01.06.2009 - Proč demontujeme rakety - krádež náhradních dílů PLRK v Rusku ve velkém

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 492 příspěvků vloženo, 1389 editováno a 2484 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

01.06.2009 - Proč demontujeme rakety - krádež náhradních dílů PLRK v Rusku ve velkém

  Avatar
  Překlad článku Vladislava Litovčenka ze Sankt Petěrburgu, který vyšel v novinách Komersant dne 29.5.2009


  Proč demontujeme rakety
  Krádež náhradních dílů PLRK v Rusku ve velkém - Tajné bloky komplexů PVO spokojeně "utíkaly" do zahraničí.
  Spolupracovníci Severozápadní celní správy (SZTU - Северо-Западноe таможенноe управлениe - СЗТУ) ve spolupráci s orgány vojenské kontrarozvědky zadžely členy skupiny pašeráků, kteří se specializovali na vývoz utajovaných náhradních dílů k protiletadlovým raketovým systémům z Ruska. Do skupiny patřili, kromě občanů Ukrajiny a Běloruska, také aktivní i bývalí důstojníci 6.armády VVS a PVO, která je dislokována v Leningradské oblasti. Pašeráci působili, jak vyplynulo z vyšetřování, asi tak dva roky. Během prohlídky u nich bylo zajištěno více než 20 tun vojenského materiálu, při čemž větší část je považována za tajný.


  Jak bylo uvedeno v tiskovém prohlášení Severozápadní celní správy, k zadržení pašeráků je výsledkem operace, která proběhla před několika dny v součinnosti s kontrarozvědkou Leningragského okruhu. Bylo zadrženo deset členů zločinecké skupiny, která se specializovala rozkrádání a nelegální vývoz náhradních dílů radiolokoační výbroje, která patří k protiletadlovým raketovým komplexům S-75, S-125, S-200 a S-300, do Běloruska, Ukrajiny, Bulharsko a Kazachstán. Vyšetřovatelé předpokládají, že tyto státy byly využívány jako tranzitní země pro vojenský materiál na cetě do Afriky a Ázie. Jména a podrobnosti zadržených nejsou doposud zveřejněna, neboť, jak uvádí celníci, "... protože zadržené osoby velmi pravděpodobně nejsou zdaleka všechny, stále probíhá operativně pátrací akce, jejímž cílem je odhalení všech osob, které se na rozkrádání a pašování vojenského materiálu podílely...". V SZTU oznámili, že "... kolem 20.května byla překažen pokus o nelegální vývoz 65 typů bloků, agregátů a uzlů vojenské výzbroje z Ruska. Z tohoto množství je jich více než 40 označeno jako ′tajné′. Celkově bylo zadrženo více než 20 tun vojenského kontrabandu, který byl připraven k propašování přes státní hranici." Při této akci, jak uvádějí celníci, bylo zlikvidováno několik zálkadních pašeráckých kanálů, které byly používány v průběhu minulých dvou let. O existenci zločinecké skupiny která připravovala nelegální vývoz a jejímiž členy byli současní i bývalí vojáci z povolání se celníci dověděli z operativních zdrojů (pozn. FCH - přeloženo do češtiny: někdo je napráskal). Po vyhodnocení této informace vyrazili do podniku, kde se prováděla tzv. utilizace (= likvidace) vojenské techniky, jejichž drtivá většina zaměstnanců byli bývalí vojáci Ministerstva obrany Ruské federace.


  Spolupracovníkům oddělení boje se zvláště nebezpečným kontrabandem SZTU společně operativním velením Federální bezpečnostní služby Leningradského vojenského okruhu (ФСБ - Федеральная служба безопасности) se podařilo zjistit, že řada pracovníků "utilizační" firmy při použití svých minulých známostí a kontaktů na aktivní vojáky přijímali podle invetarizačního soupisu přebírali ze skladů naprosto použitelnou a dostatečně novou výzbroj. Místo likvidace však tento materiál odesílali pašeráckými kanály do zahraničí. Fungovalo jim to docela dobře. Dostali zakázku na nějakou konkrétní součástky nebo díly raketových komplexů, pak předali požadavek aktivním důstojníkům 6.armády. Ti, protže byli na dostatečně vysokých funkcích, vydali rozkaz k "utilizaci", ale místo likvidace v daném podniku převezli materiál do garáží a mnohdy taky do bytů členů zločinecké skupiny. Tam je uchovávali do okamžiku odeslání k "zákazníkům".


  Bylo rozhodnuto zatknout pašeráky včetně pašovaných součástek, aby bylo k dispozici dostatek důkazů. Pašeráci byli nepřetržitě a bedlivě sledováni. Bylo přesně zjištěno, kterým automobilem budou náhradní díly protoletadlových komplexů do zahraničí převáženy. Tiskový mluvčí SZTU oznámil, že off-road Hyundai Santa Fe byl po naložení kradeným vojenským materiálem zadržen v prostoru odpovědnosti Seběžské celní správy (Pskovská oblast). Řidič při celní kontrole předložil celní prohlášení, kde o převáženém materiálu nebylo napsáno nic. Poté, co mu pohraničníci povolili průjezd přes státní hranici, byl Hyundai Santa Fe zadržen. V kabině a zavazadlovém prostoru bylo objeveno 20 krabic a beden, ve kterých se nacházely součástky a výbava protiletadlových raketových komplexů. Ve stejném okamžiku byl v součinnosti s Jižní celní správou zadržen na Rusko - Ukrajinské hranici linkový autobus jedoucí na trase Rostov na Donu - Záporoží. Ten měl v zavazadlovém prostoru v tajné schránce bednu, ve které převážel součástky pro malovýškovou radiolokační stanici a další předměty vojenského určení.


  Bezprostředně po řidičích, kteří kontraband převáželi, byli zatčeni i ostatní členové pašerácké skupiny. Jak informovali vyšetřovatelé, pašerácký gang se od jiných podobných lišil především tím, že měl přesně rozlišené úlohy jednotlivých členů. Jedni získávali vojenský materiál ve skladech a útvarech 6.armády, druzí připravili dokumenty, aby to bylo jakoby legální, další organizovali přepravu, jiní byli v kontaktu se zahraničními zájemci. Prostě prakticky dokonalá "obchodní" organizace.


  Jak dopadli velitelé 6.armády, kteří svou nedůslednou kontroní činností takový nepořádek dopustili, není známo.  Zdroj:
  Газета Коммерсантъ, 95 (4150) от 29.05.2009 http://www.kommersant.ru/doc.aspx?DocsID=1178057
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/85231#314905Verze : 0