09.06.2009 - Baterii PLRK Patriot v Polsku budou obsluhovat výhradně Američané

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 438 příspěvků vloženo, 1574 editováno a 2431 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

09.06.2009 - Baterii PLRK Patriot v Polsku budou obsluhovat výhradně Američané

  Avatar
  Varšava, 8.června 2009 (ITAR-TASS)


  Baterii PLRK Patriot v Polsku budou obsluhovat výhradně američtí vojáci, jak o tom 6.června 2009 informoval polský deník Gazeta wyborcza. Podle jejich informace se jedná asi o 120 vojáků USA.


  Jednání o detailech rozmístění baterie PLRK Patriot v Polsku musí být dokončena do konce července - začátku srpna tohoto roku, poznamenávají noviny. Tento dokument doposud není podepsán mimo jiné i proto, že obě strany nemohou najít společný názor na to, mají-li Američané platit Polsku daně z příjmu i obratu (pozn. palič: původní zdroj mluví o VAT tedy o DPH na zboží a služby, zakoupené v Polsku), jak to polská strana to požaduje. Američané to platit nechtějí a odvolávají se na již existující praktiku, kdy vojáci USA vykonávající službu za hranicemi vlastního státu neplatí žádné daně, které jsou povinné pro občany státu, na jehož území se nacházejí.


  Pokud se jednání podaří úspěšně dokončit podle časového harmonogramu, bude PLRK Patriot na území Polska rozmístěn už letos, informuje Gazeta wyborcza. Podle ujednání se budou protiletadlové rakety odvážet dvakrát ročně na americké základny v Německu kvůli provedení servisních prací.


  Pozn.FCH:
  Zvláště poslední odstavec mně přijde trochu ujetý a to bez ohledu na to, jestli to pravda je nebo není.
  Pokud to tedy pravda je a oni opravdu musí provádět servis na speciálních základnách (asi něco podobného našim bývalým technickým oddílům, které jednotlivé útvary PLRV měly), pak systém uložení raket v transportně-odpalovacích kontejnerech asi není zcela dobře propracován, kdy ve srovnání s ruským PLRK řady S-300 starších variant bylo bezobslužné uložení rakety v kontejneru garantováno na 10 let, u posledních verzí pak dokonce 15 let. V tom případě by to měli Američané technologicky silně nedotažené.
  Pokud to pravda není a oni ty rakety na nějaké "technické oddíly" vozit nemusí pak nechápu, proč to Gazeta wyborcza napsala. Nemá to logiku a spíš by mně to připadalo tak, že to napsal nějaký ne zcela odborně způsobilý novinář, který si nějakou větu špatně vyložil, např. že by tam měly jezdit obsluhy na výcvik, střelby, přezkoušení nebo něco podobného. Očekával bych, že rozsáhlejší výcvik či přezkoušení nebude prováděno na ostré technice, ale na speciálním trenažéru, kterých asi tak moc nebude.


  Osobně se kloním k té variantě, že to pravda není a někdo to špatně pochopil a napsal. Zdá se mně příliš za vlasy přitažené to, že by Američani byli takoví technologičtí diletanti.  poznámka palič: původní článek je zde: wyborcza.pl
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/85399#315658Verze : 0