01.07.2009 - Pobřežní protilodní raketový komplex Club-M

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 32.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 461 příspěvků vloženo, 2618 editováno a 1155 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

01.07.2009 - Pobřežní protilodní raketový komplex Club-M

  Avatar
  Pobřežní protilodní raketový komplex Club-M


  Na čtvrtém Mezinárodním vojensko-mořském salónu "MVMS-2009"představil koncern "Morinformsistěma-Agat" ("Моринформсистема-Агат") pobřežní protilodní raketový komplex (dále PLoRK) "Club-M" ("Клаб-М").


  "V současnosti nemá tento komplex ve světě obdoby", řekl zástupce ředitele podniku pro vojensko-technickou spolupráci Rostislav Aťkov.


  "Club-M" je exportně orientovaná a modernizovaná verze PLoRK "Club-N" pro hladinová plavidla a "Club-S" pro ponorky a protilodními a protiponorkovými raketami.


  Do sestavy PLoRK 3M54KE "Club-M", kterým je vyzbrojen raketový oddíl, patří tři SPU (СПУ - самоходные пусковые установки - samohybná odpalovací zařízení), tři TPU (ТПУ - транспортно-пусковые установки - transportně-odpalovací zařízení) a vozidlo spojení a řízení.


  Palebný průměr raketového oddílu je 36 raket (po šesti raketách na každé odpalovací zařízení. Jednou z nejdůležitějších vlastností tohoto PLoRK je vysoká hustota střelby. Umožňuje to mimo jiné i ta skutečnost, že rakety lze odpalovat z TPU podle povelů z SPU, která mezi sebou mohou být propojena.


  Jak poznamenal Uťkov, komplex vzbudil značný zájem ze stranych zahraničních návštěvníků výstavy a to zvláště z těch zemí, které již ve své výzbroji PLoRK "Club-N" a "Club-S" mají.


  Existence pobřežního PLoRK "Club-M", jak soudí odborníci, značně zvyšuje obranyschopnost přímořských států, zvláště pak těch, které mají dlouhé pobřeží.


  Nemenší zájem vyvolal u návštěvníků salónu střelbový komplex 3R-14UKSK (3Р-14УКСК) - univerzální lodní střelbový komplex.
  Jeho základ tvoří vertikální odpalovací zařízení pro 4 rakety. Kromě raket různého určení z rodiny "Klub" může používat i rakety rusko-indické výroby "Brahmos"


  Zařízení je zajímavé také tím, že může být použito pro osazení raketovou údernou zbraní jak modernizací stávajících lodí, tak i montováno do lodí nových. Proto je tento univerzální střelbový komplex vyráběn jak v kontejnerovém, tak i bezkontejnerovém provedení.


  První varianta odpalovacích zařízení může být instalována na modernizovaných lodích, druhá (bezkontejnerová) na nově stavěných lodích.  Zdroj informace a obrázku:
  VPK Novosti vpk.name
  Fotografie je SOU Club-M z výstavy MAKS-2007 http://maks.sukhoi.ru
  Fotografie rakety Brahmos je z Wikipedie http://commons.wikimedia.org/wiki/Category:BrahMos


  Samohybné odpalovací zařízení PLoRK "Club-M"

  Protilodní raketa rusko-indické výroby "Brahmos"
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/85940#317926Verze : 0