Hlaďo, Jaroslav

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 513 příspěvků vloženo, 2139 editováno a 507 zmoderováno. Statistiky
22.9.2018 - Praha - Sraz k 20. narozeninam valka.cz | Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Hlaďo, Jaroslav

    Avatar
     
    Příjmení:
    Surname:
    Hlaďo Hlaďo
    Jméno:
    Given Name:
    Jaroslav Jaroslav
    Jméno v originále:
    Original Name:
    Jaroslav Hlaďo
    Fotografie či obrázek:
    Photograph or Picture:
    Hodnost:
    Rank:
    generálmajor in memoriam Major General in memoriam
    Akademický či vědecký titul:
    Academic or Scientific Title:
    Ing. M.Sc.
    Šlechtický titul:
    Hereditary Title:
    - -
    Datum, místo narození:
    Date and Place of Birth:
    08.05.1911 Nový Jičín /
    08.05.1911 Novy Jicin /
    Datum, místo úmrtí:
    Date and Place of Decease:
    21.01.1990 Praha
    21.01.1990 Prague
    Nejvýznamnější funkce:
    (maximálně tři)
    Most Important Appointments:
    (up to three)
    veliteľ, 312. peruť
    veliteľ, československé stíhacie krídlo
    veliteľ, 2. letecký zbor
    Commander, No. 312 Squadron
    Commander, Czechoslovak Fighter Wing
    Commander, II Corps
    Jiné významné skutečnosti:
    (maximálně tři)
    Other Notable Facts:
    (up to three)
    V meziválečném období reprezentant Československa v leteckých soutěžích. -
    Související články:
    Related Articles:
    01.02.2013 - Svědectví Jaroslava Hlaďa
    Zdroje:
    Sources:
    http://www.praha14.cz/MC/letci/hlado.html
    aces.safarikovi.org
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/84752#335468Verze : 0
    MOD
    Avatar
     
    Příjmení:
    Surname:
    Hlaďo Hlaďo
    Jméno:
    Given Name:
    Jaroslav Jaroslav
    Jméno v originále:
    Original Name:
    Jaroslav Hlaďo
    Všeobecné vzdělání:
    General Education:
    DD.MM.1923-DD.MM.1931 Reálné gymnázium, Nový Jičín
    DD.MM.1923-DD.MM.1931
    Vojenské vzdělání:
    Military Education:
    DD.MM.1932-DD.MM.1934 Vojenská akademie, Hranice
    DD.MM.1955-DD.MM.1957 Vojenská akademie Klementa Gottwalda, Praha
    DD.MM.1932-DD.MM.1934 Vojenská akademie, Hranice
    DD.MM.1955-DD.MM.1957 Vojenská akademie Klementa Gottwalda, Praha
    Důstojnické hodnosti:
    Officer Ranks:
    01.07.1934 poručík
    01.08.1937 nadporučík
    28.10.1941 kapitán (zpětně k 15.04.1940)
    01.05.1943 štábní kapitán
    07.03.1945 major
    01.08.1945 podplukovník
    01.03.1946 plukovník
    01.01.1991 generálmajor in memoriam
    01.07.1934 Lieutenant
    01.08.1937 1st Lieutenant
    28.10.1941 Captain
    01.05.1943 Staff Captain
    07.03.1945 Major
    01.08.1945 Lieutenant Colonel
    01.03.1946 Colonel
    01.01.1991 Major General in memoriam
    Průběh vojenské služby:
    Military Career:
    01.09.1937-25.09.1938 Velitel : Letka 42
    24.09.1938-22.10.1938 Velitel : Letka 42
    15.05.1944-15.11.1944 Velitel : 312. (československá) peruť RAF
    15.11.1944-DD.MM.1945 Velitel : Československé stíhací křídlo
    28.10.1945-01.03.1946 Velitel : 2. letecká divise
    01.03.1946-01.03.1948 Velitel : 2. letecká divise
    25.02.1948-01.02.1949 Velitel : II. letecký sbor
    01.07.1948-15.02.1949 Velitel : 2. letecká divise


    16.08.1935-01.10.1935 Letka 3
    01.10.1935-DD.MM.1936 Letka 61
    15.09.1936-31.08.1937 Letka 41
    31.08.1937-DD.MM.1939 Letka 42
    15.10.1941-DD.MM.1942 Čs. vojenská mise, Moskva
    19.01.1943-04.03.1943 131. peruť RAF
    04.03.1943-12.05.1943 122. peruť RAF
    12.05.1943-15.11.1943 222. peruť RAF
    29.04.1944-15.11.1944 312. peruť RAF
    15.11.1944-DD.MM.1945 Čs. stíhací křídlo
    28.10.1945-28.02.1948 2. letecká divise
    28.02.1948-01.07.1948 II. letecký sbor
    01.07.1948-31.01.1949 2. letecká divise
    01.02.1949-DD.MM.RRRR Vysoké vojenské učiliště, Praha
    DD.MM.RRRR-31.03.1971 Ministerstvo národní obrany
    01.09.1937-25.09.1938 Commander : 42nd Flight
    24.09.1938-22.10.1938 Commander : 42nd Flight
    15.05.1944-15.11.1944 Commander : No. 312 (Czechoslovak) Squadron RAF
    15.11.1944-DD.MM.1945 Commander : Czechoslovak Fighter Wing
    28.10.1945-01.03.1946 Commander : 2nd Air Division
    01.03.1946-01.03.1948 Commander : 2nd Air Division
    25.02.1948-01.02.1949 Commander : II Air Corps
    01.07.1948-15.02.1949 Commander : 2nd Air Division


    16.08.1935-01.10.1935 3rd Flight
    01.10.1935-DD.MM.1936 61st Flight
    15.09.1936-31.08.1937 41st Flight
    31.08.1937-DD.MM.1939 42nd Flight
    15.10.1941-DD.MM.1942
    19.01.1943-04.03.1943 No. 131 Squadron RAF
    04.03.1943-12.05.1943 No. 122 Squadron RAF
    12.05.1943-15.11.1943 No. 222 Squadron RAF
    29.04.1944-15.11.1944 No. 312 Squadron RAF
    15.11.1944-DD.MM.1945 Czechoslovak fighter wing
    28.10.1945-29.02.1948 2nd Air Division
    29.02.1948-31.07.1948 II Air Corps
    31.07.1948-31.01.1949 2nd Air Division
    01.02.1949-DD.MM.RRRR
    DD.MM.RRRR-31.03.1971 Ministry of National Defence
    Vyznamenání:
    Awards:
    Datum udělení
    Date of Issue
    Stužka
    Ribbon
    Název
    Name
    Poznámka
    Note


    23.09.1943
    Československý válečný kříž 1939
    Czechoslovak War Cross 1939
    Československý válečný kříž 1939
    -


    25.10.1943
    Československý válečný kříž 1939
    Czechoslovak War Cross 1939
    Československý válečný kříž 1939
    -


    DD.MM.1943
    Hvězda 1939-1945
    1939–45 Star
    1939–45 Star
    -


    20.01.1944
    Československý válečný kříž 1939
    Czechoslovak War Cross 1939
    Československý válečný kříž 1939
    -


    07.03.1944
    Československá vojenská pamětní medaile za službu v československé armádě v zahraničí
    The Commemorative Medal of the Czechoslovak Army
    Československá vojenská pamětní medaile za službu v československé armádě v zahraničí
    se štítky VB a SSSR / with Great Britain and USSR clasps


    31.10.1944
    Záslužný letecký kříž
    Distinguished Flying Cross
    Distinguished Flying Cross
    -


    DD.MM.1944
    Řád Za vynikající službu
    Distinguished Service Order
    Distinguished Service Order
    -


    09.04.1945
    Československý válečný kříž 1939
    Czechoslovak War Cross 1939
    Československý válečný kříž 1939
    -


    09.04.1945
    Československý válečný kříž 1939
    Czechoslovak War Cross 1939
    Československý válečný kříž 1939
    -


    09.04.1945
    Československá medaile Za chrabrost před nepřítelem
    Czechoslovak medal "For Gallantry"
    Československá medaile Za chrabrost před nepřítelem
    -


    07.06.1945
    Československá vojenská medaile "Za zásluhy" I. stupeň
    Medal for Merit 1st Class
    Československá vojenská medaile "Za zásluhy"" I. stupeň
    -


    29.08.1945
    Válečný kříž 1939-1945
    Cross of War
    Croix de Guerre
    -


    31.08.1945
    Československá medaile Za chrabrost před nepřítelem
    Czechoslovak medal "For Gallantry"
    Československá medaile Za chrabrost před nepřítelem
    -


    05.10.1945
    Československý válečný kříž 1939
    Czechoslovak War Cross 1939
    Československý válečný kříž 1939
    -


    29.28.1945
    Řád Čestné legie 5. třída
    Order of Legion of Honour 5th Class
    Ordre de la Légion d'Honneur Chevalier
    -


    27.04.1946
    Medaile Za vítězství nad Německem ve Velké Vlastenecké válce 1941-1945
    Medal for Victory over Germany in Great Patriotic War 1941-1945
    Медаль За победу над Германией в Великой Отечественной войне 1941-1945 гг.
    -


    DD.MM.1947
    Řád Britského Impéria 4. třída
    Order of British Empire OBE
    Order of British Empire OBE
    -


    01.08.1955
    Medaile Za zásluhy o obranu vlasti
    The Medal of the Merits in the Defence of the Country
    Medaile Za zásluhy o obranu vlasti
    -


    DD.MM.1959
    Řád rudé hvězdy
    Order of Red Star
    Řád rudé hvězdy
    -


    DD.MM.RRRR
    Válečná medaile 1939-1945
    War Medal 1939-1945
    War Medal 1939-1945
    -


    DD.MM.RRRR
    Evropská hvězda leteckých osádek
    Air Crew Europe Star
    Air Crew Europe Star
    -
    Poznámka:
    Note:
    ev. číslo v RAF - 125414
    hodnost v RAF - Wing Commander


    27.08.1940 - odchod do exilu
    RAF No. - 125414
    RAF Rank - Wing Commander
    Zdroje:
    Sources:
    Rajlich, Jiří: Na nebi hrdého Albionu, 6. část, Svět křídel, Cheb 2005, ISBN 80-86808-18-1
    Irra, Miroslav: Československé vojenské letectvo 1945-1950, Svět křídel, Cheb 2006, ISBN 80-86808-33-5
    aces.safarikovi.org
    http://www.army.cz/acr/raf/seznam/h.htm
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/84752#432118Verze : 0
    MOD
    Avatar
    i.m. Generálmajor / Wing Commander Ing. Jaroslav Hlaďo, OBE, DSO, DFC



    * 08.05.1913 v Novém Jičíně
    † 21.01.1990 v Praze




    Stručný průběh vojenské služby


    1931 – 32 – absolvuje presenční vojenskou službu
    1934 – absolvuje letecké oddělení VA v Hranicích a v Prostějově
    01. 07. 1934 – přidělen v hodnosti poručíka k LP 1 TGM v Praze
    15.0 9. 1936 – pilot Letky 41 u LP 4 v Hradci. Králové
    VII. /1937 – účastník IV. leteckého meetingu v Curychu, zde získal 1x 4. a 2x 2. místa, 21.8.1937 povýšen na nadporučíka, ustanoven velitelem vznikající Letky 42
    04. 04. 1939 – civilní zalétávací pilot firmy Avia, spolupracuje s vojenskou odbojovou organizací Obrana národa
    27. 08. 1940 – po prozrazení odbojových aktivit ulétá s letounem Avia B-534.124 z Kunovic do SSSR, kde je internován
    1941 – spolupracuje s NKVD jako zpravodajský odborník při výcviku sovětských paravýsadků, člen zvláštní letky NKVD, (nalétal 75 hodin)

    15.10. 1941 – přidělen k Čs. vojenské misi v SSSR, povýšen na kapitána, pověřen funkcí styčného důstojníka
    28.10. 1941 - povýšen na kapitána
    III. – IV./ 1942 – přes Murmansk a Island odjíždí "Severní cestou" námořním konvojem do Velké Británie, oba křižníky (Edinburg a Trinidad), byly potopeny - první byl 30. dubna 1942 torpédován ponorkou, druhý byl 15. května 1942 zasažen leteckou pumou on měl štěstí a přežil
    29.05.1942 prezentován u Náhradního tělesa čs. armády ve Velké Británii a byl přidělen k čs. leteckému depu. 09.07.1942 byl přijat do RAF VR v hodnosti Pilot Officer (P/O) 09.01.1943 byl povýšen na Flying Officera (F/O)
    29.01.1943 – započal I. operační turnus u 131., 122. a 222. stíhací peruti RAF
    01.05.1943 – povýšen na štábního kapitána
    X./ 1943 – ukončil I. operační turnus s náletem 204,5 operačních hodin
    29. 11.1943 – přemístěn k Inspektorátu čs. letectva a přidělen do funkce styčného důstojníka u 11. skupiny ADGB. Současně mu byla přiznána hodnost Acting Squadron Leader (S/Ldr). Funkci styčného důstojníka konal až do 28. dubna 1944, kdy se opět vrátil do aktivní bojové služby.


    15.05.1944 – jmenován velitelem 312. stíhací peruti, započal II. operační turnus
    X./ 1944 – ukončil II. operační turnus s náletem 197 operačních hodin
    01.11. 1944 – povýšen do hodnosti major
    15.11.1944 – ustanoven velitel čs. leteckého křídla (tvořily ho 310., 312. a 313. stíhací peruť) a byla mu přiznána hodnost Wing Commander (W/Cdr). Do akcí vodil čs. stíhače až do konce války. Ve III. operačního turnusu nalétal 116 operačních hodin.
    V srpnu 1945 přiletěl v čele čs. stíhací skupiny do Prahy – Ruzyně


    01.08.1945 – povýšen (zpětně) do hodnosti podplukovník letectva,
    28.10.1945 – ustanoven velitelem 2. letecké divize v Č. Budějovicích
    01.03.1946 – povýšen do hodnosti plukovník letectva
    29.02.1948 – ustanoven velitelem II. leteckého sboru (II. LS ), po jeho zrušení opět velel 2. ld v Č. Budějovicích
    29.01.1949 – přemístěn k VVU do Prahy, těžce onemocněl, postižen zákazem létání, nicméně nepropuštěn a více nepersekuován. Postupně náčelník katedry VVU v Praze, funkcionář MNO, starší důstojník pro letecké zahraniční kursy
    X. /1965 – III./1967 – působí v Indonésii; III./ 1967 – I./ 1971 – působí v Ugandě
    Měl zaražen hodnostní postup (návrh na povýšení do generálské hodnosti za jeho života několikrát neprošel), obdržel medaili “Za zásluhy o obranu vlasti“ (1955) a vyznamenání “Řád Rudé hvězdy“ (1959) a v r. 1969 titul “ Zasloužilý vojenský letec ČSSR“.
    31.03. 1971 – přeložen do zálohy
    1974 – 1985 pracoval jako průvodce anglicky a rusky mluvících turistů v Praze. Do penze odešel definitivně ve svých 72 letech.
    21.01. 1990 – umírá v Praze
    01.01. 1991 – povýšen do hodnosti generálmajor in memorian



    Vyznamenání za válečné zásluhy:
    - 6x Čs. válečný kříž 1939 (1943, 1943, 1944, 1945, 1945),
    - 2x Čs. medaile “Za chrabrost před nepřítelem“;
    - Čs. vojenská pamětní medaile se štítkem “SSSR – VB“,
    - Čs. medaile “Za zásluhy I. st.“;
    - Distinguished Flying Gross (DFC – 1943),
    - Distinguished Service Order (DSO – 1944),
    - Officer of the Order of the British Empire (OBE – 1947),
    - The 1939 – 1945 Star P.O.R. (1943),
    - Air Crew Europe Star (1945),
    - Victory Medal (1945),
    - Croix de Guerre avec Palm (1945),
    - Légion d´Honneur au grade Commandeur (1945),
    - sovětské medaile “Za pobědu nad Germanijej“(1946),
    - jugoslávský “Orděn zaslugy za narod II. rada“(1948).
    - 28. 10. 1946 “ Junácký kříž II. stupně“.




    Zdroj:
    VÚA - Kvalifikační listina
    SELNER, Jaroslav: Velitel wingu, (X-Egem, 1995)

    Foto z vlastní sbírky - poskytl mi ji p. gen. Peřina při jeho návštěvě Přerova Janouškovi

    por. Jaroslav Hľaďo - Foto z vlastní sbírky
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/84752#312267Verze : 0
    Avatar
    Fotografie


    Zdroj:
    www.312raf.com

    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/84752#312268Verze : 0