12.06.2009 - Modernizace ruských strategických raketových komplexů

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 461 příspěvků vloženo, 1448 editováno a 2571 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

12.06.2009 - Modernizace ruských strategických raketových komplexů

  Avatar
  V predvčerejších zprávách různých ruských tiskových agentur proběhla informace o nasazení nových strategických raketových komplexů RVSN (РВСН - Ракетные Войска Стратегического Назначения = Raketová vojska strategického určení) do bojové pohotovosti. Protože všechny zprávy mají společný jmenovatel, rozhodl jsem se je uvést v jedné aktualitě. Uvádím je v tom pořadí, jak postupně vyšli na stránkách webových novin "Novinky vojensko-průmyslového komplexu" (ВПК.name - Новости Военно-Промышленного Комплекса) a dal jsem tomu souhrnný název


  Modernizace ruských strategických raketových komplexů  Velitel RVSN uvedl nutný počet jaderných bojoých hlavic pro Rusko


  Moskva 10.6.2009, РИА Новости


  Startegické síly Ruska musí mít nejméně 1500 jadených bojových náloží, s čímž je potřeba počítat při uzavírání nové smlouvy o snížení počtu útočných jadených zbraní. Jak uvedla agentura RIA Novosti, oznámil to 10.června 2009 na Společné radě při Ministerstvu obrany velitel RVSN generálplukovník Nikolaj Solovcov. Nicméně, jak uvádí generál: "... toto rozhodnutí zůstává na politickém vedení státu..."


  Jak oznámil na tomtéž zasedání náčelník řízení použití a oprav zbraní ruské armády generálmajor Aleksandr Ševčenko (u nás to bývala Hlavní výzbrojní správa), základ jaderné triády Ruska budou v budoucnosti tvořit raketové komplexy "Topol-M" a "Bulava".


  Stavba atomových ponorek, v jejichž výzbroji raketový komplex "Bulava" bude, se pomalu uzavírá. V nejbližší době, podle slov Ševčenka, bude do bojové pohotovosti zařazena atomová ponorka "Jurij Dolgorukij" a "Aleksandr Nevskij". Navíc stále pokračuje stavba ještě jedné ponorky stejné třídy "Vladimir Monomach".


  Podotýkám, že lhůta splnění smlouvy START-1 ( Strategic Arms Reduction Treaty, rusky СНВ-1) vyprší k 5.prosinci 2009. Tato smlouva byla podepsána v Moskvě a Washingtonu v červenci 1991 a vstoupila v platnost po rozpadu SSSR v roce 1994. V lednu 1993 byla podepsána smlouva SALT-2, která zakazovala použití balistických raket s vícenásobnýmo jadernými bojovými hlavicemi. Rusko ale od této smlouvy odstoupilo poté, co USA porušily smlouvu o protiraketové obraně z roku 1972.


  V roce 2009 plánují USA a Rusko podpis ještě jedné smlouvy o omezení strategických jaderných zbraní. Podle toho, co uvádějí hromadné sdělovací prostředky, má současný americký prezident za cíl snížit počet jadených bojových hlavic na 1000 na každé straně.  Ruská armáda dostane analog "Satana"


  Moskva 10.června 2009, Интерфакс


  Plány rozvoje RVSN Ruska předpokládají vývoj nových druhů jaderných zbraní. Jak informoval ve středu 10.června 2009 velitel RVSN generálplukovník Nikolaj Solovcov, jedná se o raketu s vícenásobnou jadernou bojovou hlavicí a která by byla současně těžkou raketou, s parametry odpovídající staršímu typu RS-20 "Vojevoda" (SS-18 Satan). Informuje o tom tisková agentura Interfaks.


  Solovcov dále uvedl, že v Rusku probíhají práce na vývoji jiných druhů RVSN a odpovídající rozhodnutí pro další perspektivu jejich rozvoje už jsou schváleny


  Kromě toh, podle prvního zástupce ministra obrany Ruska generálplukovníka Aleksandra Kolmakova, má dnes rozvoj prostředků RVSN v Rusku nejvyšší prioritu ze všech zbraňových projektů, proto náklady na jejich vývoj v letech 2009 i 2010 se nebudou omezovány. Každoročně, podle armádních informací, je na potřeby RVSN vyčleněno kolem 6 % financí, které jsou přiděleny pro ozbrojené síly Ruska.


  Připomínáme, že RS-20 je nejvýkonnější a nejefektivnější mezikontinentální balistickou raketou na celém světě. Může nést deset jaderných bojových náloží (každou se silou výbuchu 500 až 550 kt) až na vzdálenost 11000 km.


  Raketa byla vyvinuta v ukrajinské konstrukční kanceláři "Južnoje" začátkem sedmdesátých let minulého století a byla vyráběna ve strojírenském podniku v Dněpropetrovsku. Přestavbou RS-20 byla vyrobena nosná raketa pro komerční účely "Dněpr", protože smlouva START-1 předpokládala zničení poloviny arzenálu právě raket RS-20.


  Potvrzené termíny provozování dvou modifikací RS-20, které jsou dnes dnes ve výzbroji RVSN, pjsou 25 a 21 rok. Nicméně se podle armádních zdrojů očekává prodloužení jejich životnosti na 30 let. Kromě toho, jak dříve prohlašoval Solovcov, byl zachován výzkumný potenciál konstrukční kanceláře "Južnoje" a navíc mezinárodní smlouva mezi Ruske a Ukrajinou nedovoluje snížení jejich počtu.  RVSN v tomto roce začnou přezbrojovat svá úderná seskupení novými raketovými komplexy


  Balabanovo 10.června 2009, ИТАР-ТАСС


  "V tomto roce začne v RVSN přezbrojení úderné skupiny na nový raketový komplex", oznámil v Balabanovu (záložní velitelské stanoviště RVSN Ruska) velitel RVSN generálplukovník Nikolaj Solovcov.


  "V roce 2009 plánujeme začít přezbrojení úderné skupiny RVSN na nový raketový komplex s mezikontinentální balistickou raketou s raketovými motory na pevná paliva, která bude mít vícenásobnou hlavici s indiviuálně naváděnými bojovými hlavicemi", oznámil velitel.

  "Tuto raketu vyvinuli v Moskevském institutu teplotechniky a odpovídá všem požadavkům, které jsou v souladu se stávajícími mezinárodními smlouvami v oblasti strategických jaderných zbraní", dodal Solovcov.


  Podle jeho názoru se použitím nových raketových komplexů u úderné skupiny RVSN zvýší schopnost překonání protivníkovy protiraketové obrany (PRO). Tato raketa nahradí doposud používané rakety čtvrté generace kvůli tomu, že jim prochází životnost.  V tomto roce zahájí bojovou pohotovost šest odpalovacích zařízení s novými raketovými komplexy - řekl velitel RVSN


  Balabanovo 10.června 2009, ИТАР-ТАСС


  V tomto roce bude do bojové pohotovosti začleněno šest odpalovacích zařízení s novými raketovými komplexy, oznámil v Balabanovu velitel Raketových vojsk strategického určení generálplukovník Nikolaj Solovcov.


  Podle jeho slov se tak stane po přezbrojení 6.taktického raketového pluku Tatiščevského útvaru na raketový komplex "Topol-M": "V roce 2009 podle plánu přezbrojení RVSN na perspektivní typy raketových komplexů očekáváme, že bude do bojové pohotovosti začleněn druhý raketový pluk vyzbrojený PGRK (ПГРК - подвижный грунтовый ракетный комплекс - pohyblivý pozemní raketový komplex) "Topol-M" a koncem roku začne přezbrojení prvního pluku Tejkovského svazku na PRGK novou mezikontinentální balistickou raketou na tuhá paliva s vícenásobnou jadenrou hlavicí", oznámil Solovcov.  Závěr


  Plná ústa míru a vstřícnosti neznamenají, že by se mělo přestat harašit zbraněmi. To se ale netýká jenom Ruska, je to obecný jev, který lze vypozorovat u mnoha států (tim nemyslím pouze USA, ale opravdu mnohé další).
  Za mých mladých let jsme se učili mnohé strageie, z nichž jedna se jmenovala "Strategie realistického zastrašování".
  Nemohu si pomoci, ale zdá se mně, že je to pořád totéž.  Zdroje informace a obrázků:


  Ruská armáda dostane analog "Satana" vpk.name
  RVSN v tomto roce začnou přezbrojovat svá úderná seskupení novými raketovými komplexy http://vpk.name/news/28784
  V tomto roce zahájí bojovou pohotovost šest odpalovacích zařízení s novými raketovými komplexy - řekl velitel RVSN http://vpk.name/news/28785
  Velitel RVSN uvedl nutný počet jaderných bojových hlavic pro Rusko http://vpk.name/news/28769
  Muzeum RVSN v Pervomajsku (Ukrajina) http://pilot-pirks.livejournal.com/47638.html  P.s.: Omlouvám se, že jsem to sem dal až dnes, našel jsem ty zprávy sice už včera, ale stačil jsem připravit jenom část a zbytek jsem z časových důvodů mohl udělat až dnes. Navíc jsem totiž toho názoru, že všechny čtyři patří k sobě, tak jsem je nechtěl trhat.
  F.


  Raketa RS-20 "Vojevoda v Muzeu RVSN v Pervomajsku (Ukrajina)

  Start nosné rakety pro komerční účely "Dněpr", která vznikla přepracováním strategické rakety RS-20 "Vojevoda"

  Raketa RS-20 "Vojevoda v Muzeu RVSN v Pervomajsku (Ukrajina) ještě jednou, tentokrát zepředu.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/85449#315917Verze : 0
  Avatar
  Současným velitelem RVSN Ruska je


  SOLOVCOV Nikolaj Jevgeněvič


  Narodil se 1.ledna 1949 ve městě Zajsan (Зайсан , Loc.: 47°28′10"N 84°52′30"E - www.wikimapia.org), Východně-Kazachstánské oblasti Kazašské SSR (городе Зайсан, Восточно-Казахстанской области Казахской ССР).
  Hodnost generálplukovník má od 23.února 1995.


  Je doktor vojenských věd, profesor.
  Byl vyznamenán řády "За службу Родине в ВС СССР" III.stupně (1990), "Знак Почета" (1980), "За военные заслуги" (1996), devíti medailemi a odznakem "За честь и достоинство в службе Отечеству" (2000).


  Zdroj informace a fotografie: rau-rostov.narod.ru

  Velitel SVRN Ruska SOLOVCOV Nikolaj Jevgeněvič
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/85449#315947Verze : 0
  Avatar
  Šlo by rozebírat kterékoli z výše uvedených prohlášení, je to ale zcela zbytečné.


  Je třeba si uvědomit, že jde o důsledek několika věcí, které probíhají součastne:


  1. Probíhají rozhovoty nezi Spojenými státy a Ruskem o pokračování smlouvy START a je zde několik velmi zásadních třecích míst.
  2. RVSN se dostalo do období, kde velmi rychle vyřazují systémy, jimž končí životnost a výrobní kapacita i finanční prostředky nejsou nafukovací
  3. Probíhá ostrý souboj mezi výrobci a vojáky o koncepci ruských strategických sil. Jde o lukrativní zakázky a koncepci budoucna.
  4. Je ve hře vytvážená nová jaderná doktrína a teď se rozhoduje jaká bude struktura strategických sil.


  A šlo by najít jistě další. Některé prohlášení nejsou příliš relevantní a není vhodné v součastné době z těchto prohlášení dělat závěry, chce to čas.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/85449#315949Verze : 0