Národní řád Za vojenské zásluhy

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 32.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 393 příspěvků vloženo, 2641 editováno a 1155 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Národní řád Za vojenské zásluhy

Ordinul Virtutea Militaria

  Avatar
  Ordinul Virtutea Militara
  Národní řád Za vojenské zásluhy:
  Order of Military Virtute


  Po ukončení Rumunského experimentu se socialismem a snaze o návrat k tradicím země, dochází i ke změně, či v tomto případě k návratu vnějších symbolů a tedy i řádu a vyznamenání Rumunska.


  Mimo národního řádu Rumunské hvězdy, který byl určen jednak za všeobecné zásluhy,ale i zásluhy vojenské je založen specifický řád, který je určen pouze jako ocenění zásluh a statečnosti na válečném poli, v případě za vojenské zásluhy o obranu země v době míru. Řád se uděluji v době míru důstojníkům za vzornou službu a zásluhy o armádu. V době války za osobní statečnost a vojenské zásluhy se doplňuje meči. Je určen k vyznamenání i cizincům a zde především vojákům spřátelených zemí.


  Řád je rozčleněn do tříd:


  Velkodůstojník – Mare Ofiter ( Grand Officer) určen pro 150 rytířů řádu
  Komtur - Comandor ( Commander) určen pro 750 rytířů řádu
  Důstojník - Ofiter ( Officer) určen pro 1500 rytířů řádu
  Rytíř - Cavaler ( Knight) určen pro 4600 rytířů řádu


  K vlastnímu řádu je dále přiřazena záslužná řádová medaile (Medalia Virtutea Militéra )


  Řádový klenot je tvořen tak zvaným rupertským křížem o síle 4 mm. Ramena kříže jsou modře smaltovaná s bílým úzkým proužkem,který je zlatě ohraničen. Kříž pro stupeň velkodůstojníka a stupeň komandera řádu je velký 53x53 mm. Na aversu kříže je medailon o velikosti 28 mm,který je modře smaltován,kolem je bílé mezikruží s nápisem :


  VIRTUTATEA MILITARA


  V dolní části medailonu jsou tři zlaté osmicípé hvězdičky.


  Mezi rameny kříže se nachází zeleně smaltovaný dubový věnec. Ve středu kříže je zlatý orel ze symbolu státního znaku Rumunska.


  Revers řádu:
  Kříž je opět modře smaltovaný, středový medailon s postavou Sv.Jiří na koni zabíjejícího draka je zlatý. Sv.Jiří jako symbol odvahy a statečnosti zde symbolizuje statut řádu s určením pro odměnu statečnosti a zásluh o obranu vlasti. V bílém mezikruží se nacházejí letopočty:
  1864 1872 1940 2000  Řádová hvězda je ražena z bílého kovu imitujícího staré stříbro. Průměr hvězdy je 80 mm. Paprsky hvězdy jsou kyjovité, střední paprsek je plochý.Na středu hvězdy je položen kruhový,bíle smaltovaný medailon o průměru 40 mm. Na středu medailonu je položen opět rumunský orel státního znaku. Kolem medailonu se nachází prostý opis:


  VIRTUTA MILITARA


  V dolní části hvězdy jsou zeleně smaltované vavřínové ratolesti vítězství..Rub hvězda je hladký.


  Stuha řádu (viz obrázek) vychází z tradice barevného složení stuh starých rumunských řádů.


  Pokud se řád nenosí „in natura“ jsou na stejnokroji nošeny jen malé řádové stužky o rozměru 25x10 mm. Pro stupeň komander se na stužku upevňuje kruhový terčík 8 mm. Pro stupeň velkodůstojníka se na malou stužku upevňuje malý kosočtverec.


  K řádu se připojuje dekret,který je opět psaný na ručním kvalitním papíru. Na dekretu se nachází matriční (evidenční ) číslo a dekret nese podpis prezidenta Rumunska.


  Řádový klenot je uložen v moderní etuji,která je potažená imitaci umělé kůže. Barva etuje je modrá.Na víčku je umístěn státní znak Rumunska a dále nápis:


  ORDINUL / VIRTUTEA / MILITARA / + patřičný stupeň řádu, např. COMANDOR  K vlastnímu řádu je přiřazená záslužná medaile (viz obrázek ),která je vkusná a zajímavá.


  Poznámka:
  V roce 2006 byl udělen stupeň komander řádu generálovi armády ČR panu Josefu Prokešovi.  Literatura:
  Faleristický časopis Signum, číslo 15, IV.řada,září 2006
  Kancelář prezidenta Rumunska pro řády a vyznamenání
  Archiv: Altmann a Faleristika

  Velkodůstojník s meči.jpg

  Informace o tomto řádu přinesl časopis SIGNUM
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/86141#318900Verze : 0