Objekt ZVV Praha: A-1/25a/Z2

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 490 příspěvků vloženo, 2018 editováno a 501 zmoderováno. Statistiky
22.9.2018 - Praha - Sraz k 20. narozeninam valka.cz | Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Objekt ZVV Praha: A-1/25a/Z2

Unikátní objekt u obecní váhy v Sazené

  Avatar
  A druhý úlovek ze včerejška...


  Objekt 25a byl vybudován začátkem roku 1938 společně s objektem 24a k předsunuté obraně mostu přes Bakovský potok. Netypicky je umístěn přímo v centru obce Sazená a je kuriózně maskován.
  Při zaměřování pozic pro dva dodatkové objekty 24a a 25a bylo určeno, že vhodným místem pro daný úkol (tzn. navázání na palebný vějíř obj. 24a) je sklad hasičského materiálu u obecní váhy. V zájmu maskování bylo rozhodnuto, aby byl objekt vybudován jak na místě, tak v podobě onoho skladu. Sklad byl na začátku roku 1938 zbořen a začala stavba objektu. Do mobilizace v září 1938 nebyla ovšem dokončena vnitřní výbava, chyběly např. lafetace pro kulomety a nebyly dořešeny ani periskopy.
  Objekt je mezi "dvoustřílnovými" vz.37 výjimečný tím, že je tvořen pouze jedinou a to celkem rozměrnou místností. Jedna střílna (nazval jsem si ji podle polohy vzhledem ke vchodu "pravá") pokrývá silnici od Nové Vsi, duhá ("levá") míří k baroknímu mlýnu, v němž je umístěn obj. 24a a kryje tak opět silnici od letiště a od obce Ledčice.
  V půdorysu má objekt tvar obdélníku s jedním rohem zkoseným, přístup je normálními dveřmi pro vz. 37 a předsíňkou se standardní vchodovou střílnou. Hned za dveřmi se nachází "levá" střílna, diagonálně přes objekt pak pravá. Předpokládala se instalace dvou periskopů.
  K objektu vpravo přiléhá budka obecní váhy (stále funkční).
  Netypická je i ochrana objektu. Síla stěn odpovídá obvyklému objektu vz.37 (týl - vchod - 50cm, boční stěna se střílnou 60cm, čelní stěny 80cm - není aplikován zához), ovšem strop odpovídá zesílenému provedení trloušťkou 100cm.
  Maskování objektu bylo provedeno běžnou sedlovou střechou a nátěrem, jakož i zmiňovanou váhou. Právě ze střechy plynul problém - bylo zjištěno, že jeden periskop nebylo možno vysunout, protože v tom bránil trám konstrukce střechy a druhý mohl být vysunut, ale výhledu bránila obezdívka střechy. Není pochyb, že při definitivním dokončení by byly nedostatky napraveny, ale už k tomu nedošlo.
  Po okupaci byl objekt znehodnocen nejprve odstřelem střílen, jejichž zbytky ovšem v objektu zůstaly, a poté navezením pískovcových kvádrů do objektu a jejich zabetonováním.
  I přes původní nejistotu se současnému provozovateli muzea v Sazené podařilo získat zastupitelstvo Sazené pro rekonstrukci. Během ní byly po vybourání betonu objeveny zbytky obou střílen,, které byly úspěšně svařeny zpět do původní podoby. Zachovaly se i zbytky výdřevy jakož i zbytek bedýnky od potravin se zachovalým datem (pokud se nemýlím, 2.10.1938).
  V současné době je objekt zrekonstruován pokud možno do podoby ze zářijové mobilizace - není tedy plně vybaven, kulomety vz.26 jsou ve střílnách osazeny provizorně metodou "řemen na skobě", periskopy jsou nefunkční apod. Podle vyjádření provozovatele muzea je nyní na řadě rekonstrukce komůrky obecní váhy.
  Objekt je možno navštívit v návštěvních dnech uvedených na webovkách pevnostního muzea Sazená.


  Souřadnice: 50°18′23,286"N, 14°17′17,21"E


  Zdroje:
  [1]Pevnostní muzeum Sazená: www.ropiksazena.cz
  [2]Lášek, R.: "Pražská čára": vnější obrana Prahy. FortPrint, 1996. ISBN 80-901580-6-4
  Osobní návštěva
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/84299#309714Verze : 0
  Avatar
  A ještě fotky... Všechny pořízené osobně včera.

  Vchod do objektu

  "Levá" střílna (k 25a)

  týl objektu

  "pravá" střílna (na Novou Ves)

  Pohled na přístavek obecní váhy.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/84299#309715Verze : 0