22.06.2009 - Boeing vyzkoušel nové laserové dělo

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 440 příspěvků vloženo, 1827 editováno a 1038 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

22.06.2009 - Boeing vyzkoušel nové laserové dělo

Boeing испытал на дронах свою лазерную пушку

  Avatar
  Boeing vyzkoušel nové laserové dělo


  Известия.ru 19.6.2009


  Boeing provedl na kalifornském polygonu White Sands zkoušky svého nejnovějšího laserového děla, umístěného na vozidle pro PL systém Avenger s použitím prvků právě tohoto PL systému. V průběhu zkoušek byla ověřena schopnost systému vyhledat a sledovat v členitém terénu.Novince se podařilo vypátrat tři bezpilotní prostředky, z nichž jeden byl sestřelen na "takticky rozumné" vzdálenosti.


  Boj se stále více používanými dálkově řízenými bezpilotními letouny předstuje důležitý aspekt úspěšného řízením bojové činnosti, nicméně tradiční prostředky PVO i pěchotní zbraně vykazují nedostatečnou efektivitu v boji s tímto specifickým druhem cílů.
  Dúležitou předností laserových zbraní je jejich malý rozměr a velmi složitá zjistitelnost i při intezivní bojové činnosti ve srovnání s protl klasickým prostředkům PVO i dělostřelectva, tedy protiletadlovým raketám a kanónům, poznamenává R&D Cnews.ru.


  Zdroj informace:
  Novosti VPK 22.6.2009 vpk.name
  Boeing - Directed Energy Systems (DES) www.boeing.com


  Directed Energy Systems (DES) - Advanced Tactical Laser (ATL) na bázi Avenger
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/85737#317053Verze : 0
  Avatar
  Ještě doplněk o tom, jak to vypadá v praxi.


  Krátká ukázka (56 sec) účinnosti bojového laseru je z YouTube, byla tam vložena 24.06.2007, jmenuje se High Energy Laser Attack a je tady: www.youtube.com
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/85737#317060Verze : 0
  Avatar
  Provedl jsem vyhodnocení výše uvedeného videa (prostě jsem udělal screenshoty) a vyšly mně z toho připojené snímky.


  Čas od okamžiku zachcení cíle ke sledování do okamžiku jeho rozpadu (zničení) byl 12,85 sec. Je pravda, že tam byly dva střihy.
  Čas potřebný pro zničení od zahájení ozařování do zničení je ale jednoznačný, protože to byl nepřerušený záběr - 2,05 sec.


  Bohužel nelze zjistit, na jaké dálce k tomu došlo.


  Dalším a ne zcela nepodstatným limitujícím faktorem pro správnou činnost bojového laseru jsou bezpochyby povětrnostní podmínky, resp. průzračnost atmosféry obecně - mlha, déšť, zadýmování - to všechno silně dálkový dosah bojového laseru redukuje.

  Zachycení cíle ke sledování systémem Avenger

  Začátek ozařování cíle bojovým laserem (světlý bod pod křídlem BPLA)

  Působením bojového laseru právě začala destrukce cíle

  Působením bojového laseru byl cíl zničen
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/85737#317074Verze : 0
  Avatar
  Franto, nepripomína Ti to troška to to - www.raspletin.ru Mám pocit, že v dokumente "Udarná sila" bolo z tade aj video.
  Ak si všimneš uniformy tých amerických vojakov, tak to video vyzerá "troška" staršie. Podľa jedného z príspevkov pod videom, tak až z roku 79. Neviem, možno, ale určite je to dosť staré.


  Laserové zbrane sú určite veľmi "atraktívne" pre bežného diváka, veď na ne už čakám roky rokúce Smile Aký som bol sklamaný, že v roku 2000 už niečo také nebola bežná výbava vojaka v poly, veď to tak malo byť o lietajúcich autách a teleportoch ani nevravím. V skutočnosti je na ne vynakladané veľmi malý objem prostriedkov a ich reálne používanie sa mi javí ako "hudba" vzdialenejšej budúcnosti. Ešte majú veľa obmedzení a môžu byť dosť náchylné na možné protiopatrenia. Aj o tomto "teste" máme veľmi málinko informácií.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/85737#317106Verze : 0
  Avatar
  Dovolil bych si trochu nesouhlasit, že se prakticky nic neděje.


  Kromě dnes zveřejněné informace tady máme také informace další (všechno z oficiálních stránek Boeingu):


  ALBUQUERQUE, N.M., Jan. 26, 2009, Boeing Laser Avenger Shoots Down Unmanned Aerial Vehicle in Tests - www.boeing.com


  ALBUQUERQUE, N.M., March 24, 2009, Boeing Laser System Redeploys Quickly, Then Tracks Targets and Fires Laser - www.boeing.com


  WEST HILLS, Calif., April 15, 2009, Boeing Awarded US Navy Contract to Develop Free Electron Laser - www.boeing.com


  ALBUQUERQUE, N.M., June 15, 2009, Boeing Advanced Tactical Laser Fires High-Power Laser in Flight - boeing.mediaroom.com


  To už mně jako nějaká extra vzdálená doba budoucnosti nepřipadá.
  Musíme vzít do úvahy skutečnost, že technologie obecně jdou kupředu šíleným tempem.
  Podívejte se na parametry počítače u kterého teď sedíte - kdyby vám někdo před dvaceti elty řekl, že bude mít takové výkony, tak jej necháte zavřít do blázince, nebo alespoň budete významně klepat na čelo.
  Pokud jsou na veřejnosti už takovéto informace, pak skutečnost bude pravděpodobně mnohem dál. To, že jsou jistým způsobem informační kanály otevřeny, zdaleka neznamená, že vše, co je řečeno, je také úplné. Například dvacet let není tak dlouhý čas
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/85737#317117Verze : 0
  Avatar
  Ja som neuviedol, že sa prakticky nič nedeje, deje, len už to nie je tak intenzívne, ako napríklad koncom 70. a začiatkom 80. rokov ,keď sa predpovedalo, že laserové zbrane budú budúcnosť. Dosť intenzívne sa na tom makalo na východe a samozrejme na západe. Súviselo to aj so zbrojením vo vesmíre a samotnou PRO. Pravdepodobne zrušenie bipolarity a veľkého ohrozenia, spôsobilo zníženie výdavkov na tento typ zbraní. Máš pravdu, že 20 rokov od dnes nie je dlhá doba, ale ak samotný vývoj prebieha už do dnes cca 30 rokov, tak to je už dosť a znamená to, že sa to muselo troška spomaliť.
  V jednom odkaze, čo si uviedol, je vyjadrenie programového manažéra FEL projektu / Free Electron Laser - lasery na voľných elektrónoch / nebude to doslovná citácia ,ale od jeho vynájdenia začiatkom 80.rokov je teraz táto technológia pripravená na prechod z laboratória do úrovne testovaného prototypu. No tak to bude ešte aj po štvrť storočí od jeho vynájdenia chvíľu trvať, pokým sa dostane na plánované lode US Navy.
  Okrem toho, všetky informácie v odkazoch sú veľmi čerstvé a zároveň veľmi skúpe na podrobnosti.


  Porovnanie s vývojom počítačov je dobrý, ale ak by sme rovnaký kľúč porovnania aplikovali napr. s automobilovým priemysel, tak autá by dnes stáli pár korún / euro, dokázali by nevídané veci, skoro nič by nespotrebovali a mali by veľkosť asi ako pohľadnica.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/85737#317125Verze : 0