30.06.2009 - V USA představili bezpilotní letoun nové generace RQ-4 Block 40 Global Hawk

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 440 příspěvků vloženo, 1681 editováno a 1874 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

30.06.2009 - V USA představili bezpilotní letoun nové generace RQ-4 Block 40 Global Hawk

  Avatar
  V USA představili bezpilotní letoun nové generace RQ-4 Block 40 Global Hawk  PALMDALE, Calif., June 25, 2009 (GLOBE NEWSWIRE) -- Northrop Grumman Corporation


  Společnost Northrop Grumman a Vojenské letectvo USA představili bezpilotní letadlo nové generace Northrop Grumman RQ-4 Block 40 Global Hawk, vybavený novým radiolokačním systémem MP-RTIP (Multi-Platform Radar Technology Insertion Program).


  Podle vývojářů se bezpilotní letoun (dále jen BPL) RQ-4 Block 40 Global Hawk vyznačuje zlepšením letových vlastností a hlavně mnohem dokonalejším radiolokačním systémem, který má mnohem větší možnosti ve vyhledávání vzdušných i pozemních cílů.


  Předvedený Global Hawk je v pořadí 27.vyrobeným letounem tohoto typu od roku 1995, kdy se začal vyrábět, zároveň ale prvním ve verzi "Block 40".


  Jeho testy začnou v červenci tohoto roku, i když celkový nálet BPL Global Hawk za dobu jejich existence přesáhl již 31 000 hodin. Perspektivně se předpokládá umístit 15 BPL Global Hawk varianty Block 40 na leteckou základnu Grand Forks ve státě Severní Dakota.


  Northrop Grumman ubezpečuje, že Global Hawk block 40 je schopen dosáhnout výšky více než 18000 m, maximální rychlosti 630 km/h a měl by mít vytrvalost ve vzduchu 32 hodin.


  Nejnovější radiolokační systém MP-RTIP, který umožňuje vyhledávat a sledovat vzdušné i pozemní cíle v libovolnou denní či noční dobu za jakéhokoli počasí, využívá mimo jiné technologie AESA (active electronic scanned array - aktivní elektronické skenované pole) a spolehlivý systém ISR (reliable intelligence, surveillance and reconnaissance - chytré sledování a průzkum).


  Od radiolokačního systému MP-RTIP, který je společností Northrop Grumman vyvíjen od se očekává, že podstatně zlepší možnosti vyhledávání a sledování křídlatých raket (řízených střel s plochou dráhou letu).


  Původně se předpokládalo, že BPL Global Hawk bude umístěn na víceúčelovém letounu E-10 MC2A, tento projekt byl ale přerušen. Místo toho je plánováno jeho nasazení na starších průzkumných letadlech E-8 Joint STARS.  Zdroje informace:
  Domovské stránky společnosti Northrop Grumman
  Tisková agentura Lenta.ru


  Bezpilotní letadlo Northrop Grumman RQ-4 Block 40 Global Hawk (fotografie Northrop Grumman)
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/85929#317838Verze : 0
  Avatar
  Rozhodl jsem se připojit ještě jednu fotografii (pochází z Wikipedie), aby byla možnost odhadnout skutečnou velikost BPL RQ-4 Global Hawk.


  Je to sice jedna ze starších verzí tohoto BPL, tedy ne ta, o kterém v aktualitě píšu, ale důvod, proč sem dávám zrovna tuto fotografii je ten, že na ní jsou dobře vidět obsluhy, tedy lze dobře porovnat velikost stroje s lidskými postavami.


  Doby, kdy BPL byla poměrně malá letadélka, jsou v nenávratnu. Tohle BPL je už opravdu hodně velké a tudíž k plnění průzkumných či bojových úkolů mnohem vhodnější.

  Bezpilotní letadlo RQ-4 Global Hawk
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/85929#317868Verze : 0
  Avatar
  Nechápu větu "BPL Global Hawk bude umístěn na víceúčelovém letounu E-10 MC2A" - to by znamenalo, že ho má E-10/E-8 nést? Vzhledem k jeho velikosti... Všude jsem našel jen, že na E-10 měla být umístěna větší verze radarového systému MP-RTIP.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/85929#317884Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Má-li Global Hawkpřímo nosit E-10 MC2A nebo E-8 ve zdroji výslovně uvedeno není - v mém překladu je napsáno to, co je v originálu, což zní tak, jako by jej měl opravdu nosit.


  Vzhledem k velikosti a hmotnosti RQ-4 Global Hawk ale předpokládám spíše variantu start z pozemního letiště a řízení ze vzduchu (přes E-8).
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/85929#317932Verze : 0
  Avatar
  To nesenie sa netýka "Global Hawka" ,ale práve spomínaného radarového systému "Multi-Platform Radar Technology Insertion Program" / skrátene MP-RTIP / .
  Má byť vyrábaný v troch veľkostiach, od malej, určenej pre BPL Globhawk, až po veľkú, určenú pre spomínané E-8C atď.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/85929#317933Verze : 0