Pracovní vyznamenání pro zásobovací sbor

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 32.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 859 příspěvků vloženo, 3123 editováno a 1920 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Pracovní vyznamenání pro zásobovací sbor

Arbeiteauszeichnung für die Verpflegsbranche

  Avatar
  .  Pracovní vyznamenání pro mužstvo a poddůstojníky zásobovacího sboru bylo zavedeno doplňkem k stejnokrojovému předpisu, uvedeném v oběžníků z 29. října v roce 1906, Věstníku pro c. a k. armádu, část 32. Získat jej mohl jen ten, kdo měl prokazatelně vynikající znalosti ohledně výroby chleba nebo mlynářských prací a všeobecné znalosti z ostatních oborů zásobování.


  Divizní pekárna se skládala z 10 mobilních pecí vzor 1901. Na italské frontě měla každá divize svoji pekárnu. Tato polní pekárna byla obsluhována mistry svého řemesla, zde se využívalo pracovníku civilního sektoru (mlynářů a pekařů). Tato polní pekárna rozvinutá v týlu divize byla schopná za 16 hodin vyrobit přibližně 20 000 denních dávek chleba, tedy počet zcela postačující pro celou divizi.


  Vojenský chleba byl tmavý a pekl se ve formě bochníku, později ve tvaru veky o dvou porcích. Vydával se nejdříve 24 hodin po upečení, nesměl však být starší 8-10 dnů.
  Odznak (viz obrázek) byl tedy určen především pro příslušníky polních pekáren, ale i jejich zásobovatele, kteří polní pekárny plynule zásobovali moukou, solí a dalšími potřebnými produkty pro výrobu chleb, ale i sucharů. V letech 1917-18 byl odznak udělován i dalším příslušníkům logistických jednotek jako byli především kuchaři a řezníci, kteří se podíleli na zajišťování stravy pro bojující kamarády.
  Literatura:
  KRAUS, Oldřich: Kvalifikační odznaky Rakousko-Uherské armády (zkrácené vydání)
  Kolektiv: Havel, Hodík, Landa: Vojenská kuchařka, totiž Kuchařská kniha c. a k. vojska

  Originál odznaku(těžký typ) sbírka Faleristika
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/85561#316437Verze : 0