18.04.2009 - Kanadská fregata zadržela piráty

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 394 příspěvků vloženo, 1643 editováno a 418 zmoderováno. Statistiky
22.9.2018 - Praha - Sraz k 20. narozeninam valka.cz | Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

18.04.2009 - Kanadská fregata zadržela piráty

  Avatar
  Piráty, kteří se pokusili unést norský tanker MV Front Ardenne, pronásledovaly lodě z uskupení SNMG 1 (The Standing NATO Maritime Group 1, stejné z kterého bylo holandské plavidlo HNLMS De Zeven Provincien v tomto případě).
  Jednalo se o kanadskou fregatu HMCS Winnipeg a americkou fregatu USS Halyburton (FFG-40). Námořníci z HMCS Winnipeg po sedmi hodinách pronásledování plavidlo pirátů obsadili a zbraně, které na něm nalezli, hodili do moře. Piráty propustili, protože jim zákony neumožňují je zadržet (obdobně jako v případě Holanďanů).


  Více na:
  www.novinky.cz
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/84110#308640Verze : 0
  MOD
  Avatar

  Citace :

  Piráty propustili, protože jim zákony neumožňují je zadržet (obdobně jako v případě Holanďanů).

  Možno aj to je dôvod prečo sa nedarí postúpiť v protipirátskom boji. OSN, EÚ, NATO a iné organizácie by mali sadnúť za stôl a riešiť tento problém. Alebo si máme zvyknúť na pirátov aj v 21. storočí?
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/84110#308783Verze : 0
  Avatar
  No zpráva je poněkud nejasná, piráty chycené při činu je možno soudit v zásadě kdekoli, to že jsou předáváni do Keni, je spíš pohodlnost. posledního teď amíci budou soudit u nich (pokud je plnoletý). To že si obvykle nikdo nechce pálit prsty je věc jiná. Pokud má Kanada problém se souzením pirátů, je to problém kanadských zákonů, nikoli mezinárodních, pak by asi bylo dobré kdyby ta kanadská fregata plula pod jinou vlajkou (i to se občas stává) a použila vlajku státu který pronásledování umožňuje. Ideálně třeba nějakého kde jsou muslimské zákony a za krádež se seká ruka - bezruký pirát je ideální stav, navíc z pohledu somálců zřejmě legální, neb jsou muslimové.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/84110#308866Verze : 0
  Avatar
  Bitaxe, tento spôsob by bol asi najlepší. Ale v zásade je problém v tom, že Somálsko nie je krajinou významne produkujúcou ropu, to by si americké námorníctvo nerobilo problémy a pod ochranou národných záujmov USA by sa tam vylodili a bolo by po pirátoch. Alebo by sa mali pozrieť američania na filmy typu "Nepriateľ štátu". Keď tam dokážu sledovať chlapa ako beží po ulici (viem že je to odtrhnuté od reality), tak prečo nedokážu vysledovať satelitom materskú loď pirátov. Bolo by jednoduché takto sledovanú loď zajať a pirátov postaviť pred medzinárodný súd.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/84110#308871Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Jen čekám, kdy se najde stát, který použije (doufejme, že tentokrát již úspěšně) triku s "Q Boats". Stačil by možná nějaký miliardář s dostatečně dobrodružnou povahou...
  Pochybuji, že by piráti volali na mezinárodní frekvenci o pomoc a tam, kde by nebylo žalujícího (pirát by prostě neměl šanci křičet "Chyťte piráty!"), nebylo by ani zločinu. Sekat tlapičky? Jo, fajn - už vidím NGOs, jak se staví do řady, aby jim tam poslaly humanitární pomoc...
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/84110#308877Verze : 0
  Avatar
  to om3cu obávám se že jsi dost mimo, zatím jsou amíci jediní kdo otevřeně zasáhl proti tomuhle somálskému hnoji. tři zastřelili a jednoho si vezou domů soudit. na rozdíl od ostatních, kteří je pokud je vůbec nějak ohrozí předají do Keni a sami se "nešpiní". Mezinárodní právo umožňuje soudit zajatého piráta kdekoli, pokud to místní právo neumožňuje, pak nechápu proč posílat lodě přes půl světa k tomu aby je stíhaly, logické by bylo raději zaplatit těm kdo konat mohou a chtějí, zahodit jim zbraně do moře, pak jim říct "vy oškliví kluci už to nedělejte" je na nic.
  to palič, no když NGO sednou do lodi a jdou je hájit, klidně bych je potopil a zapomenul. Osobně bych každého "aktivistu" poslal tam kde to tak hájí alespoň na tři roky, aby získal zkušenost s prostředím a etnikem, pak by mohl mluvit s opravdovým nadšením o tom jak ho obohatil pobyt třeba v Zimbabwe, nebo třeba pod vládou hammásu. Když už ty NGO platím ze svých daní, tohle bych aspoň nebral za vyhozené prachy
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/84110#308885Verze : 0
  Avatar
  To bitaxe, ja viem, že zatiaľ iba oni zbrane použili, ale išlo im o vyslovene ich človeka. Klobúk dolu pred strelcami. Naozaj by bolo dobré tých ochranárov poslať medzi "chránených" asi tak ako škótsky policajti keď boli v Košiciach na Luníku IX a pochopili, že to čo doma považovali za problém, je vlastne iba začiatok a slabučký odvar našich problémov. Ale to je z iného súdka. Na tú ropu som poukázal v súvislosti s tým ako sa pustili do Iraku po prepade Kuvajtu ako významného dodávateľa ropy. Aj ekonomické analýzy hovoria, že ak ide o ropu, tak sú oveľa razantnejší. Inak nápad s Q loďami by bol super, ale musel by postihnúť hlavne materské lode, bez nich sú odstavení a môžu pirátčiť iba v pobrežných vodách.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/84110#308886Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Kedysi bolo dobrým zvykom riešiť to skráteným procesom pričom mohla zasiahnuť každá vojnová loď alebo aj kaperská t.j. ktorá mala"glejt". Tak mohli aj "piráti" likvidovať pirátov. Ako je to dnes vlastne v námornom práve?
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/84110#308922Verze : 0
  Avatar
  to om3cu amíkům šlo o jediného člověka, to mi přijde docela dobré, kdyby šlo otebe nebo o mne, obávám se že by se naše země dostaly leda tak k protestu a to ještě opatrně formulovanému. A s Kuvajtem měli amíci pokud vím smlouvu, navic do akce nešli jen oni, to že si své zájmy snaží chránit, bych jim nezazlíval. Na rozdíl od jiných, třeba Ruska, se tím že jim jde i o vlastní zájem nijak netají. Jiní to halí do hezkých slov o svobodě pro lidi v Dagestánu a podobně, ale rozdíl v tom nějak nevidím.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/84110#308941Verze : 0
  Avatar
  no teď když už je v NATO i Albánie tak by se pár muslimských námořníků v dresu aliance ochotných sáhnout k tradičnímu islámskému právu našlo nebo ne?
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/84110#308952Verze : 0
  MOD
  Avatar
  To je fakt, USA by k tomu účelu mohly Albánii darovat nějaké vyřazené TB třídy Spruance, nebyla by potřeba ani raketová výzbroj, pro daný účel by stačilo palubní dělo, pár kulometů a vrtulník... Wink
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/84110#308979Verze : 0
  Avatar
  Co se pamatuji tak nová posila aliance měla ve stavu i tři ponorky, třeba by je mohla použít Smile , nebyly pravda nejnovější, ale na piráty by stačit mohly, kdyby je vlekla nákladní loď, mohly by plnit funkci Q-lodi Smile po napadení se vynořit a palbou z palubních zbraní situaci řešit Smile, následně na zajatcích na palubě ponorky (tedy svém výsostném území) s piráty uspořádat soud, vyřešit to dle muslimských zákonů, vypovědět je ze země a opět se potopit, to by řešilo i to co s nimi dál, byli vypovězeni, že nedoplavali domů je jejich problém
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/84110#309029Verze : 0