrdit, že vláda ČR se ke své armádě chová stejně "pěkně".
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/76154#281151Verze : 0