09.07.2009 - Vojenské námořnictvo Francie dostalo letadlo s možností nosit jaderné rakety

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 562 příspěvků vloženo, 2360 editováno a 489 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

09.07.2009 - Vojenské námořnictvo Francie dostalo letadlo s možností nosit jaderné rakety

ВМС Франции получили истребитель с ...

  Avatar
  Vojenské námořnictvo Francie dostalo letadlo s možností nosit jaderné rakety

  Vojenské námořnictvo (VMS) Francie dostaly první víceúčelové SBoL (dále stíhací-bombardovací letadlo) Rafale modifikace F3, které může být vyzbrojeno zdokonalenými raketami třídy vzduch-země středního dosahu ASMP-A (ASMP - Air-Sol Moyenne Portée). Jak informuje "DefPro", z vnějšku připomíná nové francouzské letadlo námořní verzi Rafale M12, nicméně je postaveno podle nového projektu F3.

  Do konstrukce letadla je promítnuta řada změn, při čemž nejvýznamnější je použití nového radiolokačního komplexu, který umožňuje vyhledat a sledovat cíle na větších dálkách a s mnohem vyšší přesností.

  Dassault Rafale F3 může být vyzbrojen také protilodní raketou AM.39 Exocet nebo protizemní raketu ASMP-A, která může nést jadernou bojovo hlavici ráže do 300 kt na vzdálenost od 80 do 300 km.

  Připomínám, že zdokonalené rakety ASMP-A mají být zavedeny do výzbroje francouzských ozbrojených sil v roce 2010. Starší modifikace ASMP jsou používány také na letadlech Mirage 2000N a Super Étendard v námořních verzích. A právě u posledně jmenovaného Super Étendard je plánováno vyřazení z výzbroje v roce 2010, při čemž je mají vystřídat nové stroje Rafale F3 výrobce Dassault Aviation.

  Vojenské velení francouzského námořnictva plánuje zahájení zkoušek nového letounu v září 2009 z paluby letadlové lodě "Charles de Gaulle". V nejbližší době dostanou francouzské ozbrojené síly více než 120 letadel Rafale různých modifikací. Dodávka 68 z nich byla realizována v červnu tohoto roku. Do konce roku se předpokládá dodávka dalších asi 60 letadel.


  Zdroje informace a obrázků:
  Novosti VPK vpk.name
  Airliners.com
  Wikipedie en.wikipedia.org
  defence Areospace.com www.defense-aerospace.com
  PicasaWeb picasaweb.google.com


  Víceúčelový SBoL francouzského námořnictva Rafale M při přistání (fotografie Planecatcher, 31.května 2009, La Ferte-Alais)

  Víceúčelový SBoL francouzského námořnictva Rafale F3 při přistání (fotografie Francouzské námořnictvo)

  Protizemní raketa středního dosahu s jadernou hlavicí ASMP-A

  Protilodní raketa AM.39 Exocet (fotografie Yama31, Salon Le Bourget 2007)
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/86075#318489Verze : 0