23.09.2008 - Sněmovna přijala zákon upravující výkup kovů

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 440 příspěvků vloženo, 1681 editováno a 1874 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

23.09.2008 - Sněmovna přijala zákon upravující výkup kovů

  Avatar
  Tento zákon příchází mimojiné v reakci na rozsáhlou krádež v Národním památníku v Terezíně.

  Poslanecká sněmovna rozhodla o nové verzi novely zákona o odpadech s cílem ztížit život zlodějům kovů a železného šrotu. Odmítla návrhy Senátu, který chtěl v zájmu řádných občanů dopady nových opatření zmírnit. Normu nyní dostane k podpisu prezident.

  Provozovatel sběrny bude muset podle schválené verze zaznamenávat množství a druh odpadu, který vykoupil. U strojních zařízení, uměleckých děl nebo pietních a bohoslužebných předmětů bude muset uvést i jejich popis, který umožní jejich dodatečnou identifikaci. Po dobu 48 hodin od jejich vykoupení s nimi nebude moci nakládat, rozebírat je nebo prodávat dál.

  Vyhláška ministerstva životního prostředí by měla určit seznam odpadu, u kterého musí kupující identifikovat prodávajícího. Prodávající by také musel u vybraných předmětů prokazovat jen čestným prohlášením, jak k nim přišel  zdroj: www.ceskenoviny.cz
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/76269#281380Verze : 0
  Avatar
  Joj to bude náreku v niektorých osadách...Sad
  Ja čechom doporučujem preventívne mobilizovať ozbrojené sily aby to neskočilo ako u nás v 2004-tom keď socielne slabší jedinci vyrabovali na východe potraviny, (ale najme alkohol a cigarety)Very Happy
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/76269#281382Verze : 0
  Avatar
  Nápad na zákon není špatný, ale jako klasicky, hlavně aby to bylo honem honem, pak se to nějak vyjasní, upřesní, upraví a 50x novelizuje.

  Pokud se bude jedna pouze o identifikaci prodejce a původu zboží, tak v tom problém nevidím, sice to zvýší byrokracii ve sběrně ale vykupování bude možné dál. Ale alespoň bude možné vysledovat ukradené věci

  Otázkou je ale zda lidé budou mít zájem dávat šrot k recyklaci, když je jim to ztíženo až do takovéto míry. A v posledním pohledu, jestli to vůbec bude efektivní a co na to příroda


  Nejvíce mě ale na tom zákonu štvě jsou nové poplatky za registraci ojetého auta do registru silničních vozidel. Poplatky se pohybují od 3000 do 10.000 korun podle toho, jakou emisní normu EURO vozidlo splňuje. Poplatek se platí při první registraci ojetého auta v tuzemsku, případně při první přeregistraci.

  Logiku to sice má, ale.....

  Jakožto člověk který začíná dělat do veteránů je tohle naprosto likvidační, většina veteránů při přeregistrování na nového majitele který ho bude restaurovat nemá třeba ani cenu okolo 5 000(nebo pokud je na tom celkem dobře, tak 20-30) a 10000 se musí vypláznout státu, přičemž dalších min. 50-70000 do renovace která z toho udělá veterána bezpečného a pojízdného. To je prostě...

  Takže lepší bude všechny ty kusy tudorů a spartaků a jiné staré vozidlové techniky, které by mohly být nádherně restaurovány někde schnít, protože platit ještě x tolik co stojí.... to si ne každý může dovolit prostě jen tak vyhodit oknem.

  Bohužel většinou lidé kteří renovacím aut nejlépe rozumějí se jim plně věnují a vše co vydělájí do nich investují (teda ti co znám a že jich není málo) A poslanci kteří si vozí zadky v nových kárách a rozhazují desetitisíce za obědy a kdo ví co ani nenapadne, že tito lidé třeba i zachraňují kus české historie, kus české hrdosti, na kterou cizinci s uznáním rádi zírají.

  (stačilo jet s mojí novou 1202 napříč republikou....apropo musím pohnat s přeregistrací...Smile)
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/76269#281383Verze : 0
  Avatar
  No zákon má jiný problém který poslanci vytvořili, je v něm pokud vím pasáž o tom že "zakazuje se vykupovat od fyzických osob mezi jiným kovový odpad, s výjimkou autovraků" což znamená že až se budete chtít zbavit třeba starých okapů z vašeho domu, sporáku nebo třeba starých novin, zajistili vám zákonodárci že je neprodáte. Máte v zásadě jen možnost je nacpat do popelnice, vyhodit na skládku (je-li v okolí) nebo odevzdat do sběrného dvora pokud o nějakém víte. Je to namířeno jen proti vám, normálním a slušným občanům, nikoli proti chátře kradoucí poklopy od kanálů, hřbitovní inventář a kabely, tahle svoloč si (celkem logicky) opatří "firmu" a prodávat to bude třeba pod firmou Lakatoš a syn s.r.o. To se samozřejmě slušnému člověku nevyplatí, takže má výše nastíněné možnosti. To že by stačilo kontrolovat sběrny (povinnost předložit OP byla i dnes) a prostě dotlačit vykupujícího k tomu že nebude vykupovat kradené (poklop s názvem města NEMUŽE být soukromý) by asi problém řešilo podstatně lépe, to by ale ouřadové museli zvednout zadky ze židlí a ty kontroly provádět.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/76269#281389Verze : 0
  Avatar
  Taky jsem skeptický, je to akce "aby to vypadalo že se něco dělá" - pokud bude nový zákon vynucován stejně hbitě jako starý, tak bude na nic a uškodí jen běžným lidem.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/76269#281391Verze : 0
  Avatar
  Vážení,
  v hospodských kuloárech se špitá, že po patnácti letech existence naší republiky byl tento zákon dost nakvap přijat z důvodu branného ohrožení státu. Stručně řečeno, naši zákonodárci se vyděsili představou, která koluje mezi lidem jako vtip:


  V Brdech se začne stavět radar. Protože se nachází uprostřed lesů, povedou k němu dlouhé kabely. Takže mějte se na pozoru, Američané! Ten, kdo vás může položit na lopatky, nebude volat: Alláh Akbar!, ale "Fero, kurva, tady je mědi jak sviňa!"
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/76269#281394Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Myslím že půjde o klasický případ kdy se (před volbami) přijme zákon o něčem o čem se ví že je to problém, následně ale nebude náležitě vymáhán a tedy stát se nažere a prostor pro lumpy se nezmenší.
  Obdobné to bylo (nebylo to taky před volbami?) se zákonem o "bodech" za dopravní předpisy, první dva týdny se vše zklidnilo, pak se ukázalo že jde jen o cár papíru, že nikdo stejně nekontroluje (na to by ale nepotřeboval body, stačilo vymáhat ten starý) dodržování a tím pádem se vše vrátilo do původního stavu, jen se rozšířil prostor pro buzeraci a korupci (to jde ruku v ruce). Zde se to myslím ukáže jako stejné, dál budu potkávat kofolopithéky s víky od kanálů, jen budou mít na to firmu, nebo třeba cizí (doufám že ne mou) občanku. Dál se bude o problému žvanit a já se budu třást strachy kdy do díry vletím v autě nebo třeba cestou domů někdy potmě. Tak nějak se mi zdá že demence postoupila, neb si nevážení posranci neuvědomují že obecná naštvanost lidí dosahuje vysokých hodnot a to obvykle vede k volbě stran na okraji spektra. Po pravdě vidět jejich nakopnuté zadky by za to možná stálo, bohužel by nebylo jisté zda ještě budou další volby, rok 1948 je docela děsivý.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/76269#281397Verze : 0
  Avatar
  jen abychom si uvědomili, tak ten poplatek na likvidaci autovraků .... na likvidaci autovraků vůbec nepujde....


  a taky plně souhlasím s timto článkem ...ve státě, kde vice než 1/3 lidí jezdí vozy favofit atp. kteří podle typu spadají do kategorií od 3,000-do 10000..... za převod

  lidé by si rádi koupili nová a ekologičtější auta... ale prostě na ně nemají

  nehledě na to, že se bude platit i za oktávky vyrobené do roku 2001, což je podle mě dost moderní auto

  celkově se to týká 2/3 aut v ČR, takže snad skoro všech z nás

  www.dfens-cz.com
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/76269#281672Verze : 0
  Avatar
  Naši zákonodarci je jen banda placených lumpů, jejichž hlavním zájmem je udržet se u korýtka a druhým money, money, money.
  Doufám, že jsem teď nějak neporušil pravidla fóra. Laughing
  Ad auta a poplatky jestli to dobře chápu tak dejme tomu auto vyrobené kolem roku 2001 bude s příplatkem +- 3000 a čím auto bude starší tím víc se to bude blížit 10 000 - nejhůř na to doplatí bezesporu majitele autoveteránů a pak lidé mající starší vozy (sranda je, že by platili třeba i víc než je současná tržní hodnota jejich vozu) (nejspíše i "stovky" a "eMBéčka") otázka je kolik budou platit majitelé "stodvacítek" a favoritů nebo celkově aut podobného stáří. Peníze na likvidaci autovraku určitě nepůjdou - ty zaplní stále prázdnější státní kasu, případně kasu EU. A výsledek? Občan, který bude chtít auto a chtěl si koupit starší ale ještě celkem dobrou ojetinu (ono jen z českých vozidel mluvíme o asi všech Felíciích, mnoha Oktáviích a nejspíše i Fábiích či podobných zahraničních vozech) si tak připlatí a v rámci ceny auta staršího by to mohly být s ohledem na jeho cenu "pěkné" peníze navíc. A tak si buď připlatí a nebo bude jezdit ve starší celkově horší ojetině (ekonomicky,ekologicky, bezpečnostně). Tím se podle mého občané tak jako tak oškubou (ale co zatím se toho dá škubat dost nebo ne?) a také to může způsobit pokles modernizace vozového parku (byť ne nutně). Ale vemte si kolik lidí si dnes může dovolit koupit vlastní vůz a ještě k tomu za své - ne na dluh? Prostě další debilita na obzoru (jinak myslíte si, že by a je jedno jeslti jsou to autovrakoviště nebo šrotiště, vykupovaly vraky, když by se jim to nevyplatilo? Nemyslím si, že jsou to dobročiné organizace určitě jim s toho plyne zisk a ne pár desetikorun za auto).
  Je jedno jeslti je to výplod EU nebo jsme papežštější než papež.
  Ad sběrny - to pokud nebudu firma tem nemůžu odnést ani staré noviny (tohleto by pálilo spíše asi mladež, která by si tím nemohla přijít na nějakou tu korunu)? Prima takže co uděláme, ze starým železem co máme třeba na horách je to jen a pouze šrot jeho jakékoliv jiné využití nepřipadá prakticky v úvahu.
  No prostě naši pani (a paní) politici se zase jednou "vyznamenali" škoda, že jim vyznamenání nemůžou býti udělena "in memoriam".Twisted Evil
  A ti kdo kradli krást budou dál protože - jak to zmínili někteří není si problém založit s.r.o. - Dežo a synové nebo Houmeles a spol.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/76269#281772Verze : 0