Vélez, Pedro

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 547 příspěvků vloženo, 2220 editováno a 542 zmoderováno. Statistiky
22.9.2018 - Praha - Sraz k 20. narozeninam valka.cz | Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Vélez, Pedro

    Avatar
     
    Příjmení:
    Surname:
    Vélez Zúniga Vélez Zúniga
    Jméno:
    Given Name:
    José Pedro José Pedro
    Jméno v originále:
    Original Name:
    José Pedro Vélez Zúniga
    Fotografie či obrázek:
    Photograph or Picture:
    Hodnost:
    Rank:
    - -
    Akademický či vědecký titul:
    Academic or Scientific Title:
    doktor doctor
    Šlechtický titul:
    Hereditary Title:
    - -
    Datum, místo narození:
    Date and Place of Birth:
    28.07.1787 Villanueva, Zacatecas, Mexico
    28.07.1787 Villanueva, Zacatecas, Mexico
    Datum, místo úmrtí:
    Date and Place of Decease:
    05.08.1848 Mexico D.F., Mexico
    05.08.1848 Mexico D.F., Mexico
    Nejvýznamnější funkce:
    (maximálně tři)
    Most Important Appointments:
    (up to three)
    Prezident Mexica
    Predseda Najvyššieho národného justičného súdu
    President of the Mexico
    The Chairman of Supreme Justice Court of Nation
    Jiné významné skutečnosti:
    (maximálně tři)
    Other Notable Facts:
    (up to three)
    - -
    Související články:
    Related Articles:
    Zdroje:
    Sources:
    www.stuan.org/presidentes/presidentes.html
    redescolar.edu.mx
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/84277#336599Verze : 0
    MOD
    Avatar
    dr. José Pedro Vélez Zúniga



    *28.7.1787 Villanueva, Zacatecas
    +5.8.1848 Mexico D.F.



    Prezident Mexica /23.12.1829 – 31.12.1829/


    Jeho otec Pedro Vélez, roku 1805 založil a zorganizoval prvé miestne zastupiteľstvo vo Villanueva.


    Pedro začal študovať na kolégiu San Luis Gonzaga v meste Zacatecas. Následne sa presťahoval do Guadalajara kde pokračoval v štúdiách na seminári. Štúdiá ukončil ako advokát (13.3.1803) a doktor filozofie (9.2.1804) na Univerzite v Guadalajara kde potom aj pracoval ako profesor.


    Po vyhlásení nezávislosti 1821 začína svoju politickú kariéru. Bol zvolený do miestneho zastupiteľstva v Guadalajara Roku 1822 je mluvčím provinčného kongresu a poslancom na konštitučnom kongrese štátu Jalisco 1823 až 1824.


    Následne odchádza žiť do hlavného mesta Mexico D.F. a následne sa stáva ministrom a na poste ministra vstupuje do Najvyššieho justičného súdu národa. Je predsedom Najvyššieho súdu 1828 až 1830.


    Po abdikovaní prezidenta José María Bocanegra, bol poverený prezidentským úradom 23.12.1829 v rámci Triunviratu (trojvládia). Toho istého dňa sa ujíma úradu pod dozorom pučistickej junty Vélez, Lucas Alamán a Luis Quintanar, a bol vo funkcii iba do konca roka teda do 31.12, kedy moc prevzal prezident Anastasio Bustamante.


    Po skončení úradu reprezentoval štát Zacatecas v Senáte republiky. Vo veku 61 rokov zomrel v Mexico D.F.


    zdroje:
    www.stuan.org/presidentes/presidentes.html
    redescolar.edu.mx

    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/84277#309630Verze : 0
    MOD