1. tanková divize SS Leibstandarte SS Adolf Hitler [1943-1945]

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 408 příspěvků vloženo, 1501 editováno a 284 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

1. tanková divize SS Leibstandarte SS Adolf Hitler [1943-1945]

1st SS Tank Division Leibstandarte SS Adolf Hitler

1. SS-Panzer-Division Leibstandarte SS Adolf Hitler

    Avatar
     
    Název:
    Name:
    1. tanková divize SS Leibstandarte SS Adolf Hitler 1st SS Tank Division Leibstandarte SS Adolf Hitler
    Originální název:
    Original Name:
    1. SS-Panzer-Division Leibstandarte SS Adolf Hitler
    Datum vzniku:
    Raised/Formed:
    22.10.1943
    Předchůdce:
    Predecessor:
    Divize tankových granátníků SS Leibstandarte SS Adolf Hitler SS Tank Grenadier Division Leibstandarte SS Adolf Hitler
    Datum zániku:
    Disbanded:
    08.05.1945
    Nástupce:
    Successor:
    - -
    Nadřízené velitelství:
    Higher Command:
    22.10.1943-DD.11.1943 II. tankový sbor SS
    DD.11.1943-DD.02.1944 XXXXVIII. tankový sbor
    DD.02.1944-DD.03.1944 1. tanková armáda
    DD.03.1944-26.03.1944 8. armáda
    26.03.1944-DD.04.1944 Wöhlerova armádní skupina
    DD.04.1944-DD.05.1944 XXIV. tankový sbor
    DD.05.1944-DD.06.1944 Vrchní velitelství branné moci
    DD.06.1944-DD.07.1944 15. armáda
    DD.07.1944-DD.08.1944 I. tankový sbor SS Leibstandarte
    DD.08.1944-DD.09.1944 LXXX. armádní sbor
    DD.09.1944-DD.01.1945 I. tankový sbor SS Leibstandarte
    DD.01.1945-DD.02.1945 XXXIX. tankový sbor
    DD.02.1945-DD.03.1945 Tankový sbor Feldherrnhalle
    DD.03.1945-DD.04.1945 Skupina armád Jih
    DD.04.1945-08.05.1945 I. tankový sbor SS Leibstandarte
    22.10.1943-DD.11.1943 II SS Tank Corps
    DD.11.1943-DD.02.1944 XXXXVIII Tank Corps
    DD.02.1944-DD.03.1944 1st Tank Army
    DD.03.1944-26.03.1944 8th Army
    26.03.1944-DD.04.1944 Army Group Wöhler
    DD.04.1944-DD.05.1944 XXIV Tank Corps
    DD.05.1944-DD.06.1944 Supreme Command of the Armed Forces
    DD.06.1944-DD.07.1944 15th Army
    DD.07.1944-DD.08.1944 I SS Tank Corps Leibstandarte
    DD.08.1944-DD.09.1944 LXXX Army Corps
    DD.09.1944-DD.01.1945 I SS Tank Corps Leibstandarte
    DD.01.1945-DD.02.1945 XXXIX Tank Corps
    DD.02.1945-DD.03.1945 Tank Corps Feldherrnhalle
    DD.03.1945-DD.04.1945 Army Group South
    DD.04.1945-08.05.1945 I SS Tank Corps Leibstandarte
    Dislokace:
    Deployed:
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR ?

    Velitel:
    Commander:
    22.10.1943-30.01.1944 Wisch, Theodor (SS Oberführer)
    30.01.1944-20.08.1944 Wisch, Theodor (SS-Brigadeführer und Generalmajor der Waffen-SS)
    20.08.1944-04.11.1944 Mohnke, Wilhelm (SS Standartenführer)
    04.11.1944-06.02.1945 Mohnke, Wilhelm (SS Oberführer)
    06.02.1945-08.05.1945 Kumm, Otto (SS-Brigadeführer und Generalmajor der Waffen-SS)
    Náčelník štábu:
    Chief of Staff:
    22.10.1943-DD.04.1944 Lehmann, Rudolf (SS Hauptsturmführer)
    DD.04.1944-02.09.1944 Grensing, Erich (SS Obersturmbannführer)
    02.09.1944-DD.12.1944 Ziemssen, Dietrich (SS Obersturmbannführer)
    DD.12.1944-15.01.1945 Tiemann, Ralf (SS Sturmbannführer)
    DD.03.1945-08.05.1945 Ziemssen, Dietrich (SS Obersturmbannführer)
    Podřízené jednotky:
    Subordinated Units:
    Automaticky vyplněné položky:
    22.10.1943-DD.06.1944 Oddíl stíhačů tanků SS 1
    22.10.1943-DD.11.1944 Oddíl útočných děl SS 1
    22.10.1943-08.05.1945 Pluk tankových granátníků SS 1 Leibstandarte SS Adolf Hitler
    22.10.1943-08.05.1945 Pluk tankových granátníků SS 2 Leibstandarte SS Adolf Hitler
    22.10.1943-08.05.1945 Protiletadlový dělostřelecký oddíl SS 1
    22.10.1943-08.05.1945 Tankový dělostřelecký pluk SS 1
    22.10.1943-DD.08.1944 Tankový pluk SS 1
    22.10.1943-08.05.1945 Tankový průzkumný oddíl SS 1
    DD.11.1944-08.05.1945 Oddíl stíhačů tanků SS 1
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Raketometný oddíl SS 1

    Ručně vyplněné položky:
    Automatically linked items:
    22.10.1943-08.05.1945 1st SS Anti-Aircraft Artillery Battalion
    22.10.1943-DD.11.1944 1st SS Assault Gun Battalion
    22.10.1943-08.05.1945 1st SS Tank Artillery Regiment
    22.10.1943-DD.06.1944 1st SS Tank Destroyer Battalion
    22.10.1943-08.05.1945 1st SS Tank Grenadier Regiment Leibstandarte SS Adolf Hitler
    22.10.1943-08.05.1945 1st SS Tank Reconnaissance Battalion
    22.10.1943-DD.08.1944 1st SS Tank Regiment
    22.10.1943-08.05.1945 2nd SS Tank Grenadier Regiment Leibstandarte SS Adolf Hitler
    DD.11.1944-08.05.1945 1st SS Tank Destroyer Battalion
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR SS Rocket Launchers Battalion 1

    Manually added items:
    Čestný název:
    Honorary Name:
    22.10.1943-08.05.1945 Leibstandarte SS Adolf Hitler
    22.10.1943-08.05.1945 Leibstandarte SS Adolf Hitler
    Vyznamenání:
    Decorations:
    -
    Poznámka:
    Note:
    - -
    Zdroje:
    Sources:
    Tessin, Georg - Kannapin, Norbert: Waffen-SS und Ordnungspolizei im Kriegseinsatz 1939-1945, Biblio Verlag, Osnabrück 2000
    Georg TESSIN: Verbände und Truppen der deutschen Wehrmacht und Waffen SS im Zweiten Weltkrieg 1939-1945. Zweiter Band: Die Landstreitkräfte 1-5, Verlag E. S. Mittler & Sohn GmbH, Frankfurt/Main
    www.lexikon-der-wehrmacht.de
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/79#436049Verze : 1
    MOD
    Avatar
    1. SS Panzer Division Leibstandarte Adolf Hitler byla zformována 17. března 1933 jako SS Stabswache Berlin Josefem "Seppem" Dietrichem, Hitlerovou tělesnou stráží, na rozkaz Adolfa Hitlera, který chtěl založit pravidelné ozbrojené složky loajální právě jemu.
    Dietrich osobně vybral 120 mužů, z nichž někteří sloužili v Stosstrupp Adolf Hitler založené 1921, kteří měli kasárna v Alexandrových kasárnách v Berlíně a později v Berlíně-Lichterfelde.

    Brzy byla přeznačena na SS Sonderkommando Zossen a vznikla nová jednotka SS Sonderkommando Jüteborg. Tyto jednotky se spojily v září roku 1933 a byly označeny SS Leibstandarte Adolf Hitler (LAH). Přísahu složili její členové 9.11.1933 při desátém výročí neuspěšného "pivního puče".

    Na Leibstandarte SS Adolf Hitler (LSSAH) byla jednotka přejmenována v roce 1934.
    Účastnila se čistek proti Ernestu Röhmovi a dalším odpůrcům a nepřátelům Hitlera při "noci dlouhých nožů". V říjnu 1934 byla motorizována a rozšířena jako odměnu za loajalitu při těchto akcích.

    LSSAH se účastnila anschlusu Rakouska jako součást XVI. Armádního sboru pod velením generála Heinze Guderiana, později také okupace Československa.

    Při útoku na Polsko byla začleněna do armádní skupiny Jih. Při invazi do Francie, Belgie a Nizozemí byla držena jako záloha a nasazena byla proti britským jednotkám stahujícím se z Dunkerque. Během druhé a závěrečné fáze útoku na Francii byla součástí XVI. Armádního sboru.

    Po podepsání kapitulace byla LSSAH posílena na brigádu a připravována na obojživelný výsadek v plánované operaci Seelöwe - invaze do Velké Británie. Tato invaze byla zrušena v důsledku neúspěchu letecké bitvy o Británii a jednotka byla přesunuta do Rumunska a připravena na invazi na Balkáně. Účastnila se bojů v Jugoslávii a Řecku až k Kalamatě, odkud byly spojenecké jednotky evakuované na Krétu.

    Při operaci Barbarossa, útoku na SSSR, byla jednotka součástí armádní skupiny Jih a účastnila se bojů u Kijeva a Rostova na Donu. Na odpočinek a doplnění byla poslána do Francie a posílena na divizi pancéřových granátníků. V roce 1943 se vrátila na východní frontu a bojovala u Charkova a Kursku. Po prohře u Kurska byla LSSAH poslána do Itálie s cílem potlačit tamní partyzánské hnutí, ale brzy poté byla opět poslána na východ, už jako obrněná divize. Byla jednou z divizí obklíčených poblíž Kamněts-Podolsku, díky pomoci jednotek 10. SS Panzer Division Frundsberg a 9. SS Panzer Division Hohenstaufen se probojovala ven, ale utrpěla těžké ztráty a byla odeslána do Francie na doplnění.

    Po invazi spojenců do Normandie v červnu 1944 bojovala jednotka u Caen, Falaise a Aachen, tak jak byla postupně zatlačována směrem k Německu. Účastnila se ofenzívy v Ardenách v zimě 1944 jakou součást I. SS obrněného sboru. Po selhání této ofenzívy byla znovu převelena na východní frontu a účastnila se ofenzívy s cílem prolomit obklíčení Budapešti v rámci operce Margareta. Konec války ji zastihl v Rakousku, kde se jednotka vzdala americkým jednotkám.
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/79#613Verze : 0
    MOD
    Avatar
    DATUM
    SBOR
    ARMÁDA
    SKUPINA ARMÁD
    OBLAST NASAZENÍ
    9. 1939 - 4. 1940
    XIII.
    8. Armee
    Süd
    Poľsko
    5. 1940
    X.
    9714
    B
    Holandsko
    6. 1940
    XXXXIV.
    6. Armee
    B
    Francúzsko
    7. 1940
    záloha

    C
    Lotrinsko
    8. 1940
    XXXXV.
    1. Armee
    C
    Lotrinsko
    9.-10. 1940
    XXV.
    1. Armee
    C
    Lotrinsko
    11. 1940
    XXV.
    1. Armee
    D
    Lotrinsko
    12. 1940 - 2. 1941
    LX.
    1. Armee
    D
    Lotrinsko
    3. 1941
    XIV.
    12. Armee

    Bulharsko
    4.-5. 1941
    XL.
    12. Armee

    Grécko
    6. 1941
    obnova divizie
    BdE (veliteľstvo záloh)

    Protektorát Čechy a Morava
    7. 1941
    záloha
    Pz. gruppe 1
    Süd
    Žytomyr (Ukrajina)
    8. 1941
    XXXXVIII. Pz.
    Pz. gruppe 1
    Süd
    Uman (Ukrajina)
    9. 1941
    záloha
    11. Armee
    Süd
    Cherson (Ukrajina)
    10. 1941
    XXX.
    11. Armee
    Süd
    Perekop (Krym, Ukrajina)
    11.-12. 1941
    III.
    1. Pz. Armee
    Süd
    rieka Mius, Rostov nad Donom (Rusko)
    1. 1942
    III.
    1. Pz. Armee
    Süd
    rieka Mius
    2.-5. 1942
    XIV. Pz.
    1. Pz. Armee
    Süd
    rieka Mius
    6. 1942
    záloha
    1. Pz. Armee
    Süd
    rieka Mius
    7. 1942
    III. Pz.
    1. Pz. Armee
    Süd
    Rostov nad Donom
    8.-10. 1942
    II. SS Pz.
    15. Armee
    D
    Normandia
    11. 1942 - 1. 1943
    záloha (obnova divizie)

    D
    Normandia
    2. 1943
    záloha
    OKH
    B
    Charkov (Ukrajina)
    3. 1943
    II. SS Pz.
    4. Pz. Armee
    Süd
    Charkov
    4. 1943
    záloha
    Kempf
    Süd
    Charkov
    5.-6. 1943
    obnova divizie

    Süd
    Charkov
    7. 1943
    II. SS Pz.
    4. Pz. Armee
    Süd
    Belgorod (Rusko)
    8. 1943
    záloha

    B
    severné Taliansko
    9.-11. 1943
    II. SS Pz.

    B
    severné Taliansko
    12. 1943
    XXXXVIII. Pz.
    4. Pz. Armee
    Süd
    Žytomyr
    1. 1944
    XXXXVIII. Pz.
    4. Pz. Armee
    Süd
    Vinnycja (Ukrajina)
    2. 1944
    záloha
    1. Pz. Armee
    Süd
    Čerkasy (Ukrajina)
    3. 1944
    záloha
    8. Armee
    A
    Čerkasy
    4. 1944
    XXIV. Pz.
    1. Pz. Armee
    Nordukraine
    Ternopiľ (Ukrajina)
    5. 1944
    záloha

    OKW
    Belgicko
    6. 1944
    obnova divizie
    15. Armee
    B
    Belgicko
    7. 1944
    I. SS Pz.
    Pz. gruppe West
    B
    Normandia
    8. 1944
    LXXX.
    1. Armee
    B
    Lotrinsko
    9. 1944
    I. SS Pz.
    7. Armee
    B
    oblasť Eifel
    10. 1944
    LXVI.
    7. Armee
    B
    oblasť Eifel
    11. 1944
    obnova divizie
    BdE (veliteľstvo záloh)

    Siegburg (Vestfálsko, Nemecko)
    12. 1944
    záloha
    6. Pz. Armee
    Ob. West
    oblasť Eifel
    1. 1945
    XXXIX. Pz.
    5. Pz. Armee
    B
    Ardennes (Francúzsko)
    2. 1945
    XXXXI Pz.
    8. Armee
    Süd
    Maďarsko
    3. 1945
    záloha

    Süd
    Maďarsko
    4. 1945
    I. SS Pz.
    6. Pz. Armee
    Süd
    Rakúsko
    5. 1945
    I. SS Pz.
    6. Pz. Armee
    Ostmark
    Rakúsko
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/79#331910Verze : 0
    MOD
    Avatar
    Sd.Kfz.232 ze stavu 1. SS Panzerdivision Leibstandarte Adolf Hitler, jaro 1941. Vozidlo bylo na všech plochách opatřeno nátěrem Panzer Grau.




    Linked from : https://forum.valka.cz/topic/postview/397258
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/79#397259Verze : 0
    MOD
    Avatar
    Vedeli ste že divízia dostala znak (šperhák, alebo klúč) podľa názvu svojho veliteľa Josefa "Seppa" Dietricha? V nemeckom slangu znamená slovo dietrich šperhák.
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/79#217576Verze : 0