12.12.2008 - Flotila NATO končí svou operaci v somálských vodách

Vojenská flotila NATO dnešním dnem ukončila své operace proti pirátům v somálských vodách. Od pondělka její činnost převezmou vojenská plavidla Evropské unie.


NATO mělo pro svou misi u Somálska mandát OSN ochraňovat před piráty hlavně lodě s humanitární pomocí Světového potravinářského programu (WFP). Jeho vojáci však neměli pravomoci k osvobození unesených plavidel či posádek silou.


Flotilu NATO nahradí od pondělí mise Evropské unie, jíž bude tvořit čtyři až šest válečných plavidel a dva hlídkové letouny. Potrvá do konce příštího roku. V somálských vodách hlídkují také plavidla z více než desítky dalších zemí, mezi nimi i Spojených států, Ruska a Indie. Spojené státy se v současnosti snaží od OSN získat mandát pro země bojující se somálskými piráty, který by jim dovolil námořní zločince pronásledovat také na souši.


www.ceskenoviny.cz
URL : https://www.valka.cz/12-12-2008-Flotila-NATO-konci-svou-operaci-v-somalskych-vodach-t78665#289167 Verze : 0
Přijde mi že OSN se opět radí velmi dlouho a že to opět dokládá "akceschopnost" této instituce. Pirátství je mezinárodní zločin a nevidím moc důvodů k radění. Navíc už před několika měsící i Somálsko vyzvalo ostatní státy k pomoci a k boji i v jeho vodách, tedy i bez mandátu OSN by zřejmě mohlo být zasaženo s "mandátem" Somálska. OSN zřejmě zvažuje jestli ti piráti nejsou vlastně bojovníci za lepší zítřek Somálska, nebo podobnou nesmyslnost.
Nedivím se že třeba USA se do ničeho nehrnou, pokud potopí piráty, stanou se z nich v očích kritiků "pokojní rybáři" (na gumovém člunu 1000km od pobřeží) a ze zasahujícího pak lumpové. Nejsnazším způsobem jak ochránit lodě s jídlem je ozbrojit jejich posádky, nebo je tam prostě neposílat.
URL : https://www.valka.cz/12-12-2008-Flotila-NATO-konci-svou-operaci-v-somalskych-vodach-t78665#289180 Verze : 0
Problém je v tom, že pokud nechytíš piráty přímo při činu, tak jim nemáš co dokázat, musí být průkazná spojitost s pirátstvím. Chytíš třeba ty "rybáře" 1000 mil od pobřeží vyzbrojené kalašnikovy a nějakými těžšími hračkami a co uděláš? Zbraně zabavíš a je pak propustíš někde v Jemenu. (na tohle téma mluví americký Vice Admiral Bill Gortney).
Bez nějakého rozkrytí celé sítě tajnými službami se pozemní akce nemůže v současném světě setkat s pozitivním ohlasem - všichni budou rybáři, náhodní kolemjdoucí, oběti pirátů. Samotné nošení zbraně není v Somálsku nikterak průkazné a dokázat, že ten kalašnikov není na obranu právě před piráty je prakticky nemožné.
V dnešní době není prostě možné, aby demokratické země spustily akci typu "Zabijte je všechny, Bůh si je přebere".
Jediná cesta je asi najímat ozbrojence přímo na paluby obchodních lodí. Nemyslím si, že by loď nemohla mít svoji "ochranku". Požadovat po námořnících obchodních lodí, aby riskovali své životy při střetu z piráty nelze - jsou placeni za něco jiného. (Horší to bude s tím, že ta ochranka nebude moct používat těžké zbraně - takový dobře umístěný těžký kulomet, či lehčí dělo ....)
Současný systém hlídkování v mezinárodních vodách nezaručuje žádnou absolutní ochranu, ty tisíce čtverečních mil se prostě uhlídat nedá (ale aspoň něco - po těch letech co problém existuje ... třikrát hurá ... není nad důvěru v mezinárodní společenství). Že někdo přispěchá na pomoc je spíše otázkou štěstí.
URL : https://www.valka.cz/12-12-2008-Flotila-NATO-konci-svou-operaci-v-somalskych-vodach-t78665#289313 Verze : 0
Ten způsob nezaručuje v podstatě žádnou ochranu, pokud se v době hlídkování počet přepadených lodí naopak zvětšil, je to spíš naopak. Logicky se zvětšil tím že tudy v pocitu "bezpečí" jede víc lodí. tím mají piráti víc cílů. Podle statistiky je to nejvíc za celé období více než 10 let. je několik možností, buď plavba v konvoji pod ochranou válečné lodi, nebo najmout ozbrojence (nečekal jsem že by se námořníci bránili sami) na paluby lodí (pochybný účinek, protože se to piráti nejspíš doví, ale aspoň na ty blbější by to mohlo fungovat), nebo vytvořit síly ze zemí "nedemokratických" které je klidně potopí a aláh si je přebere.
URL : https://www.valka.cz/12-12-2008-Flotila-NATO-konci-svou-operaci-v-somalskych-vodach-t78665#289317 Verze : 0
Co se pak vlastně děje s piráty, když se je podaří nakrásně chytit při činu? (Jako teď když jich Indové chytili 23) To je zavezou do sanatoria v Haagu nebo co s nimi?


Nějaké další články na dokreslení situace:
10.12.2008 - Německo vyšle proti somálským pirátům své námořníky
2.12.2008 - Piráti přepadli obří výletní loď, kapitán jim ujel
30.11.2008 - Somálští piráti se dohodli na propuštění lodě s tanky


EDIT
Jo ještě se nějak nemůžu dopočítat k těm "desítkám zemí" co tam hlídkují (viz první příspěvek a článek v ceskenoviny z kterého jsem to vykopíroval) a se kterými tam byly síly NATO .... USA (de facto NATO, nebo ne?), Rusko, Indie, Jižní Korea, Malajsie .... no do aspoň první desítky daleko
URL : https://www.valka.cz/12-12-2008-Flotila-NATO-konci-svou-operaci-v-somalskych-vodach-t78665#289322 Verze : 0
Jednou z možností, velmi starou a velmi účinnou, použitou brity již před staletími, je zničení základen pirátů. Vzhledem k tomu že somálská vláda žádá o pomoc nebylo by asi problémem jí pomoci třeba obsazením přístavů na území kde piráti operují, k tomu není potřeba mandátu OSN, stačí právě jen požadavek vlády. Co by dělali "ubozí rybáři" s kalašnikovi je asi nasnadě, vymřeli.
ostatně zajímavá je věta z jednoho článku (ten z 10.12.) "především pro lodě dodávající humanitární pomoc.
Bez ní by totiž obyvatelstvo Somálska, které podle mnohých expertů fakticky existuje jen na papíře, jen těžko přežilo." Pokud je obyvatelstvo čerpající pomoc "jen na papíře" logicky je ta pomoc kradena, nadsazením čísel hladových. Otázkou pak je, zda taková pomoc a ochrana jejích dodávek má smysl. Pokud je někdo krade a my je chráníme jen před jiným zlodějem je to dost nesmysl.
Jistě lze uplatnit i další strategii (už se z části uplatňuje) odklonit lodní trasy a vynechat Suezský průplav. To by zřejmě donutilo Egypt aby si v okolí udělal pořádek, vzhledem k tomu že se o jeho demokratičnosti dá s úspěchem pochybovat neměl by mít problémy s potápěním toho xindlu. A protože jde o zemi islámskou asi by ani nebyl problém že jsou to muslimové. Odliv lodí se už dnes Egypta dotýká, protože poplatky tvoří významnou část rozpočtu.
URL : https://www.valka.cz/12-12-2008-Flotila-NATO-konci-svou-operaci-v-somalskych-vodach-t78665#289335 Verze : 0
Spíš než co udělají indové, je zajímavé co se stalo se zajatými piráty, které chytili francouzi při akci kolem výletní lodi (tou se to vlastně dostalo do širšího povědomí), je to už pár měsíců a nějak se o nich nemluví.
Ideální verze je když zajmuti nejsou, potopením jejich lodi se to vyřeší dostatečně(pochybuju že by doplavali na břeh - to by plavali na OH Smile ) proč je zachraňovat a riskovat životy vlastních námořníků?
URL : https://www.valka.cz/12-12-2008-Flotila-NATO-konci-svou-operaci-v-somalskych-vodach-t78665#289338 Verze : 0
Na tu akci s Francouzi jsem zapomněl ... zkusím něco vyštrachat na netu, ale francouzsky neumím...


To nezachránění "trosečníku" ... neprůchodné ... někdo z posádky se prokecne, že to šlo ale my je schválně nechali, a malér je na světě. Přeci jenom rukojmích mají piráti dost - odplata by byla jistá.
URL : https://www.valka.cz/12-12-2008-Flotila-NATO-konci-svou-operaci-v-somalskych-vodach-t78665#289342 Verze : 0
Je věcí kapitána posoudit zda bylo "bezpečné" lovit je z moře. V dané chvíli byl zachycen signál jiné lodi, bylo špatné počasí ... prostě důvodů je dost (stejně jako když třeba britové nelovili posádku Bismarcu, němci posádky potopených lodí a podobně) A piráti nejsou jedna skupina se společným velením, naopak jde o řadu autonomních band, takže ti co mají rukojmí se s těmi utopenými sotva budou cítit jako spolubojovníci (občas se střílí i mezi sebou).
URL : https://www.valka.cz/12-12-2008-Flotila-NATO-konci-svou-operaci-v-somalskych-vodach-t78665#289344 Verze : 0
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více