Zajímavá kniha

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 628 příspěvků vloženo, 2535 editováno a 522 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Zajímavá kniha

  Avatar
  Vážení kolegové, rád bych vás upozornil na velmi zajímavou knihu. O českých vojacích bojujících na straně Rakousko-Uherska toho moc nevychází a tato kniha se zabývá boji na Soči hlavně z pohledu jednotek z českých zemí.Je to poměrně rozsáhlá publikace (439 stran) se spoustou map a fotek jak historických tak i ze současnosti. Fotografie jsou číslovány a je jich celkem 653. Rozhodně knihu doporučuji. Legionářům možná při čtení naskočí kopřivka a v maďarštině určitě nikdy nevyjde:)
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/84305#309728Verze : 0
  Avatar
  90. výročie konca 1.svv sa očividne stalo podnetom pre horúčkovitú vydavateľskú činnosť, ktorá tu celých 90 rokov chýbala. Som rád že máme za posledné mesiace už štvrtú publikáciu na obohatenie nášho stále chudobného trhu s knihami o tomto období. Len ma mrzí že kolegovia z ČR sa venujú len bojom v Taliansku.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/84305#309918Verze : 0
  Avatar
  Vážený pane kolego, na tuto knihu jsem upozornil před několika dní, nějaký horlivý vlastenec to smázl a s panem kolegou Vrbou jsem se dostal do konfliktu nevím vlastně proč,ale tato kniha je opravdu zajímavá a pokud to lidé budou číst bez emocí a přemýšlet bude vše OK. Ta kniha se více musí studovat než číst,ale je to po slovenské práci pana Jakuba Horváta Poslední vojma, výtečná záležitst. Je mně mrzí, že někdo může a druhý nesmí.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/84305#309921Verze : 0
  Avatar
  Knihu jsem si také pořídil. Vypadá dost dobře...právě nad ní sedím Wink
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/84305#309922Verze : 0
  Avatar
  Tato kniha je opravdu zajímavá - není ani bílá, ani černá jak budou soudit jak legionáři, tak austrijáci (nevím jak lépe tyto dvě skupiny nazvat). Jejich legendy a invektivy mě dojímají.


  Přečtěte si prosím na straně 112 co píše o Janu Čapkovi...vlastně i na straně 111 Wink


  Uprostřed mezi legendami z obou stran je obyčejný občan (nevoják), kterého povolali do války a on obstál.


  Kromě toho, že s názory autora můžeme souhlasit, nebo nesouhlasit...nebo ještě lépe polemisovat, tak je tato kniha nabyta informacemi a přímo z ní čiší spousta práce a vědomostí autora o dané oblasti.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/84305#309930Verze : 0
  Avatar

  Citace - altmann :

  Vážený pane kolego, na tuto knihu jsem upozornil před několika dní, nějaký horlivý vlastenec to smázl a s panem kolegou Vrbou jsem se dostal do konfliktu nevím vlastně proč,ale tato kniha je opravdu zajímavá a pokud to lidé budou číst bez emocí a přemýšlet bude vše OK. Ta kniha se více musí studovat než číst,ale je to po slovenské práci pana Jakuba Horváta Poslední vojma, výtečná záležitst. Je mně mrzí, že někdo může a druhý nesmí.
  Nič nie je zmazané - téma je tam kde patrí - v sekcii knihy: Jozef Vričan: Po zapadlých stopách českých vojáků . Aj keď tam chýbajú určité údaje, ktoré by tam mali byť....
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/84305#309931Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Smile dopředu upozorňuji, že to to není myšleno úplně vážně (jen na 78,6 procent!!!!) stále strana 112 - 106. LstD byla olomoucká, tudíž v ní sloužili moravští a ne čeští domobranci.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/84305#309934Verze : 0
  Avatar
  Tož sa omluvám, a jsem rád, že je kniha vyzvednuta na výsluní neb si to opravdu zaslouží, je zde pravda hodně věcí diskutabilních, ale nesmírně zajímavých, myslím že bude dobré se k nim později i vrátit.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/84305#309936Verze : 0
  Avatar
  Kontroverzia, alebo ak chcete kladenie si nepríjemných otázok, je pre históriu dobré a stimulujúce. Netreba odsudzovať alternatívne názory na zaužívané historické "pravdy" (pokiaľ samozrejme nejde o extrém - popieranie holokaustu a pod) len preto že nekorešpondujú s našimi politickými názormi. Druhá vec je, či je skutočne rozumné riešiť tieto otázky na stránkach knihy, venujúcej sa vojenskej histórii. Osobne som skôr zástanca podávania sterilných faktov, venujúcich sa čisto vojenskej stránke, bez rozoberania širších politických a spoločenských otázok. Myslím si že priestoru pre takúto vojenskú literatúru je na našom súčasnom knižnom trhu tak málo, že treba využiť skutočne každý centimeter každej strany. Na druhej strane otázka Beneša, Štefánika a pod. bola rozoberaná už X krát v stovkách iných kníh.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/84305#309947Verze : 0
  Avatar
  To je i můj názor...toto jsou místa, která patří do jiné knihy. Ale moje kladné hodnocení tohoto díla to nijak nesnižuje.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/84305#309949Verze : 0
  Avatar
  Jeden detail - mapa s. 145. Asi řádil šotek. Na italské straně útočí:
  3. divize
  -br. Forli
  -br. Fireze
  -br. Ravenna
  -br. Fireze


  , ale pluky jsou:


  44
  127
  37
  43


  43 patřil do Forli, ne do Fireze... prostě šotek (, nebo to blbě chápu)
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/84305#309951Verze : 0
  Avatar
  Samozřejmě, autorův názor je dost vyhraněný. Nicméně kniha je doslova našlapaná informacemi a rozhodně stojí za to si ji přečíst (já osobně poněkud nestíhám, jsem cca u 100. strany).
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/84305#309958Verze : 0
  Avatar
  takže pokud to shrnu - čtyřnásobné doporučení této knihy:
  altmann
  98max
  aranai
  a moje nehodná, hříšná maličkost Wink
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/84305#309960Verze : 0
  Avatar
  A třeba se ještě někdo přidá ...
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/84305#309964Verze : 0
  Avatar

  Citace - aranai :

  Kontroverzia, alebo ak chcete kladenie si nepríjemných otázok, je pre históriu dobré a stimulujúce. Netreba odsudzovať alternatívne názory na zaužívané historické "pravdy" (pokiaľ samozrejme nejde o extrém - popieranie holokaustu a pod) len preto že nekorešpondujú s našimi politickými názormi. Druhá vec je, či je skutočne rozumné riešiť tieto otázky na stránkach knihy, venujúcej sa vojenskej histórii. Osobne som skôr zástanca podávania sterilných faktov, venujúcich sa čisto vojenskej stránke, bez rozoberania širších politických a spoločenských otázok. Myslím si že priestoru pre takúto vojenskú literatúru je na našom súčasnom knižnom trhu tak málo, že treba využiť skutočne každý centimeter každej strany. Na druhej strane otázka Beneša, Štefánika a pod. bola rozoberaná už X krát v stovkách iných kníh.  Souhlasím, s tím že podle mě je dobře když autor svůj názor sdělí, ale musí ho jasně oddělit od faktografické části knížky (která má zabírat valnou většinu délky textu) a netahat ho do ní (ani skrytě - především ne skrytě), což podle toho co tady píšete v této knížce je splněno. Nicméně bohužel si tím autor často způsobí zbytečné protivenství ze strany zastánců ostatních názorů (kteří by stejně tak neměli tahat svůj názor do posuzování kvality jeho díla). No, já su teda teoretik Smile
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/84305#309972Verze : 0
  Avatar

  Citace - aranai :

  90. výročie konca 1.svv sa očividne stalo podnetom pre horúčkovitú vydavateľskú činnosť, ktorá tu celých 90 rokov chýbala. Som rád že máme za posledné mesiace už štvrtú publikáciu na obohatenie nášho stále chudobného trhu s knihami o tomto období. Len ma mrzí že kolegovia z ČR sa venujú len bojom v Taliansku.  Zdravím, trošku tě poopravím, již jsme začali pomalu pracovat na bojích na Slovensku, Ukrajině. Petr
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/84305#310415Verze : 0
  Avatar
  Ospravedlňujem sa, opomenul som publikácie o cintorínoch, ktoré boli prezentované aj na tejto stránke. Dúfam že nasadenie RU jednotiek na východe, ale aj na Balkáne sa bude v budúcnosti tešiť rovnakému záujmu, ako boje v Taliansku.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/84305#310425Verze : 0
  Avatar
  Ta kniha je pravda trochu příliš ideologická,ale není na škodu znát i názory dalších lidí.Osobně si myslím,že by každý měl umět rozlišit co jsou fakta a co je zbožné přání autora. Také souhlasím s tím,že nám chybí dobrá práce z tažení v Srbsku případně Rusku ale ta italská fronta to je asi něco jiného, tam jsme bojovali v rámci širší vlasti proti nepříteli.Pochopitelně,že s mnohým není možno slouhlasit,ale já panu Vričanovi děkuji neb mému naturelu to je blízké. Jinak, a možná plácnu do vodu, Srbské tažení, sice trochu jinak,ale zajímavě popsal E.E.Kisch.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/84305#310433Verze : 0
  Avatar
  Možno že v tomto smere je náš záujem o jednotlivé fronty rozdielny aj kvôli rozdielnemu nasadeniu a podielu na bojoch. Je známe že slovenské pluky prešli práve v Haliči skutočným očistcom, ktorý bol často ešte horší ako situácia na Piave. A sú napr. jednotky, ktoré si svoje vytrpeli v Rumunsku alebo Albánsku a inde len "strážili lajnu". Zatiaľ čo pre Čechoslovákov je Brusilova ofenzíva spojená hlavne s veľkými stratami a množstvom zajatcov, ktorí skončili v légiách, Chorváti a Poliaci sa v nej predviedli ako neohrození bojovníci...
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/84305#310470Verze : 0
  Avatar
  Kniha pana Vričana:Po zapadlých stopách českých vojáků a neb z Julských Alp k Jadranu, sice stojí za to ji přečíst,ale zároveň se musíme zamyslet na tím, co autor sledoval,co chtěl vlastně říci mladému čtenáři, či zájemci o vojenskou historii. To,že si plete Zborov na Ukrajině se Zborovem u Slovenských hranic je smutné i hloupé, neb zeměpisné znalosti žáka základní školy na tento problém jistě byli dostačující. Daleko horší však jsou jeho fabulace v oblasti,která nás zajímá.Jen pro ilustraci na str. 228,název kapitoly:Operace na kotě 144 autor píše:


  10.října Italové podnikli útok v oblasti koty 144 a pokračuje,Velitel obrany středu pahorku,major Theodor WANDKE,byl odhodlán vyrazit proti zbytku Italů a obsadit vrchol,ale když pohlédl vpravo,nevěřil vlastním očím.Po silnici od Doberdobského jezera pochodovali vojáci italské armády.Major Wandke byl po bitvě za duchaplnou reakci a správné rozhodnutí v kritické chvíli,které následovali všichni vojáci v první linii,vyznamenán rytířským křížem Vojenského řádu Marie Terezie.


  Tolik slova autora na str. 228-229


  Upřesnění:
  Jde o nadporučíka Theodora WANKE,který byl velitelem roty,102.Benešovského pluku. Jmenovaný byl kádrový důstojník rodák z Jihlavy,německé národnosti.Postřehl nebezpečí,které hrozilo obrannému úseku, zvedl své vojáky usek udržel, se svoji rotou podnikl protiútok, osvobodil zajaté vojáky pluku,ukořistil minomety,kterými je Italové ostřelovali. To je tedy celá pravda. V roce 1918 se Theodor WANKE přihlásil do čs.armády, a až do roku 1939 je důstojníkem ČSR,dosáhl hodnosti štábního kapitána,jako bývalý „Rakušák“ neabsolvoval žádný specializovaný kurz a jeho činnost byla dokonce i trnem v oku důstojníkům-legionářům.V roce 1939 je jako občan německé národnosti stává důstojníkem Wehrmachtu v hodnosti majora. Slouží u strážních jednotek a v roce 1944 padl v Chorvatsku.


  Rytířský kříž Vojenského řádu mu byl udělen až při 186.promoci,10.března 1921,tedy v době,kdy byl již důstojníkem nástupnického státu .V této promoci obdržel svůj rytířský kříž MMTO i kapitán J.FOUSEK za 7.bitvu na Soči v roce 1916


  V originále:
  Die 9.Feldkompanie des IR.102 unter dem Befehl des Oblt.Wanke,stand am Osthange der erwähnten Kuppe 144..etc,tec.


  Prameny:
  Generál Dr.Carl Freihernn von Bardoff:Der Militér-Maria Theresien Orden,Wien 1944


  Vzhledem k tomu,že je příspěvek nefaktografický mi snad redakce promine odklepy a příklepy a další pravopisné prohřešky..
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/84305#310964Verze : 0
  Avatar
  Knihu pana Vričana jsem dočetl a tak snad mohu pár slov:


  Pan Vričan je člověk,kterého toto téma „chytlo“, pochopím,že jako Slovák může mít výhrady k čistě maďarským jednotkám,ale přesto ne to co píše o zbabělosti uherských jednotek se zakládá na pravdě. V tomto směru bych tedy byl hodně a velmi kritický neb pan Vričan není objektivní již v tom,že celkem chytře vybral jen známé a evidentní prohry.Toto přesně činila např. rakouská odborné literatura s pluky z českých zemí,kde problém 28.pěšího pluku byl zjednodušen pro všechny statečné vojáky,kteří rukovali z českého prostředí.Čemu tak ne docela rozumím je to,že autor opět uvádí jen příklady úspěchů typicky českých jednotek(91.102)ale i dalších, je mi to milé, příjemné ale opět to není zcela objektivní. Zcela zavádějící však je to,že každé slovanské jméno je pro autora jménem českým, což v mocnářství nebyla pravda a naopak i typicky německá jména patří českým vojákům.


  Na straně 326 máme informaci o plukovníkovi Josefovi Janečkovi.ANO svádí to k tomu,že by to mohl být Čech,ale není tomu tak, i když tento pán se takto opravdu jmenoval a i psal jako Josef Jenečka(narozen 22.11.1867 Suben,Oberösterreich,zemřel 5.dubna 1937. rytířský kříž Vojenského řádu Marie Terezie udělen ve 180.promoci 17.srpna 1917)Pro dokreslení v této promoci čteme další „typicky“české jména


  Procháska Emil
  Procházka Robert


  Ale i například Wurm,Václav rytíř pražák,český Němec nebo německý Čech..To snad jen pro dokreslení fabulace autora a já se domnívám,že takových věcí je zde více, uvádím však jen obecně známé problémy.


  Zcela je nutno přejít politické závěry,které jsou již opravdu jen fabulací. Knihu však v žádném případě nazatracuji,ale řadil bych ji do literatury typu gen.Medka:Zborov, či vzpomínek pplk.Vuchterleho.


  Jsem znám jako zkostnatělý rakouský monarchista a tedy pokud se na některé problémy dívám jako na ideologii, je tomu tak. To však neznamená,že statečnost našich dědů na italské frontě je příkladná . Kniha je doplněna dokumentaci,která je dostatečné ,nacházíme zde i několik velmi zajímavých pamětních a vzpomínkových odznaků(čepicové odznaky) Co bych snad měl autorovi za zlé,je velmi mnoho odkazu na nepřesnosti pana Fučíka v jeho knihách,když i nepozorný čtenář pochopí,že minimálně některé překlady i italštiny,ale i z němčiny nejsou to pravé ořechové.


  Zábvěrem chci říci,že toto je můj soukromý názor,který asi nebude hodně lidem příjemný,pochopitelně,že přijímám každou kritiku a zlobit se nebudu. Myslím,že pan kolega Vrba se ke mně brzy připojí a já mu předem děkuji.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/84305#311787Verze : 0
  Avatar
  Tuto knihu právě čtu - hodnotil bych velmi kladně přístup k věci - ač vím, že můj pradědeček(a jeho bratři) kdesi na Soči bojoval, nic víc jsem o této frontě nevěděl. Pan Vričan tu vytáří protiváhu k všeobecně prohlašovanému a na školách učenému názoru, že vrcholem čs. bojového umění je Zborov, popř. české legie vůbec.
  Co mi na knize vadí, jsou časté překlepy a šotkoviny, mnohdy bránící pochopení celých vět a odstavců a časté(s tím možná související) dost zběsilé stylizace a slovosledy - přeci jenom: "kde se do té doby nekoplo ani krompáčem" vyznívá poněkud jinak než (asi zamýšlené) "kde se do té doby ani nekoplo......" Jinak bych knihu hodnotil kladně, protože objektivní historické dílo neexistuje a buďme rádi, že je tu představován další názorový směr, ze kterého se lze na věc dívat.


  Jinak - věčnou slávu všem obyčejným vojákům od Soče! - terén bojiště vypadá na fotkách dost neschůdně a nedokážu si představit např. svoji maličkost, vyděšenou už z prvního řetězu na Ostrý Roháč směrem od Volovce(znalci pochopí), táhnoucí se s puškou a třiceti kily plné polní někde na Krnu či kótě 1776................
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/84305#340054Verze : 0
  Avatar
  tuto knihu jsem sehnal přes internet a také se mi zamlouvá její obsah, jen škoda, že takových knih není vícSmile
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/84305#340056Verze : 0
  Avatar
  Nemůžu než souhlasit a moc pochválit autora této knihy neb je to po velmi dlouhé době jedna z těch zajímavějších publikací. Ač obsahuje značně velké množství numer je čtivá, fotodokumentace vynikající, mapy pro mnohé značně objevitelské. Škoda jen autorova vlastního ideologického přesvědčení, které čtenáři vnucuje neustále do kola. Pozitivní je i autorova spolupráce s Tradičními Historickými Jednotkami současnosti.


  Musíme uznat, že kniha je protipólem publikací pana Josefa Fučíka, který ale s tématikou Velké války v novodobé literatuře začal a stal se průkopníkem nového názoru na vojáky R-U monarchie. Též čest a sláva jeho práci.


  Nesmíme zapomínat na osvědčené autory, kteří se nezabývají jen Sočskou frontou nebo monografickou historií (IR28) a velmi zajímavou a po páté vydanou knihou je Fronta v Dolomitech 1915 - 1917 od Milana Čepelky z Lysé nad Labem. Opět kvalitně doplněné dílo s přidáním nových poznatků je lahodou v knihovně každého milovníka historie Velké války.


  A kdo si chce odpočinout od faktografické literatury nemohu než vřele doporučit velmi dobře napsanou beletrii - Poslední batalion od Františka Niedla (Brno r. 2009). Čte se jedním dechem a boje ve vých. Haliči, na Soči spolu s kontrastem situace v zázemí strhne každého.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/84305#340269Verze : 0