11.05.2009 - Venezuela predstavila "nesledovateľný" mobil

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 414 příspěvků vloženo, 1713 editováno a 437 zmoderováno. Statistiky
22.9.2018 - Praha - Sraz k 20. narozeninam valka.cz | Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

11.05.2009 - Venezuela predstavila "nesledovateľný" mobil

  Avatar
  V pravidelnom nedeľnom programe "Haló prezident" prezident Venezuely H. Chávéz predstavil nový mobil domácej produkcie, založený na čínskych technológiách.


  Prístroj vyrába venezuelská spoločnosť Vergatario s 15% podielom čínskej spoločnosti ZTE. Mobil stojí 14 dolárov a obsahuje všetky bežné funkcie pokročilých mobilov, vrátane internetu, MP3, fotokamery, riadenými hodinami a interkomu.


  H. Chávéz: "Ja teraz zavolám týmto mobilom F. Castrovi a americké družice nebudú môcť nahrať náš rozhovor, dešifrovať ho a ani zistiť miesto odkiaľ volám. Tento telefón sa stane najpredávanejším nielen vo Venezuele ale v celom svete".


  Prvých 10 000 prístrojov dostali predstavitelia štátnej správy, do voľného predaja ide zajtra.  http://www.rian.ru/world/20090511/170708944.html
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/84793#312484Verze : 0
  Avatar
  tak znovu a přesněji, v textu není ani řeči o interkomu (což je mimochodem nesmysl) ani o řízených hodinách, mluví se že je vybaven hodinami, což není žádný výkřik techniky, mobily je mají běžně nejmíň deset let. Pro členy vlády a vyšších státních orgánů je připravena speciální verze (nikoli tedy ta běžná) o které Chavez mluví, Jak moc vlastní přístroj zamezí vysledování hovoru, případně místa odkud se volá, si nejsem jist. Myslím že to se dělá podle příjmacích bodů operátora a to asi není o přístroji, ale třeba to nějak jde.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/84793#312600Verze : 0
  Avatar
  Ke každému mobilu bude přibalen jeden Číňan, který bleskurychle natáhne kabel k příjemci hovoru a ten tak nepůjde vysledovat.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/84793#312602Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Tento príspevok mal byť perlička istého veľkohubého pána a nie smrtelne vážna novinka. Takže : pod interkomom bolo myslené zapojenie úzkej siete okolo jedného vysielača bez nutnosti transferov do celej siete operátora. Neviem ako sa táto funkcia presne označuje ale tohtoročné mobily to spravidla umožňujú. V origináli sa píše "chronometer" čiže presné hodiny, tie získame buď zabudovaním vlastnej časovej základne alebo privedieme synchrónny signál zvonku, napr. rádiom - radio controlled - získame "riadené" hodiny. Ako funguje možnosť (ne)vyhľadania mobilu s ktorého prebieha hovor je nad rámec sekcie, kto sa nudí môže sa realizovať viz vzdelání a zábava.(Možno to budem aj ja bez nudenia).
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/84793#312662Verze : 0
  Avatar
  V článku se ale nemluví o "řízených hodinách", pouze výraz "chronometr" , tedy hodiny ukazuje že mobil (jako každý) prostě hodiny ukazuje. Výraz "хронометр" se běžně používá i pro normální hodiny a původně byl ve významu přesné hodiny, spekulace o "řízení zvnějšku" je tedy myslím navíc. Podobně o interkomu, ať se tím myslí cokoli, není to v článku zmíněno, zmíněn je budík (opět běžná funkce i u laciných mobilů) a lampička (фонарик). O interkomu se pokud vím v článku nemluví. Proč tedy psát o věcech které mobil nemá, nebo jsou z něčeho jiného, než uvedenáho zdroje. Nehledě na to že zpráva o tom, že Venezuela začala vyrábět mobil, sem v podstatě nepatří, pokud začne vyrábět toaletní papír, asi nás to z pohledu vojenství taky nezaujme, byť by danou komoditu propagoval tamní prezident a poslal ji třeba i na Kubu. Původně jsem chtěl upozornit na to že v přehledu by mělo být to co je v původním článku, bez dalších přimýšlení. Ale stálo by za to se zamyslet i nad tím o čem je daná zpráva. Je jistě výborné že se tu lidé doví i věci z třeba ruských novin (mnozí asi azbuku a ruštinu neovládají), ale zprávy by také měly být k tomu na co je server zaměřen.
  Pokud jde o "interkom" nejsem si jist že to co popisujete je reálné, v městě je běžně řada buněk které se překrývají a běžně jste v různých buňkách /vysílačích/ i když sedíte vedle sebe /lze to poznat pokud máte identifikaci buňky/, takže tak jak to popisujete, to v praxi asi účastník běžně nevyužije. Pokud myslíte to že si lidé v nějaké skupině volají mezi sebou za speciální tarif /podle popisu se mi to nezdá/ pak je to služba sítě. Ale nic z toho není v článku zmíněno a tedy zřejmě není ve výbavě daného mobilu.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/84793#312676Verze : 0
  Avatar
  Nevím zda popisujete to samé ani zda to v tom ruském textu je , ale to že mobil může fungovat v jisté uzavřené skupině uživatelů jako běžná vysílačka je služba provozovatele sítě a na mobilech funguje už dlouho v menu telefonu to nese název Push-to-Talk. Podmínkou pro funkčnost je krom nastavení skupiny uživatelů ze strany operátora i dosah sítě a funguje to na libovolnou vzdálenost.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/84793#312689Verze : 0
  Avatar
  V ruském textu o tom není zmínky, alespoň já ji tam nenašel. Obecně, ruský text a jeho slovenské převyprávění spolu korespondují jen v něčem, to kde se liší ksem už uvedl, navíc v ruském textu je jasně uvedeno že speciální "neodhalitelný" mobil je něco jiného než ten za 14$, zde to spíš vede k tomu že čtenář má dojem že je to běžné, což rozhodně není. Navíc všechny zmíněné funkce jsou dnes běžnou součástí levnějších mobilů, takže srovnání s pokročilými mobily je opět poněkud zavádějící, ano pokud bereme za pokročilé ty dnešní tak ta věc ty funkce má, pokud bereme dnešek rozdělený na běžné mobily a pokročilé tak jde o běžný mobil spíše asi střední nebo nižší kategorie.
  To ale nic nemění na tom že příspěvek moc nekoresponduje se zaměřením servru a je při nejmenším dost nepřesný co se překladu týče. Opravdu by stálo za úvahu, zda podobné příspěvky mají nějakou informační hodnotu z pohledu zaměření servru, nebo jde o v podstatě nezajímavou věc, která z tohoto pohledu nemá žádnou přidanou hodnotu. Pokud někoho zajímá venezuelský průmysl, asi si to dokáže najít i jinde. Přiznám se že plnění témat podobnými zprávami, se mně zdá poněkud zbytečné.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/84793#312692Verze : 0